Interfejs audio to łącznik między światem zewnętrznym, a Twoim komputerem. Za każdym razem, kiedy chcesz zarejestrować nagranie z mikrofonu lub instrumentu (np. gitary elektrycznej), potrzebujesz łącznika, do którego wepniesz sprzęt i który przekaże sygnał do komputera. Interfejs audio więc po prostu transmituje nagrywany z zewnątrz sygnał do komputera. Drugim zadaniem interfejsu jest możliwość odsłuchu nagrań bez opóźnień. Do takiego sprzętu podepniesz słuchawki, a niekiedy studyjne kolumny stereo dzięki czemu usłyszysz to, nad czym pracujesz.
Interfejs audio jest potrzebny każdemu, kto chce zarejestrować nagranie w dobrej jakości na komputerze. Niekiedy zewnętrzny interfejs audio można pominąć, np. mikrofonem na USB . W takim wypadku mikrofon można wpiąć prosto do komputera. Pominięcie interfejsu jest tutaj jednak pozorne, ponieważ każdy mikrofon na USB posiada wbudowany już interfejs audio, dlatego nie potrzeba żadnego zewnętrznego. Minusem tego rozwiązania jest to, że interfejsu wbudowanego w mikrofon nie da się już wymienić, a ten osobny, zewnętrzny można. W konsekwencji, jeżeli znudzi Ci się brzmienie mikrofonu na USB, zajdzie konieczność kupna nowego lub będzie trzeba zdecydować się na rozwiązanie rozdzielne. Kiedy znudzi Ci się brzmienie zewnętrznego interfejsu to wystarczy, że kupisz tylko ten element. Mikrofonów nie będzie trzeba wymieniać. Ponadto, w przypadku zepsucia się wbudowanego w mikrofon interfejsu, nie ma opcji naprawy - można jedynie kupić nowy egzemplarz.
Interfejsu audio nie da się jednak w żaden sposób zastąpić ani pominąć, kiedy chce się nagrywać sygnał w dobrej jakości z zewnętrznych instrumentów, np. gitary elektrycznej; lub kiedy jest potrzeba nagrania większej liczby różnych śladów naraz.
Do wyboru jest całkiem sporo rodzajów i modeli interfejsów. Twój wybór powinien opierać się na Twoich realnych potrzebach. Czy chcesz prowadzić podcast w pojedynkę, nagrywać jeden instrument naraz, czy może zależy Ci na kilku, a przynajmniej dwóch wejściach audio, do których podepniesz mikrofon i instrumenty elektryczne? Jeżeli Twój interfejs ma być bardziej wszechstronny, zdecyduj się na taki, który posiada przynajmniej dwa wejścia audio i przynajmniej jedno wyjście na odsłuch. Dla mniej wymagających użytkowników interfejs audio z jednym wejściem będzie w zupełności wystarczający.
Obsługa interfejsu audio jest banalnie prosta. Wystarczy wpiąć urządzenie do komputera i zainstalować wymagane sterowniki ze strony producenta. Niekiedy programy audio wymagają samodzielnego ustawienia źródła dźwięku. Jeżeli więc to nie następuje automatycznie, ręcznie wybierz swój interfejs audio jako źródło dźwięku. Teraz wszystko co robisz na komputerze usłyszysz przez swój interfejs audio i wszystko, co za jego pomocą nagrasz, zostanie zarejestrowane przez komputer.
Zasilanie fantomowe wymagane jest podczas pracy z mikrofonami pojemnościowymi. To one potrzebują dodatkowego zasilania określanego fantomowym. Nie potrzebują go za to mikrofony dynamiczne. Oba rodzaje mikrofonów można wpiąć w ten sam port. Trzeba jedynie pamiętać, by przy mikrofonach pojemnościowych zasilanie to włączyć, a dynamicznych – wyłączyć.
Zobacz interfejsy audio w x-komie