Seans filmowych nowości wyświetlonych na ścianie salonu w rozmiarze nawet 300” albo czytelna projekcja prezentacji dla całej firmy. To właśnie podstawowe zastosowania rzutników multimedialnych. Projektory służą do wyświetlenia obrazu, filmu na ekranie projekcyjnym lub przystosowanej powierzchni. Źródła sygnału, czyli urządzenia, które prześlą obraz do projektora, mogą być różnorodne. Od komputera i laptopa, przez dyski zewnętrzne i pendrive’y, po smartfony i tablety. Biorąc pod uwagę przeznaczenie produktu, projektory dzieli się na cztery kategorie:
Każda z tych podkategorii oferuje inne modele, przystosowane do konkretnych zastosowań – seansu filmowego w ogrodzie, pokazu fotografii na uroczystości rodzinnej, grania na konsoli czy wyświetlania prezentacji lub analizowania danych z arkusza kalkulacyjnego. Aby wybrać odpowiednie urządzenie projekcyjne do biura i do kina domowego należy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Wiążą się one nie tylko z jakością obrazu, ale także montażem projektora czy łącznością z innymi urządzeniami.
Podstawowy podział projektorów wynika z zastosowanej technologii przetwarzania obrazu. Różnią się one źródłem światła i budową układu optycznego. To przekłada się także na jakość obrazu. Wyróżniamy:
Rozdzielczość odpowiada za czytelność i szczegółowość obrazu. W projektorach do domu minimalna zalecana rozdzielczość to HD Ready, która daje już możliwość komfortowej projekcji. O stopień wyżej są Full HD i WUXGA gwarantujące już bardzo wysoką jakość, odpowiednią do filmów Blu-ray czy gier konsolowych. Natomiast jeśli zależy Ci na ponadprzeciętnie wyrazistym, ostrym i szczegółowym obrazie wybierz projektor 4K. Niższe rozdzielczości, takie jak SVGA czy XGA sprawdzą się w biurze, będą odpowiednie do projekcji prezentacji, dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych.
Standardowy format obrazu dla kina domowego to panoramiczny 16:9. Format 4:3 w zupełności wystarczy do zastosowań biurowych. Natomiast szerszy 16:10 pozwoli na wygodną analizę tabeli arkusza kalkulacyjnego oraz wyświetlenie dwóch plików jednocześnie, w celu przeanalizowania danych.
Wyrażana w lumenach jasność określa, jak dużo światła generuje projektor. Wartość ta ma znaczenie pod kątem zastosowania projektora i warunków, w jakich będziesz mógł cieszyć się wysokiej jakości projekcją. Niższa jasność, do 2500/3000 lm, jest odpowiednia do seansów w ciemnym lub częściowo zaciemnionym pomieszczeniu. Sprawdzi się przy wieczornym kinie i prezentacjach w salach z roletami. Projektory o jasności od 3000 do 5000 pozwolą na seans przy pełnym świetle słonecznym i sztucznym. Natomiast urządzenia powyżej 5000 lm świetnie radzą sobie z seansem w plenerze.
Kontrast to parametr ściśle powiązany z jakością kolorów. Wyrażą różnicę w jasności najjaśniejszego i najciemniejszego piksela. Im jest ona wyższy, tym obraz ma lepsze barwy i głębszą czerń, a detale na ciemnym tle są bardziej wyraźne. W projektorze do biura wystarczą niższe wartości, ponieważ odwzorowanie barw ma drugorzędne znaczenie. Jak wybrać odpowiedni projektor do firmy dowiesz się z naszego poradnika – Projektory multimedialne. Wybór projektora do domu i do firmy.
Odległość, jaka dzieli projektor od ekranu projekcyjnego lub dostosowanej powierzchni (np. białej ściany), wpływa na miejsce i sposób montażu. Ma duże znaczenie zwłaszcza podczas wyboru urządzenia do małego pomieszczenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się projektory krótkoogniskowe. Urządzenia z technologią short throw potrzebują od 0,5 do 1 metra odległości, aby wyświetlić dobry obraz. Z ultra short throw wystarczy zaledwie kilka centymetrów. Taki projektor możesz postawić na szafce RTV lub stoliku kawowym. Rzutniki multimedialne możesz też zawiesić na ścianie czy suficie za pomocą uchwytu do projektora albo ustawić w odpowiednim miejscu wykorzystując regulowany stolik pod projektor na kółkach.
Od dostępnych opcji łączności zależy jakość obrazu oraz możliwość podłączenia urządzeń będących źródłem sygnału. Dzięki łączności bezprzewodowej – Wi-Fi Ready lub Bluetooth, możesz łatwo podłączyć urządzenia mobilne i przesyłać obrazy, filmy ze smartfona, tabletu czy laptopa. Najbardziej popularnym złączem, umożliwiającym podłączenie wielu różnych sprzętów, takich jak komputer, konsola, dekoder czy odtwarzacz, jest HDMI. W wielu projektorach dostępne są także starsze typy złączy, takie jak VGA, Composite Video czy S-Video. Aby podłączyć urządzenie do projektora, niezbędny jest odpowiedni kabel. Przejściówki natomiast umożliwią podłączenie urządzeń o różnych złączach. Wejścia USB umożliwiają natomiast odtwarzanie plików z pendrive’a lub dysku zewnętrznego czy też użycie prezentera.
W ofercie x-komu znajdziesz urządzenia wielu sprawdzonych producentów, między innymi projektory: Optoma, BenQ, Acer czy Epson. Jeśli nadal zastanawiasz się jaki projektor do domu wybrać, aby odpowiadał Twoim potrzebom, wskazówki znajdziesz w naszym poradniku – Projektor multimedialny do kina domowego. Jak wybrać właściwy?. Oprócz objaśnienia podstawowych parametrów znajdziesz tam także informacje dotyczące żywotności lampy, wagi, głośności pracy i dodatkowych funkcji. Na przykład możliwości oglądania filmów trójwymiarowych w okularach 3D. Poznaj również 10 kreatywnych zastosowań projektorów mobilnych i do domu. W tym poradniku znajdziesz też przydatne akcesoria do rzutników multimedialnych.
Sprawdź projektory w sklepie x-kom