Z ekranu monitora płynie cała przyjemność obcowania z grami wideo. I choć jakość obsługi gier zależy głównie od wydajności komputera, de facto dopiero na monitorze widzisz rezultaty pracy komponentów. Dobra widoczność gamingowej areny jest poza tym niezbędna, by panować nad rozwojem wydarzeń i zwyciężać. Pamiętaj jednak, że nie każdy monitor nadaje się do każdego gatunku gry i nie każdy monitor będzie współpracował z kartą graficzną Twojego komputera.
Monitor komputerowy podłączony jest bezpośrednio do gniazda wideo karty graficznej. Ważne jest zatem, żeby obydwie konstrukcj ściśle współpracowały ze sobą i były kompatybilne. Dlatego, kiedy szukasz nowego monitora do gier sprawdź, ile pamięci wideo ma karta graficzna w Twoim desktopie. Więcej na temat relacji monitor a karta graficzna znajdziesz w poradniku - Jaką kartę graficzną wybrać?
Gatunek gry ma znaczenie. Jeśli więc Twoja gamingowa biblioteka obfituje w strzelanki najlepiej sprawdzi się panel o proporcjach obrazu 16:9. Jego przekątna powinna się z kolei zawierać w przedziale 24” – 27”. W przypadku gier sportowych, głównie wyścigów i rajdów, lepszym wyborem jest monitor 21:9. Masz przed oczami więcej przestrzeni, a to przekłada się na lepszą widoczność toru. Obecność monitora UltraWide na biurku podnosi ponadto komfort walki w grach RPG, przygodowych, strategiach i grach MOBA. Z takim modelem łatwiej kontrolować wydarzenia, które rozgrywają się na rozległej nieraz planszy. Maksymalna przekątna panelu ultra-panoramicznego zależy wyłącznie od ilości wolnego miejsca w pokoju. Dokładniej wyjaśniamy to w poradnik - Jaki monitor dla gracza?
Sprawdź nasz: Ranking monitorów do gier
W monitorach do gier instalowane są 3 rodzaje matryc:
O ile jeszcze do niedawna dało się wyraźnie podzielić matryce monitorów na gamingowe i nie-gamingowe, o tyle teraz granica uległa zatarciu. I tak naprawdę każdej z powyższych matryc możesz dziś używać w grach, oglądając wirtualne starcia pod dużym kątem, ciesząc się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu, jak i krótkim czasem reakcji. Finalnie wybór matrycy monitora powinien zależeć od tego, jakich kolorów oczekujesz i czy zależy Ci na matowej powłoce ekranu.
Sprawdź nasz: Ranking monitorów do konsol
Czas reakcji plamki monitora jest jednym z kluczowych parametrów panelu dla graczy. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej dla Ciebie. Idealna wartość wynosi 1ms, lecz tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby monitor dla gracza oferował czas reakcji na poziomie 2ms, 3ms, 4ms, a nawet 5ms. Tę ostatnią wartość gracze traktują jako graniczną, powyżej której trudno oczekiwać klarownego obrazu. Klarownego, czyli bez efektu smużenia, który utrudnia grę. Zwłaszcza w dynamicznych momentach.
Sprawdź nasz: Ranking monitorów 144 Hz
Istnieje szereg technologii, które podczas gry dbają o poprawę jakości wyświetlanego obrazu. Jedną z nich jest HDR (High Dynamic Range), czyli technologia zapewniająca wierne odwzorowanie światła oraz lepszą widoczność, tak w ciemnych, jak i mocno doświetlonych lokacjach. Równie ważna jest spójność wyświetlanych obrazów, żeby na ekranie nie wyświetlały się jednocześnie dwie niepełne klatki. Aby zapobiegać tego typu sytuacjom, monitory do gier wyposażono w technologie synchronizacji obrazu: NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync. Pierwsza jest kompatybilna z kartami graficznymi GeForce, druga z układami AMD. Pomocne są ponadto tryby gier, zdefiniowane przez producenta monitora, dostępne z poziomu menu urządzenia. Najczęściej występują w formie oprogramowania, dedykowanego do gier z gatunku FPS i RTS. Po ich aktywacji panel samoczynnie zamienia ustawienia kolorów, czerni oraz kontrastu, by poprawić wizualną stronę rozgrywki. Alternatywnie, w niektórych modelach znajdziesz zewnętrzny przełącznik (pilot), ułatwiający wybór odpowiedniego trybu.
Najlepsze monitory do gier znajdziesz w x-komie
Jeśli szukasz modelu odpowiedniego do grania, warto zainwestować w monitor z odświeżaniem minimum 75 Hz czy z zakrzywieniem ekranu, które eliminuje niepożądane zniekształcenia obrazu i perspektywy. Dodatkowo czas reakcji powinien być jak najmniejszy. Idealną wartością jest 1 ms i za takim panelem należy się rozglądać. Takie znajdziesz np. w ofercie monitorów Acer.
Ceny nowych monitorów dla graczy mogą się bardzo różnić – tańsze modele kupisz już za 600 złotych, natomiast te z wyższej półki nawet za 7000 złotych lub więcej. Najbardziej przystępnym cenowo, bo za około 600 zł. W tej cenie kupisz sprzęty takich firm jak iiyama, Philips czy Lenovo. Przy kupnie monitora do gier trzeba zwrócić uwagę na funkcje, które będą dla Ciebie niezbędne – niektóre z nich mogą poważnie wpłynąć na cenę.
Częstotliwość odświeżania jest szczególnie ważna dla graczy, więc większość monitorów do gier najczęściej ma częstotliwość odświeżania co najmniej na poziomie 120 Hz (najszybsza dostępna to 360 Hz), a maksymalny czas reakcji wynosi 5 ms. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na to, czy monitor posiada technologię G-Sync/FreeSync, HDR, odpowiednią gamę kolorów, mnogość portów czy jaki ma typ ekranu (zakrzywiony lub standardowy) i wielkość przekątnej.