(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Jak wykorzystać pełny potencjał kart graficznych GeForce RTX 30?

Jak wykorzystać pełny potencjał kart graficznych GeForce RTX 30?

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Karty graficzne kojarzą się przede wszystkim z produktem do gier – czy mogą być one dobre także w zastosowaniach profesjonalnych? Wbrew pozorom NVIDIA GeForce RTX 30 to wszechstronne GPU, które zapewniają korzyści nie tylko graczom, ale także studentom oraz profesjonalistom. Poznaj zalety kart graficznych Ampere, które zamienią Twój komputer nie tylko w wydajnego, ale także niezwykle uniwersalnego PC.

Co zmieniła w serii RTX 30 architektura NVIDIA Ampere?

Karty graficzne GeForce RTX 30, które są oparte na nowoczesnej architekturze NVIDIA Ampere, są z nami już od września 2020 roku. W świecie komputerów i szybkiego postępu technologicznego dwa lata to okres wielu zmian, ale mimo upływu czasu GPU z tej serii nie przestają zaskakiwać możliwościami. NVIDIA nie tylko dokonała wielkiego przeskoku generacyjnego, ale także zadbała o innowacje, które nie straciły na aktualności i z których korzyści mogą czerpać nie tylko gracze.

Wszystko zaczyna się od architektury Ampere, która przyniosła duży postęp względem poprzedniej serii RTX (Turing). NVIDIA przebudowała bloki SM (multiprocesory strumieniowe), które stanowią serce układów RTX i mogą pomieścić dwa razy więcej rdzeni CUDA (a tych im więcej, tym karta zapewnia lepsze wyniki). Obniżyła również proces technologiczny (z 12 nm TSMC na 8 nm Samsunga), dzięki czemu wydajność na wat wzrosła niemal 2-krotnie względem architektury Turing.

nvidia geforce rtx 3080

Ponadto NVIDIA położyła w serii RTX 30 duży nacisk na wydajność w zastosowaniach związanych z ray tracingiem i sztuczną inteligencją, które zaczynają odgrywać coraz większą rolę. W związku z tym ulepszyła zoptymalizowane pod kątem tych obliczeń jednostki RT (druga generacja) i Tensor (trzecia generacja). Nowe rdzenie zapewniają nawet 2,7-krotny wzrost wydajności, dzięki czemu niższy model nowej generacji gwarantuje lepsze osiągi niż wyższe GPU z poprzedniej serii (RTX 20).

porównanie wydajności rdzeni rt w seriach rtx 30 i rtx 20

GeForce RTX 30 to zaawansowana architektura oraz szereg nowoczesnych rozwiązań i technik, które wspierane są przez algorytmy AI. Zmiany przekładają się nie tylko na wysoką wydajność w grach, ale także w (profesjonalnych) aplikacjach. Chcesz dowiedzieć się, jak bardzo karty ułatwiają życie gracza, streamera, ucznia lub profesjonalisty oraz jak podnoszą komfort użytkowania komputera? Poznaj najważniejsze techniki i narzędzia, jakie NVIDIA oferuje graczom i twórcom treści.

GeForce RTX 30. Jakie techniki obsługują karty NVIDIA?

NVIDIA nie tylko wprowadziła w tej generacji same nowości, ale także usprawniła istniejące wcześniej narzędzia i rozwiązania. Zobacz, co zyskujesz w grach, decydując się na kartę graficzną GeForce RTX 30.

Reflex, czyli jak zdobyć przewagę w grach sieciowych

Opóźnienia odgrywają istotną rolę w grach, szczególnie sieciowych. Gdy grasz w np. CS:GO, Apex Legends czy Fortnite, na pewno zdarza Ci się, że Twój strzał nie został tak zarejestrowany, jak Ci się wydawało. Nie wyróżniamy jednak tylko opóźnień sieciowych – są one zależne także od gry i jej ustawień, wyświetlacza oraz sprzętu i używanych peryferii komputerowych (myszka, klawiatura). W grach sieciowych, które polegają na rywalizacji, ma to największe znaczenie, bo liczy się w nich każda milisekunda.

NVIDIA Reflex, które włączysz błyskawicznie z poziomu ustawień gry, jest wyjątkową receptą na poprawę Twojej reakcji. W zależności od GPU oraz odświeżania ekranu możesz obniżyć opóźnienia systemowe nawet 3-4-krotnie. A to daje Ci nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem i może uratować Ci skórę lub przesądzić o wygranym pojedynku rankingowym.

Spraw, by przeciwnik pomyślał, że oszukujesz albo masz pajęczy zmysł niczym Spider-Man. Tak, z NVIDIA Reflex możesz być tak dobry, że Twój wróg może posądzić Cię o cheaty.

Dowiedz się więcej o zaletach NVIDIA Reflex: Rozgrywka bez opóźnień dzięki technologii NVIDIA Reflex

Pamiętaj o tym, że największe korzyści uzyskasz na komputerze wyposażonym w mocniejszą kartę RTX 30 oraz monitor o jak najwyższej częstotliwości odświeżania. Choć NVIDIA Reflex błyszczy najjaśniej w połączeniu z idealnie dobranymi komponentami i peryferiami, to różnice odczujesz na każdym sprzęcie z kartą RTX. Opóźnienia będą jednak niższe na ekranie 360 Hz niż 144 Hz. Pod warunkiem że GPU jest w stanie wykorzystać w pełni możliwości monitora, co tylko potwierdza jak kluczowy jest optymalny dobór podzespołów czy wyświetlacza.

wpływ nvidia reflex na opóźnienia w grach

Przeczytaj poradniki:

DLSS, czyli jak mieć wyższy fps w grach. Poczuj potęgi SI

Kiedyś, gdy chciałeś zwiększyć wydajność w grach, musiałeś wymienić jakiś podzespół albo go podkręcić. Dziś postęp doprowadził nas do miejsca, w którym nie jest to dłużej wymagane. To chociażby za sprawą technik skalowania obrazu. Jedną z tych, które wyróżniają się najbardziej, jest NVIDIA DLSS. Opiera się ona na algorytmach sztucznej inteligencji i wykorzystuje wbudowane w karty graficzne NVIDIA GeForce RTX rdzenie Tensor.

W serii RTX 30 NVIDIA wprowadziła nową, trzecią generację jednostek Tensor, których wydajność w obliczeniach związanych z AI znacznie przekracza możliwości poprzedniej generacji. Co właściwie robi technika DLSS (Deep Learning Super Sampling)? Skaluje obraz w górę, tj. jest on renderowany w niższej rozdzielczości, a następnie inteligentnie skalowany do natywnej monitora (jest to tzw. upscaling).

Co to oznacza? Renderowany obraz jest naturalnie niższej jakości niż ten, który zapewnia rozdzielczość natywna Twojego wyświetlacza (o ile niższy, zależy od trybu DLSS). Teoretycznie musi więc on wyglądać gorzej niż obraz wyjściowy, ale niekoniecznie tak dzieje się w przypadku DLSS.

Najnowsze wersje tej techniki (DLSS 2.0+) zapewniają często imponujące efekty. Obraz albo nie(wiele) traci na jakości, albo wręcz… zyskuje. Jest to niebywałe, jak możesz poprawić wydajność gier nawet o 15-20 fps i cieszyć się jakością obrazu porównywalną do natywnej Twojego monitora. DLSS przeszło długą drogę od początkowego stadium. Dziś rezultaty autentycznie zachwycają, że aż grzech z nich nie skorzystać, nawet jak licznik fps wskazuje wartości, których może pozazdrościć wielu graczy.

Poznaj więcej szczegółów: Co to jest NVIDIA DLSS? Jak działa?

Image Scaling, czyli jak podnieść wydajność w grach bez AI

Choć NVIDIA DLSS jest obsługiwane przez ponad 200 gier i aplikacji, a lista cały czas się wydłuża, to nadal jest ogrom tytułów, w których nie możesz skorzystać z dobrodziejstw tej techniki. Na ratunek wówczas przychodzi NVIDIA Image Scaling, czyli technika skalowania przestrzennego, która nie wykorzystuje do upscalingu rdzeni Tensor i potęgi sieci neuronowej.

Jest to mniej zaawansowane rozwiązanie, ale jeśli szukasz sposobów na poprawę wydajności, to nie mogłeś trafić lepiej. NIS aktywujesz w panelu sterowania NVIDIA, a więc z poziomu sterownika. Potrzebujesz tylko GeForce’a i oprogramowania NVIDIA GeForce 496.76 WHQL lub nowszego i voila: zysk fps gwarantowany. Deweloperzy mogą zaimplementować technikę w swoich grach, ale na razie jest to rzadki widok (np. Death Stranding).

Przeczytaj więcej o zaletach i wadach NIS i o tym, jak technika poprawia wydajność:

Resizable BAR, czyli klatek na sekundę nigdy dość

Jeśli myślisz, że to jedyne sposoby, które pozwalają wycisnąć więcej fps w grach na kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 30, to jesteś w błędzie.

Resizable BAR to technika interfejsu PCI-Express i usprawnia komunikację między GPU a CPU. W dużym skrócie uwalnia ona całą pamięć VRAM procesorowi. CPU może uzyskać jednocześnie dostęp do całej pojemności, a nie jak wcześniej – sekwencyjnie, czyli kawałkami, do bloków po 256 MB. Aby zadziałały wszystkie trybiki potrzebujesz jednak nie tylko karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 30, ale także:

 • odpowiedniego procesora (Intel Core 10. generacji, Intel Core 11. gen. lub Intel Core 12. gen. albo AMD Ryzen 5000)
 • odpowiedniej płyty głównej z właściwą wersją BIOS-u (ASUS, ASRock, Colorful, EVGA, Gigabyte, MSI)

Dopiero w takim połączeniu możesz aktywować w UEFI funkcję Resizable BAR. Co ważne, lista gier, w których możesz poprawić wydajność dzięki Resizable BAR jest ograniczona i obejmuje między innymi: Assassin’s Creed: Valhalla, Control, Cyberpunk 2077, Forza Horizon 4, Hitman 3, Horizon Zero Dawn, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2 i Watch Dogs Legion.

Różnice w wydajności sięgają kilku lub nawet kilkunastu procent. Jednak w niektórych tytułach albo tych nieobsługiwanych możesz nie odczuć żadnego wzrostu albo zanotujesz wręcz spadek.

Dowiedz się więcej o funkcji ReBAR i zobacz test wydajnościCo to jest Resizable BAR i jak działa? Jak zyskać darmowe fps w grach?

RTX IO, czyli jak przyspieszyć ładowanie gier. Bądź gotów na przyszłość

Klatki na sekundę to nie wszystko – z NVIDIA GeForce RTX 30 przyspieszysz także wczytywanie się wybranych gier. RTX IO to zestaw technik, które opierają się na rozwiązaniu Microsoft DirectStorage. To architektura pamięci masowej, która usprawnia przepływ danych między dyskiem a kartą graficzną.

Jak to działa w praktyce i jakie przynosi korzyści? Dane są efektywniej przenoszone z pamięci masowej do układu GPU, a w całym tym procesie RAM i CPU są odciążane, więc zwolnione moce przerobowe można wykorzystać w innym celu.

Dzięki usprawnieniu komunikacji na linii dysk-GPU i zmaksymalizowaniu przepustowości RTX IO przełoży się na błyskawiczne ładowanie gier, a także usprawnione strumieniowanie np. wysokiej jakości tekstur. To z kolei oznacza jedno: koniec z opóźnionym rysowaniem terenu i obiektów podczas gry. Rozwiązania pokroju DirectStorage wpłyną także na zminimalizowanie rozmiarów gier (dzięki bezstratnej kompresji) oraz bogatsze i większe światy, które będą wczytywać się z nadzwyczajną płynnością.

mechanizm działania techniki rtx io

Jednak aby skorzystać z RTX IO, musisz mieć kartę RTX 30 i nowoczesny dysk SSD NVMe PCI-Express (optymalnie PCIe 4.0 lub nowszy). I cierpliwość, ponieważ z tego rozwiązania nie korzysta jeszcze żadna gra.

DirectStorage jest na razie dostępne w konsolach Xbox Series, a w marcu 2022 roku trafiło na komputery z systemami Windows 10 i Windows 11. Jedną z pierwszych produkcji, które wykorzystają rozwiązanie Microsoftu, ma być Forspoken od twórców Final Fantasy XV, ale Square Enix opóźniło grę do 2023 roku. Na RTX IO także musisz jeszcze poczekać, ale z kartą RTX 30 jesteś gotowy na (obiecującą) przyszłość.

GeForce RTX 30. Najlepsze karty do ray tracingu i wysokich rozdzielczości

Myślisz, że temat grania na kartach RTX 30 można uznać za wyczerpany? Nic bardziej mylnego. NVIDIA skrywa więcej asów w rękawie, o czym zaraz się przekonasz. Karty graficzne nie tylko oferują wysoką wydajność, ale także przy ich użyciu możesz sięgnąć po upiększacze, które zwiększają poziom doznań wizualnych.

GeForce RTX 30: RTX ON

Karty graficzne NVIDIA jako pierwsze wprowadziły do gier rewolucję w postaci ray tracingu. Rewolucja to dobre słowo – bo jeszcze dekadę temu nikt nie pomyślał o tym, by wdrożyć do gier tak obciążającą sprzęt technikę śledzenia promieni. Ray tracing odmienia drastycznie wygląd gry i zwiększa naturalność oświetlenia i cieniowania w danej scenie. To nie jest jeszcze poziom fotorealizmu, ale to i tak znaczący krok w tym kierunku (pamiętaj, że to zaledwie początek wytyczonej przez NVIDIA ścieżki).

Zapewnij sobie najwyższą wydajność ze śledzeniem promieni

Dzięki nowym rdzeniom RT karty graficzne GeForce RTX 30 oferują najwyższą wydajność w grach z aktywnym śledzeniem promieni. Żadne inne GPU nie spisują się tak dobrze w ray tracingu jak seria Ampere (naturalnie do czasu nowej generacji). Owszem, aktywacja RT jest bardzo obciążająca dla komputera, ale z pomocą przychodzą techniki DLSS i Image Scaling, które pozwalają nieco wyhamować spadek wydajności.

Poczytaj, czym jest ray tracing i jakie daje korzyści w grach

NVIDIA DLDSR, czyli jak zwiększyć szczegółowość grafiki

NVIDIA skrywa w zanadrzu nie tylko techniki, które zwiększają wydajność, ale także takie, które poprawiają grafikę. Innowacją jest DLDSR, czyli usprawniona wersja funkcji DSR z 2014 roku. W przeciwieństwie do DLSS obraz jest renderowany w wyższej rozdzielczości (np. 4K), a dopiero potem jest on skalowany w dół do natywnej rozdzielczości ekranu (np. 1080p) z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji i rdzeni Tensor.

Załóżmy, że masz monitor Full HD (1920 x 1080 pikseli). Włączając DLDSR 2,25x (2880 x 1620 pikseli skalowane do Full HD), uzyskasz jakość obrazu na poziomie DSR 4x (4K skalowane do 1080p). Mimo niższej renderowanej rozdzielczości masz gwarancję równie ostrej i szczegółowej grafiki, co w wyższym trybie starej techniki.

Aktywacja NVIDIA DLDSR jest szalenie banalna: opcję włączasz w panelu sterowania NVIDIA. Jakość 4K na monitorze 1080p? Ze wspieranym przez SI i rdzenie Tensor DLDSR jest to bliskie rzeczywistości. Dzięki DLDSR poczujesz namiastkę rozdzielczości 4K, nie tracąc tyle na płynności obrazu, ile byś stracił, gdybyś wymienił monitor Full HD na Ultra HD. Z DLDSR zmieniasz tylko jedną opcję z poziomu sterowników, by poprawić jakość grafiki.

Dowiedz się więcej o DLDSR: NVIDIA DLDSR poprawia jakość grafiki w grach. Jak działa?

Gaming w 8K. Nie taka pieśń przyszłości…

Granie w 8K pieśnią przyszłości? I tak, i nie. Standardem niezmiennie od lat pozostaje Full HD, ale w najwyższych modelach RTX 3090 (Ti) nie ma granic nie do przekroczenia. Już teraz możesz odpalić wybrane tytuły na telewizorze 8K HDR dzięki złączu HDMI 2.1, a także cieszyć się płynnością obrazu przynajmniej na poziomie, do jakiego przyzwyczaiły nas konsole (30 fps), a czasem nawet lepiej (60 fps+).

wydajność rtxa 3090 w 8k

W mało wymagających tytułach możesz zaszaleć – w pozostałych musisz walczyć o płynność. Wtedy sięgasz po DLSS. W 8K masz dostęp do trybu jakości Ultra Performance, w którym spadek jakości obrazu w tak wysokiej rozdzielczości nie będzie doskwierać aż tak bardzo jak w niższych.

Dziś granie w 8K jest, owszem, ciekawostką, ale najwyższe modele z serii RTX 30 udowadniają, że zaczyna ono wychodzić poza obręb ciekawostki.

rozdzielczość 8k w watch dogs legion

Daj się ponieść wirtualnej rzeczywistości (VR)

Doznania możesz wnieść na jeszcze wyższy poziom dzięki goglem VR, z którymi karty RTX 30 są nie tylko kompatybilne, ale także oferują wysoką wydajność podczas takiej rozgrywki. Wirtualna rzeczywistość jest dość wymagając sprzętowo zabawą, ale z serią RTX 30 nie musisz się obawiać najgorszego. Z kartami RTX 30 kompatybilne są następujące okulary VR:

GeForce Experience i najlepsze ustawienia dla gier i GPU

Dedykowana aplikacja dla użytkowników kart GeForce RTX umożliwia automatyczny dobór ustawień graficznych w grach. Wchodzisz w opcje i od razu czujesz się przytłoczony od ich nadmiaru? Nie wiesz, co i jak ustawić, by zachować jak najlepszy stosunek jakości obrazu do wydajności? Z GeForce Experience nie musisz się nad tym zastanawiać – program zrobi to za Ciebie, biorąc pod uwagę możliwości nie tylko karty graficznej, ale całego Twojego komputera.

optymalizacja gry w geforce experience

Ponadto z GeForce Experience możesz nie tylko monitorować najważniejsze parametry Twojego GPU, ale także automatycznie je dostosować (wystarczy raptem jedno kliknięcie).

monitoring wydajności w geforce experience

Złap chwilę oddechu. Uwiecznij najlepsze momenty z gier

Sposobów na granie może być wiele, a co jeśli lubisz chwalić się swoimi wyczynami w grach? Z NVIDIA to nic trudnego. Możesz transmitować rozgrywkę z tego, w co aktualnie grasz lub dzielić się niezapomnianymi akcjami ze swoimi znajomymi. Nie wymaga to od Ciebie żadnego przygotowania.

Nie przepadasz za filmikami? Możesz równie dobrze uwiecznić piękne momenty w formie statycznego bądź ruchomego obrazka. Z NVIDIA GeForce RTX 30 jest to banalne – to bowiem zasługa dwóch narzędzi: ShadowPlay i Ansel. Co warto o nich wiedzieć i co oferują?

ShadowPlay. Nagrywaj i dziel się z innymi

NVIDIA ShadowPlay, które jest częścią oprogramowania GeForce Experience, to iście wszechstronne narzędzie. Za jego pomocą możesz między innymi:

 • Nagrywać długie gameplaye z gier nawet w rozdzielczości 8K.
 • Rejestrować i zapisy kluczowe momenty rozgrywki.
 • Łatwo udostępniać nagrania na portalach społecznościowych.
 • Tworzyć 15-sekundowe pliki GIF z najciekawszymi akcjami z gier.
 • Transmitować na żywo przebieg rozgrywki w danej grze (YouTube, Facebook, Twitch).
 • Robić screeny z gier i udostępniać je błyskawicznie w znanych serwisach (Facebook, Google, Imgur).
 • Nie tylko gry – równie dobrze możesz nagrać omówienie jakiejś prezentacji (opcja nagrywania pulpitu i dźwięku z mikrofonu).

Ansel. Twórz profesjonalne screeny z gier

Jesteś graczem, ale masz artystyczną duszę i stawiasz na ujmujące fotografie, którymi chciałbyś się dzielić z innymi? Skorzystaj z NVIDIA Ansel. To niepozorne narzędzie, za pomocą którego możesz stworzyć screeny z gier, ale takie, po obejrzeniu których inni mogą popaść w zachwyt i zadawać pytania: jak Ci się to udało?

możliwości nvidia ansel w grze wiedźmin 3

Ansel pozwala „ustrzelić” nie byle jaki screen dzięki swobodnej kamerze, z którą możesz zwiedzić każdy zakamarek. Z tym narzędziem zatrzymasz rozgrywkę, wybierzesz nietypowy kąt i stworzysz oryginalne screeny (nawet sferyczne o 360-stopniowym zakresie pola widzenia), których próżno szukać gdzie indziej. Dodatkowo możesz sięgnąć po specjalne filtry, a nawet robić fotki w jeszcze wyższej rozdzielczości niż pozwala Twój wyświetlacz. Narzędzia korzysta bowiem z rdzeni Tensor i algorytmów SI, które inteligentnie upskalują obraz nawet do rozdzielczości powyżej 8K.

Mała rzecz, a ucieszy niejednego gracza (poniższy screen z Wiedźmina 3 to właśnie efekt użycia NVIDIA Ansel i niezbędnej do jego działania karty graficznej, w tym przypadku MSI GeForce RTX 3070 Ti Gaming X Trio).

screen sferyczny o 360-stopniowym zakresie pola widzenia z wiedźmina 3

GeForce RTX 30. Karty graficzne dla streamerów

Dziś wielu graczy decyduje się nie tylko na granie w domowym zaciszu, w izolacji, z dala od dźwięków otoczenia. Część z nich idzie z postępem i zaczyna strumieniować swoje treści na żywo na popularnych platformach: YouTube czy Twitch. Do streamingu potrzebujesz jednak wydajnego komputera z równie wydajną kartą graficzną. Trudno o lepszy wybór niż serię RTX 30, która oferuje rozwiązania idealne dla (początkującego i zaawansowanego) streamera (i nie tylko).

Karty graficzne RTX 30 idealnie nadają się do transmitowania (OBS, Twitch, Discord, Streamlabs, XSplit Broadcaster). Ale aby poprawić jakość tych transmisji, zainteresuj się tym, co NVIDIA przygotowała dla użytkowników.

Broadcast. Do streamingu oraz zdalnej nauki i pracy

NVIDIA nie tylko przekracza kolejne (pozornie nieosiągalne) granice i szczyty wydajności, ale także stara się ułatwiać i umilać życie graczom, streamerom, uczniom i twórcom treści. Jednym z udogodnień, zwłaszcza w życiu opierającym się na nauce i pracy zdalnej, jest NVIDIA Broadcast. To niepozornie wyglądająca aplikacja, którą z powodzeniem możesz wykorzystać nie tylko do transmisji na żywo, ale także do (wideo)rozmów. Z jej pomocą zamienisz swój pokój w istne studio nagraniowe.

Na co pozwala Broadcast?

 • Błyskawiczna personalizacja tła (dodaj wymarzone tło lub efekt rozmycia, wytnij swoją sylwetkę bez green screena).
 • Automatyczne kadrowanie (dzięki sztucznej inteligencji kamera będzie śledzić ruchy głowy).
 • Zniwelowanie wszelkich nieprzyjemnych dźwięków z otoczenia w czasie rzeczywistym.
 • Usuwanie szumów (masz nieidealne warunki w pokoju? Uzyskaj czystszy obraz na kamerze, usuwając wizualne szumy).

Nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu, by poprawić jakość swoich transmisji. Wystarczy, że Twój komputer jest wyposażony w kartę graficzną GeForce RTX. Co ważne, Broadcast jest kompatybilne z najpopularniejszym oprogramowaniem do streamowania, rozmów głosowych czy wideokonferencji (np. Microsoft Teams, Google Meet, Discord, Twitch, TeamSpeak, Skype, Zoom, Slack).

NVENC. Wyższa jakość transmisji bez spadków wydajności

NVIDIA wie, jak jeszcze bardziej wspomóc streamerów. Do poprawy jakości transmisji nie wystarczy sama moc GPU i CPU. Nowe układy obsługują sprzętową akcelerację kodowania (NVENC i NVDEC).

Enkoder NVIDIA nie tylko poprawia komfort rozgrywki podczas streamingu (brak spadków wydajności), ale także wpływa pozytywnie na jakość obrazu. To jest sytuacja win-win – zyskujesz nie tylko Ty, ale także – czy raczej przede wszystkim – Twoi widzowie. Czego chcieć więcej?

NVIDIA GeForce RTX 30 do nauki i pracy

Wiesz już, że karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 30 nie są przeznaczone wyłącznie dla graczy. W czym konkretnie się sprawdzają i jakie przynoszą korzyści?

RTX 30 a profesjonalne zastosowania. Usprawnij swoją pracę

Z kartą GeForce RTX 30 przyspieszysz pracę w takich zastosowaniach, jak:

 • montaż wideo (m.in. Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, Vegas Pro)
 • obróbka zdjęć (np. Adobe Photoshop, Lightroom)
 • projektowanie graficzne (m.in. Adobe Illustrator, Adobe Stager)
 • projektowanie architektoniczne (Enscape, Unreal Engine, Chaos V-Ray, Autodesk Revit)
 • projektowanie gier (Unreal Engine 5, Unity)
 • rendering i modelowanie 3D (m.in. Blender, Autodesk Arnold)
 • fotogrametria i mapowanie 3D (RealityCapture, Autodesk ReCap Pro)

To naturalnie tylko przykłady, w których możesz się realizować z kartą RTX 30. Seria Ampere zaprzecza twierdzeniu, że do profesjonalnych zastosowań nadają się tylko akceleratory graficzne, przeznaczone stricte do realizacji kreatywnych projektów. Karty GeForce RTX 30 także spisują się w nich świetnie. Praca przebiega dzięki nim sprawniej – zalety zaczynają się od działania aplikacji, przez komfort użytkowania przy bardziej obciążających zadaniach, a kończą na skróceniu czasu (np. rendering trwa krócej).

czas renderowania vray na kartach rtx 30

Pracując na karcie GeForce RTX 30, przyspieszysz swoją pracę nawet kilkukrotnie.

szybkość edycji wideo w adobe premiere pro na rtx 30

Nie musisz być profesjonalistą, by używać układów NVIDIA w tym celu. Studiujesz na kierunku, na którym być może wykorzystuje któreś z tych aplikacji, albo po prostu chcesz nauczyć się np. montażu wideo i traktować to jako zabawę po godzinach? Z kartą RTX 30 nie musisz się ograniczać do gier i mniej wymagającego oprogramowania.

NVIDIA Studio. Wsparcie dla twórców treści

NVIDIA nie tylko dba o optymalizacje pod kluczowe programy akcelerowane układami RTX czy wsparcie twórców treści (dedykowane sterowniki oraz przydatne samouczki i webinaria), ale także ułatwia pracę przy np. większych projektach.

W ramach ekosystemu NVIDIA Studio masz dostęp do m.in. eksportera narzędzi tekstur, przedstawionej wcześniej aplikacji Broadcast, ale także do NVIDIA Canvas. Jest to wspierane przez SI oprogramowanie, za pomocą którego błyskawicznie zamienisz „surowe” malowidła będące wynikiem najprostszych ruchów wirtualnego pędzla w zapierające dech w piersiach pejzaże. Co potem? Bez problemu zaimportujesz obraz w Adobe Photoshop i dopieścisz w nim swoją wizję.

W ramach inicjatywy NVIDIA Studio jednak największą uwagę zwraca platforma Omniverse, która skierowana jest do twórców kreatywnych treści (m.in. projektantów 3D, programistów, inżynierów czy deweloperów gier). Umożliwia ona stworzenie wirtualnej przestrzeni, w ramach której może pracować jednocześnie grupa współpracowników (w czasie rzeczywistym). W czasach, gdy praca zdalna jest coraz powszechniejsza, jest to niebywałe ułatwienie i przyspieszenie procesu twórczego.

W obrębie Omniverse masz dostęp do szeregu aplikacji (Machinima, View, Create, Audio2Face, Isaac Sim), które są przeznaczone dla różnych specjalistów (animatorów, projektantów 3D itp.).

Zalety GeForce RTX 30 w pigułce. Sprawdź, co zyskujesz

Co w skrócie oferują karty graficzne NVIDIA GeForce z serii RTX 30?

 • Duża moc GPU – karty do każdej rozdzielczości i namiastka grania w 8K na flagowych modelach oraz potęga do pracy w najbardziej wymagających aplikacjach.
 • Obniżone opóźnienia – przyspiesz swoją reakcję w grach sieciowych z NVIDIA Reflex.
 • Wyższa wydajność w grach – postaw na DLSS i Image Scaling, by jeszcze mocniej upłynnić obraz podczas rozgrywki.
 • Usprawniona komunikacja między podzespołami – między CPU a GPU (Resizable BAR = więcej klatek) i między SSD a GPU (RTX IO = szybsze wczytywanie się gier).
 • Lepsze doznania wizualne – podkręć szczegółowość obrazu wraz z DLDSR i zwiększ realizm scen dzięki ray tracingowi. A jeśli jeszcze Ci mało, spróbuj VR.
 • Udogodnienia dla streamerów – postaw na wyższą jakość strumieniowania treści i transmisje bez spadków wydajności dzięki Broadcast i enkoderowi NVIDIA.
 • Szybsza i przyjemniejsza praca i nauka – karty NVIDIA podnoszą komfort użytkowania (profesjonalnych) aplikacji i przyspieszają wiele procesów. Uniwersalność przez wielkie U.
 • Wsparcie dla graczy i twórców treści – otrzymujesz regularnie specjalne wersje sterowników (Game Ready i Studio Driver).

Co jeśli bardziej interesujesz się notebookami? W nich dodatkowo znajdziesz specjalne rozwiązania dedykowane tym urządzeniom. Zobacz podsumowanie technik NVIDIA w laptopach z GeForce RTX 30 na pokładzie:

zalety kart nvidia geforce rtx 30

GeForce RTX 30. Polecane karty graficzne

W sklepie x-kom znajdziesz bogatą ofertę modeli kart z serii RTX 30 przygotowanych przez partnerów firmy NVIDIA. Różnią się one specyfikacją, a co za tym idzie – także mocą. Co jednak ważne, wszystkie obsługują opisane funkcje i techniki, dzięki czemu nawet jeśli kupisz kartę o mniejszej wydajności, możesz liczyć na dostęp do oferowanych rozwiązań. Nie poczujesz, że coś tracisz (poza mocą, rzecz jasna).

Śledź na bieżąco aktualne ceny GeForce RTX 30

specyfikacja kart rtx 30

Zapoznaj się z polecanymi konstrukcjami wszystkich dostępnych modeli NVIDIA Ampere. W naszej ofercie znajdziesz również gotowe zestawy komputerowe z kartą RTX 30.

RTX 3050

Karta GeForce RTX 3050 jest przeznaczona dla najmniej wymagających użytkowników, ale nawet ona zapewnia niezłe osiągi w grach (w 1080p) i dobry komfort użytkowania w bardziej wymagających aplikacjach. Obsługuje również ray tracing, a dzięki np. DLSS nie istnieje on tylko „na papierze”.

Gigabyte GeForce RTX 3050 Eagle OC

Gigabyte GeForce RTX 3050 Gaming OC

Zobacz wszystkie karty RTX 3050

RTX 3060

RTX 3060 to karta dla tych graczy, którzy chcą jeszcze bardziej podnieść wydajność i/lub jakość grafiki w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Model wyróżnia się też dużą ilością pamięci VRAM (12 GB).

MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X OC

Gigabyte GeForce RTX 3060 Eagle OC

Zobacz wszystkie karty RTX 3060

RTX 3060 Ti

RTX 3060 Ti to karta graficzna, na której z powodzeniem może przejść poziom wyżej i grać w rozdzielczości 1440p. Nie obejdzie się wtedy bez kompromisów w najbardziej wymagających tytułach. W Full HD zapewnia bardzo wysoką płynność – można więc śmiało już pomyśleć o ray tracingu.

Zotac GeForce RTX 3060 Ti Gaming Twin Edge OC

MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming Z Trio

Zobacz wszystkie karty RTX 3060 Ti

RTX 3070

RTX 3070 to już GPU, które można śmiało polecić do WQHD (2560 x 1440 pikseli). W Full HD karta zabłyszczy jeszcze mocniej.

Asus GeForce RTX 3070 TUF Gaming OC

Gainward GeForce RTX 3070 Phoenix

Zobacz wszystkie karty RTX 3070

RTX 3070 Ti

RTX 3070 Ti podnosi jeszcze wyżej jakość doznań i pozwala włączyć nie tylko wyższe detale, ale także cieszyć się jeszcze lepszą płynnością obrazu w 1440p. Od tego modelu wzwyż możesz liczyć także na szybszą i nowocześniejszą pamięć GDDR6X, której nie znajdziesz w konkurencyjnych GPU.

KFA2 GeForce RTX 3070 Ti 1-Click OC

Inno3D GeForce RTX 3070 Ti X3

Zobacz wszystkie karty RTX 3070 Ti

RTX 3080

RTX 3080 przyniósł duży przeskok wydajności. Jest to karta, na której możesz już powoli myśleć o graniu w 4K albo w 1440p przy bardzo wysokim fps lub ray tracingu.

KFA2 GeForce RTX 3080 SG1 1-Click OC

Zotac GeForce RTX 3080 Gaming Trinity

Zobacz wszystkie karty RTX 3080

RTX 3080 12 GB

Dopakowana wersja RTX-a 3080 z m.in. bardziej pojemną pamięcią VRAM.

MSI GeForce RTX 3080 Gaming Z Trio 12 GB

Inno3D GeForce RTX 3080 X3 OC 12 GB

Zobacz wszystkie karty RTX 3080 12 GB

RTX 3080 Ti

Idealna karta do WQHD, UWHQD (3440 x 1440 pikseli), a nawet poradzi sobie i z Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Idealny kompromis między RTX-em 3080 a RTX-em 3090.

Inno3D GeForce RTX 3080 Ti X3

Palit GeForce RTX 3080 Ti GamingPro

Zobacz wszystkie karty RTX 3080 Ti

RTX 3090

Karta stworzona do 4K. Bezkompromisowa wydajność, której duża ilość pamięci VRAM (aż 24 GB) przyda się też w wybranych zastosowaniach profesjonalnych.

Inno3D GeForce RTX 3090 X3

ASUS GeForce RTX 3090 TUF Gaming OC

Zobacz wszystkie karty RTX 3090

RTX 3090 Ti

Najwyższa wydajność – karta stworzona do 4K. Możesz też zaszaleć i spróbować w… 8K.

Inno3D GeForce RTX 3090 Ti X3 OC

Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC

Zobacz wszystkie karty RTX 3090 Ti

Komputery z RTX 30

Jeśli szukasz czegoś więcej, poza kartą graficzną, bo przymierzasz się do złożenia nowego PC, ale nie chcesz dobierać ani składać części samemu, sprawdź przykładowe propozycje gotowych zestawów z GeForce’em RTX 30. Kilka z nich mieliśmy okazję przetestować: x-kom Element Plus, Acer Nitro 50 oraz G4M3R.

G4M3R Hero i5-12400F, 16 GB, 1 TB i RTX 3060

Acer Predator Orion 3000 i7-12700/16GB/1TB/Win11 RTX3070

G4M3R ELITE i7-12700K/32GB/2TB/RTX3070Ti/W11x

Gigabyte AORUS MODEL S R9-5900/32GB/1TB+2TB/Win10 RTX3080

Zobacz wszystkie komputery z RTX 30