Komputer stacjonarny czy laptop dla ucznia? Co wybrać do nauki?
W artykule znajdziesz
Jaki komputer dla ucznia wybrać?
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie naukę bez komputera. Daje on dostęp do tysięcy źródeł informacji i opracowań, co jest bezcennym udogodnieniem. Dzięki komputerowi praca nad referatami i wypracowaniami idzie jak z płatka, a przygotowywanie się do sprawdzianów i testów staje się łatwiejsze. Poza tym liczne programy, a nawet gry pozwalają młodym ludziom na rozwijanie swoich pasji i talentów. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to niezbędny element uczniowskiego wyposażenia.
Pierwsze pytanie, jakie powinien sobie zadać rodzic ucznia, powinno brzmieć: jaki komputer będzie najlepszy do szkoły – stacjonarny czy laptop? Przyjrzymy się zatem zaletom i wadom obu rozwiązań, by odpowiedzieć na nie i ułatwić wybór.
Komputer stacjonarny dla ucznia. Jeden zakup na wiele lat
Komputer stacjonarny to przede wszystkim inwestycja na długie lata. Dlaczego? Ponieważ można go unowocześniać i rozbudowywać, na przykład poprzez dołożenie pamięci, wymianę dysku na nowy czy nawet wsadzenie lepszego procesora. Dzięki temu relatywnie niskim kosztem tchniesz w niego trochę nowego życia, jeżeli komputer zacznie się starzeć i zwalniać.
Ponadto komputer stacjonarny możesz ustawić w miejscu, do którego dostęp mają wszyscy domownicy. To pomoże Ci na bieżąco sprawdzać, czy pociecha odpowiednio wykorzystuje czas wolny. Pamiętaj jednak, żeby nie postępować zbyt surowo. Odrobina rozrywki także pomaga w nauce i rozwoju umiejętności dziecka.
Jeśli planujesz rozbudowę komputera w przyszłości, koniecznie upewnij się, że obudowa, płyta główna i zasilacz stwarzają możliwości dodania bardziej wydajnych komponentów. Zwróć także uwagę na dostępną w obudowie przestrzeń oraz, w przypadku płyty głównej, liczbę złącz. Upewnij się także, że zamontowany zasilacz zapewnia odpowiedni zapas mocy na np. wymianę karty graficznej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nadążyć za zmieniającymi się zainteresowaniami i potrzebami Twojego dziecka.
Alternatywą dla typowego komputera stacjonarnego, który jednak ogranicza upgrade podzespołów, jest sprzęt All in One, który zawiera niezbędne elementy w obudowie monitora. To urządzenie, które również sprawdza się do nauki. Sprawdź polecane modele:
Komputer stacjonarny dla uczniów: gotowy czy składany?
Czy to wszystko, co warto wiedzieć? Niekoniecznie – jeśli wybór padł na komputer stacjonarny, to trzeba zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią: gotowy czy składany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli masz wystarczającą wiedzę na temat komputerów i komponentów, wiesz, jaka karta graficzna będzie pasować do określonego procesora etc., możesz pokusić się o samodzielne złożenie desktopa dla swojej pociechy.
W przeciwnym razie warto postawić na gotowe rozwiązania zaprojektowane i złożone przez profesjonalistów. W sklepie x-kom znajdziesz ciekawe, autorskie linie desktopów: SMX i G4M3R. Tę pierwszą tworzą komputery stacjonarne o uniwersalnych zastosowaniach, które sprawdzają się w domu i w biurze, a w zależności od modelu nawet w grach. Tę drugą natomiast – komputery ze starannie wyselekcjonowanymi podzespołami, które nie zawiodą podczas gorących gamingowych starć.
Ale nie oznacza to oczywiście, że np. komputery z serii G4M3R nie sprawdzą się w innych zastosowaniach. Prace z najczęściej wykorzystywanymi programami to dla nich żadne wyzwanie. A wiele z nich poradzi sobie także z obróbką plików graficznych i wideo oraz innymi, nawet najbardziej wymagającymi zadaniami.
Komponenty są w nich tak dobrane, że to wysoka wydajność nie tylko na dziś – to także zakup przyszłościowy. I nie musisz w dodatku marnować czasu i głowić się nad tym, jak dobrać optymalnie podzespoły, by działały bez zarzutu. Gotowe komputery to wygoda, wobec której trudno przejść obojętnie. Z laptopami sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – znajdują się pomiędzy "gotowcami" a „składakami”, co ma też swoje plusy i minusy, które teraz pora przybliżyć.
Laptop dla ucznia. Moc, którą schowasz do plecaka
A może laptop zamiast komputera stacjonarnego? Głównym atutem notebooków jest mobilność. Czyni je ona świetną propozycją dla starszych uczniów. W razie potrzeby taki komputer można zabrać nie tylko do szkoły, ale i do swojego pokoju, by w ciszy przygotować się do sprawdzianu lub obejrzeć potem kilka odcinków ulubionego serialu. Ponadto laptop jest kompletnym urządzeniem – nie trzeba do niego dokupować monitora, głośników czy klawiatury. Jednak dzięki nim można też „zamienić” notebooka w komputer stacjonarny.
W przypadku laptopów rozbudowa konfiguracji jest trudniejsza. Można np. uzupełnić ją o dodatkowe moduły pamięci RAM lub wymienić dysk wewnętrzny, ale sporo notebooków nie umożliwia żadnej modyfikacji. Kupując laptop dla ucznia, warto więc szukać sprzętu, który wystarczy na kilka lat, a po tym okresie będzie go można nadal używać do podstawowych czynności.
Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, można wybrać laptopa do bardziej biurowych zastosowań lub laptopa gamingowego. Przy czym dziś ten drugi nie kojarzy się tylko z graniem, bo pozwala także na wymagającą pracę w aplikacjach kreatywnych. O wiele łatwiej będzie Ci zdecydować się na konkretny model, jeśli uwzględnisz zainteresowania i plany na przyszłość Twojego dziecka. Niewykluczone, że tańszy, mniej wydajny model w zupełności spełni oczekiwania, a zaoszczędzone środki przeznaczysz na ciekawe akcesoria.
Czy Apple to dobry wybór dla uczniów? Komputery dla aspirujących twórców
Z roku na rok coraz popularniejsze stają się komputery stacjonarne i laptopy od giganta z Cupertino. Czy warto kupić komputer Apple dla osoby uczącej się? Tak, ale należy mieć na uwadze, że z urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem szczególnie ucieszą się starsi uczniowie. Komputery Mac zwykle nie są przeznaczone do grania, natomiast sprawdzają się w pracy z grafiką, montażem filmów lub w tworzeniu muzyki.
Zobacz także poradniki na portalu Geex:
Maki słyną ze znakomitej kultury pracy i długowieczności, a obsługa macOS jest bardzo prosta. Większość aplikacji do pracy i nauki dostępnych jest zarówno w Windowsie, jak i w systemie operacyjnym Apple’a. W ofercie znajdziesz nie tylko komputery stacjonarne (Mac Studio i Mac Mini) i laptopy (MacBook), ale również komputery All-in-One, czyli komputery stacjonarne ze wbudowanym ekranem (iMac).
Dla ucznia czy aspirującego projektanta lub młodego producenta muzycznego wystarczy najtańszy model. Taki zestaw zapewni znakomitą wydajność przez długie lata. Pamiętaj jednak, że w komputerach Apple nie wymienisz w przyszłości komponentów, a do tego nie należą – poza Mac Mini – do najtańszych.
Najpopularniejszym komputerem Mac od wielu lat jest MacBook Air, czyli lekki i smukły laptop. Wśród komputerów stacjonarnych warto wybrać Maca Mini, który ma naprawdę świetny stosunek ceny do możliwości (wymaga jednak dokupienia monitora). To urządzenia skierowane właśnie do użytku domowego i nauki.
Przeczytaj również:
Komputer stacjonarny czy laptop dla ucznia? To co w końcu wybrać?
To jeden z głównych dylematów związanych z zakupem komputera dla ucznia. Mobilny i poręczny laptop czy desktop, który wymaga więcej wolnego miejsca, a także zaopatrzenia się w podstawowe urządzenia peryferyjne, takie jak: monitor, myszka, klawiatura, głośniki czy słuchawki.
Pierwsza z opcji wydaje się znacznie łatwiejsza do zrealizowania, mimo to jako pierwszy komputer dla dziecka polecamy desktop. Powodów jest kilka. Pierwszy z nich dotyczy cechy, która czyni notebooki wyjątkowymi, mianowicie mobilności. O ile w biznesie, pracy biurowej, a nawet podczas nauki w szkole średniej lub studiowania przydaje się ona niezmiernie, tak sześcio- czy siedmioletnie dzieciaki zdecydowanie mogą się bez niej obyć. Ba, i tak mają co dźwigać, mierząc się ze szkolną codziennością, wszak podręczniki i zeszyty same się na lekcje nie zaniosą. Dlaczego miałyby jeszcze zabierać ze sobą ponad półtorakilogramowego laptopa?
Mobilne atuty notebooków sprawiają, że warto postawić na… desktopy, które mobilne nie są i bardzo dobrze. Komputer stacjonarny, jak sama nazwa sugeruje, „stacjonuje” w jednym miejscu. Ta wiedza bardzo się przydaje rodzicowi, bo w każdej chwili może zerknąć, czy pociecha aby za długo nie siedzi przed ekranem. Z laptopem natomiast zdecydowanie łatwiej się przemieszczać, a tym samym ukrywać przed czujnym okiem rodzica. No i urządzenie, które trudniej przenosić z punktu do punktu jest z automatu mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Kolejna rzecz – możliwość rozbudowy. Chciałoby się rzec: „śpieszmy się korzystać z komputerów, tak szybko się starzeją”. Może się okazać, że kupiony laptop bardzo szybko przestanie dźwigać wymagania nowych gier (tak, tak, komputer dla dziecka przeznaczony wyłącznie do nauki to taki sam mit jak obiektywne dziennikarstwo), a możliwości rozbudowy w tego typu urządzeniach są bardzo ograniczone. Co innego desktopy. Tutaj pole do ulepszeń jest naprawdę spore, więc teoretycznie kupując komputer stacjonarny, kupujesz sprzęt na lata. A gdy się zestarzeje, nie musisz wymieniać całości, ale poszczególne komponenty. Co więcej, jeśli masz do wyboru desktop i laptop o podobnych parametrach, mniej zapłacisz za stacjonarkę.
Na koniec jeszcze kwestia ochrony wzroku. W przypadku laptopów jesteśmy skazani na to, co przygotował producent, a jakość wielu matryc, zwłaszcza wśród sprzętów z niższej i średniej półki, często pozostawia wiele do życzenia. Do desktopa natomiast monitor kupujemy samodzielnie, a to daje nam możliwość wybrania takiego modelu, od którego nasza pociecha nie dorobi się problemów z oczami.
Laptop za to lepiej sprawdzi się u starszego ucznia, który może potrzebować wspomnianej mobilności. Jest to też konieczny wybór, jeśli wolna przestrzeń domowa nie pozwala na zakup komputera stacjonarnego, który wymaga także odpowiedniego biurka i fotelu do pracy. W przypadku notebooka możesz uczyć się, leżąc na kanapie (jednak podczas pisania długich wypracowań może nie być to komfortowe ani korzystne dla zdrowia Twojego dziecka).
Zalety i wady komputerów stacjonarnych i laptopów – co lepsze dla ucznia?
Komputer stacjonarny dla ucznia | Laptop dla ucznia |
---|---|
Zalety:
| Zalety:
|
„Komputer do gier dla syna? Nie, poproszę taki tylko do nauki”
Jak już wcześniej zasygnalizowaliśmy, komputer dla ucznia przeznaczony wyłącznie do nauki to coś, w co uwierzyć trudno. Zwłaszcza gdy sama pociecha powołuje się na ten argument w prośbach o zakup wymarzonego sprzętu.
Nie ma co owijać w bawełnę, gry wideo to jedna z ulubionych rozrywek najmłodszych. I wbrew temu, co twierdzą niektóre środowiska w Polsce i na świecie, nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem oczywiście zachowania odpowiedniego umiaru, niemniej ta rada dotyczy także wielu innych sfer, nie tylko tych dotyczących najmłodszych. Inna rzecz – tytuły powinny być dopasowane do wieku odbiorcy.
Udowodniono, że gry rozwijają umysł, uczą strategicznego i logicznego myślenia, często są też nośnikiem wartościowych historii. Rzecz jasna nie dotyczy to wszystkich tytułów, ale tu już rola rodziców, aby podsuwać dzieciakom pod nos te „odpowiednie”. A co z wpływem gry na przemoc wśród dzieci i nie tylko? Sprawdź koniecznie felieton o przemocy w grach na naszym portalu technologicznym Geex.
Zmierzamy zatem do punktu, w którym warto zwrócić uwagę na następującą rzecz – kupując komputer dla dziecka, dobrze tak dobrać podzespoły, aby były w stanie sprostać wymogom gier. Nie samą nauką przecież nasze potomstwo żyje i ma prawo od czasu do czasu się rozerwać przy ulubionym tytule. Przy czym trzeba podkreślić, że taki sprzęt sprawdzi się nie tylko w grach, ale też w pracy twórczej. Tym samym przechodzimy do tego, czym kierować się przy wyborze właściwego komputera dla ucznia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera dla ucznia?
Co powinno się znaleźć w dobrym komputerze dla dziecka? Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni balans technologiczny i finansowy między ultrawydajną maszyną a pierwszym lepszym tanim desktopem lub laptopem, o którym wiemy tylko tyle, że jest, działa i pozwala na uruchomienie przeglądarki internetowej.
Rynek komputerów stacjonarnych i komponentów oraz notebooków jest tak rozległy, że niewprawieni mogą się w nim pogubić, dlatego punkt po punkcie odpowiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu dla dziecka, uwzględniając także monitor i akcesoria, które w przypadku laptopa są urządzeniami opcjonalnymi.
- Karta graficzna – potencjalnie najdroższy element zestawu. Jedną z opcji jest zintegrowany układ graficzny, który pozwoli na zredukowanie kosztów, w zamian jednak nakłada dość spore ograniczenia w kwestii grania w wymagające tytuły. Co nie zmienia faktu, że do programów i gier edukacyjnych takie rozwiązanie w zupełności wystarczy (alternatywą w desktopach są tanie karty pokroju GT 1030, GT 730 i GT 710). W przypadku większego nacisku na granie, także z ray tracingiem, lub prace twórczą w aplikacjach: warto pomyśleć o czymś lepszym. GeForce RTX 5050 lub RTX 5060 (lub starszymi odpowiednikami: RTX 3050, RTX 4050, RTX 4060), Intel ARC B570 i B580 oraz Radeon RX 7600 (XT) za 1000-1500 zł jeszcze mocniej zwiększą możliwości (nie tylko) gamingowe. Jeśli pociecha jednak nie daje spokoju i nieustannie przypomina „tato/mamo, chce grać na wysokich”, możesz pomyśleć o zakupie droższej karty: RX 9060 XT i RX 9070 (XT) oraz RTX 5060 Ti i RTX 5070 (Ti).
- Procesor – na „PC master race” przyjdzie jeszcze czas, więc zakup potężnych procesorów typu Intel Core i7 dla ucznia mija się trochę z celem. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast wybór innego modelu z rodziny Intel Core albo AMD Ryzen – na przykład czterordzeniowy Intel Core i3 lub Ryzena 3. Zakup Intel Core i5 (Intel Core Ultra 5) lub Ryzen 5 to już gwarancja bardzo wysokiej wydajności w aplikacjach i grach i inwestycja na długie lata. Z kolei opcję jeszcze bardziej budżetową może stanowić dwurdzeniowy Intel Pentium albo Intel Celeron.
- Pamięć RAM – odpowiednia ilość RAM-u wpływa znacząco na płynność pracy komputera. To w niej przetwarzane są wszystkie uruchomione procesy, zarówno te z gier, jak i z aplikacji. Do komfortowej pracy z różnymi aplikacjami, przeglądarką internetową czy do oglądania multimediów zalecana minimalna ilość pamięci operacyjnej wynosi 8 GB. Optymalna wartość to jednak 16 GB (więcej uczniowi raczej niepotrzebne).
- Dysk – do przechowywania wszystkich plików. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór dysku SSD, który znacząco przyśpiesza działanie systemu. Jeśli wiesz, że Twoja pociecha będzie często korzystać z gamingowego charakteru swojego komputera, wybierz model o pojemności 512 GB albo 1 TB. Do mało wymagających aplikacji i gier edukacyjnych z powodzeniem wystarczy dysk 256 GB.
- Monitor – urządzenie, na którym nie warto oszczędzać, biorąc pod uwagę wszystkie te godziny, które będzie spędzać przed nim Twój potomek. Koniecznie wybierz model, w którym zastosowano technologie ochrony oczu, takie jak redukcja niebieskiego światła. Dobrze, żeby obsługiwał rozdzielczość co najmniej Full HD (1920 x 1080 pikseli). Co zaś tyczy się przekątnej ekranu, 24 cale przy tej rozdzielczości to optymalny wybór, który gwarantuje odpowiednią wygodę zarówno podczas pracy i gry, jak i oglądania filmów bądź seriali. Chociaż coraz większym powodzeniem cieszą się monitory 27-calowe.
- Akcesoria – myszka, która zmieści się w dziecięcej dłoni i klawiatura umożliwiająca komfortowe pisanie to podstawa. Do szkolnych zadań przyda się także drukarka, na której pociecha wydrukuje zadane prace tekstowe i nie tylko. Pamiętać trzeba też o kwestii odtwarzania dźwięku. Tutaj mamy do wyboru przede wszystkim głośniki lub słuchawki. Jeżeli natomiast Twoje dziecko lubi rysować, ciekawą opcją może być zakup prostego tabletu graficznego.
Polecane komputery i laptopy dla ucznia
Niezależnie od tego, na jaki sprzęt zdecydujesz się dla swojego dziecka, poniżej przedstawiamy listę polecanych przez nas komputerów stacjonarnych i laptopów dla młodszych i starszych uczniów.
Zaznaczmy od razu, że ułożyliśmy ją w taki sposób, aby znalazły się w niej i propozycje budżetowe i bardziej zaawansowane. Oba rozwiązania mają zresztą swoje zalety. W pierwszym przypadku jest to niska cena. W drugim – konfiguracja, która spokojnie wystarczy na kilka lat i pozwoli na tworzenie kreatywnych treści i granie w najnowsze gry. Wszystkie proponowane komputery mają zainstalowany Windows 11 lub, w przypadku sprzętu Apple'a, macOS.
Komputery stacjonarne dla uczniów
Laptopy dla uczniów
Wybierz optymalny laptop dla dziecka z oferty x-komu i uprzyjemnij naukę
Zobacz również technologie, jakie mogą pomóc dziecku w nauce oraz przydatne urządzenia i akcesoria komputerowe.
Autorzy poradnika: Łukasz Wrzalik, Michał Tomal i Bartosz Woldański