Podstawową funkcją dysku twardego jest przechowywanie danych. Żaden komputer nie może bez niego działać, ponieważ to właśnie na nim znajduje się system operacyjny. Ponadto przechowywane są na nim wszystkie programy, gry, zdjęcia, filmy czy dokumenty. Dyski twarde dzieli się na HDD oraz SSD, które różnią się od siebie budową czy szybkością zapisu. Mogą być one wewnętrzne do zamontowania na stałe w komputerze, zewnętrzne do przenoszenia danych lub tworzyć systemy NAS do przechowywania danych w chmurze.
Oba nośniki mogą przydać się w komputerze. Dyski SSD oferują bardzo wysoką maksymalną prędkość odczytu i zapisu. Z tego powodu znakomicie nadają się do zainstalowania na nich systemu operacyjnego i programów, które uruchamiają się w znacznie szybszym tempie niż w przypadku dysków HDD. Dzięki temu można szybciej zacząć pracę i przełączać się między różnymi programami bez długiego oczekiwania na otwarcie aplikacji.
Dyski HDD natomiast oferują bardzo dobry stosunek ceny w przeliczeniu na 1 GB pojemności, choć są zauważalnie wolniejsze od dysków SSD. Taka charakterystyka pozwala na przechowywanie na nich dużych ilości plików – np. filmów i zdjęć w wysokiej jakości. Są powszechnie stosowane do użytku domowego lub jako dyski serwerowe.
Dyski zewnętrze i przenośne są podobnymi urządzeniami do dysków twardych wewnętrznych, które montuje się w komputerach i laptopach. Różnica między nimi polega na mobilności tych nośników, ponieważ najczęściej służą one do przenoszenia dużych danych między różnymi jednostkami.
Szybkie przesłanie filmu 4K czy paczki zdjęć w wysokiej jakości do bliskich nie zawsze jest możliwe ze względu na wolny internet, a branie ze sobą laptopa to ryzyko uszkodzenia sprzętu i niepotrzebny ciężar w plecaku. Właśnie w takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem są dyski zewnętrzne i przenośne, których wytrzymałość jest znacznie większa względem wewnętrznych. Ich obudowa często gwarantuje odporność na wibracje i upadki, więc taki dysk bez problemu można przenosić z miejsca na miejsce bez obaw o bezpieczeństwo danych.
Dyski zewnętrzne SSD świetnie sprawdzą się jako szybka pamięć przenośna, gdy zachodzi potrzeba zgrania plików na inny komputer. Na nośnikach pamięci zewnętrznych HDD można natomiast przechowywać kopie zapasowe najważniejszych danych, zmniejszając ryzyko ich utraty.
Najbardziej rozbudowany system przechowywania plików oferują dyski sieciowe NAS, czyli dyski zewnętrzne z własną kartą sieciową. Takie urządzenie można podłączyć do routera Wi-Fi i tym samym dać dostęp do danych znajdujących się na jego dysku twardym wszystkim użytkownikom, którzy są podłączeni do tej samej sieci. Z utworzonej w ten sposób chmury mogą korzystać pracownicy firmy lub członkowie rodziny, wymieniając między sobą dane.
Dyski sieciowe NAS są dużo bezpieczniejsze od zwykłych dysków twardych m.in. dzięki możliwości tworzenia macierzy RAID, która może umożliwić odzyskanie danych z dysku. Ponadto NAS daje dostęp do filmów, zdjęć czy ważnych dokumentów na wszystkich urządzeniach, które są z nim połączone, np. tablet, komputer, smartfon czy telewizor. Nie trzeba więc za każdym razem przenosić pożądanego pliku na dane urządzenie, by z niego skorzystać.
Zobacz dyski twarde SSD i HDD w sklepie x-kom
Dyski HDD to tradycyjne konstrukcje, ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz duża pojemność, sprawdzą się w roli magazynu danych na wszelkie pliki, projekty, filmy i zdjęcia. Natomiast to dyski SSD powinny znajdować się w każdym komputerze oraz laptopie, ponieważ zapewniają płynniejsze działanie systemu i szybszy transfer plików.
Ceny dysków różnią się w zależności od pojemności oraz prędkości działania, jeśli dysk HDD 1 TB kosztuje ok. 200 zł, to za SSD 960 GB do 1024 GB, a więc o tej samej pojemności, zapłacimy nawet dwa razy tyle. Jeżeli na co dzień wykorzystujesz laptopa do przeglądania internetu i pakietu biurowego, nie musisz wybierać bardzo szybkiego i kosztownego dysku SSD. Do tego zastosowania wystarczy klasyczny 2,5 calowy dysk.
Dysk twardy jest niezbędnym komponentem w każdym komputerze stacjonarnym, laptopie, serwerze NAS i konsoli. To rodzaj pamięci masowej, która zapisuje, przechowuje i przetwarza dane. Jest to pamięć trwała, czyli wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.