(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki laptop kupić? Wybieramy laptopa do domu

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu
Zastanawiasz się, jaki laptop kupić? W tym poradniku doradzamy, jak wybrać laptopa do domu i które parametry są najważniejsze. Dowiesz się także, jakie są rodzaje laptopów, jak czytać ich oznaczenia i na co zwracać uwagę podczas kupna.

Jaki laptop do domu kupić?

Dlaczego warto kupować laptopa do domu, skoro dzisiaj większość rzeczy można zrobić z poziomu smartfona? Z czystej wygody – fizyczna klawiatura i duży ekran są niezastąpione podczas pisania maili, korzystania z pakietu biurowego, organizowania wakacyjnych wyjazdów czy oglądania seriali. Poza tym laptop daje dużo większe możliwości multimedialne – zagrasz na nim w gry komputerowe, podłączysz do telewizora czy głośników.

Jak widzisz, laptop do domu może mieć zróżnicowane zastosowania, więc w przypadku takiego sprzętu najważniejsza jest uniwersalność. Komputery przenośne dla profesjonalistów czy gamingu wykorzystywane do podstawowych zadań jedynie zmarnują swój duży potencjał. Laptop biznesowy może z kolei okazać się zbyt dużym wydatkiem jak na komputer do użytku domowego.

Zatem czy dobry laptop do domu to taki, który jest tani? Z pewnością niska cena w stosunku do urządzeń o bardziej konkretnych zastosowaniach jest jednym z wyznaczników. Musisz jednak pamiętać, że prawdopodobnie będzie miał on przynajmniej kilku użytkowników, więc jego eksploatacja będzie większa niż np. laptopa do pracy. Jeśli sprzęt ma posłużyć przynajmniej kilka lat, to kluczem jest odpowiednie dopasowanie jego specyfikacji do konkretnych wymagań, jakie przed nim postawisz.

Jakie są zastosowania laptopów?

Na początek upewnij się, do jakich zastosowań potrzebujesz swojego laptopa. W zależności od przeznaczenia laptop będzie miał specyficzną budowę i określone parametry, którymi powinien się charakteryzować. Oto najpopularniejsze zastosowania:

  • laptop do gier – laptopa gamingowego poznasz już po jego wyglądzie, ponieważ najpewniej będzie miał charakterystyczny design, który ma podkreślać jego wysoką wydajność i ulepszony układ chłodzenia. Jeśli takiego sprzętu szukasz, zobacz nasz poradnik Jaki laptop do gier? Doradzamy, jak wybrać sprzęt dla gracza
  • laptop dla profesjonalistów – czyli dla wszystkich, którzy wykorzystują laptopa jako narzędzie swojej pracy. Potrzeby szerokiego grona grafików, montażystów, architektów, programistów czy fotografów spaja jeden warunek: sprzęt musi być wydajny i wytrzymały. W wyborze takiego laptopa pomoże Ci nasz poradnik Laptop dla profesjonalisty, czyli jaki? Pomagamy dokonać wyboru
  • laptopy biznesowe – takie urządzenia najczęściej charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, które pozwalają zabierać je w częste podróże i umożliwiają wygodną pracę na kawiarnianym stoliku. Przeczytaj nasz poradnik Jak wybrać laptop biznesowy?
  • laptop na studia – w zależności od kierunku studiów będzie wyróżniał się czymś innym – na studia informatyczne warto wybrać sprzęt z dużym zapasem mocy, natomiast do studiów graficznych przyda się laptop z matrycą dobrej jakości. W wyborze pomoże Ci nasz poradnik Jaki laptop dla studenta? Wybieramy notebooka na studia
  • laptop do użytku domowego – to laptop, przed którym stoją podstawowe wyzwania w postaci przeglądania internetu, oglądania filmów i seriali, okazjonalnego grania czy podstawowych prac biurowych.

Jakie są rodzaje laptopów?

Podstawowym kryterium wyboru laptopa jest jego rodzaj ze względu na sposób budowy:

  • notebook – dziś traktowany jest jako synonim dla laptopa. Ma uniwersalne zastosowanie i rozmiary, co oznacza, że można na nim pisać, przeglądać internet, oglądać filmy czy grać w gry.
  • ultrabook – zminiaturyzowana wersja laptopa, w której liczy się mobilność, dlatego idealnie nadaje się do przeglądania internetu, pisania czy oglądania filmów w podróży.
  • laptop 2 w 1 – nazywany także laptopem hybrydowym lub konwertowalnym ma dotykowy ekran, który można obrócić o 360° lub odłączyć, by korzystać z niego jak z tabletu.
jaki rodzaj laptopa wybrać?

Notebook, ultrabook czy laptop 2 w 1 – który wybrać do domu?

Na pierwszy rzut oka wszystkie wymienione rodzaje komputerów przenośnych mogą wydawać się do siebie podobne. Jednak najbardziej uniwersalnym laptopem do użytku domowego będzie notebook, dlatego to na tych urządzeniach skupi się ten poradnik. Mimo to wiele parametrów jak, np. matryca ekranu czy wydajność procesora można odnieść do każdego z tych typów urządzeń.

Odrobinę większe rozmiary notebooka względem pozostałych urządzeń nie powinny stanowić problemu nawet podczas przenoszenia go z pokoju do pokoju. Nowoczesne laptopy są bowiem smukłe i coraz lżejsze, więc sprzęt z nieco większą przekątną matrycy wciąż jest poręczny, a przy okazji pozwala wygodniej przeglądać internet, ma dłuższy czas pracy na baterii i wygodniejszą klawiaturę. Notebooki są także z reguły najmniej kosztowne w porównaniu do ultrabooków czy laptopów 2 w 1.

Ultrabooki zazwyczaj są lżejsze niż klasyczne laptopy i trudno poczuć ich ciężar w torbie, natomiast są ograniczone swoimi rozmiarami. Dla osób o większych dłoniach lub przyzwyczajonych do dużych ekranów taki sprzęt może okazać się mało wygodny do pracy mobilnej. Podczas pracy w biurze można jednak podpiąć do niego monitor zewnętrzny i cieszyć się dużą przestrzenią roboczą. Mimo niewielkich rozmiarów ultrabooki zazwyczaj pozwalają na długa pracę na baterii.

Laptop 2 w 1 łączy w sobie klasyczny komputer i tablet w zależności od ustawienia pozycji ekranu. Dzięki temu funkcjonalność urządzenia jest znacznie większa, gdyż można na nim wygodniej oglądać filmy lub przeglądać internet. Laptopy dotykowe są zazwyczaj cięższe i droższe niż zwyczajne notebooki, dlatego wybierz taki sprzęt, jeśli szczególnie zależy Ci na dotykowej obsłudze urządzenia. Dotyk przyda się do używania laptopa w sytuacji, gdy nie ma gdzie rozłożyć całego urządzenia lub dodatkowej klawiatury i myszki.

Modele i oznaczenia laptopów – jak je odczytywać?

Skoro wiesz już, jaki rodzaj laptopa chcesz kupić, to przyjdzie Ci się zmierzyć z wyborem odpowiedniego producenta i modelu. A z modelami laptopów jest trochę tak jak z samochodami. Jeden model laptopa może mieć wiele różnych wariantów „wyposażenia”. Ta wariantywność sprawia, że każdy może wybrać notebooka z takimi podzespołami, jakie mu odpowiadają. System nazewnictwa jest natomiast stworzony po to, żeby od razu rozpoznać interesującą konfigurację.

To wszystko składa się na specyficzne oznaczenie laptopa, które pozornie może wyglądać jak skomplikowany ciąg znaków. Jest to jednak przemyślany i ujednolicony system, który pomaga odczytać najważniejsze parametry laptopa już po jego samej nazwie. Oto przykładowa nazwa laptopa i to, co ona oznacza:

oznaczenia laptopów wyjaśnienie

Jak widzisz, na zmienną konfigurację notebooków składa się najczęściej: inny procesor, różna pojemność pamięci RAM i dysku twardego, dedykowana karta graficzna czy obecność systemu operacyjnego. Teoretycznie niezmieniona natomiast pozostaje obudowa, system chłodzenia czy matryca ekranu. Teoretycznie, ponieważ część producentów cyklicznie wypuszcza odświeżone wersje swoich sprzętów. Można powiedzieć, że laptopy przechodzą lifting tak, jak przechodzą go samochody. Żeby mieć pewność, jaki laptop kupić, należy przyjrzeć się zarówno jego budowie jak i konfiguracji.

Wydajność laptopa do domu, czyli jaką konfigurację wybrać?

Zadania, przed jakimi stoi laptop do domu czy do codziennego użytku, na ogół nie są wymagające. Przeglądanie internetu, obsługa podstawowych programów biurowych (najczęściej Microsoft Office) i upragniony relaks w postaci kolejnego odcinka ulubionego serialu na Netfliksie nie należą do specjalistycznych zastosowań. Jeżeli nie zależy Ci na graniu w ultrapłynności i nie grasz we wszystkie najnowsze tytuły, to również gaming w tym przypadku nie będzie nadwyraz wymagającym zadaniem dla domowego laptopa.

To wszystko zrobisz na notebooku o podstawowej specyfikacji, bez konieczności wydawania bardzo dużych pieniędzy. Jednak wszystkie sprzęty, które są nowe działają płynnie i szybko, natomiast dużo ważniejsze jest to, żeby tak samo działały mimo upływu czasu i większego obciążenia dysku. Dlatego, aby laptop posłużył przez dłuższy czas, warto świadomie podejść do wyboru specyfikacji i wiedzieć, czego można spodziewać się po konkretnych podzespołach.

AMD czy Intel – jaki procesor do laptopa wybrać?

Procesor jest sercem laptopa i odpowiada za działanie całej jednostki. Kupując urządzenie z systemem Windows do wyboru masz dwóch producentów procesora: Intel oraz AMD. Tak naprawdę nie ma jednego, optymalnego modelu procesora ani producenta, który warto wybrać. Wszystko zależy od poszczególnych wymagań.

Jedni powiedzą, że laptopy tanie i dobre nie występują, ale to niekoniecznie musi być prawda. W końcu nawet najtańsze komputery przenośne mogą okazać się wystarczające do konkretnych zastosowań. Na cenę laptopa duży wpływ ma procesor, a do tych najtańszych należą: Intel Celeron, Intel Pentium lub AMD z serii A. Tani laptop z takim procesorem spełni swoją rolę, ale jedynie w przypadku najprostszych zadań i to wykonywanych osobno.

Zobacz laptopy do 2000 złotych

Zdecydowanie większą wielozadaniowość i wydajność zapewniają procesory Intel Core oraz AMD Ryzen. Domowe użytkowanie laptopa co prawda nie oznacza renderowania wielogigabajtowych filmów, ale już kilkanaście kart w przeglądarce ze Spotify w tle i otwartym Wordem lub Excelem zna raczej każdy z nas.

Do takich zastosowań najlepiej sprawdzą się procesory z rodziny Intel Core i3 oraz z rodziny Intel Core i5 – analogicznie w przypadku AMD Ryzen 3 oraz AMD Ryzen 5. Rodzina z wyższą cyfrą jest mocniejsza, a różnica polega na większej liczbie rdzeni lub taktowaniu czy innych parametrach, które najprawdopodobniej odczujesz dopiero podczas grania w gry. Procesory Intel Core i7 oraz i9, a także AMD Ryzen 7 i 9 są polecane natomiast do obsługi profesjonalnych programów lub gamingu na wysokich detalach.

Zobacz laptopy z procesorami Intel Core

Zobacz laptopy z procesorami AMD Ryzen

Dla ułatwienia identyfikacji procesorów spójrz na poniższą grafikę. Na przykładzie jednostki od Intela przedstawia ona schemat nazewnictwa procesorów, ale schemat jest ten sam dla CPU od AMD Ryzen.

oznaczenia procesora wyjaśnienie

Szczególną uwagę zwróć na generację procesora. Laptop z Intel Core i7 w specyfikacji wygląda na demona wydajności, ale jeśli jest o kilka generacji starszy względem najnowszej, to może się okazać, że przykładowy Core i5 najnowszej generacji będzie od niego lepszy. Każda generacja wnosi znaczące usprawnienia i poprawę w wydajności, dlatego warto celować w jak najnowszy procesor, choć różnica jednej czy dwóch generacji w wielu przypadkach nie będzie tak bardzo odczuwalna.

Istotny jest także typ procesora. W zależności od danej jednostki po numerze identyfikacyjnym może nie następować nic, ale mogą też być litery, które świadczą o jego specyfice działania. Dla przykładu oznaczenie H lub X świadczy o procesorze o dużej mocy, HK o dużej mocy i możliwości podkręcenia taktowania, F o braku zintegrowanej karty graficznej, natomiast G o jej obecności. Więcej o oznaczeniach procesora i jego wyborze przeczytasz w poradniku: Jak wybrać procesor? Co trzeba wiedzieć o CPU?

Czy zintegrowana karta graficzna w laptopie to dobry wybór?

Tak, zintegrowana karta graficzna to dobre rozwiązanie, jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań. Najnowsze generacje procesorów ze zintegrowanym GPU są na tyle mocne, że bez problemu powinny poradzić sobie z odpaleniem kilkuletnich gier. A to już jest pewien wyznacznik dobrej wydajności laptopa do codziennego użytku. W końcu nie jest to urządzenie skrojone do grania, więc nikt nie oczekuje po nim technologii ray tracingu. Ale płynnej rozgrywki w rozdzielczości Full HD już tak, a notebook spełniający takie wymagania będzie świetnie spisywał się także do mniej skomplikowanych zadań.

Z tego powodu wybierając laptop do domu, na którym chcesz jednocześnie od czasu do czasu pograć, skup się na procesorze jak najnowszej generacji, a nie na dedykowanej karcie graficznej. Tę zostaw zapaleńcom, którzy oczekują graficznych wodotrysków. Procesor ze zintegrowaną kartą graficzna będzie oznaczony w przypadku Intela oraz AMD dopiskiem „G” na końcu nazwy modelu.

Ile pamięci RAM do laptopa?

Wspomnieliśmy wcześniej o kilkunastu otwartych kartach w przeglądarce, Spotify w tle i pakiecie biurowym. Im więcej laptop ma pamięci RAM, tym więcej kart lub tabelek w Excelu będzie można otworzyć i płynnie się między nimi przełączać. Pamięć RAM w grach przekłada się natomiast np. na szybsze wczytywanie tekstur. Wniosek wydaje się prosty – im więcej, tym lepiej. Tak, ale przy założeniu, że 8 GB pamięci RAM w notebook’u to na dzisiejsze standardy minimum, a 16 GB to optimum. Przeciętny użytkownik nie wykorzysta potencjału 32 lub 64 GB pamięci RAM.

Zobacz laptopy z 16 GB pamięci RAM

Zwróć także uwagę na rodzaj pamięci, czyli jej generację. DDR4 lub DDR5 zapewnią znacznie lepsze osiągi przy zmniejszonym poborze energii niż pamięci DDR2 czy 3. Podobnie sprawa ma się z taktowaniem, które docelowo powinno być jak największe.

Dysk HDD czy SSD?

W dobie serwisów streamingowych, chmur danych i serwisów społecznościowych to nie pojemność dysku jest najważniejsza, a jego rodzaj. Na wałkowanym przykładzie z przeglądarką i Spotify w tle widać, że nie potrzebujesz ogromnej ilości miejsca na albumy ulubionych wykonawców. Masz je wszystkie w ramach pojedynczej aplikacji, do działania której potrzebujesz jedynie internetu. Tak samo jest z serialami i filmami czy zdjęciami z wakacji. Dzisiaj dużo bardziej liczy się szybkość działania i niezawodność dysku.

A właśnie te cechy przemawiają za dyskiem SSD w formacie M.2. Są one droższe w przeliczeniu na gigabajty w stosunku do tradycyjnych dysków HDD, ale różnica w działaniu jest wręcz kolosalna. Otworzenie systemu zainstalowanego na dysku SSD trwa kilka sekund, podczas gdy ta sama czynność na dysku HDD może trwać nawet kilkadziesiąt sekund. Analogicznie sprawa wygląda z otwieraniem aplikacji czy wydajnością w grach.

Poza tym dyski SSD są dużo cichsze, więc możesz zapomnieć o niedającym się skupić szumie wydobywającym się z obudowy. Zresztą ta dzięki dyskowi SSD może być mniejsza i lżejsza, ponieważ sam dysk jest niewielkich rozmiarów – a to znacznie ułatwia przenoszenie urządzenia i korzystanie z niego w terenie. A teren to równie dobre miejsce na pracę na laptopie z takim dyskiem co dom czy biuro, ponieważ nie ma on tylu części mechanicznych co dysk HDD, więc jest mniej awaryjny.

Zobacz laptopy z dyskiem SSD

budowa dysku HDD i SSD

Największą bolączką dysków SSD jest ich większa cena i stosunkowo niewielka pojemność. Ale ponownie – czy w dobie streamingów gra ona aż tak kluczową rolę? Dysk w laptopie o pojemności 256 GB to bezpieczne minimum do podstawowych zastosowań. Jeśli chcesz przechowywać na nim kolekcję rodzinnych zdjęć, wybierz opcję 500 GB lub 1 TB. Uważaj jednak na dysk 128 GB, ponieważ rzeczywista ilość miejsca jest zawsze mniejsza niż ta definiowana przez producenta, a dodatkowo kilkadziesiąt gigabajtów musi być zarezerwowane dla systemu operacyjnego.

Zobacz laptopy z dyskiem HDD

Laptop z systemem czy bez? Jaki system wybrać?

Do specyfikacji notebook’a należy zaliczyć obecność systemu operacyjnego lub jego brak. Oczywiście laptop o takiej samej konfiguracji z wgranym systemem zawsze będzie droższy niż laptop bez systemu operacyjnego, ale takie rozwiązanie poza większą ceną ma praktycznie same zalety. Nie musisz bowiem kupować oddzielnego systemu operacyjnego, który poza zestawem najczęściej jest droższy. Nie martwisz się też jego prawidłową instalacją, a urządzenie jest gotowe do użytku zaraz po wyciągnięciu z pudełka.

Rodzaje systemów operacyjnych:

  • Windows – system operacyjny, na którym pracuje większość laptopów popularnych producentów. Pozwala na bogatą personalizację, instalację większości programów i gier oraz integrację z usługami Microsoftu. Dostępne są różne wersje systemu Windows, np. Home lub Pro, które różnią się możliwościami. Do domowych zastosowań wersja Home będzie wystarczająca.
  • Chrome OS – system, który głównie obsługuje usługi Google, czyli np. YouTube, Gmail, Docs, czy Dysk. Jego możliwości są bardzo mocno ograniczone, dlatego najlepiej nadaje się do przeglądania internetu i korzystania z aplikacji Google.
  • macOS – instalowany fabrycznie w MacBookach, czyli laptopach firmy Apple. Współpracuje z innymi urządzeniami Apple w ramach jednego ekosystemu. Z jednej strony jest ceniony za prostotę obsługi, a z drugiej jest przeznaczony do obsługi nawet najbardziej skomplikowanych programów.
  • Ubuntu/Linux – całkowicie darmowy, ale mniej intuicyjny niż pozostałe systemy, wymaga większej wiedzy technicznej. Nie wszystkie najpopularniejsze programy i gry są z nim kompatybilne, ale jest ceniony za stabilność działania. Sprawdź naszą serię poradników: Jak korzystać z Linuxa?

Budowa laptopa do domu, czyli na co zwracać uwagę?

Nie ocenia się książki po okładce, ale laptopa po jego obudowie już jak najbardziej. W końcu to będzie narzędzie, którego używasz na co dzień, dlatego powinno spełniać Twoje potrzeby i wymagania – poczynając od tych estetycznych po funkcjonalne.

Obudowa z plastiku czy metalu?

Na ogólne wrażenia z użytkowania laptopa, ale i jego cenę bardzo duży wpływ mają materiały, z jakich został wykonany. Aluminiowa obudowa – lub wykonana z każdego innego metalu wysokiej klasy – to nie tylko przyjemne w dotyku zimno, ale także większa odporność urządzenia na upadki i uszkodzenia. Do tego taki komputer wygląda elegancko i może być częścią biznesowego image’u.

Obudowa z tworzywa sztucznego będzie tańsza, ale też mniej ekskluzywna i wytrzymała, do tego szybciej będzie na niej widać ślady użytkowania. Wciąż jednak jest to dobre rozwiązanie, jeśli ma to być laptop do użytku domowego, ponieważ zapewne nie będziesz często go przenosić i narażać przez to na upadki. Zwróć jednak uwagę na to, aby wszystkie plastikowe elementy laptopa były ze sobą dobrze spasowane.

Układ klawiatury i touchpad

Nawet najlepiej dobrana specyfikacja i najlepszej jakości ekran nie wystarczą, jeśli klawiatura i touchpad laptopa będą dla Ciebie niewygodne w użytkowaniu. Oczywiście zawsze możesz podłączyć zewnętrzną klawiaturę i myszkę, ale tych peryferiów nie zabierzesz ze sobą wszędzie. Poza tym to kłóciłoby się z ideą laptopa jako przenośnego komputera.

Na komfort korzystania z klawiatury w dużej mierze składa się skok klawiszy, który najlepiej ocenić w praktyce. Jednak wizualna ocena ułożenia, wielkości klawiszy i odstępów między nimi także może dużo powiedzieć o wygodzie korzystania z klawiatury danego laptopa. Każdy użytkownik ma jednak własne preferencje, więc pod tym kątem nie ma uniwersalnego klucza oceny budowy klawiatury.

Obiektywnie przydatne są natomiast przyciski funkcyjne, które np. ułatwiają sterowanie muzyką bez wychodzenia z programu. Dla osób pracujących w Excelu lub po prostu często korzystających z cyfr szczególnie przydatna okaże się klawiatura numeryczna, która występuje w laptopach z przekątną powyżej 15 cali. Podświetlenie klawiatury przyda się natomiast w sytuacji, gdy praca przeciąga się do późnych godzin nocnych.

Jeśli chodzi o touchpady, to nie musisz martwić się o ich czułość czy wykonanie. W najnowszych laptopach są one bowiem na tyle dobrze wykonane, że bez problemu wykonasz z ich pomocą najważniejsze zadania. Kwestią preferencji jest wielkość i rodzaj przycisków odpowiadających za prawy i lewy przycisk myszy. Te fizyczne mają wyczuwalny skok, natomiast te wtopione w touchpad są dodatkową przestrzenią roboczą.

Głośniki w laptopie

Zwróć uwagę na umiejscowienie głośników, jeśli lubisz korzystać z notebooka w niestandardowej pozycji, np. leżąc na łóżku. Jeśli głośniki będą umiejscowione na spodzie obudowy, to prawdopodobnie dźwięk (jak i system chłodzenia) będzie lekko przytłumiony przez zapadanie się urządzenia w miękkie łóżko. Rozwiązaniem tego problemu są głośniki znajdujące się na boku laptopa lub powierzchni, na której znajduje się klawiatura.

Jaki ekran w laptopie do domu?

W dużej mierze to właśnie od ekranu zależy komfort pracy na laptopie, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz podłączać zewnętrznego monitora. Szczególną uwagę zwróć na rozmiar jego przekątnej, rozdzielczość i typ matrycy.

Przekątna ekranu w notebooku

Standardowa przekątna ekranu wynosi 15,6 cala. Wszystkie rozmiary poniżej lub powyżej są odstępstwami od tej normy. Wraz ze zmianą wielkości przekątnej zmienia się też waga i rozmiar laptopa. Mniejsza przekątna oznacza lżejsze i bardziej poręczne urządzenie, które łatwo schować w torbie i przenieść z miejsca na miejsce. Z drugiej strony to także oznacza mniejszy ekran, na którym nieco trudniej się pracuje, szczególnie w trybie wielu okien czy na rozbudowanych tabelach w Excelu.

Złotym środkiem między mobilnością a ergonomią pracy często okazują się notebooki z przekątną ekranu 14 cali. Do przekątnej ekranu mniejszej o 1,5 cala można bardzo szybko się przyzwyczaić, nawet po długotrwałym korzystaniu ze standardowej przekątnej. Różnica w rozmiarach, a w efekcie w wygodzie przenoszenia laptopa jest natomiast na tyle znacząca, że wielu użytkowników nie wraca już do większych przekątnych.

Zobacz laptopy o przekątnej ekranu 14 cali

Jeśli jednak masz pewność, że będziesz używać laptopa przez większość czasu w domu, to bez wahania wybierz przekątną 15,6 cala lub większą. W takim wypadku to będzie najwygodniejsze rozwiązanie.

Zobacz laptopy o przekątnej ekranu 15,6 cala

Rozdzielczość ekranu

Dobrym standardem rozdzielczości ekranu dla laptopów jest Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej elementów na ekranie się zmieści, a dodatkowo będą ostrzejsze i wyraźniejsze. Wyższa rozdzielczość w notebooka zawsze będzie dawała lepszy komfort pracy, ale też będzie pochłaniać więcej energii i potrzebować większego zapasu mocy. Z tego powodu do codziennego użytkowania rozdzielczość Full HD będzie złotym środkiem między ergonomią pracy a ceną i wytrzymałością baterii samego urządzenia.

Zobacz laptopy z rozdzielczością ekranu Full HD

Jaka technologia matrycy w laptopie?

W notebookach do wyboru masz przede wszystkim dwie technologie matryc – IPS (zwaną także jako WVA ze względów licencyjnych) oraz TN.

Matryca IPS jest polecana grafikom, ponieważ charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, choć niestety nie ma idealnie głębokiej czerni. Jakość IPS-a zależy także od pokrycia palety barw sRGB – im większe, tym bliższe rzeczywistości kolory może wyświetlić. Jeśli coś jest w stanie zadowolić grafika, to tym bardziej zadowoli zwykłego odbiorcę, zwłaszcza że matryca IPS ma szerokie kąty widzenia. Oznacza to, że obraz oglądany z boku nie traci na intensywności kolorów czy kontraście, więc oglądanie filmów w kilka osób nie stanowi żadnego problemu.

Ekran z matrycą IPS i bez matrycy IPS

Największą przewagą matrycy TN nad IPS jest czas reakcji. Dlatego też laptopy z matrycą TN są polecane graczom, którzy lubują się w wykręcaniu jak najlepszego stosunku K/D w grach sieciowych, gdzie liczy się szybkość i refleks. Sprawdzą się one także do zastosowań biurowych i programów, w których odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia nie są zbyt istotne, a ważniejsza jest atrakcyjna cena urządzenia. Na matrycy TN często stosuje się powłokę EWV, której zadaniem jest zwiększanie kątów widzenia.

Matryca matowa czy błyszcząca?

Powłoka matrycy może być matowa lub błyszcząca. Zdecydowanie bardziej komfortowa i mniej męcząca wzrok jest ta pierwsza, ponieważ nie odbija odblasków z otoczenia. Jeśli podczas korzystania z laptopa za Twoimi plecami znajduje się okno, lubisz pracować na zewnątrz lub po prostu często podróżujesz, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie powłoka matowa. Zapewni Ci ona lepszą widoczność obrazu, co szczególnie przydaje się w profesjonalnych zastosowaniach, np. obróbce grafiki czy wideo.

Zobacz laptopy z matową matrycą

matowa matryca w laptopie

Laptopy z błyszczącą matrycą są z reguły tańsze niż te z matową. Ich cechą charakterystyczną jest to, że odbijają światło, więc w mocno naświetlonych miejscach na ekranie może być widoczne odbicie otoczenia, samego użytkownika lub ślady palców. Z drugiej strony błyszcząca matryca jest bardziej odporna i lepiej odwzorowuje kolory niż matowa – są one żywsze i bardziej nasycone, czerń jest głębsza, a kontrast większy. Z tego powodu notebooki z błyszczącą powłoką najlepiej sprawdzą się do oglądania filmów i seriali czy zdjęć – zwłaszcza wieczorową porą.

Zobacz laptopy z błyszczącą matrycą

Jakie złącza w laptopie są najważniejsze?

Podstawowym złączem w każdym laptopie jest złącze USB, dzięki któremu podłączysz większość urządzeń peryferyjnych lub dyski zewnętrzne i pendrive’y. Najczęściej w notebookach znajduje się kilka złączy USB, w tym standardowe USB 2.0 oraz nowsze USB 3.1 o większej przepustowości danych, które pozwala na szybszy przesył plików między urządzeniem zewnętrznym a komputerem.

Jest jeszcze USB-C, które przyda się do sparowania laptopa ze smartfonem lub naładowania go za pomocą powerbanka o odpowiedniej mocy, np. PowerPlay Ultra. Możesz spotkać także laptopy ze złączem Thunderbolt, które wykorzystuje standard USB-C, ale jest od niego zdecydowanie szybsze (nawet do 40 Gbps).

złącza w laptopie infografika

Standardem jest także złącze HDMI, które pozwoli Ci na wyświetlenie obrazu z laptopa na telewizorze czy monitorze. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna podczas pracy, gdyż znacznie zwiększa dostępną przestrzeń roboczą. Każdy meloman doceni natomiast wyjście słuchawkowe mini jack oraz wejście mikrofonowe lub hybdrydowy mini jack obsługujący oba urządzenia. Złącze RJ-45 pozwoli Ci natomiast połączyć się z internetem poprzez kabel, choć zdecydowana większość laptopów obsługuje łączność bezprzewodową Wi-Fi.

Opcjonalnie notebooki są wyposażone w czytniki kart pamięci, które przydają się do szybkiego zgrywania plików z komputera na smartfona i odwrotnie. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla fotografów czy grafików, ale może się przydać podczas codziennego użytkowania – np. do wygodnego przejrzenia zdjęć z wakacji i zgrania ich przy okazji na komputer.

Zobacz laptopy z czytnikami kart pamięci

Zabezpieczenia laptopa – do czego służy linka Kensington?

Urządzenia mobilne mają to do siebie, że zdecydowanie łatwiej je ukraść niż wszystkie inne sprzęty stacjonarne. Dlatego wiele komputerów przenośnych można zabezpieczyć linkami zabezpieczającymi dzięki portowi Kensington Lock czy Noble Wedge. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne np. podczas pracy w kawiarni, ponieważ wystarczy wpiąć linkę do odpowiedniego portu i przymocować ją do wytrzymałego elementu otoczenia. Możliwość pozostawienia laptopa bez nadzoru docenisz podczas każdego wyjścia do toalety. Tyczy się to też pracy w domu, gdzie dzieci tylko czyhają, żeby wziąć sobie laptopa.

linka kensington zabezpieczenie

Innym popularnym rodzajem zabezpieczenia laptopa jest obecność czytnika linii papilarnych. Zasada działania jest podobna do tej znanej ze smartfonów – wystarczy, że przyłożysz palec w odpowiednie miejsce, by zyskać dostęp do komputera. Nie musisz każdorazowo wpisywać hasła ani martwić się, że ktoś będzie próbował je złamać. Jest to więc metoda szybsza i bezpieczniejsza od standardowych zabezpieczeń w postaci hasła czy kodu.

Zobacz laptopy z czytnikiem linii papilarnych

Zobacz wszystkie laptopy w x-komie

Zobacz rankingi laptopów na Geex