Zaletą inteligentnych żarówek jest możliwość zdalnego sterowania nimi, adekwatnie do bieżących potrzeb. Możesz je włączać i wyłączać tradycyjnym, naściennym przełącznikiem. Możesz też korzystać z aplikacji mobilnej, dopasowując jasność, kolor oraz efekty świetlne do pracy, chwili relaksu, seansu albo filmowego. Łączność z żarówką odbywa się przez Wi-Fi albo przez Bluetooth, zależy to od konkretnego modelu.
Przeczytaj poradnik: inteligentny dom. Jaki system wybrać?
Co ważne, pasują one do najczęściej występujących gwintów, a więc do: E27 (duży), E14 (mały) oraz do GU10 (jak w lampach halogenowych). Za najlepsze inteligentne żarówki uznaje się produkty marek: Philips Hue, Hama, WiZ, Yeelight, TP-Link i Xiaomi. Są to urządzenia o wysokiej jakości, kompatybilne z systemami smart home, zatem dające łączyć się w większe, współpracujące ze sobą całości. Inteligentne żarówki mają różnorakie kształty – od stylizowanych na sprzęt retro, przez te o klasycznym wzornictwie, aż po nowoczesny, modernistyczny design.
Inteligentne żarówki mają tę przewagę nad klasycznymi, że zarządzasz nimi bez wstawania z fotela. Mało tego, zgasisz światło leżąc już w łóżku, bez wyściubiania nosa spod koca albo kołdry. Wystarczy sięgnąć po smartfon i za jego pośrednictwem zapalić lub zgasić światło każdej inteligentnej żarówki znajdującej się w domu.
Sterowanie inteligentnymi żarówkami wymaga pobrania i zainstalowania dedykowanej aplikacji, stworzonej przez danego producenta. Później dodajesz żarówki, które masz w domu. Łączność przez Bluetooth oznacza bezpośrednią komunikację między żarówką a smartfonem. Do łączności przez Wi-Fi potrzebny jest jeszcze pracujący router i dopiero za jego pośrednictwem sterujesz inteligentną żarówką. Philips Hue ma jeszcze rozwiązanie w postaci mostka i to przez niego łączysz się z oświetleniem Philips Hue. W jego skład mogą też wchodzić inteligentne lampy oraz inteligentne taśmy LED.
Polecamy artykuł Piotra z Geex: „A po co mi… inteligentna żarówka?”
Dla każdego elementu wyznaczysz odrębne kolory i efekty, ustawisz też cykle, które imitują Twą obecność, gdy nikogo nie ma w domu. Zaprogramujesz ponadto reguły, czyli zapalanie świateł o określonej godzinie, co ułatwia wstawanie i buduje pewną regularność. Twój smartfon stanie się centrum zarządzania domowym oświetleniem, nim przyciemnisz światło w pokoju dziecięcym, ustawisz półmrok na klatkach schodowych, itp.
Sprawdź nasz: Ranking inteligentnych żarówek
W aplikacjach znajdziesz sekcje poświęcone zmianom określonych ustawień. Zależą one od modelu żarówek i nie w każdej zmienisz wszystkie parametry. Szczegółowe informacje na ten temat umieszczone są w specyfikacji technicznej produktu, tam należy ich szukać. Warto też korzystać z filtrów, które wskażą wyłącznie wybrane żarówki.
Ważne, żeby w pierwszej kolejności sprawdzić barwę światła. Inteligentne żarówki mogą mieć bowiem światło o barwie białej lub RGB. W przypadku barwy białej za dużego pola manewru nie ma. W wybranych modelach zmienisz jedynie temperaturę barwową, przechodząc na skali od barwy zimnej do ciepłej. Niskie wartości oznaczają barwę zimną, dobrą do pracy i do czytania, także do przedpokoju albo garderoby, bo nie przekłamują kolorów. Wysokie wartości oznacza ciepłą barwę – przyjemną, relaksującą, tworzącą kojącą atmosferę w kuchni albo sypialni.
Jednak nie wszystkie inteligentne żarówki pozwalają na regulację tego parametru. Sporo modeli ma stałą temperaturę barwową, świecąc zimnym lub ciepłym światłem.
Dużo więcej frajdy zapewniają inteligentne żarówki RGB. Szybka zmiana kolorów wypełniających pokoje umożliwiają zabawę z dziećmi, barwną imprezę urodzinową albo domówkę, czy też relaks w klimatycznej atmosferze. Kolorami zarządzasz w aplikacji mobilnej, zmieniając je palcem na tarczy z odcieniami RGB.
Rozwiązania najbardziej zaawansowane oferują inteligentne żarówki Philips Hue, które da się połączyć z oświetleniem Razer Chroma (przenosząc efekty świetlne klawiatury i myszy również na ścianę), jak również z Philips Ambilight (rozszerzając świetlną łunę TV na cały pokój).
Pod pojęciem strumienia świetlnego inteligentnej żarówki kryje się jej maksymalna jasność. Im wyższy współczynnik, tym jaśniej świeci żarówka. Oczywiście nie wszędzie potrzebujesz dużego strumienia świetlnego. Optymalnym wyborem jest około 800 lumenów, rzecz jasna dobrze jest mieć kilka takich żarówek w pokoju, aby odpowiednio doświetlić miejsce pracy lub wypoczynku, ewentualnie podzielić pomieszczenie na 2 strefy oświetleniowe.
Żarówki o niewielkim strumieniu świetlnym są dobre do sypialni, na klatki schodowe, do korytarzy, w charakterze dodatkowego oświetlenia kuchni i łazienek albo do pokoju dziecięcego, by pomóc malcom zasnąć.
Kupując inteligentne żarówki, oszczędzasz na rachunkach za prąd. Zużywają go niewiele, bo mają raptem kilka watów mocy, a mimo to świecą bardzo jasno. To Twoja inwestycja w nowoczesność i w środowisko. Jeśli nie masz pewności, jak moc żarówek LED przekłada się na moc tych klasycznych, zerknij w specyfikację techniczną danego modelu. Tam znajdziesz odpowiedź.
Być może wahasz się jeszcze – inwestować w inteligentne żarówkę czy nie? W takim przypadku kup jedną sztukę, przetestuj ją, poznaj jej możliwości, oceń przydatność. A gdy już się przekonasz, dokup kolejne. Tym razem możesz już w zestawach po kilka sztuk. Najlepiej kompletować żarówki jednego producenta, aby zachować kompatybilność i zarządzać nimi z poziomu jednej aplikacji. To znacznie wygodniejsze od przełączania się miedzy kilkoma.
Zobacz inteligentne żarówki w sklepie x-kom