Pamięci serwerowe spełniają podobne zadania do zwykłych pamięci RAM. Przechowują dane, które są potrzebne do wykonywania bieżących zadań, co przekłada się na szybkość wykonywanych operacji i działanie całego systemu. Jednak w serwerowniach czy macierzach dyskowych liczy się nie tylko prędkość, ale też niezawodność. Nie ma tam miejsca na ewentualne błędy, dlatego pamięci serwerowe oferują technologię wychwytywania błędów (ECC), która chroni przed przestojami czy utratą danych.
Pamięci RAM serwerowe są wykorzystywane do budowania systemów serwerowych i działają tylko ze specjalistycznymi płytami głównymi. Serwerownie wymagają zupełnie innych parametrów i rozwiązań technologicznych niż zwykła jednostka komputerowa do użytku domowego. Między pamięcią RAM serwerową a zwykłą istnieje duża różnica w budowie i możliwościach, dlatego nie powinno się stosować ich zamiennie.
Wybierając pamięci serwerowe, należy określić potrzeby i wymagania miejsca, w którym będą wykorzystywane. Pamięci RAM do serwera można zarówno stosować w serwerowni niewielkiej firmy, jak i ogromnych bazach danych, jednak do każdego zastosowania należy dobrać odpowiednie parametry. Jednym z najważniejszych jest oczywiście pojemność RAM. Teoretycznie im jest większa, tym szybciej system serwerowy może działać, oferując szybsze udostępnianie plików czy zarządzanie znacznie większą bazą danych. Istnieje jednak sporo zmiennych, które wpływają na efektywność pamięci niezależnie od jej pojemności.
Ma bardzo duży wpływ na szybkość działania i pobór energii przez pamięć, co w przypadku dużych serwerowni może mieć przełożenie na rachunki za prąd. Kolejne typy pamięci DDR oferują większą wydajność przy mniejszym zużyciu prądu, dlatego kości RAM DDR4 w perspektywie czasu mogą okazać się najbardziej ekonomicznym wyborem.
Jest podawana w Megahercach (MHz) i określa, jak szybko pamięć może wykonać obliczenia potrzebne do wykonania kolejnych zadań. Powinna być dostosowana do możliwości płyty głównej, z której korzysta serwerownia.
Od opóźnienia zależy, ile cykli musi upłynąć, zanim RAM odpowie na wskazane przez procesor zadanie. Oczywiście preferowana jest jak najmniejsza liczba CAS, gdyż przekłada się ona na wydajność całej serwerowni. Jednak łącząc różne kości RAM, należy pamiętać, że cała jednostka dostosuje się do kości z najwolniejszym parametrem CAS Latency.
Serwerowe kości pamięci RAM mogą tworzyć architektury pojedyncze, dwu- i czterokanałowe. Te dwie ostatnie są najbardziej pożądane w serwerowniach z dużą ilością sprzętu, ponieważ działanie kości w parach oznacza większą przepustowość pamięci RAM dostępnej dla procesora. Aby stworzyć architekturę dwu- lub czterokanałową, należy umieścić dwie lub cztery kości o takich samych parametrach w odpowiednim kanale na płycie głównej.
Zobacz pamięci serwerowe w x-kom