Wiele urządzeń elektronicznych jest wrażliwych na zmiany napięcia. Nagłe restartowanie lub wyłączanie się komputera nie musi być oznaką wadliwego sprzętu, a niestabilnego napięcia w gniazdku. Dzięki regulatorom napięcia unikniesz wielu przykrych sytuacji, kiedy nie zdążysz zapisać efektów wielogodzinnej pracy przez zmianę napięcia w gniazdku, która spowodowała restart komputera. Takie urządzenia sprawdzą się także do utrzymania zasilania serwerów, w których każdy przestój wiąże się z dużymi stratami finansowymi.
W Polsce napięcie wynosi 230 VAC, ale oczywiście nie zawsze jest ono stabilne. Napięcie, które odbiega zaledwie o 10% od tej normy, może spowodować niespodziewaną przerwę w pracy urządzenia, co w skrajnych przypadkach może skutkować także jego awarią. Stabilizator napięcia sieciowego wykrywa zmiany w napięciu i obniża je lub podwyższa do poziomu nominalnego, by zapewnić stabilność działania sprzętów elektronicznych.
Wybór stabilizatora napięcia sieci zależy od sposobu, w jaki zamierzasz go wykorzystać. Przede wszystkim musisz określić, do jakich urządzeń go podepniesz (np. komputer, serwer), ile mocy one pobierają i jaki poziom wahań napięcia występuje w Twojej okolicy.
Aby sprawdzić pobór mocy podłączanych urządzeń elektronicznych do stabilizatora, sprawdź na ich etykiecie, ile pobierają prądu. Następnie zsumuj te wartości i w przypadku zastosowania domowego dodaj około 20% zapasowej mocy. Przykładowo, jeśli suma mocy pobieranej przez komputer domowy i podłączone do niego urządzenia wyniosła 1000 W, to wybierz stabilizator napięcia sieciowego o mocy przynajmniej 1200 W. Zapas mocy do zastosowań produkcyjnych i serwerowych oczywiście powinien być jeszcze większy.
Automatyczne regulatory napięcia mają różne zakresy napięcia wejściowego. Wybierz zakres roboczy stabilizatora, uwzględniając stopień wahań napięcia w Twojej lokalizacji. Jeśli fluktuacje są duże, to zdecyduj się na jak najszerszy zakres napięcia wejściowego, np. na poziomie 180V – 264V. Możesz także wybrać stabilizatory napięcia sieci, w których jest możliwość wyboru napięcia wyjściowego w różnych zakresach. Dzięki temu sprzęt będzie bardziej uniwersalny i będzie można go używać w różnych miejscach i do różnych urządzeń
Stabilizatory napięcia oferują szereg zabezpieczeń, które stanowią dodatkową ochronę samych regulatorów oraz podłączonych do nich sprzętów. Jeśli mieszkasz w budynku, którego ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi w postaci uderzenia pioruna nie jest zbyt zaawansowana, to warto wybrać sprzęt z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Ochrona przeciw przeciążeniowa odłącza zasilanie, gdy w obwodzie elektrycznym pojawia się prąd o większym natężeniu niż może on znieść. Zabezpieczenie termiczne chroni natomiast przed przegrzaniem urządzenia.
Zobacz stabilizatory napięcia w x-kom