Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jak technologia może pomóc dziecku w nauce? Wybieramy gadżety na nowy rok szkolny

Jak technologia może pomóc dziecku w nauce? Wybieramy gadżety na nowy rok szkolny

·
Zaktualizowano: Miesiąc temu

Przyznajmy – dzieci dosłownie chłoną nowe technologie, często zawstydzając przy tym starsze pokolenia. Ze zdumiewającą łatwością przyswajają sobie wszystkie nowinki, wykorzystując ich potencjał w praktyce. Warto mieć to na uwadze, szczególnie w perspektywie nadchodzącego roku szkolnego. Poniższy poradnik opowie zatem o gadżetach, które pomogą zachęcić najmłodszych do nauki.  

Spis treści:

  1. Jakie gadżety zachęcą dziecko do zdobywania wiedzy?
  2. Pomoce naukowe dla słuchowca.
  3. Gadżety technologiczne dla wzrokowca.
  4. Uniwersalne urządzenia do nauki.
  5. Polecane produkty pomagające dziecku w nauce.

 

Nauka – nie tylko obowiązek, ale i dobra zabawa?

Wraz z rozwojem nowych technologii ewoluuje również podejście do nauki i jej metodologii. Można zaryzykować stwierdzeniem, że tradycyjna książka nie jest już wystarczającym bodźcem do zdobywania wiedzy przez najmłodszych. W świecie pełnym multimedialnych rozwiązań, które wkraczają również do szkół, ciężko liczyć na to, że dziecko sięgnie po 3-tomową epopeję albo będzie szukało stolic w zakurzonym atlasie geograficznym.

Wszystko ma swoje plusy i minusy, ale skoro opisany wyżej proces trwa i nowe technologie wkroczyły również w sferę edukacyjną, warto wiedzieć, jak konkretne urządzenia mogą pomóc Twojemu dziecku w nauce, łącząc przy tym przyjemne z pożytecznym. Aby jak najlepiej dobrać technologiczną  pomoc dydaktyczną do potrzeb swojego potomka, musisz zastanowić się, w jaki sposób uczy się Twoje dziecko i co będzie dla niego nie tylko atrakcją, ale i przydatnym akcesorium.

Żeby było łatwiej, w naszym poradniku znajdziesz urządzenia sprawdzające się w nauce zarówno u słuchowca, jak i wzrokowca. Podsuniemy również kilka propozycji, które sprawdzą się u niemal wszystkich. Wyciągnij wnioski i wybierz te, z których Twoja pociecha będzie najbardziej zadowolona, a nauka będzie jej „podana” w wygodny sposób.  

 

Pomoce naukowe dla słuchowca

Słuchowiec to osoba, która najlepiej uczy się wychwytując informacje z przekazu werbalnego. Jeżeli Twoje dziecko przygotowując się do kartkówki chodzi po domu i powtarza regułki albo wychwytuje smaczki z przekazu, który usłyszało np. w radiu, to możesz przypuszczać, że należy właśnie do słuchowców.  

Jakie gadżety technologiczne dla słuchowca?

Odtwarzacz plików dźwiękowych – pomoce naukowe w postaci audiobooków są dostępne w księgarniach – zarówno internetowych, jak i zwykłych. Wystarczy dobry odtwarzacz, aby Twoje dziecko urządziło sobie prawdziwie edukacyjny seans. Metoda ta świetnie sprawdza się szczególnie w nauce języków obcych – poprzez werbalny kontakt z obcą fonetyką dziecko ma szasnę szybciej oswoić się z brzmieniem obcojęzycznych przekazów, a w konsekwencji szybciej się ich nauczyć. Opracowania, recenzje i lektury – to wszystko zmieści się w niewielkim gabarytowo odtwarzaczu.

Słuchawki – bardzo istotna kwestia. Edukacyjne audiobooki to jedno, ale warto zadbać, aby ich przyswajanie było komfortowe. Spraw, aby słuchawki, które wybierzecie, były przede wszystkim wygodne i dostarczały dobrej jakości przekaz. Niech dziecko ma możliwość skupienia się wyłącznie na nauce. Dobre słuchawki sprawią, że nieprzyjemne szumy i ból uszu odejdą w niepamięć, a nauka poprzez słuchanie będzie czystą przyjemnością.

Dyktafon – nieoceniona pomoc dla słuchowca. Dzięki temu niepozornemu gadżetowi Twoje dziecko najpierw nagra, a później nieskończenie wiele razy będzie mogło odtwarzać zapisane treści, jednocześnie szybko je zapamiętując.

gadzety technologia nowy rok szkolny

 

Wzrokowiec – jak się uczy?

Osoby posiadające pamięć fotograficzną, zdając egzamin, potrafią niemal „odtworzyć” przed oczyma stronę z podręcznika. Tworzą notatki, które są pełne kolorów i wyróżnionych treści. W myślach wyobrażają sobie obraz rzeczy, którą mają zapamiętać. Lubią uczyć się z obrazków, wykresów i ciągle coś rozpisują. Jeżeli zauważasz, że zeszyt twojego dziecka jest pełen pozaznaczanych treści, a kiedy coś opowiada, potrafi to niemal zobrazować – to znak, że prawdopodobnie należy właśnie do grupy wzrokowców.

Jakie pomoce technologiczne pomogą wzrokowcowi?

Czytnik e-booków –doskonale sprawdzi w zdobywaniu wiedzy np. w podróży między szkołą a domem. Jest lekki, mieści naprawdę dużo pozycji i doskonale zastępuje tradycyjną książkę. Z reguły pozwala też na spersonalizowanie ustawień pod potrzeby dziecka, np. na zmianę wielkości czcionki czy orientacji tekstu. Twoja pociecha będzie mogła także zaznaczyć najważniejsze dla siebie fragmenty tekstu i wrócić do nich m.in. przy pisaniu wypracowania. Zmieści w nim wszystkie najważniejsze lektury, bez konieczności udawania się do szkolnej biblioteki i noszenia ze sobą kilkukilogramowego plecaka. Ale co równie ważne – ekran czytnika elektronicznego wygląda jak zwykła książka, tzn. nie emituje szkodliwego niebieskiego światła, przez co dba o wzrok Twojego potomka.  

Tablet – to nic innego jak jeszcze bardziej poręczny i przenośny zamiennik laptopa. Wybierając odpowiedni model miej na uwadze wiek dziecka – szczególnie w przypadku skomplikowania proponowanego interfejsu i potencjalnych funkcji, z których będzie korzystało lub nie. Co daje tablet? Najprościej mówiąc, gdy Twoje dziecko ma tablet z dostępem do Internetu, można powiedzieć, że wiedzę ma na wyciągnięcie ręki – bez konieczności sprawdzania jej w kilkutomowych encyklopediach. Pamiętaj, że rysik przy sprzęcie będzie dodatkowym atutem dla wzrokowca, pozwalając mu zaznaczać tekst i robić notatki na bieżąco. Filmy, teksty, artykuły edukacyjne – to wszystko może od teraz zmieścić w jednym mobilnym urządzeniu, a jego kompaktowy rozmiar pozwoli zmniejszyć wagę wypchanego już i tak po brzegi plecaka.

gadżety technologia poradnik nowy rok szkolny

 

Jakie urządzenia pomogą w nauce u każdego dziecka?

Poniżej znajdziesz propozycje gadżetów naukowych, które sprawdzą się niemal u każdego dziecka. Zebraliśmy kilka opcji, które doceni zarówno młodszy, jak i nieco starszy uczeń. Spraw, aby jego nauka była nie tylko obowiązkiem, ale i dobrą rozrywką, która ma ułatwić przyswajanie wiedzy.  

Uniwersalne pomoce technologiczne do nauki

Smartfon – najbardziej oczywiste akcesorium nie tylko do komunikacji z dzieckiem, ale i do nauki. W przypadku chwilowego braku bardziej rozbudowanych urządzeń idealnie sprawdzi się jako źródło wiedzy, pozwalając czerpać ją dziecku z Internetu. Zadba również o przypomnienia i ewentualne zdjęcia notatek bądź istotnych treści. Totalny must have dla ucznia w dzisiejszych czasach, bo chyba wszyscy zgodzimy się, że najlepsza pomoc to ta, którą ma się zawsze przy sobie?

Laptop – kolejna oczywistość. Przenośny komputer sprawdzi się w przypadku wszystkich uczniów – zarówno tych w podstawówce, jak i na studiach. Duża ilość pamięci na pliki, przyjazna dla oka matryca, oprogramowanie i waga  – to rzeczy na które szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu dla ucznia. 

Urządzenie wielofunkcyjne – oczywiście możecie z pociechą postawić wyłącznie na drukarkę, ale oferta urządzeń 3w1 jest bardzo imponująca, a gdy okaże się, że ksero czy skaner będą potrzebne, Wy będziecie mieć je na wyciągnięcie ręki. Przy wyborze sprzętu zwróć uwagę na jego żywotność i to, z jak pojemnych tonerów korzysta – im więcej drukujecie tym – analogicznie – pojemniejsze powinny one być. Dla wygody dziecka ważne jest też to, czy połączy się ze sprzętem poprzez wbudowany moduł Wi-Fi czy jednak przesył danych będzie musiał odbywać się poprzez tradycyjny kabel. Kompaktowa budowa, intuicyjny wyświetlacz i porty do podłączenia innych urządzeń – to wszystko gra istotną rolę w późniejszym użytkowaniu urządzenia 3w1.

gadżety technologia poradnik nowy rok szkolny
 

Powerbank – niezawodne źródło energii dla ucznia wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. Doskonale sprawdzi się np. podczas szkolnych wycieczek, gdzie trudno o podłączenie tradycyjnej ładowarki. Pamiętaj, że brak energii może nie tylko utrudnić komunikacje z dzieckiem, ale również skutkować rozładowaniem urządzeń, które wspierają jego naukę. Jeśli postawicie na powerbank, Twoje dziecko będzie miało zapewniony dostęp do energii bez względu na okoliczności. Urządzenie znajdziesz w różnych opcjach pojemnościowych, ale upewnij się też, aby było ono zgrabne i lekkie. Dzięki temu nie będzie stanowiło dodatkowego balastu dla Twojej pociechy.

Pendrive – znakomite rozwiązanie, doskonale sprawdzające się jako pomoc naukowa. Bez względu na to, czy Twoje dziecko będzie miało do wydrukowania referat czy też prezentacje na lekcji, już nie musi zabierać sprzętu ze sobą. Wystarczy, że wyposażysz je w odpowiedni pendrive, a ono zrzuci potrzebne pliki i z powodzeniem wyświetli je na urządzeniach znajdujących się na miejscu wystąpienia, np. w szkole. O tym, jak wybierać najlepszy pendrive przeczytasz w poradniku: Jaki pendrive wybrać? ABC pamięci masowych.

Programy biurowe – pakiety programów do pisania, edytowania i tworzenia prezentacji to przy nauce podstawa. Pakiet Office dla uczniów i użytkowników domowych powinien standardowo zawierać pełne wersje takich podstawowych programów, jak: Word, Excel, PowerPoint czy One Note. Wybierając oprogramowanie dla swojego dziecka, nie zapomnij zajrzeć do artykułu: Przydatne funkcje aplikacji Word w usłudze Office 365, a później przekazać dziecku najcenniejsze wskazówki.

Polecane produkty pomagające dziecku w nauce

W tej części znajdziesz produkty, które wybraliśmy z myślą o powyższym. Jednak najważniejsza według nas rada brzmi następująco – usiądźcie z dzieckiem i wybierzcie produkty według jego predyspozycji, znajomości sprzętu i zainteresowań. Koniec końców mają one tak naprawdę jedno główne zadanie – uczyć poprzez kontakt z technologią. Wykorzystujcie ją mądrze. Oto proponowane produkty:

Samsung Galaxy M13 Green

Samsung Galaxy M13 Green

Smartfon, który intryguje swoją stylistyką i atrakcyjnym kolorem. Galaxy M13 ma także do zaoferowania płynne i stabilne działanie, duży wyświetlacz 90 Hz oraz długi czas pracy na baterii. 

HP Pavilion Aero Ryzen 5-5600/16GB/512/Win11 Silver

HP Pavilion Aero Ryzen 5-5600/16GB/512/Win11 Silver

Laptop, który sprawdzi się idealnie dla dziecka jako narzędzie do nauki, ale także z powodzeniem posłuży mu jako multimedialne centrum rozrywki. Smukła konstrukcja oraz niewielka waga sprawiają, że bez problemu zmieści się w torbie czy plecaku.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite P613 WiFi Snapdragon Blue

Samsung Galaxy Tab S6 Lite P613 WiFi Snapdragon Blue

Z tym tabletem zajęcia szkolne staną się znacznie łatwiejsze. Jego konstrukcja jest lekka i smukła, a dodatkowo pozwala przymocować do obudowy rysik, który znajduje się w zestawie. Wydajny procesor, pojemna bateria i wiele inteligentnych rozwiązań pozwolą na wygodne i przyjemne korzystanie dziecku z tabletu każdego dnia.

Trust Power Bank Primo 20000 mAh

Trust Power Bank Primo 20000 mAh

Dzięki temu powerbankowi nie będziesz się martwić, że Twojemu dziecko nagle rozładuje się smartfon i stracisz z nim kontakt. Trust Primo to kompaktowy i wydajny Power Bank o pojemności 20 000 mAh. Z łatwością zmieści się w każdej torbie i plecaki, a w razie potrzeby naładuje nawet trzy urządzenia jednocześnie.

GOODRAM 64GB Twister zapis 20MB/s odczyt 60MB/s USB 3.0

GOODRAM 64GB Twister zapis 20MB/s odczyt 60MB/s USB 3.0 

GOODRAM Twister wyposażony został w nowoczesny interfejs USB 3.0, co pozwoliło na zwiększenie prędkości pracy w porównaniu do poprzednich rozwiązań. Dzięki szybkiemu transferowi Twoje dziecko będzie mogło błyskawicznie kopiować i przenosić swoje dane.

JBL T500BT Niebieskie

JBL T500BT Niebieskie

Łączność Bluetooth w wersji 4.1 zapewnia w tych słuchawkach wysoką jakość przesyłanego audio oraz stabilne połączenie przy zachowaniu pełnej swobody ruchu. Sprawia także, że zużycie energii jest mniejsze, a dziecko będzie cieszyło się urządzenie dłużej. JBL T500BT to aż 16 godzin nieprzerwanej muzyki i tylko 2 godziny, by znów uzyskać pełną baterię.

Canon Pixma TS5350a czarna

Canon Pixma TS5350a czarna

Do drukowania dokumentów, plików tekstowych lub nawet grafiki – Canon Pixma TS5350a doskonale sprawdzi się w domu do drukowania zadań domowych i innych dokumentów. Wysoka energooszczędność oraz ekonomia pracy pozwolą zredukować koszty utrzymania. Dodatkowym atutem jest pojemny podajnik papieru oraz łatwa wymiana elementów eksploatacyjnych.

Amazon Kindle Paperwhite 4 32GB IPX8 niebieski

Amazon Kindle Paperwhite 4 32GB IPX8 niebieski

Kindle Paperwhite 4 jest wyjątkowo lekki i poręczny. Możesz go obsługiwać jedną ręką, ma 32 GB pamięci na e-booki i działa nawet do 6 tygodni na jednym ładowaniu. Mało tego, z Kindle Paperwhite 4 korzystać możesz nawet w kąpieli, ponieważ jest całkowicie odporny wodę.

Sony ICD-PX470

Sony ICD-PX470

Sony ICD-PX470 to dyktafon cyfrowy, który umożliwi Ci łatwe nagrywanie przebiegu spotkań, wykładów, lekcji itp. z zachowaniem wysokiej jakości dźwięku. Regulowane ustawienia mikrofonu wyostrzają dźwięk, tak abyś mógł nagrać właśnie to, czego potrzebujesz. 

Sprawdźcie również pełną ofertę laptopów, odtwarzaczy muzyki, słuchawek, tabletów, czytników e-book, powerbanków, urządzeń wielofunkcyjnych, pendrive'ów i pakietów biurowych w sklepie x-kom

Możecie także zajrzeć do poradnika: Jakie urządzenia i akcesoria komputerowe wybrać dla ucznia? Kupujemy technologiczną wyprawkę, który uzupełni bazę wiedzy o przydatne uczniom aplikacje i rozwiązania, idealne do zastosowania w nadchodzących roku szkolnym. 

 

Pobierz aplikację mobilną

 

AppStore Google Play AppGallery