Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Rzutnik a projektor. Jaka jest różnica?

·
Zaktualizowano: 6 miesięcy temu

Wbrew powszechnie stosowanemu nazewnictwu rzutnik i projektor to zupełnie inne urządzenia. Co prawda oba służą do prezentowania obrazu na ekranie lub ścianie. Różni je jednak budowa i sposób działania. Zatem co to jest rzutnik i jak działa? Czym odbiega od nowoczesnego projektora? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku. Poznaj różnice między projektorem i rzutnikiem.

Czym różni się rzutnik od projektora?

Choć rzutnik z biegiem czasu stał się synonimem słowa projektor, w praktyce jest zupełnie innym urządzeniem. Dziś występuje raczej w roli antyku. Aczkolwiek na rynku do tej pory dostępne są całkiem sprawne modele, które mogą być oryginalnym retro-gadżetem.

Jednak parę ładnych lat temu popularny domowy rzutnik był niemal jak futurystyczna machina zapewniająca rozrywkę całej rodzinie. Otulona zapachem rozgrzanego plastiku i pogrążona w kłębach zbierającego się wokół niej kurzu, doskonale widocznego w blasku mocnej lampy w zaciemnionym pokoju.

rzutnik a projektor poradnik

Projektor i rzutnik – podobieństwa i różnice

Tym, co łączy omawiane urządzenia, czyli projektor i rzutnik, jest prezentowanie obrazu na ścianie lub ekranie projekcyjnym. Z oboma rodzajami mogłeś mieć styczność w szkole, pracy czy w kościele. A ich zaawansowane wersje spotkasz w kinie. Podstawowa różnica tkwi w budowie oraz zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, które przekładają się na możliwości urządzenia i sposób użycia.

Rzutnikiem nazywamy urządzenie, które jedynie „rzuca” obraz w większym formacie na ekran lub ścianę. To znaczy, że potrafi wyświetlić tylko statyczny, nieruchomy widok. W obrębie tego typu urządzeń można wyróżnić diaskop, episkop oraz, jak byśmy dzisiaj powiedzieli – hybrydę, czyli  połączenie diaskopu i episkopu – epidiaskop. Do niedawna spotkać można było jeszcze jeden rodzaj, tak zwany grafoskop lub inaczej projektor pisma, o zbliżonym sposobie działania.

Natomiast nowoczesny projektor multimedialny umożliwia wyświetlenie nie tylko statycznych obrazów (np. zdjęć czy dokumentów), ale także odtworzenie filmu. Zupełnie inne jest również źródło rzutowanego obrazu.

rzutnik, grafoskop i projektor multimedialny

Jak działa rzutnik? Rodzaje i budowa urządzeń projekcyjnych

Żeby wytłumaczyć sposób działania rzutnika, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Pierwszym istotnym elementem jest źródło światła. Obraz powstaje właśnie dzięki odbitemu lub przechodzącemu przez materiał światłu. Trafia ono następnie do układu optycznego, który rzutuje powiększony obraz. Ale skąd pochodzi obraz i jak to się dzieje, że pojawia się na ścianie? Tutaj należy spojrzeć na każdy rodzaj rzutnika oddzielnie.

Diaskop, zwany też rzutnikiem przeźroczy, służył właśnie do wyświetlania przeźroczy, inaczej diapozytywów. Obrazy pozytywowe (odwrotność negatywu) naniesione były na przezroczysty materiał. Najczęściej błony fotograficzne (znane szerzej jako klisze z klasycznych aparatów) lub szklane płytki. Światło przenikało przez przeźrocza, a układ optyczny przetwarzał je na rzutowany w powiększeniu obraz.

Tak właśnie działały najbardziej popularne rzutniki Ania i Jacek. Aby wyświetlić kolejne slajdy, należało posługiwać się pokrętłem. Między źródłem światła a układem optycznym przewijały się kolejne części przeźrocza (taśmy) z innym naniesionym obrazem. Światło lampy naświetlało błonę z fragmentem (slajdem) bajki, a układ optyczny z obiektywem rzutował obraz na ścianie.

rzutnik przeźroczy diaskop

Warto wspomnieć też o episkopie i epidiaskopie. W episkopie obraz powstawał poprzez odbicie światła od materiału. Służył do wyświetlania tekstów czy rysunków znajdujących się na nieprzezroczystym podłożu. Mogła to być na przykład strona książki. Natomiast epidiaskop umożliwiał prezentowanie w powiększeniu obrazów oświetlonych światłem przechodzącym i odbitym, czyli zarówno przeźroczy, jak i obrazów na papierze.

Dobrze znanym z instytucji edukacyjnych i firm urządzeniem był także grafoskop, nazywany rzutnikiem pisma. Różnił się nieco budową od powyższych urządzeń. Zasada działania była natomiast równie prosta. Na płaskiej podstawie, spod której wydobywało się mocne światło, wystarczyło umieścić przezroczystą folię z naniesionym diapozytywem. Nad nią znajdował się zamontowany na wsporniku układ optyczny, który kierował obraz na dostosowaną powierzchnię.

rzutnik pisma grafoskop

Częściowo rolę takich rzutników obrazu przejęły wizualizery. Mają bardzo prostą budowę. Składają się z podstawki, lamp oświetlających prezentowany materiał i kamery, która „na żywo” rejestruje wszystko, co pod nią umieścisz. Wizualizery umożliwiają zaprezentowanie w powiększeniu zarówno kartki z podręcznika, planszy z danymi czy szkolnym zadaniem, jak i trójwymiarowych przedmiotów czy nawet owadów i niewielkich żyjątek. Nie są to jednak samowystarczalne urządzenia. Aby wyświetlić obraz, trzeba podłączyć je do projektora lub monitora.

Jak działa projektor?

Współczesne projektory, używane w domach, biurach i instytucjach edukacyjnych, w porównaniu z opisanymi wyżej rzutnikami, są bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Umożliwiają nie tylko prezentowanie na dużym ekranie nieruchomych obrazów – zdjęć czy dokumentów, ale także odtwarzanie filmu, czyli serii następujących po sobie obrazów, i dźwięku. Treści, które są wyświetlane przez taki projektor, to dane zapisane cyfrowo.

źródła sygnału w projektorze multimedialnym

Filmy, prezentacje, dokumenty tekstowe czy zdjęcia prześlesz za pomocą wielu, różnych urządzeń. Źródłem sygnału mogą być:

 • komputer,
 • laptop,
 • smartfon,
 • tablet,
 • odtwarzacz DVD,
 • odtwarzacz Blu-ray,
 • tuner satelitarny,
 • dysk zewnętrzny,
 • pendrive,
 • dysk NAS,
 • konsola.

Projektor również składa się ze źródła światła i układu optycznego, oczywiście nieco inaczej skonstruowanego. Ze względu na technologię przetwarzania obrazu wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów:

 • projektory DLP – wyposażone w miliony mikroluster, które odpowiadają poszczególnym pikselom. Wytwarzane przez silną lampę światło przenika przez koło kolorów i trafia do układu DMD (Digital Micromirror Device, czyli wspomnianych mikroluster). Część światła jest kierowana do obiektywu, a część rozpraszana wewnątrz projektora tak, aby uzyskać odpowiedni obraz;
 • projektory LCD lub 3LCD – obraz generowany jest przez matrycę ciekłokrystaliczną (Liquid Crystal Display), przez którą przechodzi silny strumień światła. Natomiast w projektorach 3LCD, przez trzy matryce ciekłokrystaliczne, gdzie każda z nich odpowiada za wyświetlenie innego koloru: czerwonego, zielonego i niebieskiego;
 • projektory LED – dotyczy urządzeń, w których źródłem światła są diody LED;
 • projektory laserowe – źródłem światła jest laser;
 • projektory laser&LED – źródłem światła są diody LED, które wytwarzają światło czerwone oraz laser, który wytwarza światło niebieskie i zielone.

Projektory multimedialne różnią się także wieloma innymi parametrami. Wybierając urządzenie do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na:

 • rozdzielczość,
 • jasność,
 • kontrast,
 • format obrazu,
 • minimalną odległość projekcji,
 • złącza i łączność bezprzewodową,
 • dodatkowe funkcje, takie jak 3D Ready czy wbudowane głośniki.

Budowę i zasadę działania wszystkich rodzajów projektorów przybliżą Ci poradniki: Projektor kieszonkowy i do domu. 10 kreatywnych zastosowań dla projektora LED, DLP i LCD oraz Projektor multimedialny do kina domowego. Jak wybrać właściwy? Dowiesz się z nich także jaki projektor do domu lub mobilny wybrać, aby odpowiadał Twoim potrzebom oraz jak kreatywnie wykorzystać rzutnik multimedialny, nie tylko do projekcji filmu w domu czy prezentacji w biurze. Jeśli szukasz projektora, który będzie odpowiedni do firmowych zastosowań, podpowiedzi znajdziesz w artykule: Projektory multimedialne. Wybór projektora do domu i do firmy.

Podsumowując, oto podstawowe różnice między rzutnikiem i projektorem:

porównanie rzutnika i projektora

Polecane modele projektorów

polecane modele projektorów

Philips NeoPix Prime 2

Philips NeoPix Prime 2

Mobilny projektor LCD Philips NeoPix Prime 2 zapewni Ci rozrywkę w każdym miejscu. Pokaz zdjęć u znajomych, program kulinarny na ścianie w kuchni czy zumba w ogrodzie w jakości HD i 80”. To tylko część zastosowań. Komfort użytkowania zapewni łączność bezprzewodowa i długa żywotność lamp LED.

Epson EH-TW750 3LCD

Epson EH-TW750 3LCD

Rozdzielczość Full HD i wysoka jasność 3400 lm pozwoli Ci się cieszyć świetnej jakości seansem we własnym domu. Oglądaj filmy, transmisje sportowe i graj w gry na konsoli w rozmiarze nawet 386 cali.

Optoma HD146X DLP

Optoma HD146X DLP

Z trybem gry, zapewniającym błyskawiczny czas reakcji, żywą kolorystykę i wysoki kontrast, rozegrasz efektowne wirtualne pojedynki w rozmiarze nawet do 301”. Technologia Dynamic Black zadba o głębie obrazu, a rozdzielczość Full HD o szczegółowość każdej sceny ulubionego filmu.

Epson EH-TW740 3LCD

Epson EH-TW740 3LCD

Projekcja meczów Mistrzostw Europy w ogrodzie? Z projektorem Epson EH-TW740 3LCD to możliwe. Wysoka jasność i rozdzielczość Full HD pozwolą Ci cieszyć się świetną rozrywką na wielkim ekranie, o przekątnej nawet 386”.

Philips NeoPix Easy 2+

Philips NeoPix Easy 2+

Zabierz miniprojektor Philips NeoPix Easy 2+ wszędzie tam, gdzie chcesz obejrzeć film lub zdjęcia czy zagrać w grę mobilną na ekranie 65”. Jakość obrazu dostosujesz dzięki regulacji ostrości i korekcji zniekształceń trapezowych.

Acer H6531BD DLP

Acer H6531BD DLP

Projektor Acer z technologią DLP świetnie nadaje się do codziennego użytku w domu i w pracy. Optymalne jasność i kontrast, rozdzielczość Full HD i technologie takie jak Acer Color zapewnią wyrazisty, szczegółowy i barwny obraz, zarówno podczas projekcji prezentacji, jak i seansu filmowego.

Xiaomi Mi Smart Compact

Xiaomi Mi Smart Compact

W stylowej i kompaktowej konstrukcji Xiaomi łączy wiele pożytecznych funkcji. Obraz w rozdzielczości Full HD wyświetlisz na ekranie od 60 do 120 cali. Jeszcze lepsze wrażenia z filmowego seansu zapewnią HDR10 i dźwięk Dolby Audio.

Acer B250i DLP

Acer B250i DLP

Pokaz zdjęć na uroczystości rodzinnej, seans ulubionego serialu w podróży czy projekcja prezentacji na spotkaniu służbowym. Do tych wszystkich zastosowań sprawdzi się projektor mobilny Acer B250i DLP. Urządzenie wyświetla 100-calowy obraz w rozdzielczości Full HD, a za świetną jakość dźwięku odpowiadają głośniki membranowe i technologia Waves Maxxaudio®.

 BenQ TK800M DLP 4K HDR

BenQ TK800M DLP 4K HDR

Przenieś kinowe wrażenia do swojego salonu dzięki projektorowi BenQ TK800M. 100-calowy obraz 4K, żywa i realistyczna kolorystyka HDR i inne zastosowane rozwiązania, takie jak tryby sportowe, przekładają się na genialne wrażenia z multimedialnej rozrywki. Ciesz się świetnej jakości transmisjami sportowymi na żywo i filmami w 3D.

Acer X138WHP DLP

Acer X138WHP DLP

Jasność 4000 lm, wysoki poziom kontrastu oraz wspomagająca kolorystykę obrazu technologia Acer Color pozwolą Ci na udaną projekcje także w oświetlonym pomieszczeniu. Projektor Acer X138WHP  DLP jest prosty i wygodny w obsłudze. Dodatkowo jest przyjazny dla środowiska, oferuje tryb Eco przedłużający żywotność lampy i zmniejszający koszty eksploatacji urządzenia.

Zobacz wszystkie projektory dostępne w x-komie