Mysz i klawiatura dają Ci kontrolę nad wydarzeniami w grach wideo. Pozwalają kierować bohaterem lub pojazdem, umożliwiają wydawanie i planowanie komend, dowodzenie całymi oddziałami, rzucanie czarów – innymi słowy wszelkie interakcje ze środowiskiem gry. Gaming wymaga jednak od Ciebie szybkości oraz precyzji. Żeby to osiągnąć potrzebujesz myszy dla graczy –
Do gier dynamicznych, czyli strzelanek, strategii czasu rzeczywistego, bądź tytułów RPG, najlepsze są myszy z sensorem optycznym, który odznacza się ogromną precyzją przenoszenia ruchu. W spokojniejszych tytułach, jak i na początek przygody z gamingiem, możesz sięgnąć po mysz z sensorem laserowym. Ważne jest, by mysz umożliwiała zmianę czułości sensora do poziomu najbardziej dopasowanego do Twojego stylu gry.
Sprawdź nasz: Ranking myszy gamingowych
Liczba przycisków zależy z kolei od gatunku gry. W FPS-ach i RTS-ach wystarczą 3 przyciski. Gry MOBA korzystają często z makr, stąd myszy dedykowane tym tytułom potrafią mieć nawet 19 przełączników. Najwyższą żywotność mają oczywiście przełączniki mechaniczne, dostępne w wybranych modelach myszy gamingowych. Gryzonie dla graczy dzielą się ponadto na wersje przewodowe i bezprzewodowe. Niezwykle istotne są także akcesoria do myszek. To one pozwalają w pełni wykorzystać potencjał akcesorium.
Przewaga klawiatury mechanicznej nad membranową przejawia się w żywotności przełączników, która może sięgać nawet 100 milionów naciśnięć na każdy klawisz. Tak zwany mechanik reaguje ponadto szybciej i bardziej precyzyjnie na wprowadzane komendy, co eliminuje błędy w wydawanych poleceniach. Klawiatura do gier powinna być także posiadać funkcję anti-ghosting i blokadę klawisza Windows. Przydatne są ponadto podświetlenie, odporność na zachlapanie, wyróżniony WASD, klawisze makr i dedykowane przyciski multimedialne. Z myślą o graniu na wyjeździe, np. podczas LAN party, powstały klawiatury turniejowe. Pozbawione są panelu numerycznego, dzięki czemu masz więcej miejsca na podkładkę pod mysz. Brak NumPad’a to także łatwiejszy transport w plecaku dla gracza.
Do niedawna najlepszymi przełącznikami do gier były przełączniki mechaniczne, bo klawiatury multimedialne nie były w stanie dorównać im ani szybkością reakcji ani żywotnością. Żeby wybór przełącznika stał się prostszy, wprowadzono podział kolorystyczny, przypisany do danej wysokości punktu aktywacji, wymaganej siły nacisku, głośności kliknięcia oraz żywotności pojedynczego przełącznika. Dziś, oprócz przełączników mechanicznych w klawiaturach goszczą także przełączniki optyczne. Korzystają one z promieni podczerwonych do przenoszenia sygnału. Pracują szybciej niż mechaniczne, wymagają mniejszej siły nacisku, a jednocześnie są równie wytrzymałe.
W teorii mysz może ślizgać się po niemal każdej powierzchni. W praktyce potrzebuje ona podkładki, która w przeciwieństwie do blatu biurka nie ma mikro-nierówności, zaburzających odczyt ruchu przez sensor. Podkładka chroni ponadto ślizgacze myszy, a dzięki zróżnicowanym rozmiarom bez trudu dopasujesz jej wielkość do miejsca na biurku oraz stylu gry. Równie istotna jest grubość podkładki. Możesz też wybierać pomiędzy różnymi powierzchniami – jedne pomagają zwiększać kontrolę nad myszą, inne przyspieszają jej ślizg. Co więcej, część podkładek dostępna jest w wersji monokolorystycznej, lecz w naszej ofercie czekają także modele z akcentami barw producenta albo pokryte wzorami i emblematami z gier. Ciekawym dodatkiem do myszy są mouse bungee, czyli specjalne uchwyty trzymające kabel w ryzach.