Szkolenia, wideokonferencje i prezentacje w formie online to codzienność w wielu firmach. Kamera wbudowana w laptopa czy nawet dodatkowa kamera internetowa mogą nie wystarczyć, by większa grupa osób mogła komfortowo uczestniczyć w spotkaniu zdalnym. Ten problem rozwiązują kamery konferencyjne, dzięki którym każdy uczestnik spotkania poczuje się zauważony i ważny, co może pozytywnie wpłynąć na jego aktywność.
Te profesjonalne urządzenia są w stanie sprawić, że połączenie wideo nie tylko zyskuje dużo lepszą jakość, ale też naturalną perspektywę, która daje wrażenie spotkania w rzeczywistości. To zaś może przełożyć się na większą produktywność i lepszą komunikację między uczestnikami spotkania, którzy widzą i słyszą się bez najmniejszych przeszkód.
Głównymi zaletami kamer konferencyjnych jest to, że są w stanie objąć swoim obiektywem (lub kilkoma) od ok. 90° do nawet 360° widoku pomieszczenia. Dzięki temu rozmówca po drugiej stronie połączenia jest w stanie zobaczyć wszystkich uczestników rozmowy – nawet jeśli są rozsadzeni wokół stołu konferencyjnego. Wybór odpowiednio szerokiego kąta kamery konferencyjnej w dużym stopniu zależy od rozmiaru pomieszczenia, w którym będzie się ona znajdować i ilu ludzi zazwyczaj będzie musiała objąć.
Najlepsze kamery konferencyjne oferują rozdzielczość połączeń wideo na poziomie 4K lub Full HD. Jest to jakość, dzięki której przedstawisz rozmówcy wykres na tablicy lub pokażesz mu interesujące go dokumenty bez obawy, że coś będzie nieczytelne. Pamiętaj jednak, że dużo zależy także od połączenia internetowego, które może wpłynąć na obraz, jaki widzi rozmówca.
Drugim ważnym aspektem kamer konferencyjnych, które poprawiają jakość połączenia, są wbudowane mikrofony. Zbierają one głos zdecydowanie lepiej niż te znajdujące się w przeciętnym laptopie. W tego typu urządzeniu może znajdować się nawet kilka mikrofonów dookólnych, które będą zbierać głos wszystkich uczestników spotkania bez konieczności nachylania się do dodatkowego mikrofonu czy laptopa. Poza tym część kamer konferencyjnych ma wbudowane głośniki, by każdy mógł wyraźnie wszystko usłyszeć.
Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu kamery konferencyjne mogą sprawić, że spotkanie online przebiegnie jeszcze sprawniej niż w rzeczywistości. Chodzi tu m.in. o możliwość zapisywania spotkania na karcie pamięci, by później je dokładnie prześledzić czy wybór jednego z trybów działania. Jednym z najpopularniejszych jest ten, który pozwala na wykrycie i wyróżnienie rozmówcy, ułatwiając tym samym skupienie uwagi na osobie, która np. prowadzi prezentację.
Kamery konferencyjne są samowystarczalnymi urządzeniami o niewielkich rozmiarach, które dzięki wbudowanemu systemowi nie potrzebują do działania dodatkowej konfiguracji na urządzeniu zewnętrznym. Wystarczy że podepniesz taką kamerę do złącza USB lub HDMI telewizora, laptopa lub innego sprzętu z ekranem i rozpoczniesz nadawanie. W zależności od budowy urządzenia można je podpiąć pod ekran telewizora (z klipsem) lub nawet postawić na środku biurka (z podstawą), by rozmówca zyskał 360-stopniowy widok. Z niektórymi kamerami można też połączyć się bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth.
Zobacz kamery konferencyjne w sklepie x-kom