Profesjonalne ekrany projekcyjne do niedawna spotykaliśmy wyłącznie w kinach, szkołach, czy na uczelniach. Ostatnio coraz częściej jednak decydują się na nie również osoby prywatne. Powód? Ogólnodostępne na rynku ekrany do projekcji skutecznie powiększają nie tylko dane, ale i obraz. A co więcej, dzięki najnowocześniejszym technologiom, robią to bez najmniejszego uszczerbku na jakości. Wszystko to sprawia, że genialnie podbijają jakość każdej prezentacji, doskonale sprawdzają się przy oglądaniu zdjęć i są nieocenioną atrakcją podczas domowych seansów filmowych, przemieniając każde cztery kąty w małą salę kinową. Co więcej, kuszą prostą formą i atrakcyjną ceną.
Dowiedz się wszystkiego o ekranach projekcyjnych i wybierz taki, który trafi w Twój gust.
Zanim zdecydujesz się na ekran projekcyjny, warto poznać poszczególne rodzaje tego rozwiązania. Na przestrzeni lat powstało ich całkiem sporo, a konkretne modele różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją, która warunkuje możliwość ich ustawienia i decyduje o późniejszym komforcie korzystania z takiego urządzenia. Podstawowym kryterium podziału ekranów projekcyjnych jest ich mobilność.
Z ekranów projekcyjnych przenośnych możesz korzystać swobodnie w różnych miejscach. Najczęściej są to modele umieszczone na specjalnym statywie (trójnogu) lub ramowe. Każdy z ekranów mobilnych sprawnie rozłożysz i złożysz, a następnie przeniesiesz w inne miejsce. Co więcej, niektóre z nich w swoim wyposażeniu posiadają specjalną walizkę, która wygodnie to umożliwia.
Na rynku spotkasz także projekcyjne stacjonarne, które są montowane w konkretnych miejscach na stałe. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które oprócz jakości obrazu, cenią sobie także wysoki komfort w obcowaniu z technologią. Z reguły są to bowiem całkiem zautomatyzowane propozycje, które zamontujesz na ścianie lub suficie, a po zwinięciu niemal nie zajmują przestrzeni w pomieszczeniu, w którym się znajdują.
Ekrany projekcyjne dzielimy również ze względu na sposób ich zwijania i rozwijania. W tym kontekście możesz wybrać ekran zwijany ręcznie lub ekran mechaniczny.
Ekrany projekcyjne zwijane ręcznie najczęściej posiadają specjalną belkę, która napina materiał – tak, aby się nie fałdował i w ten sposób nie deformował wyświetlanego na nich obrazu. Z kolei mechanizm, który odpowiada za zwijanie manualne, to zazwyczaj zaimplementowana w nich sprężyna, pozwalająca to zrobić przy najmniejszej ilości potrzebnego wysiłku.
Natomiast elektryczne ekrany projekcyjne zwijają się automatycznie, podnosząc tym samym komfort użytkowania. Zwykle odbywa się to za pomocą sygnału wysyłanego do urządzenia przez specjalny przycisk. Może być on umieszczony np. w pilocie lub specjalnie dołączonym do ekranu module dodatkowym, który montuje przykładowo na ścianie obok urządzenia. Topowe produkty z tej kategorii mogą pochwalić się bardzo cichą i sprawną pracą.
Jak widzisz, przed wyborem ekranu projekcyjnego, musisz przede wszystkim określić, gdzie i z jaką częstotliwością będziesz z niego korzystać. To pomoże dobrać odpowiednią budowę sprzętu.
Ekrany przenośne należy traktować raczej jako alternatywę do stacjonarnych rozwiązań. Modele mobilne sprawdzą się np. w szkołach, małych firmach i do użytku prywatnego. Doceniają je także mówcy, którzy jeżdżą ze swoimi prezentacjami w różne miejsca. Jednym słowem wszyscy, którzy chcą mieć możliwość wyboru, gdzie i kiedy wyświetlać obraz lub dane w powiększeniu.
Ekrany projekcyjne na stałe, ze względu na oferowane możliwości i sposób obsługi, doskonale sprawdzają się np. w dużych przedsiębiorstwach, w salach konferencyjnych czy na uczelniach. Posiadanie ich w każdym pomieszczeniu znacznie podnosi komfort i częstotliwość korzystania z oferowanych atutów, a dodatkowo będzie niepodważalnym plusem każdej prezentacji czy ważnego przemówienia.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając ekran projekcyjny?
Po pierwsze, liczy się typ materiału zastosowanego w projektorze – precyzyjniej chodzi o tkaninę projekcyjną, na której będzie wyświetlany obraz – jej struktura i współczynnik odbicia światła (gain) są w tym kontekście kluczowe. Białe ekrany nadają się bardziej do zaciemnionych pomieszczeń, bo posiadają największy gain, a szare do lepiej oświetlonych miejsc, ponieważ jest on analogicznie niższy.
Druga kwestia, to powierzchnia wyświetlania – to ona stanowi o wielkości wyświetlanego obrazu i jakości jego odbioru przez widza. Przyjmuje się, że aby ten był komfortowy, szerokość ekranu projekcyjnego powinna być równowartością około połowy odległości od miejsca, w którym będzie siedział widz.
Kolejną sprawą jest kompatybilność z projektorem – chodzi przede wszystkim o format obrazu, który na wybranym ekranie projekcyjnym powinien być taki sam, jak w oryginale. Upewnij się zatem, że ekran, który wybierzesz, ma format wyświetlania taki, jak projektor, który posiadasz.
Z rzeczy dodatkowych, warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany ekran posiada ramki. Taka konstrukcja dobrze sprawdzi się w przypadku ekranów wybieranych np. do domów. Ekrany ramowe optycznie rozgraniczają powierzchnię wyświetlania obrazu od tła i pozwalają widzowi skupić się na tym, co dzieje się w głównym punkcie projekcji.
Najlepsze ekrany projekcyjne kupisz w sklepie x-kom