Na planie zdjęciowym najważniejszą rolę obok aparatów fotograficznych odgrywa oświetlenie fotograficzne. A nie ma lepszego sposobu, żeby odpowiednio doświetlić fotografowane przedmioty lub osoby niż poprzez lampy błyskowe i studyjne. Dzięki tym drugim z łatwością dostosujesz jasność, barwę i kierunek padania światła na fotografowany przedmiot, a także wyeksponujesz pożądane cechy produktu. Poprawisz ponadto jakość ujęć, ponieważ to właśnie dobre światło ma decydujący wpływ na to, jak wygląda zdjęcie.
Oświetlenie studyjne powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb fotografa, jednak można wyróżnić kilka uniwersalnych parametrów, którymi powinny charakteryzować się lampy studyjne. Przede wszystkim chodzi o temperaturę barwową wyrażaną w Kelvinach. Lampa dysponująca około 5500 Kelvinami zapewni światło zbliżone do naturalnego światła dziennego, które zazwyczaj daje najlepsze efekty pod względem jakości zdjęcia. Zwróć uwagę nie tylko na temperaturę światła, ale także możliwość jego regulacji, aby płynnie dostosowywać je do aktualnego projektu.
Bardzo istotna jest także moc lampy wyrażana w watach (W), od której zależy ilość wytworzonego światła. Jeśli Twoja pracownia fotograficzna znajduje się w pomieszczeniu bez okien, to warto wybrać lampy studyjne o dużej mocy, by mieć pewność, że wygenerują one odpowiednio dużo światła.
Lampy studyjne z diodami LED RGB przydadzą się natomiast do robienia zdjęć lub filmów w wyjątkowym klimacie. Mogą one bowiem wygenerować światło o różnej barwie, co przyda się, np. podczas artystycznych sesji fotograficznych. Takie urządzenia ponadto mogą świecić w różnych predefiniowanych trybach, np. syreny policyjnej czy świecy, które możesz wykorzystać w roli efektów specjalnych.
Zwróć uwagę na mocowanie lampy studyjnej. Najlepsze są te uniwersalne z gwintem statywowym 1/4", ponieważ można zamontować je na każdym standardowym statywie fotograficznym. Dzięki temu nie musisz kupować różnych statywów dla różnych lamp. Te bardziej kompaktowe lampy studyjne nie wymagają w ogóle statywu, ponieważ są na tyle małe, że można trzymać je w ręce lub przyczepić do danej powierzchni za pomocą rzepa lub taśmy. Lampy o niewielkich rozmiarach mieszczą się w kieszeniach spodni czy plecaka, więc możesz mieć oświetlenie studyjne zawsze przy sobie.
Niewielkie lampy studyjne z reguły są zasilane poprzez wbudowany akumulator lub baterie alkaliczne, na czym zyskuje mobilność takich urządzeń. Większe lampy wymagają zasilania sieciowego. Istnieją jednak lampy, które mogą działać zarówno na akumulatorze jak i podpięte do gniazdka, co daje największe możliwości ich wykorzystania.
Zobacz najlepsze lampy studyjne w x-kom