• List do Mikołaja od geeka. Jaki prezent dla technologicznego freaka?

List do Mikołaja od geeka. Jaki prezent dla technologicznego freaka?

Ludzki umysł nie jest zapisany w kodzie binarnym, dlatego do prezentów świątecznych lepiej nie podchodzić zero-jedynkowo. Chyba, że nie straszny Ci niespodziankowy fatal error. Jeżeli jednak wolisz uniknąć buga, czytaj raport z badań naszej bohaterki. I sprawdź, o co sama w tym roku prosi Mix-komaja.

Jaki prezent na święta w x-kom

Drogi Mix-komaju,

Wiesz, że według danych GUS-u, co trzeci Polak nie jest zadowolony z otrzymanego prezentu? Co za zaskakująca statystyka! Zwyczajowo bowiem, według ankiety, większość upominków wręczanych jest przez osoby najbliższe zainteresowanemu. Przez najbliższe rozumie się tutaj rodzinę powiązaną biologicznie oraz inne osoby, dobrane na podstawie indywidualnych preferencji. Bazując na intuicji i dedukcji, wysnułabym więc raczej tezę, że skuteczność trafienia z niespodzianką sięga blisko 99,9 %, a satysfakcja jest gwarantowana. Co dowodzi też temu, że nawet najtęższe umysły mogą się mylić.

W każdym razie, jako że od zawsze bacznie obserwuję zachowania ludzkie w relacji zachodzących zmian technologicznych i światopoglądowych, postanowiłam i temu zagadnieniu przyjrzeć się bliżej. Szczególnie, że po wręczonych rok temu przez przyszłą teściową koszuli flanelowej, kubku z serii Star Wars i żelu do cery z niedoskonałościami, sama byłam dość zmieszana. Chyba błędnie odczytała mój geek code i zamiast:  GCS/P/SS d-  ss :->: a --  C++++ U+++ P+ L++ E---- W+++>$ N* o+ K+++ w+++++ O- M+ V-- PS+ PE- Y+- PGP++ t- 5+ X-  R+++>$ t!tv b++++ DI- D+  G+++++ e+++++ h--- r++ z?, to wzięła mnie za jakiegoś nerda.

Wracając do tematu, większość ankietowanych (ponad 80 %) z raportu w odpowiedzi na to, skąd czerpie inspiracje prezentowe, podawało artykuły internetowe. W związku z powyższym, kiedy to czekoladowe Mikołaje coraz liczniej wypełniały sklepowe półki, ja wertowałam karty sieci, aby zlokalizować wspominane przez pytanych treści. Roboty wyszukiwarki najczęściej sugerowały mi tzw. poradniki prezentowe. 

Podjęłam się zatem realizacji eksperymentu. Cel to obudzić w mózgu mojego narzeczonego obszar odpowiedzialny za radość. Środkiem do jego osiągnięcia miał być prezent zakupiony w ramach poradnikowej porady. Metodologię moich badań stanowiło studium przypadku oparte na doświadczeniu empirycznym oraz obserwacji reakcji ukochanego – fana gier komputerowych. Analiza wykazała, że do zaproponowania najlepszego prezentu na święta, internetowym doradcom wystarcza przypisanie podmiotu do konkretnej kategorii, w tym wypadku do szeroko rozumianych graczy.

I tak napisany przeze mnie algorytm obliczył medianę najczęstszych wskazań, w rezultacie czego mój narzeczony otrzymał w zeszłym roku prezent w postaci gry Fortnite… Sądząc po reakcji fizycznej, w układzie limbicznym lubego obudziło się wiele emocji, ale niewiele miały one wspólnego ze szczęściem. Przynajmniej tak wykazywała moja interpretacja grymasu wykrzywiającego jego twarz.

Chociaż po zeszłorocznym doświadczeniu odsetek niezadowolonych prezentowiczów tylko wzrósł, ja nie przerywam badań. Dalszym etapem jest teraz zweryfikowanie Twoich zdolności analitycznych. Z tego co wiem, do tej pory nikt nie poświęcił zbyt dużo wysiłku na eksplorację Twoich metod. Ciekawa jestem, czy Twoja inteligencja jest stworzona inżynieryjnie czy naturalnie i czy wskazane dane wystarczą Ci do wybrania najlepszego prezentu. W celach czysto naukowych, przedstawiam Ci listę produktów, które teoretycznie mogłyby przypaść do gustu osobie o zainteresowaniach podobnych do moich. Tym razem wolę oszczędzić narzeczonego. Z niecierpliwością czekam na rezultat.
 

Promocja świąteczna w sklepie x-kom
 

Co kupić geekowi, nie mylić z nerdowi?

x-kom H&O 300 i5

Desktop x-kom H&O 300 i5

Wszechstronnie uzdolnione centrum dowodzenia Zordona, komputer z laboratorium Dextera lub po prostu desktop od x-kom z procesorem Intel Core i5. Dzięki któremu każdy Geek może nie tylko wygodnie kodzić, ale również grać, oglądać, słuchać, projektować, montować czy po prostu planować podbój świata.

Gigabyte X570 Aorus Elite

płyta główna Gigabyte X570 Aorus Elite

Wydajność plyty głównej X570 pod procesory AMD liczona jest w gamingowych jednostkach. Co oznacza tyle, że zapewnia bezkompromisową moc, której każdy Geek oczekuje od swoich narzędzi pracy. Błyskawiczne czasy ładowania i lata stabilnego działania nadciągają.

Dysk SSD Kingston KC600

Dysk SSD Kingston KC600

Dysk SSD w interfejsie SATA 3.0 to z kolei rzecz niezbędna, aby podreperować poczciwy i wysłużony sprzęt Geeka. Kiedy stary PC lub notebook już zaniemaga, to właśnie Kingston o pojemności, weźmy, 512GB i prędkości oddczytu 550 MB i zapisu 520 MB jest dobrym upgrade'm.

HTC Vive Cosmos

Gogle VR HTC Vive Cosmos

A gdy otaczająca akurat Geeka rzeczywistość już mu się znudzi, to wtedy z odsieczą przybywają gogle VR HTC Vive Cosmos. Full headset z kontrolerami zapewnia skutecznie przeniesie do innego świata, bardziej naturalnie niż chociażby budka Doktora Who.

inkBOOK Lumos + Legimi 60 dni

inkBOOK Lumos + Legimi 60 dni

Do podróży międzygalaktycznych oraz iście magicznych przysłuży się również czytnik inkBook Lumos (nie działa na zaklęcie Wingardium Leviosa oraz Accio) z pakietem Legimi na 60 dni. W ramach abonamentu każdy Geek ma dostęp do biblioteki e-booków i audiobooków, liczącej aź 60 000 tytułów. To powinno zaspokoić nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

Więcej inspiracji znajdziesz w tekście Top prezentów dla geeka na portalu Geex ;)

Przejdź do pełnej listy zakupowej z prezentami dla geeka

Zobacz całą ofertę świąteczną w x-kom