(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak streamować? Sprzęt do streamowania

·
Zaktualizowano: 10 miesięcy temu
Jak zacząć streamować? W naszym poradniku początkującego streamera zamieściliśmy wskazówki i informacje dotyczące sprzętu do streamowania. Specjalnie dla Ciebie zgromadziliśmy w jednym miejscu techniczną wiedzę na temat wyposażenia stanowiska streamerskiego i możliwości, jakie daje posiadanie takiego osprzętu. Rozpocznij swoją karierę streamerską z x-komem.

Komputer do streamingu

Komputer to centrum stanowiska streamerskiego. Szybka i wydajna jednostka to podstawa całego wyposażenia, ponieważ to na komputerze właśnie opiera się cały stream. PC musi obsłużyć program do transmisji, grę i szereg akcesoriów. Najmniejsze przycięcia podczas strumieniowania gry będą działały na Twoją niekorzyść, powodując odpływ widzów z Twojego kanału. Nikt przecież nie chce oglądać zacinającego się streama, a opóźnienie między audio i wideo jest męczące zarówno dla Ciebie jak i Twoich widzów.

Zaczynając swoją przygodę ze streamowaniem na Twitchu, YouTubie czy Facebooku postaw przede wszystkim na możliwie najlepszego PC-a. Patrząc na ten zakup perspektywicznie – porządny komputer nie będzie wymagał upgrade’u w najbliższej przyszłości, ponieważ będzie radził sobie nawet z wymagającymi tytułami przez długie lata. Kiedy natomiast poszerzysz swoją działalność o nagrywanie (a tym samym montowanie) wideo, to taka jednostka będzie Twoim najlepszym przyjacielem dotrzymując Ci kroku i wzbogacając Twój rozwój, a nie uprzykrzając Ci pracę.

Polecane komputery do streamingu

G4M3R HERO PLUS i7-14700KF/32GB/2TB/RTX4070/W11x

G4M3R HERO PLUS i7-14700KF/32GB/2TB/RTX4070/W11x

Doładowany komputer z serii G4M3R HERO PLUS idealnie nadaje się do streamingu, grania i pracy. Niezawodność tych komputerów potwierdzają testy, które przechodzi każda jednostka wprowadzana na rynek. Perfekcyjnie złożony sprzęt nadaje się do użytku już po wyjęciu z pudełka – to maszyna gotowa na wyzwania. Każdy streamer z czasem się rozwija, a jego potrzeby się zmieniają, dlatego komputery G4M3R dostosowane są do dalszej rozbudowy.

G4M3R ELITE i7-13700F/32GB/1TB/RTX4070

G4M3R ELITE i7-13700F/32GB/1TB/RTX4070

Komputer stworzony ściśle pod gaming. Poszczególne podzespoły dobierane były tak, by całość mogła idealnie ze sobą współgrać. Desktopy z serii G4M3R poddawane są dokładnym testom wytrzymałościowym. Zastosowane komponenty w połączeniu z najnowszymi sterownikami zapewniają ultra płynność nawet w najbardziej wymagających tytułach. Komputer G4M3R ELITE to gamingowa maszyna, która dostarczy Ci maksymalnej frajdy z grania i streamowania.

G4M3R HERO i5-13400F/32GB/1TB/RTX4060Ti/W11x

G4M3R HERO i5-13400F/32GB/1TB/RTX4060Ti/W11x

Dołącz do gamingowej elity z komputerem G4M3R HERO. Graj w gry turniejowe, najnowsze tytuły AAA i indie na najwyższych detalach. Streamuj, graj i twórz własny content bez kompromisów. Dzięki najlepszej możliwej kombinacji zespołów wyciągniesz z każdego tytułu maksymalną liczbę klatek.

Acer Nitro 5 R5-6600H/16GB/512 RTX3060 165Hz

Acer Nitro 5 R5-6600H/16GB/512 RTX3060 165Hz

Acer Nitro 5 to bardzo wydajny laptop gamingowy. Waży nieco ponad 2 kilogramy, ma ponad 15 cali i oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz. Acer Nitro 5 to synonim płynnej rozgrywki niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Z tym laptopem możesz więc streamować praktycznie z każdego miesca na świecie, nie przejmując się płynnością i wydajnością. To prawdziwie gamingowy i mobilny laptop, który doskonale radzi sobie nawet w najnowszych tytułach.

Zajrzyj również do naszego poradnika: Jaki laptop dla blogera i vlogera?

Niezależnie od tego, czy zamierzasz streamować przez CPU czy GPU swojej jednostki, musisz zadbać o odpowiednie zgranie tych podzespołów i ich najwyższą jakość. Uzyskanie maksymalnych klatek w grze i utrzymanie płynnego streama jest dla desktopa sporym obciążeniem, a inwestowanie tylko w jeden komponent doprowadzi Cię do nikąd. Wybierając swój komputer do gier i strumieniowania, zwróc uwagę na jego ogólny performance, zapas pamięci i możliwość dalszej rozbudowy. Komputer do streamowania to inwestycja na lata, która przez cały czas ma oferować najwyższą płynność i dotrzymywać Ci kroku, zwłaszcza kiedy intensywnie się rozwijasz.

Sprzęt streamera – mikrofon

Mikrofon decyduje o tym czy ludzie będą Cię słuchali, czy nie. W dłuższej perspektywie czasu to mikrofon właśnie zadecyduje o tym, czy i jak duże grono fanów uda Ci się wokół siebie zgromadzić.

Czym różnią się od siebie mikrofony?

Mikrofony dzielimy głównie na dwa typy – pojemnościowe (inaczej kondensatorowe) i dynamiczne. Pierwszy typ cechuje się względnie większą dokładnością zbieranego dźwięku – mikrofonom pojemnościowym nie uciekają dźwiękowe niuanse, są bardziej precyzyjne i brzmieniowo transparentne. Są też głośniejsze i czulsze. Niestety mikrofony pojemnościowe są mniej trwałe, bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i mniej odporne na ciśnienie akustyczne. Mikrofony pojemnościowe wykorzystywane są w studiach nagraniowych. Z powodzeniem można korzystać z nich do streamowania.

Mikrofony dynamiczne natomiast są cichsze, mniej głośne i mniej dokładne. Są za to trwalsze i więcej wybaczają – nie wyłapują niedoskonałości akustycznych pomieszczenia i szczególnie małych pomyłek użytkowników. Dzięki temu łatwiej o radiowe brzmienie i nawet osoby początkujące, korzystające z mikrofonu w pomieszczeniach o niezagospodarowanej akustyce mają szansę uzyskać naprawdę dobre, jakościowe brzmienie. Ten typ mikrofonów wykorzystywany jest podczas koncertów i nagrań live. Można również z tego typu mikrofonów korzystać przy okazji streamingu.

Mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy? Jaki mikrofon do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, który typ mikrofonu wybrać? Jeżeli jesteś osobą ruchliwą, często oddalającą się i przybliżającą do mikrofonu, a czasem nawet chwytasz mikrofon umieszczony na statywie i często gestykulujesz – sięgnij po mikrofon dynamiczny. Jeśli zaś w przeważającej większości wypowiadasz się spokojnie, a raz ustawiony mikrofon nie zmienia swojej pozycji – wybierz mikrofon pojemnościowy. Jeżeli szczególnie zainteresował Cię jeden typ mikrofonu, ale nasze wskazówki sugerują Ci wybranie innego rodzaju, to sięgnij po preferowany przez siebie typ i rozwijaj się razem z nim. Dla osób wokalnie dynamicznych wybierających mikrofon pojemnościowy, poleca się ustawienie ciut niższej czułości i oddalenie mikrofonu. Dla osób wokalnie spokojnych, sięgających po mikrofon dynamiczny, odwrotnie – przybliżenie mikrofonu i zwiększenie czułości.

Jak ustawić mikrofon do streamowania?

Pamiętaj o tym, by czułość mikrofonu i jego odległość od ust regulować na bazie swojego odsłuchu (czyli Twojego głosu, który zebrany przez mikrofon wraca do Ciebie, a Ty słyszysz się w ten sposób przez słuchawki). Jeżeli słyszysz się głośno i wyraźnie, bez niepotrzebnego przesteru, pogłosu i zniekształceń, to prawdopodobnie spodoba się to również widzom na streamie. Pamiętaj również o balansie między głośnością swojego głosu, a głośnością przechwytywanej gry.

 

Do wyeliminowania głosek wybuchowych i sybilantów skorzystaj z popfiltra. Taka osłona może mieć postać gąbki zakładanej na główkę mikrofonu lub siatki na ramieniu, którą zakłada się z przodu mikrofonu. Zbierania stuknięć, kliknięć i innych niepotrzebnych artefaktów unikniesz montując mikrofon na przeznaczonym do tego statywie. Biurkowe mikrofony są za to bardzo wygodne, ich ustawienie jest proste i zajmuje niewiele czasu. Jeżeli decydujesz się na mikrofon montowany na blacie biurka to pamiętaj, by nie uderzać niczym w biurko ani nic nie odstawiać głośno na blat biurka. Biurkowe mikrofony są wygodne, ale wymagają uwagi.

Sprawdź również kolejny poradnik: Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać

Polecane mikrofony do streamowania

ENDORFY Solum

ENDORFY Solum

Precyzyjny mikrofon pojemnościowy o transparentym i studyjnym brzmieniu. Do kompletu dołączono filtr pop i uchwyt antywstrząsowy. Całość stanowi komplekswe wyposażenie streamerskie, które sprawdzi się w każdych warunkach. ENDORFY Solum pozwoli Ci zacząć streamowanie na profesjonalnym poziomie i będzie wspierał Twój rozwój.

SpeedLink VOLITY READY

SpeedLink VOLITY READY

SpeedkLink VOLITY READY to wręcz praktyczny zestaw startowy dla streamerów. Ma wszystko to, czego potrzebujesz, by ruszyć w świat online. Profesjonalny mikrofon i zestaw niezbędnych akcesoriów pomoże Ci zapewnić wysoką jakość transmisji. Elastyczne ramię mocowane do biurka z możliwością regulacji wysokości pozwoli Ci ustawić mikrofon dokładnie tak, jak tego potrzebujesz.

Thronmax MDrill One PRO

Thronmax MDrill One PRO

Thronmax MDrill One PRO to doskonały mikrofon do streamowania, grania sieciowego, a nawet prowadzenia wywiadów. Ten model oferuje aż 4 charakterystyki działania, dzięki czemu możesz zupełnie odciąć odgłosy otoczenia, lub ustawić mikrofon tak, by ten zbierał nie tylko Twój głos ale i wszystko, co dzieje się dookoła. Wbudowane gniazdo słuchawkowe zapewni Ci odsłuch w czasie rzeczywistym.

Razer Seiren Mini

Razer Seiren Mini

Przewodowy mikrofon superkardioidalny. Jego małe rozmiary świetnie sprawdzą się w podróży i na biurku, na którym każdy centymetr się liczy. 14 milimetrowa kapsuła kondensatora to idealne rozwiązanie sprawdzające się w wywiadach, streamach i podcastach. Razer Seiren Mini zapewni Ci idealnie reprodukowany głos, o przyjemnym brzmieniu i doskonałej charakterystyce. To wygodny, poręczny i sprawdzony mikrofon.

Rode NT-USB+

Trust GXT 232 Mantis

Mikrofon Rode NT-USB+ oferuje studyjną jakość nagrań nawet w bardzo słabo akustycznie zaaranżowanych pomieszczeniach. Wyposażony w wyjście USB-C jest zgodny z komputerami Mac i Windows. Na jego obudowie znajdują się pokrętła regulacji czułości mikrofonu i odsłuchu, co bardzo upraszcza ustawienie właściwych parametrów i przyśpiesza proces przygotowania się do streamu. Ten mikrofon doskonale nadaje się do streamingu, podcastów i nagrywania własnych treści.

Słuchawki gamingowe do streamowania

Słuchawki pozwalają skupić się na tym co najważniejsze – na grze. Odcinając Cię od niepotrzebnych hałasów z zewnątrz, pomagają się skupić i osiągać zdecydowanie lepsze wyniki. Transmitując grę w słuchawkach unikasz również problemu związanego ze sprzężeniem zwrotnym, czyli zapętlonym sygnałem. Kiedy mikrofon znajdzie się zbyt blisko głośników, to te wydają bardzo nieprzyjemny pisk. Słuchawki pozbawiają tego problemu, czyniąc streaming przyjemniejszym i łatwiejszym.

Słuchawki do grania jako część sprzętu gamingowego to niezwykle istotny czynnik wpływający na jakość Twoich streamów. Jeżeli posiadany przez Ciebie egzemplarz szybko Cię męczy, jest niewygodny i reprodukuje dźwięki w wadliwy sposób, to wszystko to odbija się na jakości Twoich transmisji wskutek czego zauważalnie spada liczba widzów.

By uniknąć tego typu problemów, sięgnij po polecane słuchawki gamingowe. To dobrze brzmiące, wygodne i sprawdzone modele, które pomogą Ci lepiej grać podczas multiplayerowych starć, głębiej wczuwać się w narrację RPG-owych tytułów i czerpać więcej przyjemności z oglądania treści w Internecie – również na streamie.

Możesz także zainspirować się innym naszym tekstem: Jakie słuchawki wybrać? Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe do telefonu, komputera i telewizora

Polecane słuchawki gamingowe

Philips TAH9505 ANC Czarne

Philips TAH9505 ANC Czarne

Wkrocz w świat doskonale brzmiącego gamingu ze smakiem i funckjonalnością. Zaprezentuj się na swoim streamie w headsecie Philips TAH9505 i wyposaż się jak profesjonalista. Ten headset wygląda elegancko, brzmi fantastycznie i jest bardzo funkcjonalny. Ustaw głośność na streamie regulując balans między grą a mikrofonem, a jeżeli zajdzie taka potrzeba podgłośnij lub ścisz dźwięk na poziomie słuchawek - bez mieszania w balansie streama.

Silver Monkey X Sluchawki przewodowe 7.1 Ongaku

Silver Monkey X Sluchawki przewodowe 7.1 Ongaku

Słuchawki Silver Monkey X to komfort na wiele godzin. Ich niska waga oraz miękki materiał ze skóry ekologicznej sprawia, że świetnie sprawdzą się do długich sesji streamingowych. Ponadto 50-milimetrowe przetworniki zapewniają najlepszą jakość dźwięku z zachowaniem detali i przyjemnym basem.

Logitech G435 czarne

Logitech G435

Komfortowe i wytrzymałe słuchawki współpracujące z PlayStation 4 i 5, komputerami PC i Mac oraz smartfonami. Dzięki Dolby Atmos możesz cieszyć się dźwiękiem przestrzennym kinowej jakości. Dodatkowo wygodna i lekka konstrukcja pozwoli Ci zapomnieć o tym, że masz je na głowie, dzięki czemu poczujesz, jakby dźwięk dosłownie Cię otaczał. Logitech G435 to sprawdzone już w boju, przetestowane przez tysiące graczy słuchawki gamingowe, które sprawdzą się również u Ciebie.

Beyerdynamic DT770 Pro 32Ohm

Beyerdynamic DT770 Pro 32Ohm

Chcesz słyszeć brzmienie gier i muzyki tak, jak słyszeli je projektanci dźwięku? Teraz masz okazję. Ze studyjnymi słuchawkami DT770 Pro możesz przekonać się jak czysto i dynamicznie może brzmieć Twoja ulubiona gra czy piosenka. Idealne pasmo przenoszenia, lekka konstrukcja, pasywna redukcja hałasu i studyjna reprodukcja dźwięku czynią z tych słuchawek idealnego kompana dla wszystkich graczy, którym zależy na zbalansowanym, profesjonalnym brzmieniu.

Sprawdź też inne proponowane słuchawki dla streamera

Kamera do streamowiania

Kamerka internetowa jako nieobowiązkowy sprzęt do streamowania może przyjść z czasem. Wielu niszowych streamerów rezygnuje z kamery na rzecz samego mikrofonu, ponieważ tak czują się swobodniej. Pokazanie się przed kamerą wymaga odwagi, ale właśnie przez to ten aspekt staje się taki atrakcyjny.

Nie ma praktycznie żadnego większego streamera, który prowadziłby transmisje bez wideo. Kamera ustawiona najczęściej w lewym lub prawym dolnym roku ekranu wzbogaca content, nadaje Ci wiarygodności i pozwala poniekąd bliżej Cię poznać. Widzowie chętnie rzucą okiem co jakiś czas na Twoją twarz, a podczas prowadzenia rozmowy z czatem mimika jest nieraz ważniejsza niż ton głosu.

Jeżeli aspirujesz do bycia streamerem, którego content przyciąga jednocześnie setki osób i poważnie myślisz o karierze streamera, to kamera staje się po prostu nieodzowna. Jej ustawienie – z boku, na wprost czy z góry pozostaje w Twoich rękach. Testuj różne ustawienia by przekonać się, co działa najlepiej. Unikaj jednak ustawienia kamery z dołu i staraj się ustawić ją tak, by przyjmując każdą pozycję na fotelu nie wychodzić z kadru. Zadbaj po prostu o estetykę tego, co dzieje się na ekranie.

 

Na początku swojej kariery nie musisz przesadnie dbać o kompozycję kadru czy oświetlenie. Najważniejsze jest to, żeby zdobyć się na odwagę i pokazać się światu. Widzowie z pewnością to docenią. Dziękując za followy i suby patrząc prosto w kamerę zyskujesz +50 do prędkości zdobywania stałych widzów.

Jaką kamerę do streamowania wybrać? Sięgnij po kamerę, która zaoferuje Ci co najmniej rozdzielczość HD, USB 2.0. i automatyczną ostrość. Mikrofon w kamerze nie będzie Ci potrzebny, ponieważ dobierasz zewnętrzny, o zdecydowanie wyższej jakości audio. Bardzo przydatny będzie też wbudowany uchwyt, który pozwoli Ci na zamontowanie kamery np. na pokrywie laptopa.

Polecane kamery do streamowania

razer kiyo

Razer Kiyo

Swoje materiały możesz rejestrować w rozdzielczości HD przy 60 klatkach na sekundę lub Full HD przy 30. Okalające szerokokątny obiektyw diody LED 5600K dostarczą Ci odpowiedniego doświetlenia, które można regulować zależnie od potrzeb. Kamera jest także wyposażona w mikrofon stereo z funkcją redukcji szumów, pozwala na podpięcie do niej statywu oraz daje opcję zastępowania tła.

logitech webcam c920 hd pro

Logitech Webcam C920 HD Pro

Idealna propozycja dla początkującego streamera. Zarówno w przypadku połączeń, jak i nagrań, możesz cieszyć się rozdzielczością HD lub Full HD. Kamera ma wbudowany umożliwiający redukcję szumów mikrofon stereo, a także przydatne podczas streamowania funkcje śledzenia twarzy i wykrywania ruchu oraz autofocus i automatyczną korekcję ekspozycji.

logitech webcam pro stream c922 pro usb

Logitech Webcam Pro Stream C922 Pro USB

Podczas transmisji na żywo chcesz zastąpić tło wybranym obrazem? Ta kamera Ci to umożliwi. Strumieniować i nagrywać możesz zarówno w rozdzielczości HD przy 60 FPS, jak i Full HD przy 30. Wbudowany podwójny mikrofon posiada charakterystykę wielokierunkową.

logitech brio 4k stream edition

Logitech BRIO 4K Stream Edition

Podczas transmisji video może korzystać nie tylko z rozdzielczości HD i Full HD, ale także 4K Ultra HD. Oznacza to więcej rejestrowanych detali, jak i lepszą jakość kolorów, którą zapewniają technologie HDR i poprawiająca oświetlenie Real Light 3. Do dyspozycji masz także m.in. trzy tryby neutralizacji tła (zastępowanie, usuwanie lub rozmycie), autofocus, redukujący szumy mikrofon stereo czy ustawienie pola widzenia pod kątem od 65 do 90 stopni.

Zobacz także inne proponowane przez nas kamery internetowe dla streamera

Sprzęt do streamowania – akcesoria

Jeżeli chcesz podnieść jakość swoich streamów, to w x-komie znajdziesz dodatkowe narzędzia, które pomogą Ci uatrakcyjnić strumienie, ułatwią Ci zapanowanie nad tym, co dzieje się na ekranie, a nawet zamienią nudny kącik początkującego streamera w Twój prawdziwie gamingowy, oryginalny pokój.

Najlepsze akcesoria do streamowania

 

elgato stream deck xl

Elgato Stream Deck XL

Gadżet dla bardziej doświadczonych streamerów. Za pomocą tego niewielkiego urządzenia z piętnastoma konfigurowalnymi klawiszami, można w wygodny sposób zarządzać multimediami, dodawać na bieżąco do swoich filmów efekty (np. gify albo animacje) czy przełączać się pomiędzy scenami. Stream Deck XL jest kompatybilny zarówno z sytemem Windows, jak i Mac.

Zobacz wszystkie akcesoria streamerskie w x-komie

Jak streamować? Sprzęt do streamowania bez tajemnic

Niezależnie od tego, jak potoczy się Twoja kariera w internecie, życzymy satysfakcji z każdego kolejnego streamu, podcastu i nagrania. Pamiętaj, że celem jest satysfakcja Twoja i widzów, płynąca z dobrze spędzonego czasu oraz przekazywanej wartościowej, interesującej treści.

W gruncie rzeczy na samym początku swojej kariery nie potrzebujesz wymyślnych layoutów, efektownych zmian scen i customowych alertów czy powiadomień. Potrzebujesz natomiast pomysłu na siebie i sprzętu, dzięki któremu w jakościowy sposób podzielisz się z widzami sobą – swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami i charyzmą. Bez porządnego desktopa, mikrofonu czy kamery nie zgromadzisz wokół siebie publiki. Zadbaj o treść, sprzęt i regularne streamy, a wysiłek włożony w transmisje zaprocentuje.

Zachęcamy także streamerów z dłuższym lub krótszym stażem do podzielenia się w komentarzach swoimi uwagami i przemyśleniami odnośnie do wyboru właściwego sprzętu dla streamera.

Zobacz pierwszą część poradnika: Jak streamować? Ogólne wskazówki i oprogramowanie