Upały szkodzą naszym smartfonom. Jak schłodzić telefon latem?

Fala upałów przechodząca nad Polską była okazją, aby przekonać się, że zbyt wysoka temperatura męczy nie tylko istoty żywe, ale niestety, niekorzystnie wpływa także na pracę elektroniki – szczególnie telefonów. A te, nie ukrywajmy – zabieramy ze sobą wszędzie i bez względu na warunki.

W związku z powyższym, postanowiliśmy odnaleźć przyczyny i sposób, aby sprytnie radzić sobie z przegrzewaniem smartfonów. Tak oto powstał ten poradnik. 

Spis treści:

 1. Dlaczego smartfon się przegrzewa?
 2. Optymalna temperatura dla telefonu- to znaczy jaka?
 3. Jak zapobiegać przegrzaniu smartfona latem?
 4. Przegrzany telefon – co robić?
 5. Polecane produkty na czas letnich dni

Dlaczego smartfon się przegrzewa?

Tak naprawdę jest kilka odpowiedzi na to pytanie, a każda z nich pokazuje jak ważna jest znajomość cech i możliwości sprzętu, z którego korzystasz. Oczywiście, możesz to zignorować, ale niestety niesie to ryzyko uszkodzenia, a później przymusowej wymiany naszego elektronicznego towarzysza. Aby tego uniknąć, trzeba wiedzieć o kilku kluczowych kwestiach.

telefon przegrzany co robić

Po pierwsze – działanie baterii w telefonie podczas wysokich temperatur

Podczas ciepłych dni możesz zauważyć, że bateria w smartfonie spada nieco szybciej, a jego działanie znacznie zwalnia.

Okazuje się, że jest to zjawisko zupełnie naturalne. Ważne jest, aby mieć świadomość, że bateria sama w sobie nagrzewa się podczas procesów zachodzących w urządzeniu, a te w naturalny sposób wpływają na to, że sukcesywnie spada. Gdy dołożysz do tego temperaturę zewnętrzną – energia akumulatora ucieka po prostu szybciej.

Pamiętaj więc, że jeśli smartfon będzie przegrzany, korzystanie z oferowanych przez niego funkcji będzie możliwe o wiele krócej. Co więcej, ładowanie nagrzanej baterii to też nie lada wyczyn. Otóż, aby uniknąć ucieczki termicznej i szkodliwego przegrzania akumulatora, smartfon z automatu będzie ładował się o wiele wolniej, niż ma to miejsce standardowo.

Na koniec najważniejsze. Oczywiście nie jest naszą intencją popadnie w skrajności, ale musisz wiedzieć, że większość z telefonów dostępnych na rynku posiada baterię litowo-jonową. Oznacza to, że jeśli dojdzie do wspomnianej ucieczki termicznej, telefon może się po prostu… spalić. Sytuacje te są jednak niebywale rzadkie, bo większość producentów stawia na odpowiednie zabezpieczenia. Mimo to, warto jest być ich świadomym.

Smartfon przegrzewa się podczas korzystania z sieci latem – dlaczego?

To proste. Podczas korzystania z transmisji danych praca systemu jest wzmożona, co przekłada się bezpośrednio na akumulator. W związku z tym, energia ucieka szybciej, a im szybciej się to dzieje, tym bardziej Twój smartfon się grzeje. I tak oto koło się zamyka. Nasza rada? Najlepiej ograniczyć się do korzystania z transmisji komórkowej w optymalnych warunkach. Jeśli natomiast musisz zrobić to na zewnątrz, pamiętaj aby każdorazowo wyłączyć transmisję danych po skorzystaniu z Internetu.

Oglądanie filmów i granie podczas upału? Czy to szkodzi?

Nieco ryzykowna sprawa. Granie i oglądanie filmów na smartfonie to procesy, które wymagają intensywnego chłodzenia. Z pewnością nie raz i nie dwa, nawet w pokojowej temperaturze, masz do czynienia z odczuwalnym dla dłoni nagrzaniem smartfona – szczególnie, jeśli jakiś tytuł wciąga na długie godziny. Upał wokół Ciebie tylko spotęguje to zjawisko.

Istotna sprawa w przypadku np. wymagających gier 3D, potrzebujących solidnego chłodzenia. Jeśli zatem koniecznie chcesz pograć podczas słonecznych dni, wybierz smartfon z odpowiednimi komponentami i chłodzeniem, które „da radę” nawet z wysoką temperaturą.

Miej także świadomość, że podczas gry czy seansu filmowego, w tle działają aplikacje, jeszcze bardziej obciążające wydajność urządzenia. Innymi słowy – nie ma się co dziwić, że podczas ponad 40 stopni w słońcu zjawisko to będzie pojawiać się częściej i ze zwielokrotnioną intensywnością.

przegrzany smartfon co robić

Optymalna temperatura dla telefonu – to znaczy jaka?

Biorąc pod uwagę panujący upał, musisz wiedzieć, że jeżeli temperatura Twojego smartfona nie przekracza 40 stopni, z reguły nie ma się jeszcze o co martwić. Problem pojawia się, gdy jego komponenty grzeją się o wiele bardziej.

Jak sprawdzić temperaturę smartfona?

Najlepiej za pomocą dedykowanych do tego aplikacji, np. Cooler Master czy Coolify. Wspomniane „termometry dla smartfonów”, oprócz temperatury, wskażą także m.in. procesy, które pobierają najwięcej energii, aktualną wydajność oraz działające w tle aplikacje i zadania.

smartfon temperatura przegrzanie

Jak zapobiegać przegrzaniu się smartfona latem?

No i przechodzimy do najważniejszego. W myśl zasady: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, aby uniknąć przegrzania smartfona i idących za tym konsekwencji, musisz wiedzieć co robić, gdy korzystasz z niego na słońcu. Najprostsze, ale niezwykle użyteczne naszym zdaniem sposoby znajdziesz poniżej.  

Zapamiętaj:

 1. Wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje (również te pracujące w tle).
 2. Ogranicz korzystanie z transmisji danych podczas przebywania na pełnym słońcu.
 3. Zadbaj, aby Twój sprzęt miał jak „oddychać” – nie noś go w kieszeni, zrezygnuj z grubego etui na na rzecz dedykowanych na letni czas modeli.
 4. Nie trzymaj go w pobliżu ciepła, np. innego sprzętu elektronicznego. Niby logiczne, ale przyznaj – ile razy zdarzyło Ci się położyć telefon np. na laptopie?  – kłania się fizyka.
 5. Nie korzystaj z niego w słońcu z podłączonym powerbankiem oraz nie ładuj go na słońcu. Najlepiej zrób to przed wyjściem z domu. Dzięki ładowarkom fast charge naładujesz smartfon w mgnieniu oka i bateria powinna wystarczyć na długie godziny.  
 6. Smartfon w żadnym przypadku nie powinien być pozostawiony w nagrzanym samochodzie i na pełnym słońcu, np. na kocu podczas plażowania – to dla Twojego sprzętu istny nokaut, poprzez brak możliwości odprowadzenia ciepła i zwielokrotnione działanie temperatury. 

Smartfon przegrzał się przez upał – co zrobić?

Reaguj szybko. Pamiętaj, że im szybsza będzie Twoja reakcja, tym większa szansa na uniknięcie przykrych konsekwencji. Kilka rzeczy możesz zrobić analogicznie do tego, co zostało już powiedziane:

 • Jeśli nagrzany smartfon na to pozwoli, wyłącz wszystkie możliwe aplikacje.
 • Zdejmij ochronne etui,
 • Oddziel go od innych elektronicznych urządzeń, wytwarzających ciepło.

A dodatkowo:

 • Przetransportuj smartfon w cień, najlepiej w przewiewne miejsce. Możesz skorzystać z wentylatora, ale w żadnym razie nie próbuj chłodzić telefonu np. w lodówce – spowoduje to zbyt duży szok termiczny dla podzespołów. Jeżeli jesteś posiadaczem podkładki chłodzącej pod laptopa, możesz również z powodzeniem skorzystać z tego rozwiązania w kontekście telefonu.
smartfon sposoby na przegrzanie

Polecane produkty na czas letnich dni

Oto krótka lista urządzeń i gadżetów, nieco pomocnych w przetrwaniu upału:

Etui 3mk Clear Case

Etui 3mk Clear Case

Seria ochronnych etui od 3mk, które dedykowane są smartfonom podczas upalnych dni. Ich cienka, ale niezwykle trwała budowa sprawia, że telefon jest nie tylko doskonale chroniony, ale ma także możliwość sprawnego odprowadzania ciepła. Co więcej – zachowuje przy tym oryginalny design.

Etui 3mk Armor Case

Etui 3mk Armor Case

Kolejna kolekcja ultra cienkich, ale niebywale wytrzymałych etui, perfekcyjnie chroniących Twój smartfon latem. Wysoce odporna na groźne upadki, uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Warto ją poznać, aby solidnie chronić swój sprzęt.

Xiaomi Pocophone F1 6/64 GB Graphite Black

Xiaomi Pocophone F1 6/64 GB Graphite Black

Oto smartfon, który zasługuje na uwagę, szczególnie jeśli jesteś fanem gamingu mobilnego, nawet poza domem. Wykorzystuje rewolucyjny system chłodzenia cieczą, który wspomaga wydajność i pracę. Dzięki temu, transfer ciepła jest szybszy o 300% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. 

Razer Phone 2 8/64GB 5,7'' Czarny

Razer Phone 2 8/64GB 5,7'' Czarny

Chcąc osiągnąć maksymalną wydajność, twórcy Razer postawili na chłodzenie podzespołów przy użyciu komory parowej. Doskonale odprowadza ona zgromadzone ciepło zapewniając ochronę komponentów oraz zwiększając stabilność działania smartfonu. Poznaj telefon stworzony dla fanów gier.

Folie i szkła na smartfon z redukcją refleksów światła

Folie i szkła na smartfon z redukcją refleksów światła

Znakomita sprawa, gdy korzystasz z telefonu podczas upału. Takie rozwiązanie, rozpraszając promienie świetlne, daje Ci pewność, że nawet w pełnym słońcu ekran będzie dostatecznie widoczny, a jednocześnie solidnie chroniony.

Podstawki chłodzące

Podstawki chłodzące

Doskonale wesprą nie tylko laptop, ale i Twój smartfon, gdy dojdzie do przegrzania. Działają szybko i skutecznie. Do tego ciekawie wyglądają i w 100% spełniają rolę wentylatora dla Twoich urządzeń.

 

Na koniec jedna i naszym zdaniem najlepsza rada – skup się na słonecznych kąpielach i odpoczynku. Może warto, wziąć urlop od reszty świata, od czasu do czasu zostawić smartfon domu i po prostu cieszyć się pogodą? :)

Jeżeli jednak weźmiesz telefon ze sobą np. na plażę, bądź przygotwany na każdą sytuację. Przeczytaj tekst na portalu Geex: Zalany telefon – co zrobić? Mamy kilka wskazówek

Na naszej stronie znajdziesz również wskazówki na chłodniejsze dni. Zajrzyj także do poradnika: Jak dbać o smartfona zimą?