Co powiesz na muzyczną podróż w czasie, by poczuć się jak wtedy, gdy światem rządziły płyty winylowe? Format ten przeżywa swoją drugą młodość. Na rynku pojawiają się nie tylko reedycje kultowych albumów, ale również limitowane wydania współczesnych nagrań wydawanych na kompaktach. Na serwisach aukcyjnych czy giełdach odnaleźć można z kolei prawdziwe perełki, które pamiętają jeszcze debiut Twojej ulubionej kapeli lub wykonawcy. Słuchanie muzyki ze starszych i młodszych czarnych krążków umożliwi Ci gramofon. To nazywane często adapterem urządzenie nie odeszło do lamusa i wciąż dostarcza melomanom dźwiękowej frajdy. Poznaj gramofony z oferty x-kom.
By odtworzyć płytę, umieszczasz ją na talerzu. Im cięższy, tym stabilniejsze będą obroty i lepszy odczyt winyla. Dokonuje się on za sprawą igły i wkładki umieszczonych na końcu ramienia. Drgania odbierane przez igłę wkładka zamienia na sygnał elektryczny, przesyłany przewodami w ramieniu. O jakości odtwarzanych nagrań decyduje szlif igły (sferyczny, eliptyczny lub liniowy / gładki), rodzaj wkładki (elektromagnetyczna czy magnetoelektryczna), a także długość, kształt i łożyskowanie ramienia oraz to, z jakiego materiału je zrobiono. Dobrze zwrócić także uwagę na podstawę, czyli konstrukcję gramofonu. Będzie ona bowiem miała wpływ na tłumienie drgań.
Gramofon bez przedwzmacniacza pozwala na samodzielne skonfigurowanie zestawu grającego poprzez dokupienie odpowiedniego urządzenia, które wzmocni odczytywany przez wkładkę z igłą sygnał dźwiękowy. Niwelowane są także zakłócenia wywoływane pracą silnika i drganiami przenoszonymi przez obudowę. Wybierając przedwzmacniacz, sprawdź czy współpracuje on ze wszystkimi rodzajami wkładek, czy tylko z konkretnym rodzajem. Gramofon z przedwzmacniaczem zintegrowanym jest lepszą opcją dla osób, które nie czują się na siłach, by osobiście dobrać zewnętrzną jednostkę.
Dokonując wyboru gramofonu, zwróć uwagę na napęd zastosowany w konkretnym modelu. Najczęściej spotykany, paskowy, wykorzystuje silnik wolnoobrotowy, wprawiający w ruch przy użyciu paska talerz gramofonu, na którym kładzie się płytę. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz cieszyć się ograniczeniem zakłóceń wywoływanych drganiami silnika i nie przeszkadza Ci wymienianie co kilka lat zużytego paska. Inny rodzaj napędu pozwala na bezpośrednie uruchamianie talerza przez silnik (stąd jego nazwa). Wybierz tak wyposażony gramofon jeśli zależy Ci na stabilności i precyzji obrotów. Pamiętaj tylko, by sprawdzić wykonanie silnika, gdyż od tego zależeć będzie jakość odtwarzanego dźwięku.
Czujesz się lepiej przy zupełnie samodzielnej obsłudze sprzętu grającego czy może potrzebujesz większego komfortu i wolisz powierzyć całość procesu odtwarzania urządzeniu? Wybierać możesz pomiędzy gramofonem manualnym lub automatycznym. Pierwszy wykonanie wszystkich kroków oddaje użytkownikowi. Drugi wykonuje je sam, a słuchacz tylko naciska przycisk Start (ewentualnie, jeśli jest dostępna, uruchamia też funkcję Auto-repeat, pozwalającą automatycznie puścić przesłuchaną płytę od początku). Inny wariantem jest jeszcze gramofon półautomatyczny, który łączy obsługę manualną z funkcją Auto-return (automatycznie podnoszącą ramię i wyłączającą silnik).
Jakkolwiek gramofon służy przede wszystkim do odtwarzania płyt winylowych, dostępne w sprzedaży modele pozwalają na korzystanie również z innych nośników. Prócz winyla chcesz puścić także zdigitalizowaną playlistę? Gramofon z wejściem USB umożliwi Ci podpięcie pendrive’a lub urządzenia mobilnego i odtworzenie przechowywanych tam nagrań. Spotkać możesz również gramofony z radiem lub odtwarzaczem CD, dzięki którym wachlarz źródeł dobrych dźwięków znacznie się poszerza. Znajdź idealny dla Ciebie gramofon w x-kom.