Dwa numery w jednym telefonie. Jaki telefon z dual SIM wybrać?

Ciągle musisz wybierać. Tanie połączenia i SMS-y czy tylko gigabajty? Niska cena rozmów i pakietu danych za granicą albo dostępność pod swoim standardowym numerem? W pracy numer służbowy i dwa smartfony do noszenia, czy tylko numer prywatny? Czas na inteligentny wybór. Poznaj bliżej technologię dual SIM i wybierz telefon odpowiedni dla siebie.

W poradniku:

1. Dual SIM – aktywne, pasywne, smart czy standby?
2. Dlaczego warto wybrać urządzenie z dual SIM?
3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu z dual SIM?

Dual SIM pozwala Ci używać dwóch kart SIM w jednym telefonie. Innymi słowy, umożliwia zastąpienie dwóch osobnych telefonów jednym urządzeniem. Co warto wiedzieć o dual SIM?

 

Dual SIM – aktywne, pasywne, smart czy standby?

Telefon wyposażony w technologię dual SIM posiada nie jedną, a dwie tacki, na których zamontujesz karty SIM. W ten sposób możesz w jednym urządzeniu używać jednocześnie dwóch numerów telefonów. W zależności od zastosowanego trybu dual SIM możesz jednocześnie odbierać połączenia na oba numery lub tylko na jeden z nich.

dual SIM aktywny, pasywny, smart i standby

Dual SIM Active

Umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM, na tej zasadzie, że obie są przez cały czas aktywne. Wymaga posiadania w smartfonie dwóch anten. Dzięki temu smartfon jest w zasięgu dwóch numerów jednocześnie. Jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w trakcie trwającego połączenia na SIM 1, usłyszysz sygnał i możesz zawiesić prowadzoną rozmowę, by przełączyć się na drugą kartę SIM.

Zobacz smartfony z dual SIM active

Dual SIM Standby

Obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Obie karty są aktywne, dopóki jedna z nich nie jest używana. W momencie odbierania połączenia, wykonywania go lub korzystania z transmisji danych druga karta SIM tymczasowo się dezaktywuje. Jeśli ktoś wtedy do Ciebie zadzwoni na nieaktywny numer, otrzyma powiadomienie o Twojej niedostępności. Po zakończeniu rozmowy (w zależności od ustawień operatora) dostaniesz wiadomość, kto dzwonił.

Zobacz smartfony z dual SIM standby

Dual SIM Passive

Możesz się przełączać między kartami SIM i wybrać, który numer ma być aktywny. Tylko jedna karta SIM może działać w danym momencie. Pod względem praktycznym ręczne przełączanie jest najmniej wygodne, dlatego coraz więcej smartfonów jest wyposażonych w dual SIM Standby lub aktywne.

Smart Dual SIM

Opcja typowa przede wszystkim dla smartfonów Microsoft, pośrednia między trybem aktywnym oraz standby. Tak naprawdę aktywna jest tylko jedna karta. Gdy ktoś dzwoni do Ciebie na drugi numer, połączenie zostaje przekierowane na ten aktywny numer. Dzięki temu masz pewność, że nie przegapisz żadnej rozmowy.

Również w dual SIM standby, aktywnym oraz smart dual SIM masz możliwość ręcznego dezaktywowania jednej karty. W razie potrzeby możesz wygodnie wyłączyć dany numer, podobnie jak w pasywnym dual SIM. Różnica polega na tym, że Ty decydujesz, kiedy karta pozostanie nieaktywna.

 

Dlaczego warto wybrać urządzenie z dual SIM?

Telefon z funkcją dual SIM może mieć co najmniej kilka zastosowań:

- korzystanie z numeru służbowego i prywatnego jednocześnie,

- posługiwanie się osobną kartą SIM do połączenia z internetem,

- używanie karty SIM lokalnego operatora podczas wyjazdu za granicę.

Największym plusem dual SIM jest możliwość wygodnego używania dwóch numerów telefonu za pomocą jednego urządzenia. Na dodatek bez mozolnego przekładania kart. W jednym smartfonie skorzystasz jednocześnie z numeru służbowego i prywatnego. Oprócz tego nie musisz się ograniczać tylko i wyłącznie do korzystania z usług jednej sieci. Możesz też używać dodatkowej karty z atrakcyjnym pakietem danych (np. darmowym Aero 2) lub po prostu – tymczasowo uruchomić dodatkowy numer, by przetestować ofertę innego operatora.

Kolejna sytuacja, w której docenisz telefon z dual SIMm, to wyjazd za granicę. W takim przypadku możesz wciąż mieć aktywny swój podstawowy numer, a w razie potrzeby oddzwonić do bliskich, korzystając z tańszej karty lokalnego operatora lub po prostu – mieć tani dostęp do internetu, nie tylko w hotelu. To podstawa, jeśli chcesz wygodnie nagrywać materiał na Snapchat lub Instastory. Owszem, wprowadzono już ujednolicenie kosztów roamingu na terenie Unii Europejskiej (do cen obowiązujących w Polsce, pod warunkiem, że korzystasz na co dzień z pakietów obniżających koszty). Poza Unią Europejską wciąż jednak obowiązują wyższe stawki.

Jeszcze inne rozwiązanie to jeden numer dostępny tylko dla rodziny i znajomych, a dodatkowy – np. do ogłoszeń, które zamieszczasz w internecie. Jeśli boisz się, że Twój numer zostanie użyty przez spamerów, lub po prostu bardzo cenisz sobie swoją prywatność, możesz po prostu użyć w tym celu dodatkowej karty SIM, bez ujawniania swojego podstawowego numeru.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu z dual SIM?

Są dwa typy rozwiązania dual SIM w smartfonach: standardowe oraz hybrydowe. To pierwsze umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM oraz karty pamięci SD w smartfonie. Rozwiązanie hybrydowe polega na tym, że jeden ze slotów na kartę SIM jest jednocześnie współdzielony z wejściem na kartę pamięci. Oznacza to, że wybierasz, czy chcesz korzystać z dwóch kart SIM i samej pamięci wbudowanej w smartfonie, czy też z wyłącznie jednego numeru oraz dodatkowej karty pamięci.

slot dual SIM standardowy i hybrydowy
 

Jeśli wybrany przez Ciebie smartfon ma dużą ilość pamięci wewnętrznej, hybrydowy slot może być wystarczającym rozwiązaniem. W smartfonach z mniejszą ilością wbudowanej pamięci lepiej wybierać rozwiązanie standardowe. Dzięki temu unikniesz kłopotliwych wyborów później.

Zwróć też uwagę na to, że smartfon z opcją dual SIM (a szczególnie z opcją aktywną, zatem wyposażony w dodatkową antenę), może potrzebować nieco więcej energii. Jeśli potrzebujesz ją zaoszczędzić, po prostu czasowo dezaktywuj nieużywaną kartę. Wiele modeli zapewnia długi czas pracy urządzenia nawet podczas użytkowania dwóch kart SIM – wśród nich warto wymienić między innymi poniższe modele.

Poznaj polecane przez nas modele urządzeń z dual SIM

Największym plusem dual SIM jest możliwość wygodnego używania dwóch numerów telefonu za pomocą jednego urządzenia. Wybór konkretnego modelu dostosuj do swoich potrzeb.

Jeśli nie możesz obejść się bez dwóch działających jednocześnie numerów, wybierz smartfon z aktywną technologią dual SIM. Przyda Ci się, gdy używasz osobnej karty do internetu lub dodatkowego numeru w trakcie wyjazdu. W takim przypadku dobrym wyborem będzie także smart dual SIM. Technicznie rzecz biorąc, w trakcie rozmowy połączenie z internetem nie jest niezbędne. Pamiętaj jednak, że jeśli ktoś zadzwoni w momencie, gdy ładujesz stronę internetową w przeglądarce, dopiero po zakończeniu rozmowy transmisja zostanie wznowiona.

Jeśli możesz sobie pozwolić na czasową niedostępność pod jednym z numerów, wybierz technologię dual SIM standby lub pasywną. Technologia pasywna jest niezastąpiona, gdy w trakcie pracy nie masz czasu, by odbierać prywatne połączenia, a poza godzinami pracy nie korzystasz ze służbowego numeru telefonu. Zasadniczo, działa to podobnie jak używanie dwóch telefonów. Jedyną różnicą jest to, że nosisz przy sobie tylko jedno urządzenie. Opcja standby lub smart dual SIM również świetnie się sprawdzi. Będzie to również dobry pomysł, jeśli zarabiasz, testując produkty (np. oferty operatorów komórkowych), lub kiedy po prostu z własnej chęci chcesz sprawdzić taryfę innej sieci.

Jeśli planujesz korzystać z szybkiego internetu LTE, zwróć uwagę, aby kartę SIM od internetu umieścić w odpowiednim slocie. Zazwyczaj pierwszy slot umożliwia korzystanie z karty SIM z szybką transmisją danych, a drugi slot – maksymalnie z szybkością Edge. W takim przypadku do drugiego slotu lepiej włożyć kartę SIM, która ma służyć Ci do rozmów. W tej chwili są też na rynku dostępne smartfony, które w obu slotach umożliwiają obsługę szybkiej transmisji danych LTE.

standardy kart SIM
 

Oczywiście, wybór odpowiedniego telefonu to nie tylko decyzja, w jakim trybie dual SIM powinien działać. Pozostaje jeszcze kwestia wielu innych parametrów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru smartfona, sprawdź także nasz poradnik:

Jaki smartfon z wytrzymałą baterią?

Zobacz wszystkie smartfony i telefony w x-kom