Inteligentne sterowniki to kontrolery, które umożliwiają zdalne zarządzenie wybranymi elementami domu. Pozwolą zmienić niemal każde tradycyjne źródło światła i urządzenie elektryczne, podłączane do prądu, w inteligentny sprzęt. Doskonale nadają się do adaptacji w miejscach, gdzie nie mogą być zastosowane typowe urządzenia smart home. Inteligentne przekaźniki w większości umożliwiają zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych z dowolnego miejsca na świecie, odcinając lub przywracając zasilanie z gniazdka, ale w zależności od rodzaju mogą pełnić także bardziej zaawansowane funkcje. Możesz zastosować je zarówno w domu, jak i w ogrodzie czy na tarasie.
Inteligentne przełączniki służą przede wszystkim do zdalnego uruchamiania i wyłączania światła oraz urządzeń elektrycznych RTV i AGD (np. żelazka, ekspresu do kawy czy wentylatora). Jednak inteligentne sterowanie oświetleniem może polegać także na regulowaniu jasności w zależności od potrzeb, np. stopniowym wygaszaniu światła w pokoju dziecięcym, gdy nadchodzi pora spania. Są także przekaźniki kompatybilne z żarówkami, taśmami i lampami RGB, które pozwalają zdalnie sterować kolorami oświetlenia. W zależności od przeznaczenia inteligentne sterowniki mogą służyć również do: otwierania i zamykania bram garażowych, furtek i drzwi wyposażonych w rygiel elektryczny, sterowania roletami, żaluzjami, markizami czy zasłonami.
Na rynku dostępne są również przekaźniki przeznaczone do inteligentnego sterowania ogrzewaniem lub chłodzeniem, sterowniki zaworów, służące do odkręcania i zakręcania dopływu wody czy gazu, a także inteligentne kontrolery systemu nawadniania kompatybilne z popularnymi wężami ogrodowymi i kranami. Ponadto dzięki wykorzystaniu inteligentnych sterowników możesz monitorować zużycie prądu i zidentyfikować urządzenia, które zużywają najwięcej energii. Inteligentne sterowniki stosowane są również w celu symulowania obecności w domu, aby odstraszyć potencjalnych złodziei, którzy mogliby obserwować nieruchomość.
Podłączonymi do przekaźników urządzeniami możesz sterować z dowolnego miejsca w domu, jak i na świecie, wystarczy domowa sieć Wi-Fi i dedykowana aplikacja mobilna, zainstalowana na smartfonie lub tablecie. Zwróć jednak uwagę, czy do prawidłowego działania sterownika nie jest wymagana centralka, która umożliwia połączenie z routerem. W zależności od rodzaju i funkcji sterownika można nim zarządzać nie tylko z poziomu aplikacji, ale także ruchem, gestem, dotykiem lub pilotem. Inteligentne sterowniki często współpracują również z asystentami głosowymi Google Assistant, Amazon Alexa, Siri.
Wiele inteligentnych przekaźników oferuje opcję ustawienia harmonogramów. Można zatem zaplanować automatyczne włączanie i wyłączanie urządzeń o określonej godzinie lub zasłanianie żaluzji według wschodów i zachodów słońca. Niektóre sterowniki w połączeniu z hubem umożliwiają sparowanie kilku urządzeń i sterowanie nimi z jednej aplikacji. Można wtedy skonfigurować scenariusze, w których odczyty czujników wpływają na uruchomienie danego urządzenia, np. nawilżacza powietrza po odnotowaniu niskiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu albo automatyczne zapalenie światła w momencie otwarcia drzwi.
Inteligentne sterowniki są bardzo łatwe w montażu. Należy zainstalować je pomiędzy źródłem zasilania a wybranym urządzeniem, którym chcesz sterować zdalnie. Są to akcesoria niewielkich rozmiarów, więc z łatwością ukryjesz je w puszce podtynkowej, gnieździe włącznika lub wewnątrz urządzenia. Moduł nie wymaga zmian w infrastrukturze ani instalacji elektrycznej.
Wybierając inteligentny sterownik, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego zastosowanie, ale także dodatkowe funkcje, np. możliwość połączenia czujników albo ustawienia harmonogramów. Kompletując urządzenia smart home, kieruj się też łącznością, aby stosując jeden ze standardów komunikacji stworzyć system łączący kilka inteligentnych urządzeń. Najczęściej spotykanym rodzajem jest łączność Wi-Fi. Wtedy urządzenia połączone z tym samym routerem przekazują między sobą dane. Kolejnym są konkurencyjne ZigBee i Z-Wave, w przypadku których potrzebna jest jeszcze centralka, czyli pośrednik między routerem a urządzeniem. Takie rozwiązanie może wydawać się bardziej skomplikowane, ale ma spore zalety. Połączenie za pomocą mostka odciąża sieć domową i jest bardziej energooszczędne.
W kategorii inteligentnych sterowników znajdziesz również odpowiednie akcesoria pomagające w przekształceniu tradycyjnych sprzętów w inteligentne. To np.: gniazdo żarówki, które przemieni klasyczną żarówkę w sterowaną z aplikacji lub pilota żarówkę inteligentną, przewody magistralne do łączenia urządzeń w obudowie DIN oraz dotykowe panele ścienne z programowalnymi przyciskami, które zastąpią tradycyjne włączniki i umożliwią sterowanie oświetleniem, a także dowolnym urządzeniem podłączonym do systemu inteligentnego domu. W naszej ofercie znajdziesz inteligentne sterowniki Grenton, BleBox, Snoff, Fibaro czy Somfy.
Sprawdź inteligentne sterowniki w sklepie x-kom