(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Podświetlenie klawiatury. Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podświetlenie klawiatury. Najczęstsze pytania i odpowiedzi

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Czy podświetlana klawiatura rzeczywiście przydaje się w pracy? Ile prawdy jest w twierdzeniu, że to bajer dla graczy, który zawyża cenę akcesorium? Czas rozprawić się z pewnymi mitami i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące podświetlenia klawiszy. Przedstawimy też najciekawsze modele.

Czy warto mieć podświetlaną klawiaturę?

Zdecydowanie warto. Wbrew pozorom podświetlenie klawiatury przydaje się nie tylko w nocy, choć poświata płynąca spod klawiszy ogromnie pomaga pisać w totalnej ciemności. Podświetlenie sprawdza się też w pochmurne dni, kiedy nie jest na tyle ciemno, by zaświecić światło, a także późnym popołudniem.

Podświetlenie sprzyja relacjonowaniu wydarzeń na żywo, gdy na bieżąco tworzy się tekst z laptopem na kolanach. Im mniej pomyłek, tym szybciej tekst pojawi się na stronie. Drobna zdawałoby się zmiana w postaci światła wydobywającego się spod klawiszy, odczuwalnie podnosi komfort oraz szybkość pisania. Również u osób piszących bezwzrokowo.

Spojrzenie na ułamek sekundy pozwala wrócić do właściwego rytmu pisania. Na laptopie i na klawiaturze wolnostojącej.

podświetlenie klawiatury

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w laptopie?

Niby błahostka i prosta rzecz, a jednak narzędzia do analityki pokazują jasno, że ludzie regularnie tego szukają. Podpowiadamy zatem, że do włączania i wyłączania podświetlenia klawiatury w laptopie służy kombinacja Fn + symbol podświetlonego klawisza. Może być przedstawiony tak:

jak włączyć podświetlenie klawiatury w laptopie

To ważne, żeby jednocześnie wcisnąć 2 klawisze. Inaczej aktywujesz to, co domyślnie przypisane jest przez system do klawisza funkcyjnego F. Co ważne, podświetlenie może być kilkustopniowe, czyli w grę wchodzą nie tylko dwie skrajności: włącz/wyłącz, ale i wartości pośrednie, jedna lub dwie, np. minimalne, standardowe oraz intensywne.

Ustawienia bardziej zaawansowane, związane np. ze zmianą efektów oraz kolorów, to domena dedykowanych aplikacji. Dedykowanych, czyli stworzonych przez konkretnego producenta na potrzeby określonych urządzeń, o ile klawiatura obsługuje podświetlenie RGB.

Jakie podświetlenie mają klawiatury w laptopach?

Podświetlenie klawiatury w laptopie może być wielokolorowe (dotyczy przede wszystkim modeli gamingowych), ale może też być jednokolorowe:

  • białe
  • czerwone
  • niebieskie
  • zielone
  • złote

Światło białe dominuje w większości laptopów multimedialnych i biurowych. Niebieski w notebookach Lenovo IdeaPad, Dell Inspiron oraz ASUS TUF. Zielone to domena serii HP Pavilion Gaming i ASUS TUF. Czerwień występuje w sprzęcie MSI, jak i Acer Nitro. Natomiast złote w laptopach Acer Contept, co zdecydowanie wyróżnia tę linie urządzeń.

Jakie podświetlenie mają klawiatury wolnostojące?

Tu podział jest identyczny, jak w klawiaturach stosowanych w laptopach. Mamy więc akcesorium z podświetleniem jednokolorowym:

  • niebieskim
  • białym
  • czerwonym

Natomiast podświetlenie wielokolorowe niekoniecznie oznacza RGB. Więc może to być kilka wybranych kolorów do wyboru, a nie cała paleta z miękkimi przejściami tonalnymi. Odrębną kwestią są strefy podświetlenia oraz ich konfigurowanie, ale do tego jeszcze wrócimy.

Przeczytaj też poradnik:

Podświetlane klawiatury przewodowe i bezprzewodowe

Tu trzeba powiedzieć, że w obydwu przypadkach podświetlenie działa tak samo. Pod względem dostępnych kolorów oraz efektów, te 2 typu klawiatur oferują to samo. Jedyna różnica dotyczy sposobu łączności z komputerem.

Podświetlenie jednokolorowe czy RGB – które lepsze

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, postawimy inne: do czego najczęściej używasz klawiatury (w laptopie i tej wolnostojącej)? Czy to rzeczywiście takie ważne? Wręcz fundamentalne, bo w pracy biurowej podświetlenie RGB LED nie jest konieczne. W zupełności wystarczy jednokolorowe, białe. Ono jest najbardziej uniwersalne.

Podświetlenie do pracy

Do pisania maili, zestawień, artykułów, tekstów blogowych, opisów produktów i innych treści klawiatura z białym podświetleniem jest wyborem optymalnym. Najlepiej jeśli posiada regulację intensywności, co ma istotny wpływ na pracę laptopa. Trzeba bowiem pamiętać, że aktywne podświetlenie, szczególnie to o najwyższej jasności, skraca czas pracy na baterii.

Właśnie dlatego producenci wprowadzili możliwość włączania / wyłączania podświetlenia klawiszy, żebyś to Ty decydował: pisać ze światłem czy bez?

Oczywiście możesz pracować na laptopie, który ma zielone, niebieskie, złote albo czerwone podświetlenie. Kwestia gustu. Pamiętaj tylko, że podświetlenie nie powinno Cię rozpraszać i ma za zadanie usprawniać pisanie, a nie je utrudniać.

Podświetlenie w gamingu

Nie ulega wątpliwości, że sprzęt dla graczy diametralnie odbiega od domowo-biurowego. Zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i designu. Akcesoria i notebook do gier są charakterystyczne, zawsze z podświetleniem, najlepiej wielokolorowym, żeby każdy mógł sobie wybrać własną barwę. Więcej o tym już za chwilę.

Teraz skupimy się na najważniejszych cechach tego podświetlenia. Otóż gracz jest najczęściej istotą nocną. Czas, który zwykli śmiertelnicy spędzają na śnie oraz odpoczynku, gracz poświęca na gaming. Bardzo łatwo wciągnąć się w rozgrywkę, a wtedy czas błyskawicznie mija i ani się człowiek obejrzy, zegar wskazuje już godzinę bliską wschodowi słońca.

Podświetlenie wielokolorowe ułatwia walkę. Zdecydowanie ułatwia. Zwłaszcza to wielostrefowe oraz punktowe. Dzięki temu gracz nie tylko dokładnie widzi nie tyle całą klawiaturę, ile konkretne sekcje, z których korzysta w danej grze. Wstukiwanie komend na pamięć może się skończyć trafieniem w zły klawisz. Jeśli to będzie klawisz nieaktywny, pół biedy. Lecz jeśli ten z inną komendą, finał gry może być fatalny.

Podświetlenie punktowe, jedno i wielostrefowe – czym one się różnią?

Wyjaśnienia zaczniemy od opcji obejmującej największy obszar, czyli podświetlenia jednostrefowego. Ten termin oznacza klawiaturę podświetlaną na całej powierzchni, choć nie ogranicza się do jednego koloru. Podświetlenie jednostrefowe może być rzecz jasna wielokolorowe, nawet RGB z wieloma efektami. Niestety przyjdzie Ci się zadowolić jednym kolorem i jednym efektem na całej powierzchni klawiatury. Od tyldy po panel numeryczny.

Podświetlenie jednostrefowe klawiatury

Dużo więcej możliwości zapewnia podświetlenie wielostrefowe. Liczba stref oraz ich wielkość zależą od konkretnego modelu. Warto więc wcześniej przejrzeć specyfikację, a szczególnie zdjęcia obrazujące strefy podświetlenia. W tym przypadku każdą strefę możesz podświetlić inaczej – innym kolorem, innym efektem. Możesz też wyłączyć te, które mogłyby Ci przeszkadzać i pozostawić np. część po lewej stronie z sekcją WASD.

Podświetlenie wielostrefowe klawiatury

Zdecydowanie najwięcej daje podświetlenie punktowe, czyli odrębne dla każdego klawisza. W tym przypadku koniecznie skorzystaj z aplikacji do zarządzania podświetleniem. Możesz wybierać spośród zdefiniowanych już ustawień dla niektórych gatunków gier: FPS, MOBA, RTS i inne. Możesz też definiować własne kombinacje, pasujące do wybranych gier oraz sposobu w jaki grasz. Ta opcja występuje zarówno w klawiaturach peryferyjnych, jak i laptopowych.

Podświetlenie punktowe klawiatury

Jak zmieniać kolory oraz efekty podświetlenia?

Jak już wspomnieliśmy, zmiana kolorów oraz efektów możliwa jest z poziomu aplikacji. Trzeba pamiętać, że to coś zupełnie innego od zmiany jasności podświetlenia, choć i ta opcja pojawia się w aplikacjach, żeby było prościej.

Jak zintegrować podświetlenie z innymi akcesoriami i komponentami?

Dobrą praktyką jest kupowanie sprzętu od jednego producenta. Dzięki temu w jednym miejscu zmienisz barwę światła dla wszystkich akcesoriów naraz. Co więcej, ASUS, Gigabyte i MSI idą o krok dalej, umożliwiając globalne zarządzanie podświetleniem: od akcesoriów, przez monitor, po komponenty wyposażone w diody LED. Stanowi to nie lada gratkę dla miłośników komputerów wypakowanych światłem.

Inną kwestią jest kompatybilność z innymi systemami. Tym z pewnością może się pochwalić Razer Chroma, który współpracuje m.in. z Philips Ambilight oraz Philips Hue. Dla graczy szczególnie ciekawy jest ten ostatni system, bo z nim cały pokój wypełnią kolory wybrane dla przełączników w klawiaturze.

Czy da się samodzielnie podświetlić klawiaturę?

Od czasu do czasu widać na zdjęciach tzw. customy. W Polsce trudno dostać taką klawiaturę. W regularnej sprzedaży praktycznie nie występują, trzeba je zamawiać zza granicy. W nich jeszcze przed zakupem wybierasz bazę, przełączniki, kolory klawiszy, podświetlenie. Natomiast samodzielna ingerencja w kupna klawiaturę, żeby ożywić ją światłem, jest praktycznie niemożliwa.

Poza wstawieniem świateł trzeba przecież postarać się jeszcze o aplikację, która pozwoli tymi kolorami zarządzać. Modyfikowanie konstrukcji na własną rękę ma jeszcze jedną wadę – tracisz gwarancję. Z kolei przyklejenie taśmy LED zwieńczonej pilotem będzie jedynie marną namiastką prawdziwego podświetlenia. Bezpieczniej i wygodniej kupić gotowe akcesorium z wbudowanym podświetleniem albo rozejrzeć się za laptopem oferującym tę praktyczną funkcję w standardzie.

Przeczytaj też poradnik:

Polecane modele

HP Omen Sequencer

HP Omen Sequencer

Pełnowymiarowa klawiatura ze spacją w rozmiarze XXL i klawiszami makr po lewej stronie. Podświetlenie jest punktowe z gamy 16,8 miliona kolorów, a każdy klawisz ma żywotność 70 milionów wciśnięć. Całość zamontowana na aluminiowej ramie, zarządzana z poziomu aplikacji Omen Command Center.

KRUX ATAX RGB TKL

KRUX ATAX RGB TKL

Turniejowa klawiatura z przełącznikami mechanicznymi Outemu Red o żywotności 50 milionów kliknięć każdy. Ma dynamiczne podświetlenie strefowe, które korzysta z palety RGB. Akcesorium kompatybilne nie tylko z PC, ale i z konsolami Xbox One oraz PlayStation.

SPC Gear GK630K Tournament Kailh Brown RGB

SPC Gear GK630K Tournament Kailh Brown RGB

Top obudowy wykonano z aluminium, usztywniając tym samym całą konstrukcję. Podświetlenie klawiszy jest punktowe, w dodatku czerpie z palety RGB. Do wyboru masz aż 18 efektów podświetlania oraz możliwość dopasowania poświaty dla pojedynczych przełączników, które tworzą to turniejowe akcesorium.

HyperX Alloy Origins Blue

HyperX Alloy Origins Blue

W aplikacji HyperX NGENUITY przejmiesz pełną kontrolę nad podświetleniem, definiując barwę, intensywność oraz efekt świetlnej poświaty dla każdego klawisza albo dla wybranych stref. Możesz też zaprogramować 3 profile i zmieniać je dynamicznie w trakcie gry. Korpus tej klawiatury wykonano z aluminium.

SteelSeries Apex 7 Brown Switch

SteelSeries Apex 7 Brown Switch

Zintegrowany wyświetlacz OLED informuje o bieżącym profilu i aktualnych ustawieniach podświetlenia. Pod każdym klawiszem znajduje się przełącznik mechaniczny Q00582 Brown oraz dioda punktowa do indywidualnej konfiguracji koloru oraz efektu podświetlenia – punktowego, jednostrefowego albo wielostrefowego.

Roccat Vulcan 121 Aimo RGB

Roccat Vulcan 121 Aimo RGB

Punktowe podświetlenie z diodami LED RGB, regulacja jasności podświetlenia, przełączniki mechaniczne Titan Switch, płyta z anodowanego aluminium, odłączana podpórka pod nadgarstki – to wszystko czeka w tej klawiaturze o oryginalnym designie, z pokrętłem nad panelem numerycznym.

Corsair K60 RGB PRO

Corsair K60 RGB PRO

Gdy potrzebujesz pełnowymiarowej klawiatury do gier, z podświetleniem punktowym RGB, wybierz ten model. W aluminiowej obudowie osadzono przełączniki mechaniczne Cherry VIOLA o liniowym działaniu, których podświetlenie łatwo skonfigurujesz w aplikacji Corsair iCUE.

Logitech MX Keys

Logitech MX Keys

Bezprzewodowy model biurowy z inteligentnym podświetleniem w kolorze białym. Podświetlenie jest jednostrefowe i wygasza się, gdy odrywasz dłonie od akcesorium. Oszczędza tym samym energię. Konstrukcja jest z aluminium, a klawisze mają wytłoczenia ułatwiające pisanie. Szczególnie to bezwzrokowe.

Razer Pro Type

Razer Pro Type

Znakomity wybór do gier i do pracy o unikatowym, minimalistycznym designie. Białe klawisze podświetlane są jednostrefowo na biało, co przyjemnie komponuje się z szarym tłem aluminiowego topu. Klawiatura ma regulację jasności podświetlenia i pracuje bezprzewodowo, łącząc się z urządzeniami przez Bluetooth.

Logitech G PRO Gaming Keyboard Clicky

Logitech G PRO Gaming Keyboard Clicky

Kompaktowa, turniejowa konstrukcja z przełącznikami mechanicznymi o wyraźnie wyczuwalnym kliknięciu. Pod każdym przełącznikiem dioda RGB LED zarządzana z aplikacji G HUB. Tam zdefiniujesz makra i ustawisz punktowe oświetlenie, korzystając z 16,7 miliona kolorów palety RGB.

Zobacz podświetlane klawiatury, poznaj też laptopy z podświetlanymi klawiaturami