Jaki laptop dla studenta? Wybieramy notebook na studia

Laptop na studiach sprawdzi się zdecydowanie lepiej od desktopa. Możesz go mieć zawsze przy sobie, korzystać tam, gdzie chcesz i swobodnie przemieszczać się między zajęciami. Jednak ile kierunków, tyle możliwości wyboru notebooka. Jak zatem dopasować laptop do potrzeb konkretnego wykształcenia? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

W tym artykule poznasz:

  1. Laptop dla studenta grafiki i projektowania
  2. Cechy laptopa dla studenta informatyki oraz programisty
  3. Atrybuty laptopa dla studenta kierunków muzycznych
  4. Konfiguracje dla studenta kierunków humanistycznych
  5. Polecane laptopy na studia

Laptop na studia, czyli jaki?

Twierdzenie, że laptop dla studenta powinien być jedynie: lekki i kompaktowy, a do tego posiadać żywotną baterię – jest, delikatnie mówiąc, nietrafione. Cechy te wykluczają niestety wydajność, jakiej wymagają programy do obróbki grafik i zdjęć, projektowania, czy montażu filmów, nie wspominając o grafice trójwymiarowej.

Innego laptopa będzie potrzebował student na wydziale architektury, a po inny sięgnie jego kolega z wydziału zarządzania. Jeszcze inny będzie idealny dla żaka z kierunku grafika komputerowa, a już zupełnie inny wybierze osoba studiująca na wydziale muzycznym.

Nie wiemy wprawdzie jaki kierunek Ty wybierzesz, ale przedstawimy Ci parametry laptopów na studia różnego typu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wybrać odpowiedni model. A gdy już znajdziesz ten idealny, pamiętaj o torbie, plecaku lub etui. Informacji, czym się kierować przy ich zakupie, szukaj w poradniku - Jak przewozić laptopa?

 

Laptop dla studenta grafiki i projektowania

Procesor i pamięć operacyjna

Laptop dla studenta grafiki i projektowania musi bez dwóch zdań posiadać mocne podzespoły. Obowiązkowo czterordzeniowy procesor, minimum i5 generacji 6., choć lepszym wyjściem będzie oczywiście i7. Do tego, co najmniej 8 GB pamięci RAM, lecz warto od razu rozważyć wybór większej ilości, bo programy do obróbki grafik (Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, czy Adobe After Effects CC) słyną ze sporego apetytu na pamięć operacyjną.

Karta graficzna

Poza procesorem i pamięcią RAM, niezbędna jest dedykowana karta graficzna. Najlepiej gamingowa, co nie powinno być zaskoczeniem, bo to one oferują najwyższą wydajność. Z tego względu grafik i projektant powinien tak naprawdę wybrać laptop gamingowy. (Więcej informacji o laptopach dla graczy znajdziesz w poradniku: Jaki laptop do gier?). Tym bardziej, że producenci laptopów dla graczy coraz częściej oferują modele o smukłej sylwetce i wadze oscylującej w granicach 2-2,5 kg.

Jeśli chcesz zajmować się wyłącznie grafiką 2D, wystarczająca będzie karta graficzna GeForce GTX serii 900. Do grafiki trójwymiarowej oraz animacji potrzeba będzie jednak więcej mocy, dlatego Twój laptop powinien posiadać układ GTX serii 10xx.

Polecane programy graficzne

 

Dysk SSD, czy HDD? A może obydwa na raz?

Dla grafika najlepszym będzie nośnik SSD, mogący pomieścić co najmniej 256 GB. Dlaczego akurat taki? Programy graficzne wykorzystują pamięć cache dysku do obliczeń, poprawiając w ten sposób płynność pracy. Wsparciem dla dysku SSD będzie dysk twardy, pełniący rolę magazynu na gotowe projekty.

Wybór ekranu

W kwestii ekranu kieruj się wygodą. Wybieraj modele z przekątną przynajmniej 15,6”, ale bez wątpienia bardziej komfortowo będzie się pracować z wyświetlaczem 17,3” albo 18,4”. Matryca musi też oferować rozdzielczość Full HD oraz szerokie kąty widzenia (IPS). W przeciwnym razie zmiana kąta nachylenia pokrywy spowoduje różnice kontrastu i nasycenia barw. Zwróć też uwagę na procent pokrycia palety sRGB. Im wyższa wartość, tym lepiej. 100% pokrycia znajdziesz w wybranych laptopach MacBook Pro z ekranami RetinaMSI 17,3" z technolgią IPS oraz MSI 17,3" z oświeżaniem 120 Hz.

Pozostałe aspekty

O pracy na baterii raczej nie ma co myśleć. Programy graficzne wymagają od podzespołów wysokich obrotów, a to szybko rozładowuje akumulator. Dlatego bez zasilacza ani rusz. Upewnij się także, że w laptopie mieści się złącze USB 3.0, bo bez niego kopiowanie ciężkich plików stanie się udręką.

Alternatywą dla high-endowych laptopów z pod znaku gaming są MacBooki. Mają wprawdzie słabsze podzespoły, ale środowisko Apple zostało zoptymalizowane pod kątem pracy z grafiką. Miej tylko na uwadze cenę sprzętu z Cupertino.

Polecane programy do projektowania
 

Wskazówka: Jeśli nie wiesz, czy grafika na pewno jest Twoim powołaniem, kup laptop z mniejszą liczbą pamięci RAM i dyskiem HDD. Sprawdź tylko, czy klapka serwisowa pozwala na modernizację tych komponentów. A kiedy już się zdecydujesz, bez przeszkód dodasz więcej pamięci RAM, wymienisz dysk na SSD i zajmiesz się grafiką na poważnie.

Zobacz polecane laptopy dla studenta grafiki i projektowania >>

 

Laptop dla studenta informatyki oraz programisty

Podzespoły

Laptop dla programisty musi radzić sobie z szybkim przetwarzaniem danych. Podstawą są zatem procesory Intel Core i5 lub i7, najlepiej czterordzeniowe. Na początek można się pokusić o jednostkę niskonapięciową 7. gen, ale myśląc przyszłościowo o programowaniu, warto od razu sięgnąć po pełnonapięciowy CPU. Pamięć RAM powinna liczyć nie mniej niż 8 GB, a dysk 240 GB. Dobrze, jeśli jest to szybki nośnik SSD. Wiadomo, liczy się komfort pracy.

Ekran

Skoro mowa o komforcie, postaw na wyświetlacz 15,6” Full HD. Programowanie na mniejszej matrycy, o niższej rozdzielczości, będzie po prostu niewygodne. Jaki jeszcze powinien być ekran w laptopie dla programisty? Na pewno matowy (rzecz przydatna na zajęciach, gdy siedzisz blisko okna lub pod sufitem świecą lampy), ale matryca IPS nie jest już niezbędna.

Pozostałe aspekty

Poza wygodą równie ważne jest bezpieczeństwo danych. Pewnie już w trakcie studiów zaczniesz wykonywać pierwsze zlecenia, tworząc strony internetowe i tym podobne projekty. Niezawodną ochronę danych zapewni Ci szyfrowanie TPM. Pamiętaj ponadto o szybkim złączu LAN, które przydaje się w trakcie wymiany danych w sieci wewnętrznej.

Wskazówka: Aby poprawić komfort pracy z laptopem, użyj podstawki chłodzącej. Po pierwsze schłodzisz laptop w trakcie wydajnej pracy. Po drugie, dzięki regulacji wysokości, umieścisz ekran na wysokości wzroku.

Polecane programy do programowania
 

Zobacz polecane laptopy dla studenta informatyki oraz programisty >>

 

Laptop dla studenta kierunków muzycznych

Przede wszystkim karta dźwiękowa

W muzyce, rzecz jasna, liczy się dźwięk. Dlatego wraz z laptopem dla przyszłego muzyka warto od razu kupić zewnętrzną kartę dźwiękową. Pozwoli ona uzyskać czysty i mocny dźwięk, pozbawiony szumów, trzasków i innych niedoskonałości. Dźwięk lepiej odsłuchiwać na głośnikach zewnętrznych, bo te wbudowane w notebook raczej nie zadowolą audiofila.

Laptop dla muzyka musi ponadto posiadać odpowiednio liczne wejścia, służące podłączaniu takich peryferiów jak: klawiatury USB, głośniki oraz mikrofony. Więcej informacji o mikrofonach, znajdziesz w naszym poradniku: Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać.

Jak wybrać kartę dźwiękową?

Zwróć uwagę na SNR (Signal to Noise Ratio), czyli parametr określający stosunek sygnału do szumu. Zewnętrzna karta dźwiękowa powinna mieć zatem poziom SNR nie mniejszy niż 90 dB. Wskaźnik THD (Total Harmonic Distortion), opisujący całkowite zniekształcenie harmoniczne, powinien z kolei wskazywać poziom jak najbliższy zeru. Ta zasada dotyczy także zniekształceń intermodulacyjnych (Intermodulation Distortion, w skrócie IMD).

Równie istotny jest Crosstalk, czyli przesłuchy między kanałami. Karta dla muzyka musi właściwie separować dźwięk między kanałami, aby nie były słyszalne na innych. Pożądana wartość wynosi zatem -90 dB lub mniej. Minimalna wartość dla zakresu dynamicznego wynosi z kolei 90 dB lub więcej, co pozwoli zachować pożądane różnice między najcichszym i najgłośniejszym sygnałem audio.

Oprócz tego, zaleca się, by zewnętrzna karta dźwiękowa oferowała realne pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz – 20 kHz, co najmniej 24-bitową głębię oraz próbkowanie w granicach 192 kHz. Dla uzyskania efektu przestrzennego powinna obsługiwać także dźwięk 7.1 albo przynajmniej 5.1.

Zobacz polecane zewnętrzne karty dźwiękowe

Ekran i podzespoły

Programy do komponowania muzyki mają szerokie interfejsy. Wiążę się to z obecnością paneli do śledzenia tracków, na których sprawdzisz częstotliwość dźwięku i inne parametry utworu. Laptop dla studenta muzyki powinien mieć zatem na tyle dużą przekątną, by odczytywanie danych z interfejsów było wygodne. 15,6” z rodzielczością Full HD będzie już optymalne.

Aby proces komponowania i miksowania muzyki nie stał się udręką, postaw na laptop z procesorem i5 lub i7 na pokładzie. Może to być jednostka dwurdzeniowa, niskonapięciowa. Ważne, by wspomagały ją: pamięć RAM w ilości nie mniejszej niż 8 GB oraz dysk SSD. Koniecznie zainstaluj program muzyczny właśnie na tym nośniku, bo jego szybkość będzie bardzo pomocna podczas zabawy z dźwiękami. Na gotowe kompozycje przeznacz dysk HDD – wbudowany lub zewnętrzny.

Dedykowana karta graficzna jest w laptopie dla studenta kierunku muzycznego rzeczą zbędną. Spokojnie wystarczy Ci zintegrowany układ.

Polecane programy do komponowania i miksowania muzyki
 

Zobacz polecane laptopy dla studenta kierunków muzycznych >>

 

Laptop dla studenta-humanisty

Studia humanistyczne są ogólnym terminem, pod którym kryje się wiele kierunków, o zróżnicowanych profilach. Od filologii, dziennikarstwa i pedagogiki, przed prawo i administrację, aż po historię, filozofię i kilka innych kierunków. Jednak biorąc pod uwagę wybór laptopa, można zaliczyć je do jednej kategorii, w której liczą się następujące parametry:

Podzespoły oraz ekran

W przypadku laptopa dla studenta-humanisty, wydajność schodzi na drugi plan. W toku nauki będziesz najczęściej pisać prace zaliczeniowe i referaty albo tworzyć prezentacje. Nie ma zatem potrzeby inwestowania ani w czterordzeniowy procesor, ani w dedykowaną kartę graficzną.

Optymalna konfiguracja może więc bazować na procesorze Intel Core M, albo niskonapięciowych jednostkach Intel Core i3 lub i5, ze zintegrowanym układem graficznym. Do tego dobrze jest posiadać 8 GB pamięci RAM, żeby uniknąć spadku płynności, przy jednoczesnym uruchomieniu kilkunastu zakładek w przeglądarce.

Nie samą nauką żyje student. Myśląc o graniu w czasie wolnym warto rozważyć zakup laptopa z kartą graficzną GeForce serii 900M lub MX150. Spokojnie poradzą sobie z popularnymi grami, a kupisz je w przystępnych cenach.

Do wygodnego pisania, okazjonalnego grania oraz oglądania filmów, wystarczający będzie ekran o rozdzielczości HD. Matrycę IPS również możesz sobie darować.

Cicha klawiatura o niskim skoku

Myśląc o zawodzie dziennikarza, filologa lub literaturoznawcy, poświęcisz zapewne dużo czasu na pisanie tekstów. Niezbędna będzie zatem klawiatura o niskim skoku, gdzie klawisze reagują już na lekkie wciśnięcie. Pozwoli to szybko tworzyć treści, unikając błędów. Dobrze, jeśli klawiatura pracuje cicho. W przeciwnym razie możesz przeszkadzać stukaniem w klawisze swoim współlokatorom. Dla komfortowego pisania w ciemności zainwestuj w podświetlaną klawiaturę.

Przekątna ekranu

O tym, czy w laptopie znajdzie się klawiatura uproszczona, czy też pełna, z panelem numerycznym, decyduje jego wielkość. W modelach o przekątnej do 14,1” klawiatura kończy się zaraz za linią wyznaczaną przez Enter i strzałki. Podobnie jest MacBookach 15,4”. Dopiero laptopy 15,6” oferują pełne klawiatury, lecz ta cecha nie dotyczy wszystkich notebooków bez wyjątku.

Czy student-humanista powinien kupować notebook 15,6”? To zależy. Jeśli chcesz mieć laptopa przy sobie, żeby kontynuować pisanie w drodze na uczelnie lub korzystać z niego to w kawiarni, to na zajęciach, postaw na sprzęt 13-calowy. Są one najbardziej mobilne.

Równie ciekawie przedstawiają się urządzenia 2w1, w których klawiatura odłączana jest od wyświetlacza. Ich kompaktowa konstrukcja przydaje się na przykład na małym stoliku, jesli lubisz pisać przy małej czarnej.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Dla studenta-humanisty, który lubi pisać poezję lub opowiadania, albo dla przyszłego dziennikarza, żywotna bateria jest nieodzowna. Na szczęście specyfika laptopów dla studenta-humanisty sprawia, że potrafią one długo pracować na jednym ładowaniu. Znika dzięki temu groźba nagłego wyłączenia się sprzętu w środku wykładu, kiedy sporządzasz notatki.

Polecane laptopy dla humanistów
 

Zobacz polecane laptopy dla studenta kierunków humanistycznych >>

 

Polecane laptopy na studia

Wiesz już, jakie parametry powinien posiadać laptop dla studenta, by spełniał oczekiwania względem danego kierunku. Pora zatem przedstawić polecane modele. Oto one:

 

Laptopy dla studenta grafiki oraz projektowania

MSI PS42

Laptop z prestiżowej serii, posiadający szerokokątny panel IPS, z matową powłoką i rozdzielczością Full HD. Moc obliczeniową dostacza procesor Intel Core i7-8550U, a szybki transfer danych zapewnia port USB typu C. Do MSI PS42 podłączysz także dwa dodatkowe monitory, zyskując więcej miejsca na projekty. Ponadto GPU NVIDIA Pascal, karta graficzna GeForce MX150 oraz technologia MSI True Color zapewnia najlepsze efekty kreatywnej pracy.

Acer ConceptD 7

Acer ConceptD 7 wyposażono w wentylator Aeroblade™ 3D czwartej generacji o niskim poziomie hałasu, mogący pracować cicho przez wiele godzin na wysokich obrotach. Stabilność procesora Intel Core i7-9750H i karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060 masz więc zapewnioną. Wygodę gwarantuje także matowy ekran IPS 15,6" ConceptD 7, o rozdzielczości 4K UHD.

Dell XPS 15 9570

Laptop dla wymagającego grafika, wyposażony w 15,6-calowy ekran 4K Full HD. Matryca wyświetla 100% pokrycia palety Adobe RGB, oferując bogatą gamę kolorów. Odznacza się przy tym wysoką jasnością. Dell XPS 15 9570 jest także smukły i lekki, a przez to wyjątkowo mobilny przy zachowaniu swojej niebywałej wydajności. 

Lenovo Legion Y530

Lekki notebook, ważący jedynie 2,27 kg z baterią. Napędza go sześciordzeniowy procesor Intel Core i7-8750H oraz karta graficzna GeForce GTX 1060. O szybką pracę dba także dysk SSD 256 GB. Dzięki matowej matrycy IPS Full HD 15,6”, obsługa programów graficznych będzie wyjątkowo komfortowa.

ASUS ZenBook Pro UX580GE

Ten laptop z wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD i przekątnej 15,6"; wyposażony jest w potężny układ GeForce GTX 1050Ti, który sprawia, że synchronizacja obrazu jest doskonała, a wyświetlane barwy zapierają dech w piersi. Niesamowitą wydajność zapewnia mu z kolei procesor Intel Core i7 Coffe Lake wspierany przez technologię Intel Turbo Boost 2.0. Niezbędną przestrzeń na projekty dostarcza natomiast dysk SSD 512 GB.

Microsoft Surface Book 2

Surface Book 2 to laptop, który dostosowuje się do Twojego stylu pracy. Możesz ustawić go do trybu Studio, aby rysować, szkicować, tworzyć grafikę i projekty wygodnie i naturalnie. Stworzone prace zaprezentujesz z kolei w trybie wyświetlania na rewelacyjnym wyświetlaczu PixelSense o przekątnej 13,5". /td>

 

Laptopy dla studenta informatyki i programowania

HP OMEN 15

Oto laptop, który dostarczy Ci wydajność, jakiej potrzebujesz do pracy z wieloma programami jednocześnie. Posiada także podświetlaną klawiaturę z funkcją anti-ghosting. Dzięki niej wprowadzanie długich i skomplikowanych poleceń nie spowoduje blokady klawiszy.

ASUS ZenBook UX433FA

Ten laptop wyposażony został w innowacyjny zawias ErgoLift, który bez wątpienia docenią wszyscy pasjonaci techniki. Zapewnia on bowiem nie tylko automatyczne podnoszenie klawiatury do najbardziej komfortowej pozycji, ale zwiększa również efektywność chłodzenia i wydajność systemu dźwiękowego. Ponadto CPU wspierane przez technologię Intel Turbo Boost 2.0 w inteligentny sposób podnosi taktowanie zegarów, zwiększając tym samym wydajność oraz dynamikę pracy laptopa.

Huawei Matebook X Pro

Huawei Matebook X Pro z procesorem Intel Core i5 8250U zapewnia wyjątkową wydajność, która pozwoli Ci wykorzystać całe nakłady swojej kreatywności. Dotykowy ekran usprawni również wykonywanie zadań i poruszanie się po panelach różnych programów. Powiększony touchpad zwiększy jeszcze bardziej Twoją produktywność.

Dell Vostro 5581

Prezentowany Dell Vostro 5581 jest wyjątkowo smukły i lekki. Jest także trwały, co zawdzięcza aluminiowym elementom obudowy. Ma podświetlaną klawiaturę o niskim skoku, a tuż pod nią czytnik linii papilarnych, który w dodatkowy sposób chroni dane, zapisane na dysku SSD 256 GB. Potrafi również długo pracować na jednym ładowaniu.

Acer TravelMate X5

Acer TravelMate X5 to propozycja dla programisty, który poza świetną wydajnością wymaga od laptopa również doskonałej prezencji. Dzięki doskonałej optymalizacji, sprzęt może pracować aż do 13 godzin na jednym ładowaniu. Współpracuje także z funkcją Windows Hello, umożliwiając logowanie do systemu jednym dotknięciem.

 

Laptopy dla studenta muzyki

Acer Swift 3

Wybierając ten sprzęt, otrzymujesz procesor Intel Core i5 Coffee Lake i 20 GB pamięci RAM. Konstrukcja mieści także dysk SSD 480 GB oraz nośnik HDD 1 TB. Tracki śledzić będziesz na ekranie 14,0"; z matową powłoką antyrefleksyjną. Laptop posiada również liczne złącza, w tym łącznie aż 4 portów USB.

Dell Inspiron G3

W tym laptopie o szybką obsługę programu zadba procesor Intel Core i7-8750H oraz 16 GB pamięci RAM, przy aktywnym wsparciu dysku SSD 512 GB, na którym przechowasz wiele swoich kompozycji. A podzielisz się nimi z innymi w szybki sposób, dzięki karcie Wi-Fi 802.11ac i technologii SmartByte nadającej najwyższy priotytet plikom multimedialnym.

Lenovo YOGA 530

W kompaktowej konstrukcji Lenovo Yoga 530 mieszczą się głośniki stereo Harman z technologią Dolby Audio Premium, które emitują czysty i klarowny dźwięk. Poszukiwanie muzycznych inspiracji ułatwią Ci zawiasy 360°, pozwalające w pełni odwrócić wyświetlacz laptopa.

ASUS ZenBook Pro UX480

W notebooku ASUS ZenBook Pro UX480 zastosowano SonicMaster – mieszankę profesjonalnego osprzętu, oprogramowania oraz dostrajania dźwięku. 14-calowy wyświetlacz zapewnia optymalną przestrzeń do obsługi interfejsu muzycznego, a technologia szybkiego ładowania pozwala na doładowanie baterii do 60% pojemności w ciągu zaledwie 49 minut.

HP Pavilion Power

Laptop wyposażony w głośniki HP dostrojone we współpracy z ekspertami z Bang & Olufsen, które dają bogaty, realistyczny dźwięk. Niezbędne miejsce na kompozycje zapewni Ci duet, złożony z dysku SSD 240 GB oraz HDD 1 TB.

Apple MacBook Pro

W notebooku MacBook Pro zainstalowano kompletnie przebudowane głośniki. Oferują one dwukrotnie szerszy zakres dynamiczny, grają nawet o 58% głośniej, a dodatkowo są podłączone bezpośrednio do układu zasilania. Oznacza to, że są w stanie osiągnąć trzykrotnie wyższą moc szczytową.

 

Laptopy dla studenta-humanisty

Apple MacBook Air

Propozycja dla studenta, który poszukuje wydajnego i mobilnego sprzętu, o ultrasmukłej obudowie. MacBook Air potrafi pracować aż do 12 godzin bez ładowania, ciesząc wzrok intensywnymi kolorami. Konstrukcja 13,3” waży jedynie 1,35 kg, dzięki czemu podróże na zajęcia nie wiążą się z dyskomfortem.

Huawei MateBook D 15.6

Atrakcyjny cenowo laptop z wydajnymi podzespołami. Staranne wykonanie przekłada się na znakomitą prezencję oraz długą żywotność urządzenia. Ponieważ Huawei MateBook D 15.6 otrzymał matową matrycę, możesz korzystać z niego siedząc blisko okna, a nawet na dworze.

ASUS VivoBook 14

ASUS VivoBook 14 to oferta dla studenta, który ceni sobie niebanalny design. W tym smukłym Ultrabooku czeka na Ciebie wyświetlacz o znakomitych parametrach obrazu. Ten laptop jest wprost idealny do tworzenia oryginalnych prezentacji, oraz długotrwałego pisania na klawiaturze.

Lenovo Ideapad 330-15

Z tym multimedialnym laptopem wykonasz każde zadanie, jakie postawi przed Tobą wykładowca. Ergonomiczna klawiatura ułatwi pisanie referatów, matowa matryca umożliwi pracę przy intensywnym świetle, solidne podzespoły zapewnią płynna obsługę pakietu biurowego, a głośniki z certyfikatem Dolby Audio uprzyjemnią naukę.

Dell Inspiron 5370

Szybki i wytrzymały laptop z baterią pozwalającą na cały dzień nieprzerwanej aktywności. Doskonale sprawdzi się w pracy z programami biurowymi, a także z wieloma grami, umilając czas wolny od nauki. Co ważne, każdy klawisz klawiatury wytrzyma aż 10 milionów uderzeń, pozwalając Ci na częste pisanie obszernych tekstów.

Acer Swift 5

Aluminiowa konstrukcja laptopa Acer Swift 5 skrywa podzespoły, które znakomicie radzą sobie z jednoczesną obsługą wielu programów. Posiada ponadto podświetlaną klawiaturę o niskim skoku klawiszy, a także matrycę o rozdzielczości Full HD. Uzupełnieniem są wyraziste głośniki TrueHarmony.

 

Zobacz idealne laptopy na studia graficzne, studia informatyczne, studia muzyczne i studia humanistyczne, dostępne w x-kom