Ranking dysków HDD. Jaki dysk twardy wybrać?
W artykule znajdziesz
Autorzy rankingu: Jakub Kopaniecki i Bartosz Woldański
Ranking dysków HDD 2025. Najlepsze dyski twarde 3,5 cala i 2,5 cala
Poznaj polecane modele w naszym rankingu dysków twardych i wybierz najlepsze 3-5-calowe HDD dla swojego komputera oraz 2,5-calowe do laptopa do różnych zastosowań, od najbardziej postawowych do domu lub biura, przez monitoring, aż po serwery i centra danych.
WD BLUE – uniwersalne HDD w formacie 2,5 cala
Seagate BARRACUDA 1TB 7200obr. – szybki 2,5 calowy dysk w smukłej obudowie
Seagate BARRACUDA – niezawodny 3,5-calowy dysk twardy do codziennego użytku
WD PURPLE – HDD 3,5 cala stworzone do monitoringu 24/7
Seagate SKYHAWK – wytrzymały dysk twardy 3,5 cala do systemów monitoringu
WD RED PRO – 3,5-calowy dysk do intensywnej pracy w NAS
Seagate IRONWOLF CMR – niezawodne HDD 3,5 cala do serwerów NAS
Synology HAT3310 Plus – pojemny dysk twardy 3,5" do systemów Synology
Seagate Exos X – bezkompromisowe 3,5-calowe HDD do centrów danych
Odkryj wszystkie dyski HDD 2,5 cala i 3,5 cala w x-komie
➤WD BLUE – uniwersalne HDD w formacie 2,5 cala
WD Blue to klasyka wśród dysków twardych – wersja 2,5-calowa sprawdzi się zarówno w laptopach, jak i w kompaktowych komputerach. Wydajność tego HDD w zupełności usatysfakcjonuje przeciętnego użytkownika, zwłaszcza w oferowanej cenie, która jest bardzo atrakcyjna. To tania opcja na zwiększenie przestrzeni na zdjęcia, filmy czy kopie zapasowe kluczowych dokumentów. Dodatkową zaletą dysku jest jego ciche działanie, co ma szczególne znaczenie w notebookach.

Producent zapewnia również dostęp do darmowego oprogramowania Acronic True Image WD Edition, które pozwala na sprawny backup danych.
Kupuję WD BLUE 1TB 5400obr. 128MB OEM DM-SMR 2,5 cala
➤Seagate BARRACUDA 1TB – szybki 2,5-calowy dysk w smukłej obudowie

Kupuję Seagate BARRACUDA 1TB 7200obr. 128MB 2,5 cala
➤Seagate BARRACUDA – niezawodny 3,5-calowy dysk do codziennego użytku
Seria Seagate Barracuda to od lat jeden z najczęstszych wyborów do użytku domowego. Wyróżnia się on prędkością 7200 obr./min (model 2 TB) oraz 5400 obr./min (6 TB) i dużą ilością pamięci cache (256 MB), co przekłada się na sprawne działanie. Jest ono dodatkowe usprawnione dzięki technologii wielopoziomowego bufowania MTC (ang. Multi-Tier Caching). Dysk jest w stanie przyspieszyć wczytywanie aplikacji i plików, wykorzystując inteligentne warstwy pamięci NAND Flash i DRAM.

Seagate Barracuda to dobry, uniwersalny wybór do codziennego użytku – zarówno dla przeciętnego użytkownika, jak i dla profesjonalisty, który potrzebuje dodatkowego magazynu na dane. Te w razie utraty można spróbować odzyskać dzięki usłudze Rescue Data Recovery. Szkoda tylko, że dyski objęte są 24 miesiącami gwarancji.
Kupuję Seagate BARRACUDA 2TB 7200obr. 256MB 3,5 cala
➤WD PURPLE – HDD 3,5 cala stworzone do monitoringu 24/7
Western Digital Purple to seria zaprojektowana specjalnie z myślą o całodobowym zapisie materiału wideo z systemów monitoringu. Wyróżnia je obsługa technologii AllFrame, która niweluje ryzyko utraty klatek wideo i poprawia jakość odtwarzanego obrazu oraz obsługuje nawet 8-dyskowe konfiguracje. Jest to dysk kompatybilny z większością rejestratorów DVR/NVR, więc sprawdzi się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i w systemach monitoringu z aż 64 kamerami wideo.

Dysk WD Purple jest dostępnych w różnych wersjach pojemnościowych (nawet do 8 TB i dużą ilością pamięci cache; wyjątek stanowi wariant 2 TB) i wyróżnia się całkiem cichą pracą (21 dB). Jego niezawodność ocenia się na 1 mln godz. (MTBF), co ma znaczenie w długotrwałym użytkowaniu.
Kupuję WD PURPLE 4TB 5400obr. 256MB 3,5 cala
➤Seagate SKYHAWK – wytrzymały dysk twardy 3,5 cala do systemów monitoringu
Seagate SkyHawk to kolejna propozycja, którą stworzono pod ciągłą pracę 24/7 w środowiskach monitoringu wizyjnego. Seria jest zoptymalizowana pod kątem rejestratorów DVR i NVR oraz wyposażona w specjalne oprogramowanie ImagePerfect, które minimalizuje liczbę utraconych klatek. Dysk jest w stanie obsłużyć nawet do 64 kamer HD. W zarządzaniu HDD pomaga oprogramowanie SkyHawk Health Management (SHM), które monitoruje jego stan i umożliwia odzyskanie utraconych danych (w cenę wliczony jest 3-letni dostęp do usługi Rescue).

HDD SkyHawk możesz kupić w różnych pojemnościach – nawet w imponujących 20 TB. Dopasujesz więc model do skali systemu monitoringu. Seria ta cechuje się czujnikiem drgań, wysoką stabilnością i długą żywotnością, co ma kluczowe znaczenie w omawianych zastosowaniach. Jeśli szukasz dysku HDD do nowoczesnego monitoringu, seria SkyHawk może okazać się tym, czego potrzebujesz.
Kupuję Seagate SKYHAWK 4TB 5900obr. 256MB 3,5 cala
➤WD RED PRO – 3,5-calowy dysk do intensywnej pracy w NAS
WD Red Pro to seria przeznaczona do zastosowań profesjonalnych w środowiskach NAS, zwłaszcza w systemach wielokieszeniowych. Niezależnie od wersji charakteryzuje się ona wysoką prędkością 7200 obr./min i dużą porcją pamięci cache (256 MB poniżej 20 TB oraz 512 MB w modelach od 20 TB wzwyż). To gwarancja wysokiej, stabilnej wydajności w trybie ciągłej pracy z pełną ochroną przed drganiami (czujniki RV) i równie wysokiej niezawodności nawet w dużych środowiskach NAS.

Dzięki obsłudze technologii NASware 3.0 dysk WD Red Pro dba o spójność danych i stabilność działania w macierzach RAID. Dużą zaletą tego HDD jest duża pojemność i szeroki wybór – od 4 TB do aż 24 TB.
Kupuję WD RED PRO 8TB 7200obr. 256MB 3,5 cala
➤Seagate IRONWOLF CMR – niezawodny HDD 3,5 cala do serwerów NAS
Seagate IronWolf CMR 8 TB to opierający się na konwencjonalnym zapisie magnetycznym (CMR) dysk HDD do zadań specjalnych w systemach NAS. Zaprojektowany z myślą o nieprzerwanej pracy został wyposażony w technologię optymalizacji obciążenia AgileArray, czujniki drgań RV oraz 256 MB pamięci podręcznej, co gwarantuje stabilne działanie nawet w środowiskach wielodyskowych. Prędkość 7200 obr./min i odczyt 210 MB/s zapewnia wysoki transfer danych, istotny przy pracy z dużymi plikami.

IronWolf to nie tylko szybki, ale też trwały nośnik – MTBF sięga miliona godzin. W monitorowaniu stanu dysku pomaga dedykowane oprogramowanie IronWolf Health Management (IHM), a dodatkowo możesz liczyć na 3-letnią gwarancję i dostęp do usługi odzyskiwania danych Rescue.
Kupuję Seagate IRONWOLF CMR 8TB 7200obr. 256MB 3,5 cala
➤Synology HAT3310 Plus – pojemny dysk twardy 3,5" do systemów Synology
Dyski HDD z serii HAT3310 Plus to odpowiedź marki Synology na potrzeby użytkowników korzystających z ich autorskich systemów NAS. Oferują one bardzo dużą pojemność (od 8 do 16 TB) i zostały specjalnie zaprojektowane pod kątem kompatybilności z urządzeniami Synology.

Zapis magnetyczny CMR i dobre parametry (7200 obr./min i sięgający prawie 300 MB/s odczyt) przekładają się na stałą, wysoką wydajność. Dzięki temu sprawdzają się nie tylko w domu, ale także w małych biurach.
Synology HAT3310 Plus to też łatwa aktualizacja oprogramowania sprzętowego. Wykonujesz je bez wyjmowania dysków – bezpośrednio z systemu Synology DSM. Choć droższy od standardowych dysków pod systemy NAS, zyskujesz gwarancję pełnej kompatybilności i wydłużonej żywotności, jeśli korzystasz z urządzeń Synology.
Kupuję Synology HAT3310-16T 16TB Plus 3,5 cala
➤Seagate Exos X – bezkompromisowe 3,5-calowe HDD do centrów danych
Exos X należy do klasy korporacyjnej (enterprise) – dyski stworzone są z myślą o dużych serwerowniach i centrach danych, których cenisz sobie nie tylko wysoką trwałość i wydajność, ale także bezpieczeństwo. W tej serii możesz liczyć na duże pojemności (np. 18-20 TB) i pamięć cache na poziomie 256 MB. Wyróżnia się ona także wysoką prędkość obrotową (7200 obr./min) i transferami danych sięgającymi blisko 300 MB/s. To również specjalne rozwiązania, które optymalizują wykorzystanie energii podczas obciążenia i spoczynku (PowerChoice i PowerBalance).

Ponadto Seagate z serii Exos X oferuje długotrwałą niezawodność (MTBF wynosi 2,5 miliona godzin) oraz 5-letnią gwarancję producenta. To bezkompromisowy wybór dla tych, którzy oczekują po dysku HDD najwyższej wydajności i wytrzymałości w serwerach NAS i centrach danych.
Kupuję Seagate Exos X20 20TB 7200obr. 256MB 3,5 cala
Dysk twardy – co to i jak działa? Budowa dysku HDD bez tajemnic
Dysk HDD lub dysk twardy, nazywany także dyskiem magnetycznym, służy do przechowywania danych. Pierwsze tego typu nośniki powstały już w połowie lat 50. XX wieku, ale przez minione dekady znacznie ewoluowały. Dlatego wciąż są powszechnie używane, pomimo rozwoju technologii i spopularyzowania dysków SSD.
Dane na dyskach HDD zapisywane są na magnetycznych talerzach. Stąd też pochodzi inne określenie – dysk talerzowy. Talerze te wirują z wysoką prędkością, a znajdujące się w obudowie ruchome głowice odczytują i zapisują dane. Praca dysków twardych jest więc słyszalna, gdyż mechaniczne elementy wydają dźwięki. Oczywiście współczesnym modelom daleko do trzeszcząco-chroboczących „twardzieli”, które gościły w komputerach na przełomie wieków. Nowoczesne urządzenia słychać, ale rzadko są to dźwięki w jakimś stopniu mocno uciążliwe.
Ruchome części wpływają jednak na wytrzymałość – dyski HDD są podatne na uszkodzenia mechaniczne w wyniku wstrząsów czy upadków. W tej sytuacji jednak także można spać spokojnie, gdyż dotyczy to naprawdę skrajnych przypadków. W codziennej pracy trudno o niebezpieczne sytuacje, a wiele modeli jest dodatkowo zabezpieczonych na wypadek różnych przeciwności losu.
Rodzaje i parametry dysków twardych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze HDD?
Czym się w ogóle kierować przy zakupie dysków twardych? Co jest najważniejsze poza formatem i pojemnością? Czy prędkość obrotowa i parametry takie jak MTBF mają znaczenie? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o HDD.
➤Rozmiar dysków twardych
Wśród najnowszych dysków twardych do komputera spotkasz dwa rozmiary – 3,5 cala oraz 2,5 cala. Te pierwsze zwyczajowo montuje się w komputerach stacjonarnych, te drugie to głównie dyski twarde do laptopa, gdyż są znacznie mniejsze i cieńsze. Nośnik w rozmiarze 2,5 cala można jednak zamontować także w pececie. Jeżeli w obudowie masz miejsce wyłącznie na duży dysk HDD 3,5 cala, należy kupić specjalny adapter (tzw. sanki).
➤Prędkość dysków HDD
Prędkości dysków HDD podawane są w obrotach na minutę. Wynoszą one zwykle 5400 obr./min lub 7200 obr./min. Im więcej obrotów, tym szybszy dysk. Typowe modele oferują najczęściej wartości w granicach 150-250 MB/s.
Dla porównania najbardziej podstawowe dyski SSD SATA zapewniają prędkości ok. 500-600 MB/s, nie mówiąc o modelach M.2 PCIe NVMe, w których wartości odczytu i zapisu sięgają nawet kilku(nastu) tysięcy. W naszym rankingu dysków twardych znajdziesz modele o zróżnicowanych prędkościach, dzięki czemu dobierzesz go do swoich potrzeb. Jednak największą zaletą HDD nie jest ich szybkość. Co jeszcze ma znaczenie?
➤Pojemność dysku twardego
Siłą dysków HDD jest ich pojemność (i jej stosunek do ceny). Tak na dobrą sprawę zaczyna się ona od 1 TB. Ale w rankingu dysków twardych znajdziesz nośniki o kilkukrotnie większej pojemności. Upewnij się, ile miejsca będziesz potrzebować i zapewnij sobie trochę zapasu.
Zwróć także uwagę na cenę, gdyż znacznie pojemniejszy model może kosztować niewiele więcej. Wówczas miejsca na dane nie zabraknie przez długie lata. Jeśli operujesz dużymi plikami (np. wideo) albo używasz HDD do specyficznych zastosowań, zdecyduj się nawet na 2-8 TB lub więcej. W sprzedaży znajdziesz nawet dyski twarde o pojemnościach 20-24 TB.
➤Niezawodność i zabezpieczenia
Jednym z kluczowych parametrów dysków twardych jest niezawodność (MTBF), czyli średni czas bezawaryjnej pracy. Podawany jest on w godzinach i określa, ile czasu dysk powinien działać bez usterki. Nie jest to jednak bezwzględna gwarancja, a jedynie wartość szacunkowa. Mimo to może posłużyć jako wskaźnik zastosowania danego nośnika. Im wyższa niezawodność, tym lepiej urządzenie sprawdzi się do ciągłej pracy pod dużym obciążeniem.
Co ważne, parametr MTBF nie jest – w przeciwieństwie do TBW – powiązany w żadnym stopniu z gwarancją producenta (przekroczenie ustalonego progu nie wpływa na jej długość). Ta zwykle w HDD wynosi 24, 36 lub 60 miesięcy. Wybierz najlepiej dysk z jak najdłuższym okresem gwarancyjnym.
Warto także sprawdzić, jakie zabezpieczenia zapewnia dany model. W bardzo intensywnych środowiskach dobrze, aby dysk był odporny na wysokie temperatury, wibracje czy podwyższony poziom pola magnetycznego. Dzięki temu zapewnisz sobie niezawodną pracę przez długi czas, a cenne dane będą bezpieczne.
➤Pamięć podręczna cache
Cache to specjalna, dodatkowa pamięć dysku, która służy do przechowywania najczęściej używanych danych. Im większy jej rozmiar, tym dysk ma szybszy dostęp do wybranych plików. Wpływa to zauważalnie na jego działanie np. podczas korzystania z aplikacji czy grania w gry. W dyskach HDD znajdziesz 64-512 MB pamięci podręcznej, najczęściej mają one 256 MB. Wartość cache'u jest też częściowo zależna od pojemności.
➤Przeznaczenie dysku
Ze względu na duże pojemności i relatywnie niską cenę, dyski twarde stosowane są powszechnie wszędzie tam, gdzie obraca się bardzo dużymi ilościami danych. Sprawdzą się przede wszystkim jako magazyny danych (np. zdjęć, filmów, dokumentów), dyski sieciowe, a także w monitoringu. HDD bowiem rzadko ulegają awariom, jeżeli używane są w odpowiednich warunkach. Ponadto odzyskanie danych jest znacznie prostsze niż w przypadku nośników SSD.
Szczególnym rodzajem są dyski SAS (ang. Serial Attached SCSI) – dyski serwerowe do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się większą niezawodnością oraz wyższą prędkością obrotową (nawet kilkanaście tysięcy obr./min), a także dostępem do zestawu specjalnych instrukcji SCSI (możliwość wykonywania kilku operacji jednocześnie). Dyski tego typu są jednak droższe od klasycznych HDD.
Dowiedz się więcej o zastosowaniach dysków twardych
Dyski HDD – najczęściej zadawane pytania
Parametry dysku twardego – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiając się, jaki dysk HDD wybrać, pod uwagę weź przede wszystkim pojemność. Jeżeli jego przeznaczeniem będzie wyłącznie magazynowanie danych, do których rzadko wracasz, prędkość nie odegra dużej roli. W przypadku dysków twardych pracujących intensywnie (monitoring, dysk sieciowy), wybierz szybkie urządzenie o wysokiej niezawodności.
Jakie są różnice między HDD a SSD?
Dyski SSD są kilkukrotnie szybsze od dysków twardych, co wpływa pozytywnie na czas otwierania programów i plików. Nowoczesne dyski PCIe są także bardzo małe i lekkie w porównaniu nawet z dyskami HDD 2,5 cala. Jednak duże dyski magnetyczne dostępne są w znacznie większych pojemnościach i niższych cenach. Ponadto w razie awarii z dysku twardego łatwiej odzyskać dane.
Cena dysku twardego – ile kosztuje HDD?
Pomimo bardzo dużych pojemności, ceny dysków HDD są relatywnie niewysokie. Podstawowy nośnik o pojemności 1 TB kosztuje około 200 złotych. Jednak ceny dysków twardych o tej samej pojemności mogą się znacznie różnić. Wynika to z różnych dodatkowych funkcji i zabezpieczeń, takich jak wysoka niezawodność czy zwiększona odporność na drgania. Dlatego finalny koszt będzie zależny od przeznaczenia urządzenia.
Jak podłączyć dysk HDD do komputera?
Wśród interfejsów dysków twardych najpopularniejsze jest złącze SATA III. W kompatybilnych laptopach znajdziesz odpowiednie miejsce na nie z wbudowanym złączem, natomiast w komputerach stacjonarnych niezbędny jest kabel SATA. Jeżeli chcesz podłączyć dysk HDD 3,5 cala, konieczny będzie także kabel zasilający, najczęściej z wtykiem Molex. Większość zasilaczy ma już wbudowane tego typu kable zasilające.
Jakie są główne zalety i wady dysków HDD?
Największą zaletą dysków twardych jest ich bardzo duża pojemność (nawet 20-24 TB) i jej stosunek do ceny. Pod tym względem są bardziej opłacalne od SSD. HDD są trwałe i potrafią działać przez wiele lat – mogą pochwalić się długą żywotnością nawet w trybie ciągłej pracy.
Jednak dyski HDD mają też sporo wad, w tym przede wszystkim niższą wydajność od SSD (niższy odczyt i zapis danych), ze względu na ruchome części są mocno słyszalne podczas pracy, a także podatne na uszkodzenia mechaniczne (wibracje, wstrząsy, upadki.
Czy warto jeszcze kupować HDD do komputera?
Dyski twarde wciąż są niezastąpione do przechowywania dużej ilości danych ze względu na ich większą pojemność i jej stosunek do ceny. W tej roli sprawdzają się znacznie lepiej niż SSD. Dlatego w określonych zastosowaniach (np. backupu i archiwizacji dużych plików) wciąż mają sens i warto je kupić.
Przeczytaj także: