Podstawowym zastosowaniem statywu jest trzymanie mikrofonu całkowicie nieruchomo — zero ruchu i wibracji. Z jego pomocą będziesz mógł nagrywać ścieżki do swoich piosenek lub innych produkcji. Bez statywu mikrofon odbierałby i rejestrował wszelkiego rodzaju wibracje i niechciane dźwięki. To natomiast zrujnowałyby nagranie, czyniąc je bezużytecznym. Dowiedz się więcej o statywach do mikrofonu.
Warto zwrócić uwagę na kilka cech, które są istotne, gdy kupujesz statyw do mikrofonu. Przede wszystkim są to:
Ważną kwestią jest sposób mocowania mikrofonu. Dobrze zamontowany może znacznie podnieść jakość dźwięku – oczywiście w tym celu musi być odpowiednio ustawiony, zwrócony w wymaganym kierunku. W razie potrzeby powinieneś móc zmienić położenie mikrofonu. Mikrofon musi być bezpieczny, tzn. nie może się przewrócić, zostać uderzonym, zamoczyć się. Oprócz tego musi być osłonięty przed niepożądanymi hałasami, takimi jak wibracje czy wiatr. Ważnym aspektem są również kable, które muszą być starannie zabezpieczone, tak aby w szczególności nie można się było o nie potknąć.
Mikrofony zazwyczaj mocuje się do stojaka za pomocą odłączanego uchwytu mikrofonu przykręconego do końca wysięgnika. Niektóre mikrofony przykręca się bezpośrednio do wysięgnika. Powszechnie stosowane gwinty śrubowe (od dużego do małego) to:
Pierwszą rzeczą, na którą warto spojrzeć, jest to, ile ciężaru może utrzymać statyw. Wielu dźwiękowców popełnia błąd, kupując statyw, który może utrzymać tylko kilka kilogramów i nie jest przeznaczony do ciężkiego sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym momencie całość może się zawalić, a w konsekwencji zniszczyć mikrofon. Dlatego do wyboru masz zakresy:
Dobrym pomysłem jest zakup statywu, który pasuje do Twojego wzrostu, abyś nie musiał się schylać, aby powiedzieć coś do mikrofonu. Po umieszczeniu urządzenia na statywie mikrofon powinien znajdować się na wysokości ust. Jeśli będzie znajdował się znacznie poniżej tego poziomu, cały czas będziesz musiał się pochylać, co może być męczącym doświadczeniem. Tym bardziej, gdy podczas monologu, gdzie sekwencje wypowiadane są długie, nie możesz na moment zrobić sobie dłuższej przerwy. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wysokość statywu po złożeniu, aby ułatwić podróżowanie. Jest to szczególnie ważne podczas tras koncertowych, w których sprzęt musi zostać schowany w sposób bezpieczny, ale jednocześnie tak, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca. Do wyboru wysokości maksymalnej masz, chociażby takie zakresy:
Do wyboru wysokości minimalnej masz takie zakresy:
Statywy do mikrofonu wykonane są z różnych materiałów: od metalu po tworzywa sztuczne. Oferują przede wszystkim dobre tłumienie drgań, doskonały stosunek wytrzymałości do wagi, dużą tolerancję temperatury i brak korozji. Możesz mieć pewność długoletniej eksploatacji przy prawidłowym użytkowaniu. Najrozsądniejszy stosunek jakości do ceny reprezentują natomiast statywy wykonane z aluminium, które w większości przypadków nie należą do najlżejszych.
Oprócz statywów możemy także wyróżnić kosze antywibracyjne. Ich konstrukcja zapewni dobrą izolację od wibracji, które mogą przekładać się na szum podczas nagrywania. Sprawdź kosze antywibracyjne i dopełnij swój ekwipunek.
Oprócz tego warto dobrać jak najlepszą osłonę na mikrofon.
Najlepsze statywy do mikrofonów znajdziesz w x-komie