Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki monitor dla gracza? Wybieramy monitor gamingowy

Gaming to przede wszystkim emocje płynące z ekranu monitora. Niezależnie od gatunku gry, niezależnie od tytułu, na pierwszy plan wysuwa się klarowny i płynny obraz. Dowiedz się jak wybrać monitor do gier i poznaj parametry definiujące panel gamingowy.

Spis treści:

  1. Monitor do gier – od czego zacząć poszukiwania?
  2. Gatunek gry a przekątna monitora.
  3. Matryca IPS, TN czy może VA?
  4. Parametry i funkcje definiujące jakość obrazu.
  5. Polecane monitory dla graczy.
Jak wybrać monitor? Poznaj kluczowe funkcje i najważniejsze parametry
 

Bez monitora nie da się grać i basta. Bez względu na moc obliczeniową komputera, bez względu na posiadane akcesoria po prostu musisz mieć monitor. Na jego ekranie zarządzasz zgrupowanymi w oddziały jednostkami, toczysz epickie pojedynki z wykorzystaniem miecza i magii, karmisz wroga gradem kul z broni wszelkiego kalibru albo pniesz się po szczeblach rozgrywek w symulatorach sportowych.

Potrzebujesz monitora do gier. Niby rzecz prosta i oczywista, ale który model będzie najlepszy? Tego dowiesz się z lektury naszego poradnika.

Monitor do gier – od czego zacząć poszukiwania?

Być może pomyślisz, że od ustalenia ceny. Tyle pieniędzy mogę wydać, jaki monitor za to kupię? Niestety nie do końca trafne podejście, bo może się okazać, że inwestując niewiele większą kwotę, kupisz lepszy panel. Albo odwrotnie – unikniesz zakupu modelu zbyt drogiego, którego potencjału po prostu nie wykorzystasz. Jak zatem postępować?

Krok 1.

Kupno monitora do gier poprzedź analizą podzespołów swojego komputera. Przyjrzyj się przede wszystkim parametrom karty graficznej. Zaskakujące? Być może, ale im wyższa rozdzielczość monitora, tym wyższa musi być wydajność VGA. Ta zasada odnosi się również do proporcji ekranu monitora dla gracza. Pisaliśmy już o tym w poradniku: Jaką kartę graficzną wybrać?

Pamiętaj też o technologii synchronizacji obrazu. Skorzystasz z niej tylko wtedy, gdy zajdzie zgodność między technologią a kartą graficzną (FreeSync współpracuje tylko z kartami graficznymi AMD, G-Sync wykorzystasz z kolei przy układach NVIDIA). Karta graficzna musi mieć też złącze DisplayPort 1.2a.

Krok 2.

Zastanów się, w jakie gry grasz najczęściej, bo to do nich dobiera się monitor gamingowy, a nie odwrotnie. Niestety nie wszyscy gracze zdają sobie sprawę, jak bardzo format i przekątna obrazu wpływają na komfort rozgrywek. Ten aspekt szczególnie przejawia się w strzelankach, w wyścigach oraz w rajdach.

Krok 3.

Klasyczny monitor gamingowy czy może zakrzywiony? Pytanie, które na etapie poszukiwań panelu do gier pojawia się coraz częściej, a które w istotny sposób wpływa na jakość doznań płynących z ekranu. Odpowiedź zależy tak naprawdę od tego, jak duży monitor chcesz kupić. O komforcie płynącym z obcowania z ekranem curved można mówić tak naprawdę dopiero od przekątnej 27”.

Krok 4.

Myśląc o przestronnym monitorze do gier, sprawdź ponadto, czy aby na pewno zmieści Ci się na Twoim biurku. Szkoda by było, gdyby już po rozpakowaniu okazało się, że przez skośny sufit albo bliskość innych mebli zwyczajnie brakuje wolnego miejsca.

Gatunek gry a przekątna monitora i proporcje obrazu

Każdy gracz ma swoje ulubione tytuły, a nawet ulubione gatunki gier. Ty na pewno też. Być może strzelanki przedkładasz nad strategie (lub odwrotnie), być może chętniej sięgasz po wyścigi albo rajdy, a może nie liczy się dla Ciebie nic poza symulatorami jak FIFA czy NBA 2K. Grasz po prostu w to, co lubisz. Żeby jednak czerpać jak najwięcej przyjemności z gry, musisz dopasować panel do konkretnego gatunku.

Jaki monitor do strzelanek?

Najlepiej taki o proporcjach obrazu 16:9, bo 16:10 to trochę za dużo dla podziałki Full HD. Format 16:9 daje Ci lepszą kontrolę nad rozgrywką, która w strzelankach jest przecież dynamiczna. Za to Ty bez trudu ogarniesz wzrokiem cały panel. Przekątna monitora powinna zawierać się z kolei w przedziale 24 – 27”. Są to wielkości optymalne do gry w tytuły spod znaku FPS, najchętniej wykorzystywane przez graczy profesjonalnych.

Zobacz monitory 16:9

Co do rozdzielczości, Full HD to minimum, po jakie warto sięgać, choć w tej grupie sprzętowej znajdziesz też monitory WQHD, a nawet 4K. Tu powraca kwestia posiadanej karty graficznej, która zapewni płynność przy tak wysokiej rozdzielczości.

Jaki monitor do gier sportowych i wyścigów?

Pora zwiększyć proporcje i przesiąść się na format 21:9. Zwłaszcza wtedy, gdy w Twojej bibliotece gier królują serie Need for Speed, Project Cars, WRC albo F1. Mechanika wyścigów i rajdów, choć dynamiczna, jest zupełnie inna niż w strzelankach. Przydaje się zatem szersze pole widzenia, pozwalające przygotować się do kolejnego manewru albo nie dać się wyprzedzić przeciwnikowi, którego maska pojawia się w rogu ekranu.

Zobacz monitory 21:9

Jaki do strategii i platformówek?

Gamingowy monitor o proporcjach obrazu 21:9 to także doskonały wybór dla miłośnika strategii oraz tytułów z gatunku MOBA. W nich dużo się dzieje, szczególnie podczas walnych batalii. O ile łatwiej zarządzać jednostkami lub zmieniać strategię, gdy widzisz całe pole bitwy. Nie tylko jej centrum, gdzie toczą się najcięższe walki, ale i flanki, skąd możesz się spodziewać natarcia. Panoramiczny monitor do gier pozwala błyskawicznie ocenić potencjał wrogich jednostek. Widzisz też, jak daleko są od Ciebie, a także jak liczne posiłki nadchodzą już w czasie starcia.

Podobnie rzecz się ma z grami platformowymi oraz przygodówkami. Tam poruszasz się często po rozległych przestrzeniach, a pomyślne zakończenie poziomu zależy od udanej sekwencji ruchów. Widząc, co Cię za chwilę czeka, możesz zaplanować kilka posunięć naprzód i zwiększyć swą szansę na zwycięstwo, bez strat na pasku życia.

porównanie proporcji obrazu 16:9 i 21:9 w grach

Matryca IPS, TN czy może VA?

Jeszcze do niedawna podział monitorów na gamingowe i niegamingowe był wyraźny. Prym wiodły modele z matrycą TN ze względu na najszybszy czas reakcji. Matryce IPS oferowały wprawdzie najlepsze kolory i szerokie kąty patrzenia, ale odbywało się to kosztem smużenia obrazu. Były też droższe. Wreszcie pojawiły się matryce VA, które wprowadziły najlepszą czerń. Trzeba więc było wybierać.

Dziś ten podział uległ zatarciu. Parametry zarezerwowane do niedawna dla jednej matrycy znajdziesz też w pozostałych typach. I tak monitor do gier z matrycą IPS zapewni Ci intensywne kolory oraz szerokie kąty patrzenia w pionie i w poziomie. Mało tego oferują czas reakcji 1ms, który znajdziesz w modelach za około 600 zł, choć w tym przypadku częstotliwość odświeżania ekranu liczy 75 Hz. Myśląc o wyższym współczynniku odświeżania, wynoszącym ponad 100 Hz, przyjdzie Ci sięgnąć głębiej do kieszeni. Jakość wyświetlanego obrazu jest jednak fenomenalna.

Zobacz monitory z matrycą IPS

Wspomniane wyżej monitory do gier z matrycą TN wciąż stanowią największą rodzinę wyświetlaczy gamingowych. Owszem, zakup takiego panelu wiąże się z pewnym kompromisem na rzecz kolorów, ale rekompensuje to czas reakcji 1ms (GTG), odświeżanie sięgające 144 Hz już w modelach poniżej 1000 zł, a także wysoka jasność. Co więcej, kąty patrzenia wcale nie są małe. Sięgają nawet 170° w poziomie, dzięki czemu, gdy Ty przechylasz się w fotelu, obraz nie traci na jakości. W dobrej cenie otrzymujesz najlepszą płynność obrazu, a to nieocenione wsparcie w dynamicznych tytułach. Przede wszystkim w strzelankach, symulatorach sportowych i grach RPG.

Zobacz monitory z matrycą TN

Monitory dla graczy z matrycami VA plasują się pomiędzy modelami z panelem IPS a panelem TN. Ich atutem jest świetne odwzorowanie czerni, co z kolei potęguje wrażenie głębi w grach. Rzecz fundamentalna, jeśli w Twojej bibliotece królują gry osadzone w mrocznych klimatach. Kupując monitor z matrycą VA otrzymujesz więc krótki czas reakcji (już w najtańszych modelach liczy 4ms), odświeżanie 144 Hz (również w monitorach za mniej niż 1000 zł) oraz szerokie kąty patrzenia (178° w pionie i w poziomie). Jeśli chcesz kupić zakrzywiony monitor do grania za nieduże pieniądze, rozważ właśnie panel VA.

Zobacz monitory z matrycą VA

Parametry i funkcje definiujące jakość obrazu

Rozdzielczość obrazu

Gładkie tekstury, te wszystkie detale uzbrojenia jednostek, ślady, jakie pozostawia na karoserii auta zderzenie z innym autem, majestatyczne krajobrazy, dla których warto czasem przerwać wykonywanie misji – to dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu możesz podziwiać powyższe obrazy w doskonałej jakości. Tyle że termin wysoka rozdzielczość nie jest jednorodny i dla każdego gracza oznacza co innego. Absolutne minimum to rozdzielczość Full HD, lecz jeśli Twój komputer dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić panel WQHD albo 4K. Oczywiście pod warunkiem, że ustawienia gry pozwalają na wykorzystanie tak wysokiej podziałki.

Monitor do gier 4K – czy taki zakup ma sens?

Odpowiedź zależy od dwóch kluczowych czynników:

  • czy zależy Ci głównie na oprawie wizualnej gier?
  • oraz – temat bumerang – czy masz dostatecznie wydajną kartę graficzną?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi tak, to monitor 4K UHD jest dla Ciebie. A jest to godny uwagi panel. Szczegółowość wyświetlanego obrazu jest obecnie najlepsza na rynku. Gładkość tekstur doskonała. Realizm rozgrywki na najwyższym poziomie. Smaczku dodaje fakt, że 28-calowy monitor do grania w 4K (z matrycą TN lub IPS) kupisz już za około 1500 zł. Cena atrakcyjna jak na tak zaawansowany wyświetlacz. Zakup takiego monitora jest przy okazji inwestycją na przyszłość, bo wydawcy gier również stawiają na podziałkę Ultra HD.

Zobacz monitory 4K UHD

Częstotliwość odświeżania

Obraz, który smuży i nie jest klarowny to prawdziwa udręka. Rozmywają się nie tylko sceny walk, ale i widok, gdy szybko przeciągasz myszą, chcąc natychmiast przejść w inną część mapy albo przenieść celownik broni na innego przeciwnika. Te sekundy, podczas których nie widzisz dokładnie wyświetlanej zawartości, mogą zakończyć się klęską. Jeśli przegapisz wrogiego zwiadowcę, atak z zaskoczenia zwyczajnie się nie powiedzie. A jeśli nie zauważysz innego strzelca, no cóż, wygra ten, kto pierwszy wystrzeli. Wiesz jak to jest.

Dlatego monitor do gier powinien oferować współczynnik odświeżania obrazu minimum 75 Hz. Niższy wynik uniemożliwi wyświetlanie wyższej liczby klatek na sekundę niż wspomniane 75. Idąc tym tropem do 120 fps-ów potrzebujesz odświeżania przynajmniej 120 Hz, wyższy wynik wymaga 144 Hz. Poza tym, żeby zachować spójność obrazu, bez efektu szarpania, niezbędna jest technologia synchronizacji obrazu. O niej teraz słów kilka.

Zobacz monitory z odświeżaniem 144 Hz

porównanie obrazu o niskiej i wysokiej częstotliwości odświeżania

Technologia synchronizacji obrazu

Masz kartę graficzną z wysokiej półki. Jej procesor graficzny generuje pewną liczbę klatek obrazu na sekundę, ale dochodzi do konfliktu pomiędzy liczbą fps-ów a częstotliwością odświeżania obrazu na ekranie monitora. To się zdarza. Na szczęście istnieje rozwiązanie w postaci technologii synchronizacji obrazu. Zdecydowana większość monitorów dla graczy oferuje technologię AMD, czyli FreeSync, która współpracuje z kartami graficznymi AMD. Mając w komputerze VGA marki NVIDIA poszukaj monitora z technologią G-Sync.

A jak działają wymienione technologie? Mają za zadanie zsynchronizować liczbę klatek obrazu na sekundę z częstotliwością odświeżania ekranu. Zapobiegają powstawaniu szarpania i rwania wyświetlanego obrazu, kiedy to w górnej części ekranu widać już kolejną klatkę a w dolnej poprzednią. Nie dość, że wygląda to fatalnie, to jeszcze utrudnia szybką reakcję na rozwój wydarzeń w grze.

technologia synchronizacji obrazu w grach i jej brak

Czas reakcji

Wraz z wysokim współczynnikiem odświeżania powinien podążać krótki czas reakcji plamki. Zasada jest prosta – im mniej, tym lepiej. Idealny wynik to oczywiście 1ms, ale przy 4ms grasz już komfortowo, czyli bez smużenia. Poziom 5ms nie dyskwalifikuje rzecz jasna monitora. Obraz nie będzie ostry jak brzytwa, ale będzie to dobry wybór dla gracza, który rozpoczyna przygodę z gamingiem albo gra okazjonalnie. Monitor z wynikiem 10ms raczej nie nadaje się do gier.

Zobacz monitory z czasem reakcji do 4ms

Predefiniowane tryby gry

Niektóre monitory dla graczy oferują dodatkowo predefiniowany tryb gry. Po jego aktywacji gra niejako przejmuje kontrolę nad wyświetlaniem obrazu, zmieniając standardowe ustawienia kolorów, czerni i kontrastu na takie, które wierniej odwzorują wirtualny świat.

Oprócz tego w wybranych monitorach gamingowych znajdziesz tryby pracy dedykowane konkretnym gatunkom gier. Najczęściej są to tryb RTS i FPS. Monitor samoczynnie dokonuje niezbędnych zmian. I choć na pierwszy rzut oka są subtelne, to w istotny sposób wpływają na stronę wizualną rozgrywki.

Kontrast statyczny

Najpierw definicja: kontrast jest to stosunek między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem wyświetlanym na ekranie monitora. Tu z kolei obowiązuje zasada – im więcej, tym lepiej. Miej tylko na uwadze, że chodzi o kontrast statyczny, bo to ten parametr definiuje intensywność kolorów oraz głębię czerni. Parametry niezbędne dla efektownej projekcji.

Tryb HDR

Gry zaczęły przypominać filmowe widowiska. Ich twórcy dbają o najdrobniejsze szczegóły lokacji, bez względu na to, czy odzwierciedlają jakieś realne miejsce, czy w całości powstały w wyobraźni projektantów. Przemierzając świat gry widzisz niebo, a na nim skłębione chmury i słońce. Drzewa nie są zbitkiem kwadratowych pikseli o różnej kolorystyce, ale perfekcyjnie odwzorowanym modelem 3D, który podlega siłom natury i prawom fizyki. I tak jak w prawdziwym świecie widoczność poszczególnych elementów zależy od światła.

Dla zachowania naturalnego efektu przejścia między tonacjami kolorów, między głębią czerni i między jasnością bieli monitory do gier wzbogacono trybem HDR (High Dynamic Range). W rezultacie, gdy wchodzisz do ciemnej lokacji ta ciemność ulega stopniowaniu. To, co najbliżej wejścia jest oświetlone lepiej. To, co w głębi skrywa mrok. Tak jest w rzeczywistości i tak jest w grach dzięki technologii HDR.

Co dzięki temu zyskujesz? Wierniejsze odwzorowanie świata, to po pierwsze. Wygląda bardziej realistycznie i cieszy oko w czasie gry. Po drugie lepszą widoczność. Nie tylko w ciemności, ale i w miejscach silnie naświetlonych (na przykład, gdy wykonujesz manewr samolotem pod słońce). Tryb HDR poprawia przy okazji kolory, podnosząc ich intensywność.

porównanie obrazu w grach z trybem hdr i bez trybu hdr

Matowa powłoka ekranu

Dziś wszystkie monitory dla graczy mają matową powłokę anti-glare, czyli taką, która zapobiega odbijaniu się światła. Bez niej gra w ciągu dnia byłaby co najmniej utrudniona. Kiedyś gracz musiał szczelnie zakrywać okno, żeby na ekranie widzieć fabułę gry, a nie swoją twarz. Pojawienie się matowej powłoki rozwiązało ten problem i możesz grać w słoneczny dzień, widząc wyraźnie zawartość ekranu. Powłoka anti-glare niweluje ponadto refleksy pochodzące z intensywnego sztucznego światła, na przykład lampki biurkowej stojącej blisko monitora.

Wąskie ramki

Nie są one niezbędne, jeśli na biurku ma się znajdować tylko jeden monitor. Lecz jeśli chcesz rozszerzyć widok na kilka ekranów (na przykład na trzy), koniecznie sięgnij po modele z wąskimi ramkami. Zyskasz dzięki temu szersze pole widzenia, oddzielone jedynie minimalną linią pionową. Informacji o takiej konstrukcji szukaj w specyfikacji i opisach.

Polecane monitory dla graczy

polecane monitory dla graczy

Acer Predator XB240HBBMJDPR

Acer Predator XB240HBBMJDPR

24-calowy panel Full HD dla gracza z matową matrycą TN, czasem reakcji 1ms oraz odświeżaniem 144 Hz. Dzięki 6-osiowej regulacji kolorów dopasujesz nasycenie barw do własnych upodobań. Monitor zapewnia także szeroki zakres regulacji, od wysokości po pivot.

MSI Optix MAG271C Curved

MSI Optix MAG271C Curved

Doskonały wybór dla gracza szukającego zakrzywionego monitora Full HD, z czasem reakcji 1ms i odświeżaniem 144 Hz. Matryca VA zapewnia szerokie kąty patrzenia, a minimalistyczne ramki sprawiają, że obraz rozciąga się nieomal po same brzegi urządzenia.

Samsung C24FG73FQUX Curved Quantum Dot

Samsung C24FG73FQUX Curved Quantum Dot

Oto monitor, który imponuje płynnością i jakością obrazu. Przekątna tego zakrzywionego ekranu liczy 24”, częstotliwość odświeżania liczy 144 Hz, a czas reakcji to tylko 1ms. Na dokładkę otrzymujesz kontrast 3000:1, technologię Quantum Dot Color, HDR oraz szerokie kąty widzenia.

iiyama G-Master G2530HSU Black Hawk

iiyama G-Master G2530HSU Black Hawk

Legenda wśród monitorów gamingowych z ekranem 24,5”, minimalistycznymi ramkami, technologią FreeSync matrycą TN oraz czasem reakcji 1ms.  A predefiniowane tryby gier, m.in. do FPS i strategii, a także funkcję Black Tuner, którą regulujesz jasność oraz poziom czerni.

LG 24MP59G

LG 24MP59G

Jeden z najlepszych monitorów na początek przygody z grami. Zwłaszcza do strzelanek. Ten panel Full HD ma przekątną 24”, matową matrycę IPS, czas reakcji GTG 5ms oraz matową powłokę wyświetlacza. Dzięki funkcji Game Mode masz łatwy dostęp do ustawień zoptymalizowanych pod gry z gatunku FPS i RTS.

BenQ ZOWIE XL2546

BenQ ZOWIE XL2546

Przedstawiamy łakomy kąsek dla wymagającego gracza. Oprócz podziałki Full HD, czasu reakcji 1ms, odświeżania do 240 Hz i trybu gier monitor ma osłony przeciwsłoneczne. Posiada ponadto przełącznik S-Switch, służący do szybkich zmian profili obrazu. 

HP 25Mx

HP 25Mx

Praktycznie bezramkowy, 25-calowy monitor od HP. Doskonałą i płynną projekcję zapewniają rozdzielczość Full HD, odświeżanie 144 Hz, oraz czas reakcji 1ms. Do jego atutów zaliczają się również szerokie kąty widzenia oraz jasność, która wynosi 400 cd/m2.

Dell Alienware AW3418DW

Dell Alienware AW3418DW

Tym razem przedstawiamy monitor WQHD 34” z zakrzywionym ekranem IPS. Dzięki proporcjom 21:9 obraz nabiera głębi. Jednocześnie technologia G-Sync wyświetla zawsze pełne klatki, współpracując z GPU firmy NVIDIA. Monitor ma oprócz tego aż 6 trybów gry: 3 fabryczne i 3 konfigurowalne.

Acer Predator XB271HKBMIPRZ

Acer Predator XB271HKBMIPRZ

Na koniec propozycja 4K UHD. 27-calowy monitor z szerokokątną matrycą IPS. Czas reakcji to 1ms, a panel wspiera technologię NVIDIA G-Sync. Chroni wzrok podczas gry, stabilizując drgania obrazu na ekranie. Daje się również regulować w kilku płaszczyznach.

Przeczytaj też pozostałe poradniki o monitorach

jaki monitor dla grafikaJaki monitor 4KJaki monitor do biura i do domu

Zobacz wszystkie monitory dla graczy w x-kom