Popularne tematy
Status przesyłki
Dostawa
Raty
Leasing
Ubezpieczenie sprzętu
Zwroty i reklamacje
Najczęściej zadawane pytania
Skontaktuj się z nami
Chłodzenie wodne (inaczej liquid cooling) znakomicie sprawdza się w komputerach o bardzo wysokiej wydajności, czyli w konfiguracjach z procesorami Intel Core i7, Intel Core i9, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 9 oraz AMD Threadripper, które pracują pod dużym obciążeniem. Te jednostki goszczą przede wszystkim w desktopach dla graczy, stacjach roboczych dla: grafików, architektów, inżynierów i projektantów, a także w zestawach tworzonych przez overclockerów. Chłodzenie wodne jest wydajne, a zarazem ciche. Przed zakupem chłodzenia wodnego CPU sprawdź koniecznie, czy obudowa ma przewidziane miejsce na chłodnicę oraz dostatecznie dużo przestrzeni na ułożenie przewodów z cieczą. Upewnij się także co do kompatybilności bloku wodnego z podstawką procesora. W x-kom znajdziesz chłodzenia wodne z jednym wentylatorem, do kompaktowych obudów PC, jak również superwydajne chłodzenia z trzema wentylatorami i masywnym radiatorem.
Chłodzenie powietrzne procesora najlepiej instalować w komputerach o przestronnych obudowach, które są na tyle duże, żeby spokojnie zmieścić wieżę z radiatorem i wentylatorami. Za ich wyborem przemawia jednak cena, która jest niższa, niż w przypadku liquid cooling, choć i tak warto dokupić jeszcze dobrą pastę termoprzewodzącą. Przed zakupem sprawdź koniecznie, czy blok chłodzący nie zasłoni przypadkiem slotu na pamięć RAM i czy w ogóle jest dość miejsca na obydwa komponenty (chłodzenie i RAM). Skuteczność chłodzenia powietrznego CPU może być tak samo dobra, jak w przypadku chłodzenia wodnego. Wszystko zależy od konstrukcji coolera – ilości ciepłowodów, rozmiaru radiatora, materiału, z jakiego go zbudowano, a także od wielkości i ilości wentylatorów.
Ma kluczowe znaczenie dla skuteczności chłodzenia CPU. W sprzedaży dostępne są chłodzenia powietrzne pasywne (pozbawione wentylatorów), gdzie odprowadzanie ciepła zachodzi samorzutnie. W komputerze gamingowym lub w stacji roboczej zainstaluj lepiej chłodzenie aktywne (z wentylatorem), w którym wirujące łopatki wentylatora wydmuchują ciepłe powietrze spomiędzy żeber radiatora. Wieże chłodzone powietrzem mogą mieć jeden albo dwa wentylatory, przypominające wyglądem wentylatory do komputera. Te ostatnie są konstrukcjami dwuwieżowymi, zbudowanymi z dwóch połączonych ze sobą coolerów. W zestawach chłodzenia wodnego znaczenie ma zarówno ilość wentylatorów, jak i wielkość chłodnicy. Jeśli obudowa na to pozwala, lepiej umieścić w niej chłodnicę 140 mm z dwoma wentylatorami, niż model 120 mm posiadający 3 wentylatory.
Poznaj chłodzenia procesorów w x-kom
Chłodzenie do procesora musi być kompatybilne z gniazdem płyty głównej (np. Socket 1700) oraz dopasowane do obudowy komputera. Do słabszych procesorów wystarczy dołączane przez producenta chłodzenie BOX (dla wyższej kultury pracy wybierz np. ENDORFY Fera 5). W przypadku mocniejszych CPU potrzebujesz wydajniejszego systemu chłodzenia, czy to powietrzem (np. be quiet! Dark Rock Pro 4), czy cieczą (np. NZXT Kraken X63).
Montaż chłodzenia procesora jest obowiązkowy. Układ ten odpowiada za odprowadzanie ciepła i obniżanie temperatury i jest potrzebny do prawidłowej pracy CPU. Do tańszych procesorów producent dołącza chłodzenie BOX. W przypadku bardziej wymagających CPU musisz dokupić oddzielny, wydajniejszy zestaw chłodzenia.
Po zamontowaniu procesora w gnieździe płyty głównej musisz nałożyć na niego pastę termoprzewodzącą (może być już zaaplikowana na spodzie radiatora). Pod spodem podstawki połóż odpowiedni backplate i wkręć śrubki, po czym z drugiej strony użyj zestawu montażowego. Dopiero wtedy zamontuj układ chłodzenia na procesor. Instalacja bloku wodnego wygląda dość podobnie, ale dodatkowo musisz przymocować radiator i wentylator w odpowiednim miejscu obudowy.