Serwerownia często jest złożona z wielu serwerów, czyli zaawansowanych jednostek do przetwarzania i udostępniania danych innym użytkownikom. Takie serwery są zbudowane ze specjalistycznych podzespołów, które potrzebują specjalnego oprogramowania do efektywnego wykorzystywania ich mocy. Najważniejszą rolą systemu dla serwera jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zabezpieczeń i stabilności pracy serwerów. Umożliwiają one także działania administracyjne i diagnostyczne, dzięki którym właściciel serwerowni ma nad nią pełną kontrolę.
Oprogramowanie do zarządzania serwerami zwykle ogranicza się do wyboru między Linuxem a Windowsem oraz konkretną wersją danego systemu. Oczywiście mowa tutaj o oprogramowaniu serwerowym, a nie tym przeznaczonym dla indywidualnego użytkownika, które nie byłoby w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu ochrony i kontroli nad serwerem – takich rozwiązań należy unikać.
Oprogramowanie Windows Server jest polecane zarówno dla zaawansowanych użytkowników, jak i tych początkujących. Jego interfejs jest bowiem intuicyjny i przejrzysty, więc z obsługą tego systemu poradzi sobie nawet mniej wykwalifikowany personel. Ponadto oprogramowanie serwerowe od Microsoftu może hybrydowo łączyć lokalne centrum danych z platformą Azure, która zwiększa bezpieczeństwo serwerów i umożliwia działanie w chmurze w wybranym obszarze. Całkowite przejście do chmury oznacza brak konieczności inwestowania w firmową infrastrukturę czy dostęp do aplikacji z poziomu przeglądarki.
Systemy serwerowe bez interfejsu graficznego (np. niektóre wersje Linuxa) to na szczęście mniejszość tego typu programów, jednak mają one swoje zalety w postaci większego bezpieczeństwa i większej wydajności. Brak interfejsu zmniejsza ryzyko ataku z zewnątrz, ponieważ ilość bibliotek systemowych jest zredukowana do minimum. Z drugiej strony poruszanie się po takim systemie jest skomplikowane, ponieważ polega na posługiwaniu się wierszem poleceń i do obsługi takiego systemu potrzebny jest wykwalifikowany personel.
Określenie potrzeb serwerowni jest ważne, ale zwróć także uwagę na rodzaj licencji i liczbę stanowisk, jakie może obsłużyć oprogramowanie serwera. Wiele systemów serwerowych jest sprzedawanych w wersji OEM, czyli przypisanej do konta na stronie producenta. Dzięki temu taki system można aktywować także na innym urządzeniu. Należy wtedy jednak zwrócić uwagę na liczbę stanowisk, jaką może obsłużyć dany system. Jeśli potrzebujesz kilku administratorów swojej serwerowni, to wybierz oprogramowanie z większą liczbą stanowisk.
Zobacz oprogramowanie serwerowe w x-kom