(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki monitor dla grafika komputerowego? Wybieramy idealny panel

Jaki monitor dla grafika komputerowego? Wybieramy idealny panel

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Pomysły na nowe kreacje i projekty rodzą się w głowie grafika. Jednak realnych kształtów nabierają dopiero na ekranie monitora, który z uwagi na specjalistyczne zastosowanie musi spełniać określone wymagania. Jaki więc powinien być monitor dla grafika? Jakie funkcje i parametry ma zapewniać? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest monitor dla grafika i do czego służy?

Monitor jest dla grafika narzędziem pracy. Wyspecjalizowanym narzędziem, od którego jako grafik, fotograf lub architekt oczekujesz określonych parametrów. Monitor zapewnia Ci przestrzeń roboczą, gdzie przy pomocy programów tworzysz m.in.: wizualizacje, grafiki, logotypy czy materiały marketingowe. Obrabiasz także zdjęcia albo montujesz filmy.

Twój monitor musi zatem obsługiwać szeroki zakres kolorów. To po pierwsze. Po drugie, oferować rozdzielczość adekwatną do realizowanych projektów. Po trzecie, mieć na tyle przestronny ekran, żeby obsługa programu była komfortowa. I wreszcie po czwarte, zapewniać możliwość zmiany ustawień położenia (przede wszystkim wysokości, kąta nachylenia oraz orientacji z poziomej na pionową).

Być może dopiero zaczynasz przygodę z grafiką komputerową i nie wiesz, czego oczekiwać od panelu dla grafika. Być może masz już taki w domu, ale nie zadowala Cię jakość kolorów i myślisz nad wymianą, lecz tym razem chcesz dokonać trafnego wyboru. Podczas lektury naszego poradnika przybliżymy Ci najważniejsze cechy monitora do grafiki komputerowej.

Jak wybrać monitor? Poznaj kluczowe funkcje i najważniejsze parametry

Przede wszystkim kolory i ich kalibracja

Paleta barw, czyli odwzorowanie kolorów na ekranie monitora

Będąc grafikiem każdego dnia korzystasz z kolorów. Rozumiesz ich rolę, bo wiesz, jak silnie oddziałują na finalny wygląd kreacji (banneru, bilbordu, ulotki, reklamy GDN) albo wizualizacji. Intensywność barw definiuje przecież charakter grafik, przykuwa wzrok, potęguje realizm i wzmacnia przekaz całej kreacji. Zagrajmy fontem i kolorami – graficy często uciekają się do tego zabiegu. I nie ma się co dziwić. Jest genialny w swej prostocie.

W monitorze dla grafika ważna jest także głębia kolorów. Matryce 8-bitowe (oferujące 16,7 miliona kolorów) znajdziesz już w modelach biurowych, ale profesjonalne konstrukcje korzystają z palety 10-bitowej, wyświetlając aż 1,1 miliarda (!) barw.

Paleta sRGB

Zajmując się szeroko rozumianą grafiką komputerową, potrzebujesz szerokiego spektrum barw. Co do tego nie ma wątpliwości. Minimalny wymóg to paleta sRGB, dobra dla początkującego grafika lub do tworzenia kreacji na potrzeby własne lub domowe. W każdym razie nieprofesjonalne (zwłaszcza nie w kontekście materiałów z przeznaczeniem do druku), bo sRGB to jeszcze trochę za mało, aby uzyskać płynny gradient oraz subtelność w relacji światło – cień.

Paleta Adobe RGB

Pełniejszy poziom odwzorowania kolorów zapewnia paleta AdobeRGB. W jej zasięgu mieści się szersza gama zieleni, przydatna, gdy tworzysz materiały do druku albo obrabiasz zdjęcia. W kreacjach internetowych nie jest już wymagana, bo monitor odbiorcy najpewniej nie odwzoruje tak szerokiego spektrum barw. Mówiąc o dobrym pokryciu palety AdobeRGB, myślimy o współczynniku przynajmniej 90%. Różnice pomiędzy paletą sRGB a AdobeRGB obrazuje poniższa grafika.

porównanie palety sRGB i palety Adobe RGB

Kalibrowanie kolorów

Skąd wiadomo, że kolory wyświetlane na ekranie monitora są takimi, jakimi być powinny? I czy możesz mieć w ogóle pewność, że kolory na materiałach drukowanych będą się prezentować tak, jak na wizualizacji? Odpowiedź jest prosta – wiesz o tym dzięki kalibracji kolorów.

Kalibracja jest procesem doboru wyświetlanych kolorów w oparciu o wzorcowe tabele. Dzięki kalibracji monitor wyświetla obraz o zadanych parametrach jasności, temperatury punktu bieli oraz gradacji cieni (gamma).

Rozróżniamy dwa rodzaje kalibracji: programową (poprzez soft dostarczany przez producenta panelu) i sprzętową (z pomocą urządzenia pomiarowego, na przykład kalibratora do monitorów). Uczciwy wynik deltaE po kalibracji nie powinien przekraczać 1,5.

W założeniach obydwie metody mają za zadanie osiągnąć poprawne odwzorowanie tonalne dla każdej z barw podstawowych i wyświetlać biel o zadanych parametrach. W praktyce lepiej polegać na kalibracji sprzętowej, która zachowuje wszystkie tony, odcienie barw oraz płynną gradację.

Lecz jeśli sięgasz od razu po monitor dla grafika z górnej półki, możesz liczyć na fabryczną kalibrację. Ta zasada znajduje szczególne zastosowanie w monitorach marki Eizo oraz BenQ.

Profilowanie monitora

Dla własnej wygody zapisz ustawienia monitora w formie profilu, a najlepiej (jeśli to możliwe) kilku różnych, dopasowanych do konkretnych zastosowań. Zwłaszcza gdy Twoja praca wymaga zaangażowania to w obróbkę zdjęć, to stworzenia grafik do social mediów, to znowuż opracowania logotypu. Zmiana ustawień następuje wtedy błyskawicznie i zawsze do żądanych wartości. Bez ręcznej, karkołomnej, a do tego długotrwałej manipulacji w ustawieniach.

kalibrowanie monitora dla grafika

Czy rodzaj matrycy ma aż takie znaczenie?

Jeszcze niedawno obecność matrycy IPS w monitorze była dla grafika sprawą fundamentalną. Wiodły one prym na rynku monitorów do grafiki i obróbki zdjęć, deklasując jakością kolorów oraz szerokimi kątami patrzenia modele wyposażone w matryce TN. Obecnie sytuacja nieco się zmienia, a to dzięki pojawieniu się matryc VA.

Są one ogniwem pośrednim pomiędzy IPS a TN. Oferują przy tym najlepszą czerń. Wiele modeli zapewnia ponadto szerokie kąty patrzenia (sięgające nawet 178°), a co za tym idzie, niezmienną jakość obrazu niezależnie od miejsca, z którego spoglądasz na ekran monitora. Są jednocześnie tańsze niż panele z matrycą IPS. Mało tego, gdy zależy Ci na zakrzywionym monitorze do grafiki, a nie chcesz inwestować dużych kwot, rozważ właśnie model z matrycą VA.

A co dalej z IPS? Czy należy je porzucić i przejść na stronę monitorów z matrycą VA? Aż tak radykalne zmiany nie są konieczne. Ważniejsza jest świadomość, że IPS to nie jedyny wybór, bo ciekawą alternatywą jest VA. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, zwróć jeszcze uwagę na jasność podświetlenia oraz kontrast. Być może to pomoże Ci przesądzić o wyborze tej czy innej matrycy.

szerokie kąty patrzenia monitora
 

Oprócz tego ważne jest, by ekran posiadał matową powłokę anti-glare. Światło nie odbija się w niej, kolory zachowują swą intensywność, a Ty widzisz przede wszystkim projekt, a nie swoje odbicie. Niektóre monitory, jak na przykład Eizo ColorEdge CG2420-BK, posiadają specjalne osłony (kaptury), chroniące przed zniekształcaniem kolorów przez światło, ale o nich potem.

I jeszcze jedno – jeśli nie zajmujesz się montażem wideo, to nie potrzebujesz ani krótkiego czasu reakcji, ani wysokiego współczynnika odświeżania obrazu. Z tych parametrów po prostu nie skorzystasz.

Rozdzielczość, proporcje obrazu oraz przekątna ekranu

Minimalna rozdzielczość monitora do grafiki

Z uwagi choćby na skalowanie obrazu ważne jest, by monitor dla grafika obsługiwał przynajmniej rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 px). Przynajmniej, bo optimum to podziałka QHD (2560 × 1440 px). Pierwsze skrzypce gra przecież odwzorowanie szczegółów, które w decydujący sposób wpływa na jakość tworzonej grafiki. Pikseloza nigdy nie wygląda dobrze, chyba się z nami zgodzisz.

Montaż wideo, obróbka zdjęć, czy grafiki w wyższej rozdzielczości w rozdzielczości 4K wymagają rzecz jasna panelu z taką właśnie podziałką. Pamiętaj tylko, że do obsłużenia rozdzielczości 4K niezbędny jest komputer z kartą graficzną z górnej półki, a nawet z układem z serii profesjonalnej NVIDIA Quadro, AMD Radeon Pro.

równomierne podświetlenie ekranu monitora dla grafika

Proporcje obrazu, przekątna ekranu

Minimalną przekątną ekranu dla grafika, czyli zapewniającą komfort kreowania grafik, można określić jako 27”. Proporcje panelu zależą z kolei od specyfiki Twoich projektów. Oczywiście wraz ze wzrostem proporcji ekranu rośnie również jego przekątna, ale w przypadku najpopularniejszych paneli, tj. 16:9, mniej niż 27” raczej nie ułatwi pracy.

Monitor mniejszy niż wspomniane 27” będzie zwyczajnie niewygodny. Dlaczego? Pracując nad grafiką, korzystasz przecież z kilku okien, przenosząc między nimi poszczególne elementy kreacji. To naturalne, że dążysz do usprawnienia sobie pracy, żeby trwała możliwie jak najkrócej i była dla Ciebie jak najmniej męcząca. Dlatego tak istotna jest duża przestrzeń robocza, a taką zapewnia panel 27” lub większy.

A kiedy sprawdzi się monitor ultrapanoramiczny? Taki 21:9 czy nawet 32:9? Wtedy, gdy zależy Ci na ułożeniu dwóch (lub więcej) okien obok siebie (na przykład dla czerpania inspiracji lub porównywania projektów między sobą) albo gdy montujesz film (interfejsy programów do montażu wygodniej obsługuje się na panelu UltraWide). Rozważ zakup takiego monitora również wtedy, gdy zajmujesz się Web Designem. W jednym oknie otworzysz narzędzia deweloperskie, w drugim ujrzysz podgląd gotowego projektu.

Zobacz monitory UltraWide

Porty i funkcje usprawniające pracę z grafiką

Złącza niezbędne i te, które warto rozważyć

W codziennym, czyli biurowym lub domowym zastosowaniu, raczej nie myślisz o portach. Jednak jako grafik powinieneś, z uwagi na charakter swojej pracy. Zróbmy test – czy rozglądając się za dobrym monitorem do grafiki, sprawdzasz obecność złącza DisplayPort? Nie? A to błąd, bo dzięki DisplayPort monitor przetwarza więcej kolorów niż HDMI. Pozostałe porty nie są już tak ważne dla samej pracy, choć mogą podnieść jej komfort.

Obecność USB w obudowie monitora pozwala szybko podłączyć kolejne akcesorium (np. manipulator albo dysk zewnętrzny), bez odstawiania skrzynki i sięgania do tylnego panelu. A jeśli lubisz pracować przy muzyce, sprawdź, czy monitor posiada wtyk minijack. Podłączysz wtedy słuchawki lub głośniki. Alternatywą są głośniki wbudowane, które, po pierwsze, nie zajmują miejsca na biurku, a po drugie, likwidują konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów, czyli wydania kolejnej sumy pieniędzy. Mankamentem jest jakość dźwięku. Kinowych wrażeń ani przestrzennego brzmienia raczej nie doświadczysz, ale utwory będą odtwarzane.

Regulacja ustawień monitora

Od zakresu ustawień monitora zależy nie tylko komfort pracy, ale i jej ergonomia. Mało tego, do realizacji pewnych zadań funkcja taka, jak pivot, jest wprost niezbędna. Skorzystasz z niej np. podczas projektowania i kodowania landing page’y,czy zajmując się składaniem publikacji (podgląd wydruku jest najwygodniejszy właśnie w pionie, bo nie wymaga scrollowania widoku).

Zobacz monitory z funkcją Pivot

Na pierwszy plan wysuwa się jednak regulacja wysokości ekranu monitora. Zasady ergonomii pracy podają, że górna ramka monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku. Nie będziesz się dzięki temu garbić i zapobiegniesz bólom karku, jak i pleców. Poza tym, zmieniając wysokość fotela, zmienisz też wysokość usytuowania ekranu. On będzie podążał za Tobą, a nie odwrotnie.

Przydatna jest także zmiana położenia monitora w poziomie. Szczególnie podczas dzielenia się zawartością ekranu z innymi. Przekręca się wyłącznie ekran, a nie cały monitor, ciągnąc za sobą kable (które lubią się wtedy odpiąć) i rysując blat biurka.

Osłony boczne

Intensywność światła w pomieszczeniu zmienia się z biegiem godzin. To wynika z wędrówki słońca po nieboskłonie, co pociąga za sobą różnice w postrzeganiu kolorów na ekranie monitora. Aby temu zaradzić, rozważ zakup modelu z wbudowanymi osłonami bocznymi (nazywanymi tez kapturami). Są to panele, znajdujące się po bokach monitora i u jego góry. Utrzymują one stałą jasność pola roboczego (matrycy), zapewniając niezmienną intensywność wyświetlanych barw. Na tym polu prym wiodą konstrukcje Eizo.

Technologie chroniące wzrok

Praca z grafiką komputerową wymaga ciągłego wpatrywania się w ekran. Czasami przez wiele godzin, a zwłaszcza, gdy pracujesz na własny rachunek. Dbaj zatem o swoje oczy, korzystając z technologii chroniących wzrok. Twój monitor powinien oferować technologię Flicker-Free, która redukuje migotanie ekranu. Bo choć nie jest ono widoczne, to po kilku godzinach może dawać się we znaki.

Zobacz monitory z Flicker-Free

Polecane monitory dla grafików

polecane monitory dla grafików

ASUS ProArt PA248QV

ASUS ProArt PA248QV

Ten monitor przeznaczony jest przede wszystkim dla najbardziej wymagających grafików i fotografów. Wysokiej klasy ekran z matrycą IPS dokładnie odwzorowuje barwy i redukuje migotanie światła niebieskiego, co przy długotrwałej pracy znacznie spowalnia zmęczenie oczu. Dzięki technologii ProArt Palette masz możliwość dostosowania według własnych preferencji parametrów, takich jak odcień koloru, temperatury i gamma.

 

ASUS ProArt PA278QV

ASUS ProArt PA278QV

ASUS ProArt PA278QV, to większy brat monitora opisywanego powyżej. Oba monitory są fabrycznie skalibrowane i posiadają ponadto certyfikaty Calman Verified. Co ciekawe, każdy monitor przechodzi rygorystyczne testy w celu zapewnienia najwyższego poziomu odzwierciedlenia kolorów. Dodatkowym atutem są wbudowane dwa głośniki, każdy o mocy 2W.

Eizo CS2420-BK

Eizo ColorEdge CS2420-BK

Szeroki gamut kolorów to jego specjalność. Co więcej, krzywa gamma jest regulowana w fabryce dla każdej matrycy, co gwarantuje precyzję barw w zakresie od 0 do 255 odcieni. Ten 24-calowy monitor może też wyświetlać kolory z palety 10-bitowej. Udostępnia ponadto oprogramowanie do kalibracji ColorNavigator.

LG UltraFine 27MD5KL-B 5K

LG UltraFine 27MD5KL-B 5K

Oto 27-calowy monitor 5K i matrycą IPS. Położenie ekranu daje się też zmieniać w pionie (pivot). Idealny do zastosowań graficznych oraz CAD/CAM. Dzięki wbudowanej kamerze internetowej będziesz w stałym kontakcie z zespołem bez konieczności podłączania zewnętrznego sprzętu. Dodatkowo z wykorzystaniem uniwersalnego portu Thunderbolt 3, można podłączyć do monitora komputery Mac i urządzenia iPad Pro z USB typu C.

LG UltraFine 27UN880-B Ergo 4K HDR

LG UltraFine 27UN880-B Ergo 4K HDR 

Znakomita propozycja dla wszystkich tych, którzy pracują z grafiką 2D i 3D. LG 27UL850-W charakteryzuje się rozdzielczością 4K, posiada również inteligentny HDR, który potrafi przekonwertować standardową treść tak, by była możliwie najbardziej zbliżona do HDR. Oprócz tego wyjątkowo ergonomiczna podstawka umożliwia regulację ekranu poprzez przedłużenie, skrócenie, obrót w pionie i poziomie, zmianę wysokości, przechył jak również wybór idealnej pozycji ekranu dla Twojej wygody.

Eizo ColorEdge CS2420-BK

Eizo ColorEdge CG2420-BK

24-calowa przekątna ekranu, bogactwo złączy obsługujących różne typy kart graficznych, oprogramowanie do kalibracji ColorNavigator – to tylko kilka cech, jakimi może pochwalić się ten monitor. Sprawdzi się on świetnie przy tworzeniu zaawansowanych grafik, jak i przy profesjonalnym obrabianiu. Do monitora dołączony jest oczywiście kaptur, dzięki któremu kolory zawsze pozostają takie same, niezależnie od warunków oświetlenia.

Eizo ColorEdge CS2410-BK

Eizo ColorEdge CS2410-BK

Świetnie sprawdzi się w obróbce fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Posiada wbudowany czujnik automatycznej kalibracji, który eliminuje konieczność korzystania z zewnętrznych urządzeń. Monitor został również wyposażony w stopkę, która pozwola go dowolnie regulować, natomiast wygodny mechanizm umożliwia za pomocą jednego ruchu odłączyć ekran od podstawki.

BenQ PD2725U

BenQ PD2725U czarny

BenQ PD2725U oferuje panel IPS 27” w rozdzielczości 4k z kontrastem 1200:1. Dodatkowo otrzymujesz bogactwo 1,07 miliarda barw oraz 100% gamutu sRGB. Dla lepszego dostosowania jasności i kontrastów monitor otrzymał tryb ciemni, szczególnie przydatny w postprocessingu. Ten model ma poza tym wbudowany tryb animacji, dbający o spójność wyświetlanych odcieni oraz tryb CAD/CAM uwydatniający najdrobniejsze szczegóły znajdujące się na ekranie monitora.

Dell UP2720Q

Dell UP2720Q PremierColor

Jego atutem jest rozdzielczość 3840 x 2160 Ultra HD 4K i duża gęstość pikseli wynosząca 163 punktów na cal. Technologia eliminacji migotania obrazu zadba o bezpieczeństwo dla oczu, a funkcja PiP (obraz w obrazie) umożliwi wyświetlanie i porównywanie tego samego obrazu w różnych przestrzeniach kolorów lub porównywanie obrazów z dwóch różnych źródeł. 

 

Przeczytaj też pozostałe poradniki o monitorach

jaki monitor dla gracza poradnikJaki monitor 4KJaki monitor do biura i do domu