Jaki papier do drukarki wybrać? Jakie są jego rodzaje?
Spis treści:
- Właściwości papieru do drukarek: co oznaczają poszczególne parametry?
- Papier uniwersalny: czy coś takiego istnieje?
- Jaki papier do użytku codziennego do drukarki igłowej? Jaki do laserowej i atramentowej?
- Papier fotograficzny: jaki wybrać, aby zdjęcia wyglądały dobrze?
- Papiery do zadań specjalnych
Właściwości papieru do drukarek: co oznaczają poszczególne parametry?
Zapoznając się ze specyfikacją danego papieru, dostrzeżesz zapewne takie pojęcia, jak gramatura czy klasa. Jeżeli wiesz, co oznacza każdy z nich, z łatwością wybierzesz papier, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Oczywiście cech, jakie może posiadać papier, jest całe mnóstwo. My wyszczególniliśmy te w naszej opinii najistotniejsze.
- Gramatura informuje o wadze papieru, konkretnie – jednego arkusza. Wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Generalnie im wyższa gramatura, tym cięższa, grubsza i sztywniejsza będzie pojedyncza kartka. Dla przykładu: standardowy papier biurowy charakteryzuje się gramaturą o wartości 80 g/m2, natomiast w przypadku papierów ozdobnych wartość ta oscyluje zwykle między 160 a 250 g/m2. Wybór papieru pod kątem gramatury jest więc uzależniony od rodzaju dokumentów, jakie potrzebujesz wydrukować. Pamiętaj też o sprawdzeniu, czy Twoja drukarka aby na pewno obsługuje daną gramaturę. Niewłaściwie dobrany papier nie tylko nie da zadowalających efektów wydruku, ale może też doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
- Grubość oznacza odległość między spodem a wierzchem arkusza papieru położonego na płasko. To od niej zależy to, jak papier będzie reagować na zaginanie – ze wzrostem grubości rośnie także jego sztywność. Jaką grubość ma pojedyncza kartka? W przypadku papieru używanego w kserokopiarkach jest to zwykle 110 mikronów. Czyli mniej więcej dwa razy tyle, ile wynosi grubość włosa u przeciętnego Europejczyka.
- Klasa papieru z punktu widzenia kupującego sprowadza się przede wszystkim do poziomu jasności (aż chciałoby się sparafrazować filmowy klasyk i wskazać na „zawartość bieli w bieli”). I tak przyjęło się, że papier o klasie A jest najbielszy, klasa B to wariant pośredni, natomiast papier klasy C stanowi opcję najbardziej ekonomiczną. Co ciekawe, wciąż nie ustalono jasnych kryteriów, jakie pozwoliłyby na zakwalifikowanie papierów do określonych klas.
- Format – czyli wymiary papieru. Format A4 (210 x 297 mm) jest, rzecz jasna, najpopularniejszy, ale nie jedyny. Papier do drukarki sprzedawany jest też w wielu innych formatach. Szeroki wybór uwidacznia się najczęściej przy wyborze papieru specjalistycznego, np. fotograficznego czy ozdobnego. Drukowanie w formatach niestandardowych (za takie uznaje się inne niż A4) wymaga jednak odpowiedniej drukarki. Odpowiedniej – czyli takiej, która obsługuje interesujący Cię format wydruku.
- Nieprzezroczystość uzależniona jest m.in. od struktury papieru i ilości włókien. Papier o niskiej nieprzezroczystości pochłania więcej światła niż papier charakteryzujący się wyższym jej wskaźnikiem. W praktyce oznacza to, że narażony na działanie światła, może przebijać druk z jednej strony kartki na drugą. Jeżeli kartka zadrukowana jest obustronnie, skutek łatwo przewidzieć – teksty, grafiki czy zdjęcia najpewniej będą na siebie nachodzić. Nieprzezroczystość wyraża się w procentach.
- Gładkość papieru ma olbrzymie znaczenie w kontekście jakości wydruku. Im gładsza kartka, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów i detali oraz lepszy kontrast. Parametr ten ma duże znaczenie chociażby podczas wyboru papieru fotograficznego. Papiery do drukarek uważane za gładkie są zwykle powlekane specjalną powłoką, która wpływa też korzystnie na ich nieprzezroczystość.
Papier uniwersalny – czy coś takiego istnieje?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pojęcie „papieru uniwersalnego” funkcjonuje w odniesieniu to tzw. papieru ksero, charakteryzującego się gramaturą 80 g/m2 i stosunkowo niską ceną. Z drugiej strony – już sam fakt funkcjonowania tych wszystkich właściwości, jakie wymieniliśmy, zaprzecza jego istnieniu. Co na ten temat twierdzą specjaliści? Ich opinie są w większości zgodne – nie ma papieru uniwersalnego; ani od strony funkcjonalności, ani kompatybilności z różnymi typami i modelami drukarek.
Druk atramentowy i laserowy różnią się od siebie nie tylko końcowym efektem, ale i samą techniką druku. Trudno więc oczekiwać, żeby jeden rodzaj papieru sprawdził się tak samo dobrze w przypadku tuszu i proszku. Podobnie jest z rzekomą uniwersalnością funkcjonalną. I tak na przykład fotografie drukowane na papierze biurowym raczej nie będą wyglądać zbyt dobrze. Dlaczego? Ponieważ kiedy drukujesz zdjęcia, drukarka przenosi na papier znacznie więcej tuszu niż podczas drukowania tekstu. To sprawia, że papier powinien mieć odpowiednią grubość, aby móc ten tusz równomiernie wchłaniać. Papier biurowy takiej grubości nie posiada, więc trudno oczekiwać, aby końcowy efekt sprostał Twoim oczekiwaniom.
Jaki papier do użytku codziennego do drukarki igłowej? Jaki do laserowej i atramentowej?
Domowo-biurowa eksploatacja drukarek polega w większości na drukowaniu dokumentów czarno-białych, a więc różnego rodzaju pism, faktur, ale też referatów czy esejów do szkoły i na uczelnię. Choć papierowi do użytku codziennego najbliżej do miana „uniwersalnego”, wybór konkretnego arkusza nie powinien być dziełem przypadku. W pierwszej kolejności musi uwzględniać typ drukarki, jaką posiadasz. Jakimi właściwościami zatem powinien charakteryzować się papier do drukarek: igłowej, atramentowej i laserowej?
- Papier do drukarek igłowych – jeszcze kilka lat temu wydawało się, że los popularnych „igłówek” jest przesądzony i ustąpią miejsca doskonalszym technicznie modelom atramentowym i laserowym. Jednak ze względu na zdecydowanie najniższe koszty eksploatacji wciąż cieszą się olbrzymią popularnością w wielu biurach i przedsiębiorstwach. Papier do drukarek igłowych jest dość charakterystyczny wizualnie, głównie ze względu na boczną perforację oraz ciągłą, „składankową” konstrukcję arkusza. Dzięki dwóm warstwom umożliwia jednoczesny wydruk oryginału i kopii dokumentu.
- Papier do drukarek atramentowych – do codziennych zadań wystarczy papier o stosunkowo niewielkiej gramaturze, jednakże nie mniejszej niż 80 g/m2. Poniżej tej wartości znajduje się papier, który raczej nie da satysfakcjonujących efektów wydruku i niemal wyklucza drukowanie obustronne. Co więcej, często zacina się na podajnikach, a więc w dalszej perspektywie może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych drukarki. Czym jeszcze powinien charakteryzować się papier do drukarek atramentowych? Chociażby odpowiednią strukturą, wpływającą na równomierne wchłanianie tuszu i szybkie jego schnięcie.
- Papier do drukarek laserowych – zaleca się wybór nieco wyższych gramatur niż w przypadku papieru do drukarek atramentowych. Zwykle wartości te rozciągają się między 80 a 120 g/m2, choć decydujący głos należy do specyfikacji danego urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie papieru do kolorystyki wydruku danego dokumentu. W tym przypadku masz do wyboru papier z przeznaczeniem do druku w odcieniach szarości lub taki, który jest przystosowany do drukowania w kolorze. Jeżeli interesuje Cię drukowanie zdjęć, możesz zaopatrzyć się w papier fotograficzny; pamiętaj jednak, aby przed zakupem upewnić się, czy jest dedykowany drukarkom laserowym.


Papier fotograficzny: jaki wybrać, aby zdjęcia wyglądały dobrze?
Drukowanie fotografii na papierze biurowym nikogo raczej nie usatysfakcjonuje. Kiepsko odwzorowane barwy i detale, słaby kontrast, a często także i niechciane artefakty związane chociażby ze zbyt niską gramaturą. Wszystko to skłania do zakupu papieru fotograficznego.
Ale jaki wybrać? W przypadku tego typu papieru nie ma mowy o jakiejkolwiek uniwersalności. Wiele zależy od drukarki, jaką dysponujesz. I to nie tylko od jej typu, ale i formatów, które jest w stanie obsłużyć. Dużą rolę podczas wyboru odgrywa też efekt, jaki zamierzasz osiągnąć na drukowanej fotografii. Możliwości jest wiele, tak jak i samych papierów fotograficznych dostępnych na rynku.
Gramatura takiego papieru waha się od ok. 115 do nawet 450 g/m2. Teoretycznie im więcej, tym lepiej, w praktyce natomiast wygląda to tak, że już gramatura rzędu 230 g/m2 świadczy o tym, że papier jakościowo jest bardzo dobry. Jednak przed zakupem jakiegokolwiek arkusza musisz koniecznie się upewnić, że Twoja drukarka na pewno poradzi sobie z jego gramaturą.
Ze względu na powłokę i efekt papier fotograficzny najprościej podzielić na: matowy (matt), półmatowy/satynowy (semi matt), z lekkim połyskiem (glossy) i o wysokim połysku (supergloss).
Wybór papieru fotograficznego pod kątem oferowanej rozdzielczości druku ma sens tylko wtedy, gdy sama drukarka jest w stanie pracować z wysokim dpi. O rozdzielczościach poszczególnych typów drukarek przeczytasz w innym naszym poradniku - Jaką drukarkę wybrać do domu, a jaką do firmy?
Wśród formatów papieru fotograficznego dominują głównie te klasyczne: A4 (297 x 210 mm), A3 (420 x 297 mm), A3+ (483 x 329 mm) A5 (210 x 148 mm), A6 (148 x 105 mm) czy pocztówkowy 150 x 100 mm. Bez trudu znajdziesz na rynku również rozmiary niestandardowe, sprzedawane przeważnie jako rolki do ploterów i drukarek wielkoformatowych.
Papiery do zadań specjalnych
Papier termosublimacyjny: drukuj zdjęcia jak z fotolabu
Niektórzy twierdzą, że nie laserowa, nie atramentowa, ale termosublimacyjna technika drukowania zdjęć jest tą najlepszą. Aby ją lepiej poznać, będziesz potrzebować nie tylko drukarki termosublimacyjnej, ale i odpowiedniego papieru. Papier termosublimacyjny najczęściej sprzedawany jest wraz ze specjalną taśmą z barwnikiem w trzech kolorach (żółtym, purpurowym i niebieskim). Podczas druku barwnik przenoszony jest na papier przy wykorzystaniu ciepła. Zdjęcia powstałe za pomocą tej techniki charakteryzują się wysoką jakością, porównywalną z odbitkami z fotolabów.
Papier artystyczny: wyjątkowa jakość wydruku w domowych warunkach
Wysoka gramatura sięgająca niejednokrotnie nawet 400 g/m2, nieprzezroczystość bliska 100%, grubość wykraczająca poza 200 mikronów. Do tego najwyższa jakość bieli, znakomity kontrast, a także szeroki wybór faktur. O czym mowa? Oczywiście o papierze artystycznym, na którym wydrukujesz reprodukcje ulubionych obrazów, prace z zakresu fotografii i grafiki artystycznej czy nawet zdjęcia ze ślubu.
Ten typ papieru przeznaczony jest głównie do drukarek atramentowych używających tuszów pigmentowych lub barwnikowych. Większość produktów z tej kategorii posiada szybkoschnące warstwy chłonne. Niektóre papiery artystyczne zostały stworzone z myślą o fotografii czarno-białej, inne świetnie sprawdzą się w przypadku zdjęć kolorowych.


Papier termotransferowy, czyli jak szybko przenieść swój projekt na T-shirt i inne akcesoria
Najczęściej przeznaczony do drukarek laserowych, choć nie jest to regułą. Przed zakupem papieru do termonadruku koniecznie sprawdź, czy jest kompatybilny z modelem drukarki, jaką posiadasz, w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzeniem urządzenia.
Schemat działania jest prosty: drukujesz wzór na papierze termotransferowym, następnie przenosisz ją na odzież, wykorzystując wysoką temperaturę prasy bądź żelazka. Sam papier możesz kupić w wielu wariantach, uwzględniających między innymi format, liczbę sztuk w arkuszu, rozdzielczość druku, rodzaj i kolor podłoża oraz typ drukarki.
W przypadku ubrań z wprasowanym wzorem dobrze jest stosować się do zaleceń producentów papieru dotyczących prania. Te zwykle sprowadzają się do stosowania niskich temperatur rzędu 30°C i uprzedniego odwrócenia ubrania na lewą stronę. Wskazówki i zalecenia są o tyle istotne, że dzięki nim zapobiegniesz zniszczeniu wzoru już przy pierwszym kontakcie z pralką.
Jaki papier do wizytówek?
Odpowiedź wydaje się oczywista – wizytówkowy. Tyle tylko, że za tym terminem kryją się zwykle po prostu papiery ozdobne. Z powodzeniem wykorzystasz je nie tylko do tworzenia wizytówek, ale też samodzielnego przygotowania zaproszeń, dyplomów, winietek stołowych, a także innych dokumentów, w których aspekt wizualny odgrywa kluczową rolę.
Istnieją jednak papiery stworzone z myślą wyłącznie o wizytówkach. Najczęściej charakteryzują się wysoką gramaturą (od 200 g/m2 wzwyż) i mikroperforacją, czyli delikatnymi nacięciami pozwalającymi na proste i estetyczne rozdzielenie pojedynczych wizytówek, bez konieczności korzystania z gilotyny lub nożyczek. Zdarza się, że do tego typu papierów dołączane jest oprogramowanie ułatwiające i usprawniające proces druku jeszcze na etapie projektowania.
Drukuj i przyklej z papierem samoprzylepnym
Niezwykle różnorodny funkcjonalnie typ papieru. Możesz na nim drukować, co tylko uznasz za stosowne (i przydatne); od etykiet na produkty i domowe przetwory, przez naklejki z opisami zdjęć do albumów, na znakowaniu butelek i winietek weselnych kończąc.
Jedna ze stron przeznaczona jest do zadruku, na drugiej znajduje się warstwa pokryta klejem, zabezpieczonym folią lub papierem silikonowym. Większość tego typu papierów jest zoptymalizowana pod kątem różnych typów drukarek: atramentowych, laserowych, a nawet igłowych.
Zaprojektuj i wydrukuj magnes na lodówkę
Upominek? Zabawka dla dziecka? Element dekoracyjny? Narzędzie do prezentacji? Magnesy sprawdzą się w każdej z tych ról. Tym bardziej, że z papierem magnetycznym możesz przygotować je samodzielnie.
Górna warstwa papieru to przestrzeń na wydruk. Po przeciwnej stronie natomiast znajduje się warstwa magnetyczna, dzięki której umieścisz magnes na lodówce, tablicy czy karoserii samochodu – bez problemu utrzyma się na każdej powierzchni metalowej. Papier najczęściej sprzedawany jest w formacie A4 i współpracuje z większością modeli drukarek laserowych i atramentowych.
Dwie kopie dokumentów za jednym drukowaniem?
Wiele dokumentów wymaga drukowania dwóch kopii. Na przykład wszelkiego rodzaju umowy, zlecenia, faktury – jeden egzemplarz trafia do zlecającego, drugi do wykonawcy. Po co więc drukować dwa pliki jeden po drugim, skoro można zrobić to jednocześnie? Posłuży do tego papier samokopiujący – nieoceniony nośnik we wszelkich biurach.
Papier do drukowania wzorów na paznokcie
Ręczne malowanie wzorów na paznokciach pochłania sporo czasu. Czemu by więc nie wydrukować ich w drukarce? Z naklejkami na paznokcie od firmy Canon to nie tylko możliwe, ale i bardzo wygodne. No i niedrogie, jeśli porównasz cenę za naklejki z kosztem wizyty w profesjonalnym salonie kosmetycznym.
Czego będziesz potrzebować oprócz naklejek? Po pierwsze – drukarki, która jest z nimi kompatybilna. Po drugie – pilniczka oraz lakieru typu top coat dla odpowiedniego dopasowania naklejki i utrwalenia efektu. Trzecią rzeczą jest smartfon z systemem Android lub iOS, ponieważ proces drukowania odbywa się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Znajdziesz w niej gotowe wzory na naklejki, ale też narzędzie, które pozwoli Ci na przygotowanie własnych, na przykład poprzez sfotografowanie własnoręcznie przygotowanego rysunku.
Co można nanieść na naklejki? W zasadzie wszystko. Możesz w pełni uwolnić swoją kreatywność, bo tak naprawdę tylko ona Cię ogranicza. Drukuj zdjęcia, abstrakcyjne lub wektorowe wzory, a także inne rozmaite projekty wizualne, którymi podkreślisz własną osobowość i wyróżnisz się z tłumu.
Papiery do drukarek: proponowane produkty
HP Social Media Snapshots 10x13cm (25 ark.) |
|
Canon Papier fotograficzny SG-201 (A3+, 260g) 20szt. |
|
Canon KP-108IN -108 szt 10x15cm (papier + folia barwiąca) |
|
A4 ryza 500 szt. 80g/m2 |
|
HP Papier fotograficzny samoprzylepny ZINK 20 szt. Stworzony specjalnie do drukarki Sprocket papier fotograficzny ZINK umożliwi Ci stworzenie ze zdjęcia naklejki. W arkuszu znajduje się 20 samoprzylepnych arkuszy o wymiarach 51 x 76 mm. Możesz dekorować ściany pokoju, ozdabiać albumy fotograficzne i kartki pamiętnika. Możliwości jest naprawdę wiele. |
HP Papier Iron-On T-Shirt Transfers A4 12 arkuszy |