Z inteligentnym zegarkiem na nadgarstku nie tylko sprawdzisz, która godzina, ale też odbierzesz i wyślesz SMS-a, wykonasz połączenie głosowe, sprawdzisz swoje tętno podczas treningu albo policzysz, ile kroków zrobiłeś w danym dniu. A to ledwie kilka standardowych funkcjonalności, w jakie producenci wyposażają obecnie smartwatche. Jeszcze do niedawna były to urządzenia rozszerzające możliwości smartfonów, dziś coraz częściej pojawiają się na rynku zegarki, które pracują na dedykowanych im systemach operacyjnych. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o smartwatchach i smartbandach? Przeczytaj nasz poradnik - Smartwatch dla Ciebie. Do czego służy inteligentny zegarek i jaki wybrać?
Sprawdź nasz: Ranking urządzeń z pulsoksymetrem
Z inteligentnym zegarkiem na ręku nie musisz sięgać po smartfon. Z zegarków z powodzeniem skorzystają nie tylko biegacze i trenujący, ale też, chociażby kierowcy. Dyktowanie SMS-ów czy możliwość wykonywania połączeń przez zegarek to opcje dużo bezpieczniejsze niż korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy. Smartwatche dają również możliwość zerknięcia na ważne powiadomienia w sytuacjach, kiedy sięgać po telefon zwyczajnie nie wypada.
W sprzedaży dostępne są smartwatche dla mężczyzn i kobiet, różniące się wielkością koperty oraz długością bransolety. Istnieją też smartwatche dla dzieci, dzięki którym możesz na bieżąco śledzić aktywność Twojego dziecka i w porę zareagować, jeżeli będzie taka potrzeba. Jeżeli natomiast oczekujesz od zegarka wyłącznie tego, by był asystentem Twoich treningów, rozważ zakup zegarka sportowego.
Warto pamiętać, aby system, na którym pracuje Twój smartwatch, był kompatybilny z tym, jaki posiada smartfon, z którego na co dzień korzystasz. Obecnie na rynku prym wiodą trzy systemy dedykowane zegarkom: Wear OS i Samsung Tizen OS – kompatybilne zwykle zarówno z Androidem, jak i znanym z telefonów od Apple systemem iOS. Z kolei watchOS to system, który współpracuje wyłącznie z iPhone’ami.
Musisz pamiętać, że tarcze zegarków wyposażone w wyświetlacze LCD, potrzebują często sporo energii, generując tym samym konieczność częstego ładowania urządzenia. Jeżeli zależy Ci na zegarku, który będziesz ładować możliwie jak najrzadziej, sprawdź modele z pojemną baterią lub ekranami e-ink.
Istotnym parametrem smartwatchy i smartbandów jest także pyłoszczelność i wodoszczelność, zwłaszcza wtedy, gdy wymagasz od zegarka niezawodności w każdych warunkach. Jeśli biegasz lub jeździsz na rowerze, zwróć uwagę na inteligentne zegarki z GPS. Dzięki nim precyzyjnie zmierzysz przebytą trasę. Na dalszym planie znajdują się paski i bransolety, na szczęście producenci zadbali o to, by na rynku nie zabrakło wymiennych opasek kompatybilnych z najpopularniejszymi modelami smartwatchów.
Jeśli wciąż nie wiesz, jaki inteligentny zegarek wybrać, przeczytaj nasz poradnik Smartwatch, smartband, zegarek sportowy czy monitor aktywności? Który wybrać?
Zobacz inteligentne zegarki w sklepie x-kom
Jeśli jesteś fanem technologicznych nowinek, który nie boi się innowacyjnych rozwiązań, możesz postawić na najbardziej rozbudowane modele, które poza funkcjami prozdrowotnymi oferują m.in. płatności zbliżeniowe i obsługę połączeń głosowych z poziomu nadgarstka.
Dla seniora sprawdzą się zegarki z zaawansowanym monitoringiem zdrowia i funkcjami alarmującymi o ewentualnym upadku – tu warto sprawdzić inteligentne zegarki marek Apple. czy Huawei.
W przypadku najmłodszych warto z kolei wziąć pod uwagę smartwatche dla dzieci. Z reguły posiadają one GPS – tak, aby zawsze znać ich lokalizację i trzymać rękę na przysłowiowym pulsie. Taką opcją mogą pochwalić się np. inteligentne zegarki dla dzieci Garett.
Najważniejszą funkcją smartwatchy jest stałe monitorowanie parametrów organizmu. Każdy zegarek typu smart oferuje także określone tryby sportowe. Ich ilość i rodzaj zależy od klasy wybranego sprzętu. Przykładowo zegarki sportowe z wbudowanym GPS-em są w stanie precyzyjnie wskazać przebytą trasę – zarówno podczas treningu, jak i na co dzień. Ale to nie wszystko. Smartwatche posiadają również funkcje komunikacyjne, organizacyjne i multimedialne. W ofercie znajdziesz też smartwatche LTE, które umożliwiają wykonywanie połączeń bez użycia smartfona. Poza tym umożliwiają płatności zbliżeniowe, kontrolę stresu, ustawianie planów treningowych, a także kontrolę cyklu miesięcznego, a nawet przebiegu ciąży.
Każdy smartwatch sparujesz ze smartfonem poprzez moduł Bluetooth i dedykowaną danej marce aplikację. Pamiętaj jednak, że system zegarka musi być kompatybilny z systemem smartfona, z jakiego korzystasz, dlatego koniecznie sprawdź to przed zakupem w specyfikacji urządzenia. Parowanie urządzeń trwa zazwyczaj kilka sekund i przebiega zupełnie bezproblemowo.