Jaki monitor do biura, a jaki do domu? Pomagamy wybrać najlepszy

Monitory komputerowe są obecne w każdym domu i w każdym biurze. Wymienione zastosowania postrzegane są jednak jako podstawowe, stąd wybór pada najczęściej na modele o niewyszukanej specyfikacji. Ale czy jest to do końca słuszne podejście? Jaki powinien być monitor do biura, a jaki do domu? Wyjaśniamy to w naszym poradniku. 

Spis treści:

  1. Jaki monitor do biura? Czy każdy się nadaje?
  2. Co powinien oferować monitor domowy?
  3. Gdzie sprawdzi się monitor UltraWide? Kiedy go kupić?
  4. Polecane monitory do biura i do domu.

Mit monitora uniwersalnego

Powiedzmy sobie wprost – monitor uniwersalny nie istnieje. Uniwersalny znaczyłoby taki, który nadaje się do każdego rodzaju pracy. Innymi słowy, do wszelkich zastosowań, niezależnie od branży i wykonywanego zawodu. Ale czy można powiedzieć, że każda praca biurowa jest taka sama? Innych parametrów obrazu oczekuje przecież copywriter lub redaktor, innych potrzebuje farmaceuta w aptece, a z jeszcze innych korzysta księgowa. Wszyscy oni pracują w biurze – ich zapotrzebowanie jest jednak zgoła odmienne.

Dlatego zakup każdego monitora wymaga od Ciebie dokładnego rozpoznania potrzeb. Tych związanych ze specyfiką pracy i tych przekładających się na jakość rozrywki. Szczegółowy opis kluczowych parametrów monitora znajdziesz w poniższym poradniku.

Jak wybrać monitor? Poznaj kluczowe funkcje i najważniejsze parametry

Jaki monitor do biura? Czy każdy się nadaje?

Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w biurze stanął właściwie każdy monitor. Ale jak wykazaliśmy wyżej, nie każdy model wpisze się w specyfikę danego zawodu. Inwestycja w wielkopowierzchniowy panel 4K z odświeżaniem 120 Hz i trybem HDR byłaby najpewniej chybiona, bo większość funkcji pozostałaby niewykorzystana.

Wybierając monitor do biura postaw więc na chłodną kalkulację. Tym bardziej że często nie jest to zakup pojedynczej sztuki, ale kompletne wyposażenie miejsca pracy albo modernizacja biura, związana z wymianą wysłużonego już sprzętu. Wtedy cenę pojedynczego monitora mnożysz przez ilość stanowisk i masz kwotę końcową. Pozwól, że pomożemy Ci zoptymalizować te koszty, wskazując sposób wyboru idealnego monitora do biura.

Krok 1.

Przede wszystkim określ dokładnie zapotrzebowanie każdego miejsca pracy. Jeśli działalność Twej firmy opiera się na handlu (hurtownia, sklep, apteka) albo produkcji (inżynier nadzorujący proces, asystent przyjmujący zamówienia), wystarczający będzie panel 24” o proporcjach obrazu 16:9, wyposażony w matową matrycę TN. Najwygodniejsza będzie rozdzielczość Full HD.

W tym wypadku odświeżanie może z powodzeniem liczyć 60 Hz. Ta częstotliwość w zupełności wystarcza do obejrzenia na przykład filmu szkoleniowego na temat BHP. Czas reakcji plamki jest w pracy biurowej nieistotny, więc nawet 10 ms jest wynikiem satysfakcjonującym.

Księgowość warto z kolei wyposażyć w monitory UltraWide, czyli z ekranem o proporcjach 21:9. Powinny znaleźć się szczególnie na biurkach tych osób, które pracują z arkuszami Excel ciągnącymi się na wiele kolumn. Prezentowane panele sprawdzą się także u analityków, estymatorów kosztów i we wszystkich innych specjalizacjach związanych z analizą oraz porównywaniem danych, gdyż ekran daje się podzielić na dwa lub więcej okien. Proporcje ultrapanoramiczne pociągną za sobą wzrost przekątnej, ale wyjdzie to tylko na korzyść użytkownika.

Zobacz monitory UltraWide

Gdy w układzie arkusza Excel przeważają wiersze, wtedy lepszym rozwiązaniem jest monitor 16:9, ale z funkcją pivot. Po ustawieniu ekranu w pionie nie będzie trzeba przewijać widoku, by porównywać dane. Monitor biurowy z funkcją pivot docenią też osoby rozliczające faktury VAT. Lista pozycji potrafi być długa, a ciągłe przewijanie nie sprzyja analizie kosztów. Widok pionowy ułatwia ponadto pracę redaktorom, copywriterom, korektorom, dziennikarzom – słowem osobom pracującym z edytorami tekstu. Tu także rekomendujemy podziałkę Full HD.

Zobacz monitory z funkcją pivot

Krok 2.

Pomyśl, czy szerokie kąty patrzenia są niezbędne. Owszem, są one przydatne w sytuacji, gdy przy jednym biurku spotkają się dwie lub trzy osoby celem omówienia na przykład kosztów. Ważna jest wtedy optymalna widoczność i wtedy warto kupić monitor z matrycą VA. Lecz jeśli przy danym stanowisku siedzi tylko jedna osoba, wystarczy matryca TN.

Mimo to, dla ochrony wyświetlanych treści warto dokupić do monitora filtr prywatyzujący, który uniemożliwi odczytanie zawartości ekranu komuś, kto stoi obok. W biurze monitor z matrycą IPS jest właściwie niepotrzebny. O ile nie jest to biuro projektowe, ale do tego typu zastosowań potrzebny jest już zupełnie inny monitor, o czym piszemy w poradniku: Jaki monitor dla grafika komputerowego?

Krok 3.

Zadbaj o komfort oraz ergonomię miejsca pracy. Przepisy BHP podają, że górna ramka monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku. Obniżenie fotela wcale nie rozwiązuje sprawy, bo wtedy pracownik nie siedzi wygodnie. Z pomocą przychodzi funkcja regulacji wysokości, która umożliwia podniesienie ekranu w pionie. Inne przydatne funkcje to:

  • regulacja kąta pochylenia (tilt)
  • regulacja kąta obrotu (swivel)

Jak komfort to oczywiście szeroko rozumiana ochrona wzroku, a więc technologia Flicker- Free, filtr światła niebieskiego oraz tryb Eco, który zmniejsza jasność ekranu monitora. Silna poświata bijąca prosto w oczy przez 8 godzin potrafi być mecząca dla wzroku.

Technologie ochrony wzroku

Krok 4.

Już prawie koniec. Poświęć jeszcze chwilę uwagi pozostałemu sprzętowi biurowemu. Być może modernizacja miejsca pracy obejmuje tylko wymianę monitorów, a komputery i laptopy pozostają te same. Sprawdź wówczas kompatybilność komputer – monitor pod względem portów. Bo jeśli okaże się, że desktop, bądź notebook nie ma złącza HDMI albo DisplayPort, przyjdzie Ci przynajmniej dokupić przejściówkę, żeby móc przesyłać obraz.

Oprócz tego skrzynki komputerowe ulokowane są różnie. Część pod biurkiem w dedykowanej szafce (obudowy Big Tower), inne na blacie biurka (Middle i Mini Tower). Nie zawsze porty (np. USB) są łatwo dostępne. Szczególnie w starszych konstrukcjach pojawia się wymóg sięgnięcia do tylnego panelu, żeby podłączyć pendrive, dysk zewnętrzny, głośniki lub słuchawki. To nie zawsze jest możliwe, a już na pewno nie jest wygodne. Rozwiązaniem są zatem porty wbudowane w monitor. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz zawsze w filtrach rozszerzonych (Wyszukiwanie zaawansowane). Tam możesz zaznaczyć interesujące Cię złącza.

Kwestią ostatnią, która wpływa raczej na spokój, niż komfort pracy, jest „gwarancja zero martwych pikseli”. Nie warto się przecież zastanawiać, czy ten czarny punkt to przecinek w ciągu liczb, czy faktycznie martwy piksel. A w rachunkowości przecinek w tym lub w innym miejscu robi ogromną różnicę.

Co powinien oferować monitor domowy?

Niestety zakup monitora do domu bywa traktowany po macoszemu. Odpowiedź na pytanie o wymagane parametry brzmi często: Taki zwykły, do przeglądania internetu i do filmów. O ile monitor do surfowania w sieci (sprawdzenia poczty i Facebooka) może być modelem o niewyszukanej specyfikacji, o tyle panel dla miłośnika filmów powinien odznaczać się dobrą jakością obrazu.

Celowo pomijamy tutaj monitory gamingowe, bo ich szczegółową analizą zajęliśmy się w poradniku: Jaki monitor dla gracza?

Monitor do podstawowych zastosowań w domu

Jeśli korzystasz z komputera okazjonalnie, włączając go raz dziennie, na godzinę, półtorej, w zupełności wystarczy Ci model z podstawową specyfikacją. Przekątna jest w tym wypadku kwestią indywidualną, lecz w naszej opinii wystarczający będzie panel Full HD 21 – 24”. Odświeżanie nie musi przekraczać 60 Hz, a czas reakcji plamki 5 ms będzie naprawdę dobrym wynikiem.

Seanse filmowe z monitorem w roli głównej

Co innego panel służący do wyświetlania filmów. Zarówno tych z nośników DVD i Blu-ray, jak i serwisów VOD (Netflix, Showmax, Amazon i inne). Monitor jest w stanie zastąpić telewizor i królować w salonie, oferując wyśmienity obraz, a co za tym idzie, wysmakowany seans. Ważne, by częstotliwość odświeżania wynosiła co najmniej 75 Hz. I lepiej wybierz większą przekątną, przynajmniej 32”, żeby nie trzeba było siedzieć blisko ekranu.

Warto się też zastanowić nad inwestycją a panel 4K, za czym przemawia coraz większa ilość filmów dostępnych właśnie w tej rozdzielczości. A skoro 4K to i HDR. Dlaczego? Otóż biblioteka serwisu Netflix regularnie powiększa się o wideo z HDR, stąd dla wykorzystania efektu niezbędna jest obsługująca go technologia.

Zobacz monitory 4K

Gdzie sprawdzi się monitor UltraWide? Kiedy go kupić?

Wspominaliśmy już wyżej o niektórych zastosowaniach dla monitora UltraWide. Pora napisać o nich nieco więcej, bo to naprawdę ciekawe konstrukcje. Są między innymi doskonałą alternatywą dla dwóch monitorów (w przypadku proporcji 21:9), a nawet dla trzech (gdy mowa o 32:9). Podłączasz do komputera jeden monitor, czyli potrzebne jest tylko jedno gniazdo. Nie wszystkie desktopy i laptopy mają przecież po dwa porty wideo. Dwa urządzenia zajmą też najpewniej więcej miejsca niż jeden, z uwagi na ramki. Te w starszych monitorach potrafiły być naprawdę okazałe.

Co ciekawe, monitor UltraWide to dobry wybór dla programisty. Kody html bywają długim, skomplikowanym i rozgałęzionym drzewem. Zamiast więc przewijać zakodowaną tabelę i sprawdzać poprawność kodu, ustaw ekran w pionie, by sprawniej ogarnąć wzrokiem ciąg znaków.

Zalety funkcji pivot
 

UltraWide stanowi ponadto nie lada gratkę dla każdego fanów wirtualnych wyścigów i rajdów. W polu widzenia mieści się więcej obrazu, co pomaga kontrolować sytuację na torze: odległość od pobocza, dystans od innego pojazdu, czy choćby szerokość zakrętu. A jeśli dodasz do tego zakrzywienie ekranu, uzyskasz emocjonującą projekcję, która wykracza poza tradycyjne doznania i wciąga nieopisanie bardziej. O to przecież w gamingu chodzi, prawda?

Zobacz monitory curved

Polecane monitory do biura i do domu

Poznaj teraz polecane monitory biurowe oraz panele, które wpisują się w domowe zastosowania.

polecane monitory do biura i do domu

BenQ EW277HDR

BenQ EW277HDR

Doskonały dla miłośnika filmów. Wyświetla intensywne kolory, zapewnia wsparcie HDR, ma wysoki kontrast, a do tego jasność 300-nitów. Jednocześnie dba o wzrok. Świetnie sprawdza się w roli wyświetlacza multimediów, przede wszystkim wideo z serwisów VOD.

Samsung S24F356FHUX

Samsung S24F356FHUX

Szerokokątną matrycę PLS o proporcjach 16:9 otacza super smukła ramka. Tym samym monitor świetnie się prezentuje i komponuje z nowoczesnymi wnętrzami. Ponadto obecność matowej powłoki poprawia komfort użytkowania panelu w słoneczne dni.

HP 24W

HP 24W

Monitor Full HD o przekątnej 24" idealnie sprawdzi się na biurku, które sroi blisko okna. Matowa matryca IPS zachowuje widnoczność przy każdym świetle i pod każdym kątem, wypełniając panel otoczony wąskimi ramkami.

Acer SA240YBID

Acer SA240YBID

Idealny wybór do nowoczesnego biura, o smukłym designie i minimalistycznych ramkach. Ma szerokokątną matrycę IPS 23,8”, a wyświetlane obrazy są w rozdzielczości Full HD. Panel dba ponadto o oczy, oferując filtr światła niebieskiego oraz technologię Flicker free.

Dell P2419H

Dell P2419H

Ten monitor zapewnia szeroką gamę ustawień. Możesz regulować wysokość ekranu, zmieniać kąt nachylenia, a nawet orientację na pionową. Dzięki szablonom Easy Arrange możesz wygodnie pracować z wieloma oknami, poprawiając organizację pracy.

iiyama X2483HSU

iiyama X2483HSU

Gdy zależy Ci na wyjątkowych kolorach i wysokim kontraście, sięgnij po ten monitor. Matryca AMVA 24 cale, rozdzielczość Full HD, 24-bit True Colour, szerokie kąty widzenia – wspólnie tworzą idealne środowisko do pracy z obrazem, chroniąc jednocześnie wzrok.

Samsung U28E590DS 4K

Samsung U28E590DS 4K

Parametry tego monitora czynią go idealnym zarówno do gier, jak i multimediów. Rozdzielczość 4K, przekątna 28", czas reakcji 1ms, miliard wyświetlanych kolorów oraz technologie chroniące wzrok fundują Twym oczom prawdziwą ucztę.

LG 34WK500-P

LG 34WK500-P

Dzięki proporcjom obrazu 21:9 masz więcej przestrzeni do kreatywnej pracy, mieszcząc więcej okien z aplikacjami. Matryca IPS pokrywa 99% gamy sRGB, utrzymując ich intensywność oraz wysoki kontrast pod każdym kątem.

LG 29WK600-W

LG 29WK600-W

Szczegółowy i barwny obraz w formacie 21:9 i rozdzielczości UWHD wyświetli ten zakrzywiony panel. Z dedykowaną aplikacją łatwo zorganizujesz widok wielu okien, aby korzystać z 99% pokrycia palety sRGB i efektu HDR 10.

Przeczytaj też pozostałe poradniki o monitorach

jaki monitor dla gracza poradnikJaki monitor dla grafika komputerowegoJaki monitor 4K

Zobacz wszystkie monitory biurowe oraz monitory do domu, dostępne w x-kom
Odkryj też monitory UltraWide