Odpowiedz na kilka pytań
Kategoria laptopy obejmuje niezwykle szerokie spektrum produktów, różniących się przeznaczeniem, przekątną ekranu, wydajnością, dostępnymi technologiami, ale przede wszystkim budową. Notebook jest klasyczną konstrukcją mobilną jak np. laptop gamingowy albo stacja robocza. Ultrabook jest z kolei sprzętem ultra-smukłym, którego wysokość nie powinna przekraczać 18 mm. Przekątna nie ma tu żadnego znaczenia. Ultrabooki mają też często szybkie i bezpieczne dyski SSD. Do tych urządzeń zaliczają się głównie notebooki biznesowe. Laptop 2 w 1, inaczej laptop konwertowalny, łączy w sobie funkcje tradycyjnego laptopa oraz tabletu. Jego budowa umożliwia obrócenie ekranu o 360° i jego dalszą obsługę za pomocą dotyku. W niektórych modelach istnieje ponadto możliwość całkowitego odłączenia klawiatury. W rękach zostaje Ci tablet, który niejednokrotnie ma moc tradycyjnego komputera.
Sprawdź nasz: Ranking najbardziej opłacalnych laptopów
Czytaj nasz poradnik: Jaki laptop kupić? Wybieramy laptopa do domu
Szybkość pracy laptopa oraz płynność obsługi programów i gier zależą od podzespołów. Kluczowym komponentem jest procesor. Najbardziej wydajne są jednostki posiadające 4 rdzenie, za nimi plasują się CPU 2-rdzeniowe. Równie istotna jest ilość pamięci RAM. Rekomendowana ilość to przynajmniej 8 GB. Na szybkość laptopa – czyli czas uruchamiania systemu oraz programów – wpływa przede wszystkim rodzaj użytego dysku. Nośniki SSD deklasują na tym polu dyski HDD. Warto jednak zainwestować w dwa dyski, instalując na SSD system i często używane aplikacje, a dysk twardy przeznaczając na magazyn danych. Karta graficzna jest komponentem opcjonalnym. W biznesie, w nauce i w codziennym użytkowaniu domowym dedykowana karta graficzna nie jest konieczna, bo wystarczający jest zintegrowany układ graficzny. Potrzebują jej za to gracze, graficy, jak i profesjonaliści korzystający ze stacji roboczych.
Liczba i rodzaj portów, znajdujących się w obudowie laptopa, definiuje, jakie urządzenia peryferyjne i akcesoria możesz do niego podłączyć. Najbardziej uniwersalnym portem jest USB, który zapewnia kompatybilność z klawiaturami, myszkami, a nawet z wieloma modelami słuchawek. USB służy też do transferowania danych z dysków zewnętrznych oraz pendrive’ów. Do portów wideo – HDMI i DisplayPort – podłączysz zewnętrzny wyświetlacz – monitor lub projektor. W Ultrabookach, z uwagi na smukłą konstrukcję, zamiast pełnowymiarowych portów znajdziesz często ich odpowiedniki w formacie mini, bądź micro. Co więcej, niektóre modele mają tylko jeden port – symetryczne USB typu C, do którego podłączysz replikator portów. Z internetem albo siecią firmową połączysz się przez złącze LAN. Łączność bezprzewodową zapewnia interfejs wi-fi. Laptopy biznesowe mają często także wbudowane modemy, obsługujące internet z karty SIM.
Jednym z głównych czynników definiujących wybór laptopa jest przekątna ekranu. W ofercie x-kom znajdziesz m.in.: kompaktowe urządzenia z ekranem 11,6", cenione w biznesie modele 13,3", sprzęt Apple 14,1", popularne w domach notebooki 15,6", a także laptopy z ekranem 17,3", po które chętnie sięgają gracze i graficy. W wyświetlaczach instalowane są matryce matowe – czyli anti-glare, w których nie odbija się światło; błyszczące – wyświetlające cieplejsze kolory; dotykowe – obsługiwane tak, jak tablet. Zwróć też uwagę na: rozdzielczość ekranu – najpopularniejsze są Full HD, WQHD oraz 4K; częstotliwość odświeżania obrazu – sięgającą nawet ponad 300 Hz; oraz technologie obrazu – zwłaszcza gdy zależy Ci na jak najlepszym odwzorowaniu kolorów, bądź wizualnych usprawnieniach dla graczy.
Komfort pisania zależy z kolei od klawiatury obecnej w laptopie. Jeśli piszesz dużo, wybierz model z klawiaturą wyspową, gdzie poszczególne klawisze są od siebie odseparowane. Tak pisze się wygodniej. Gdy zależy Ci na bloku numerycznym, zainwestuj w notebook o przekątnej przynajmniej 15,6”. W mniejszych Num Pad nie występuje. Przydatne jest także podświetlenie klawiatury. Najlepiej, gdy jasność daje się zmieniać. Oprócz tego, w laptopach dla graczy spotkasz często: wyróżnioną sekcję WSAD oraz mechaniczne przełączniki. W seriach biznesowych stosowane są także klawiatury odporne na zachlapanie, a nawet na zalanie.
Sprawdź nasz: Ranking laptopów do domu i biura
Laptop ma tę przewagę nad desktopem, że jest mobilny. Możesz więc zabierać go w podróże służbowe, pracować zdalnie z każdego miejsca na świecie albo jeździć na turnieje dla graczy z własnym sprzętem. Najlepiej, jeśli notebook podróżuje w torbie, w etui albo w plecaku. Ma także zintegrowany ekran, klawiaturę, gładzik i głośniki, a więc wszystko, czego potrzebujesz do pracy i do rozrywki. Dodatkowo notebooki high-end, czyli posiadające najmocniejsze konfiguracje, są tak samo wydajne, jak komputery stacjonarne, co pozwala Ci grać w wymagające gry, a także płynnie pracować z wymagającymi programami. Desktop daje się z kolei łatwo modyfikować, więc z biegiem czasu możesz wymienić w nim wszystkie komponenty. Laptop nie daje Ci aż takiej swobody modernizacji. Oprócz tego, w komputerze PC zainstalujesz chłodzenie wodne CPU, więcej niż jedną kartę graficzną, jak również kilka dysków SSD.
To zależy. Do codziennego użytkowania wystarczy zakupić notebooka lub laptopa 2 w 1. Przeznaczonymi do gier wideo są laptopy gamingowe o mocnych podzespołach. A w pracy najlepiej spisze się smukły i szybki ultrabook.
Dobry laptop ze średniej półki kosztuje od 1800 do 2500 złotych. Są laptopy tańsze, bo już od 1200 złotych, które pozwalają chociażby na płynne surfowanie po internecie. Ale i laptopy droższe, np. te przeznaczone do gier, których ceny zaczynają się od 3000 zł i sięgają nawet do kilkunastu tysięcy. Jak chociażby Acer z kartą RTX 3050.
Najlepsze laptopy do 3000 zł posiadają już bliski standardu dysk SSD, który zadba o sprawne działanie laptopa, jak i odpowiednio wyselekcjonowane komponenty. Do takich laptopów zaliczają się laptopy marki ASUS, Dell, Lenovo czy MSI.
Przy zakupie laptopa najlepiej kierować się dyskiem SSD, wpływającym pozytywnie na prędkość urządzenia. Oprócz tego pamięcią RAM – przynajmniej 8 GB. Czy procesorem o 4 rdzeniach. Do zastosowań biurowych wystarczy zintegrowana karta graficzna, do bardziej wymagających gier konieczna jest dedykowana. Ekran i wymiary w calach dobierzesz odpowiednio do potrzeb.