Podstawowym celem statywu jest trzymanie aparatu całkowicie nieruchomo — zero ruchu i wibracji. Przydaje się przykładowo w astrofotografii, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła, aby utrzymać aparat w dłoni bez wprowadzania drgań do obrazu. Statywy są również szeroko stosowane w sytuacjach, gdy fotograf chce uchwycić dokładnie ten sam obraz lub scenę wiele razy, na przykład tworząc obrazy HDR poprzez wielokrotne przechwytywanie tej samej sceny przy różnych ekspozycjach. Dowiedz się więcej o statywach do aparatu.
Warto zwrócić uwagę na kilka cech, które są istotne, gdy kupujesz statyw do aparatu. Przede wszystkim są to:
Pierwszą rzeczą, na którą warto spojrzeć, jest to, ile ciężaru może utrzymać statyw. Wielu fotografów popełnia błąd, kupując statyw, który może utrzymać tylko kilka kilogramów i nie jest przeznaczony do ciężkiego sprzętu fotograficznego. To, co się kończy, jest oczywiste – w takim czy innym momencie całość się zawala, niszcząc aparat i obiektyw. Zawsze upewnij się, że statyw, który chcesz kupić, może wytrzymać co najmniej 1,5 razy więcej niż całkowita waga aparatu i najcięższego obiektywu. Nie zapominaj, że czasami będziesz wywierać nacisk na aparat, a czasami nawet oprzeć ręce na zestawie, jeśli fotografujesz z długimi obiektywami, co zwiększa wagę. W przyszłości możesz również dodać lampę błyskową lub uchwyt baterii do aparatu, lub potencjalnie fotografować czymś cięższym, więc musisz o tym wszystkim pamiętać. Do wyboru masz zakresy:
Dobrym pomysłem jest zakup statywu, który pasuje do Twojego wzrostu, abyś nie musiał się schylać, aby spojrzeć w wizjer. Po umieszczeniu aparatu na statywie wizjer powinien znajdować się na wysokości oczu. Jeśli będzie znajdował się znacznie poniżej poziomu oczu, cały czas będziesz się pochylać, co może być męczącym doświadczeniem. Tym bardziej, gdy czekasz na jakiś upragniony kadr i przez to musisz ciągle patrzeć przez wizjer.
Jeśli kupujesz statyw z dołączoną głowicą, chcesz, aby czubek głowicy znajdował się na poziomie Twojej szczęki. Jeśli kupujesz statyw modułowy z oddzielną głowicą, upewnij się, że nogi kończą się mniej więcej na wysokości ramion. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wysokość statywu po złożeniu, aby ułatwić podróżowanie. Do wyboru wysokości maksymalnej masz, chociażby takie zakresy:
Najlżejsze statywy wykonane są z materiału z włókna węglowego. Oferują dobre tłumienie drgań, doskonały stosunek wytrzymałości do wagi, dużą tolerancję temperatury i brak korozji. Przydadzą się w podróży podczas wykonywania zdjęć lub filmów w różnych warunkach pogodowych np. intensywnego deszczu czy fal gorąca.
Najrozsądniejszy stosunek jakości do ceny reprezentują natomiast statywy wykonane z aluminium, które w większości przypadków nie należą do najlżejszych. W naszej ofercie możesz również znaleźć statywy wykonane ze stali nierdzewnej, które są zwykle używane do sprzętu wideo.
Oprócz statywów możemy także wyróżnić stabilizator do aparatu. Dzięki niemu w łatwy sposób ustabilizujesz obraz podczas kręcenia teledysku. Sprawdź stabilizatory do aparatów i dopełnij swój ekwipunek.
Oprócz tego warto zadbać o jak najlepszą kartę pamięci. Przy jej wyborze najważniejsza jest szybkość zapisu. Jeżeli będzie za niska – aparat będzie działał wolno. Warto więc wziąć pod uwagę kartę o prędkości zapisu minimum 100 m/s.
Znajdź najlepszy statyw w x-kom