Dyski sieciowe NAS to swego rodzaju niewielkie komputery wyposażone w procesor, pamięć RAM i rozmaite złącza. Jednak najważniejszym elementem tego urządzenia są dyski twarde do NAS. Główną funkcją tego sprzętu jest bowiem przechowywanie danych, które zbierasz na swoim smartfonie, komputerze czy aparacie. Wszystkie zdjęcia, filmy, muzyka czy gry z tych urządzeń tworzą multimedialną bibliotekę zamkniętą w obudowę niewielkiego dysku sieciowego NAS.
Wspomniane przechowywanie dużej ilości plików na serwerze NAS otwiera szereg różnych możliwości. Na pierwszym miejscu oczywiście stoi wygoda, ponieważ żeby pokazać komuś zdjęcia z wakacji i filmiki ze ślubu nie musisz sięgać po różne urządzenia czy żonglować dyskami zewnętrznymi. Wystarczy dostęp do smartfona czy komputera z dostępem do tej samej sieci Wi-Fi, z którą połączony jest domowy dysk sieciowy i bez ograniczeń możesz przeglądać i wyświetlać jego zawartość.
Jeśli serwer NAS oferuje także przechowywanie plików w chmurze, to możesz korzystać z jego zasobów nawet wtedy, kiedy nie masz dostępu do domowej sieci Wi-Fi. Wystarczy smartfon lub komputer z odpowiednim oprogramowaniem i połączenie internetowe, by w dowolnym miejscu przeglądać zawartość. To rozwiązanie szczególnie przydatne, kiedy na przykład zapomnisz wziąć ze sobą ważnego dokumentu.
Serwery NAS o dużej pojemności wykorzystasz także do zrobienia backupu swoich zbiorów. Oczywiście najlepiej, jeśli zrobisz to metodą 3-2-1, o której przeczytasz w poradniku Jaki serwer NAS wybrać? Duża ilość miejsca posłuży także do przechowywania nagrań z kamer IP, albumów muzycznych w wysokiej jakości czy gier.
Podczas wyboru serwera NAS zwróć uwagę, czy jest on wyposażony w dysk i jaka jest jego pojemność. Niektóre urządzenia sprzedawane są bowiem bez dołączonego dysku, żeby można było samodzielnie dostosować typ pamięci masowej i jej pojemność. Jeśli zależy Ci na szybkim transferze, to wybierz serwer NAS z kieszeniami na dyski M.2, które przyspieszą proces przesyłania dużych plików.
Serwer NAS oczywiście warto zbudować na przynajmniej dwóch dyskach, ponieważ taka konfiguracja umożliwia obsługę macierzy RAID. Jej różne poziomy dają nieco inne możliwości. RAID 0 to wyższa szybkość transmisji i większa przestrzeń na dane, natomiast RAID 1 powiela zawartość dysku, tworząc jego kopię zapasową i zabezpieczając pliki przed awarią pamięci masowej.
Zwróć także uwagę na rodzaj wejść i wyjść w serwerze NAS. Podstawą są porty USB 3.0 i 2.0 do których podłączysz dysk zewnętrzny czy pendrive’a, by zgrać bezpośrednio z nich najważniejsze pliki. Dzięki portowi RJ-45 podłączysz przewodowo swój serwer do internetu, co pozytywnie wpłynie na jego stabilność połączenia z siecią. Ważnym rozwiązaniem dla kinomaniaków będzie natomiast port HDMI, który umożliwia podłączenie serwera bezpośrednio do telewizora. W takiej konfiguracji dysk sieciowy NAS staje się prawdziwym centrum multimedialnej rozrywki.
Zobacz dyski sieciowe NAS i macierze w x-kom