Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaką kartę graficzną wybrać? Która jest najlepsza?

Wybór karty graficznej to temat, który spędza sen z powiek nie tylko graczom. Tylko pomyśl: kupić kartę gamingową czy profesjonalną? Chip NVIDIA czy AMD? Z jaką ilością pamięci VRAM? Ze standardowymi zegarami czy w wersji OC? Z podświetleniem czy bez? Jeśli trapi Cię podobny problem, przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści:

 1. Karta graficzna GeForce czy Radeon?
 2. Kiedy model profesjonalny, a kiedy gamingowy?
 3. Ile pamięci VRAM potrzebujesz?
 4. Osiągi kart graficznych w grach.
 5. Wygląd, kultura pracy, dostępne technologie.
 6. Polecane karty graficzne.

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nasz poradnik skierowany jest do osób niebędących specjalistami w dziedzinie kart graficznych. Wiemy, jak trudny może być wybór karty VGA, jeśli weźmie się pod uwagę różnorodność modeli, liczbę pamięci wideo czy też technologii gamingowych oferowanych przez producentów. Przybliżymy Ci zatem tematykę kart graficznych, wyjaśniając kolejne aspekty działania tego jakże ważnego komponentu. Życzymy przyjemnej lektury :)

grafika nvidia czy radeon
 
 

Karta graficzna GeForce czy Radeon?

Jak się okazuje, wybór producenta karty graficznej definiuje przede wszystkim fakt oferowania takiego modelu, który spełnia oczekiwania użytkownika:

Jak się okazuje, wybór karty graficznej określonego producenta uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy dane model spełnia oczekiwania użytkownika, takie jak na przykład:

 • Odpowiednia wydajność (satysfakcjonujące wyniki w benchmarkach).
 • Stabilność i kultura pracy (jest cichy, nie przegrzewa się),
 • Bezawaryjność (inni użytkownicy nie informują o powtarzających się usterkach).
 • Kompatybilność z nowymi technologiami, czyli na przykład VR (oferowana przez karty VR Ready).

Cena jest na dalszym miejscu, bo jeśli nastawiasz się na gry z wysokiej półki, rozdzielczość 4K albo na obsługę programów graficznych, liczysz się z koniecznością wydania większej sumy.

Na zakup tej czy innej karty graficznej wpływa także technologia synchronizacji obrazu w monitorze. Jeśli panel obsługuje technologię AMD FreeSync, jeszcze jakiś czas temu koniecznym był wybór karty Radeon. Teraz jednak karty NVIDIA GTX 10XX oraz nowsze również wspierają to rozwiązanie, choć warto się upewnić, że posiadany przez Ciebie model monitora z FreeSync przeszedł certyfikację i jest gotowy do współpracy z kartą NVIDIA. Rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie pod układy od NVIDIA jest natomiast technologia G-Sync.

monitory z technologią odświeżania NVIDIA G-Sync
 
monitory z technologią doświeżania AMD FreeSync
 

Warto przy okazji wspomnieć o kwestii kompatybilności z pozostałymi komponentami komputera. Otóż nie istnieją żadne przeciwwskazania, by łączyć podzespoły Intel i AMD w jednym zestawie. Nie będą ani blokować swej wydajności, ani nawet jej ograniczać. Nie musisz więc zawężać się do jednego rozwiązania.

 

Karty graficzne do gier a układy profesjonalne

Te dwie rodziny kart graficznych rozdziela wyraźna granica, którą warto poznać, by uniknąć późniejszego rozczarowania. Układy VGA dzielą się bowiem na segmenty: biurowe, gamingowe i profesjonalne.

Karty graficzne biurowe

Pod powyższym terminem rozumiemy karty graficzne do mało wymagających gier, amatorskiej obsługi programu Adobe Photoshop oraz do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości. W odróżnieniu od zintegrowanych układów graficznych, dedykowane karty posiadają własną pamięć – pamięć wideo, zwaną inaczej VRAM. Jej liczba zależy od specyfikacji danego modelu. Tymczasem dla „integry” przydzielana jest pamięć systemowa.

Do zastosowań biurowych oraz domowych wystarczające będą więc karty graficzne NVIDIA GeForce GT oraz wybrane, mniej zaawansowane modele NVIDIA GeForce GTX, a także karty AMD Radeon serii 5xx.

Karty graficzne do gier

Nazwa tego segmentu VGA może być nieco myląca, bo warto podkreślić, że gamingowe karty graficzne nadają się nie tylko do gier. Dzięki dużej mocy obliczeniowej znakomicie radzą sobie także z renderowaniem grafik, grafiką w rozdzielczości 4K, projekcją VR oraz półprofesjonalnym projektowaniem.

Natomiast w grach rola VGA nie kończy się na zapewnieniu określonych ustawień graficznych czy zachowaniu pewnego pułapu fps-ów. Dzięki gamingowej karcie graficznej możesz streamować rozgrywkę w sieci, nie tracąc mocy do obsługi gry, jak również grać na monitorze o wysokim odświeżaniu.

Jeśli zależy Ci na wyższej mocy startowej procesora GPU, zainwestuj w kartę graficzną opisaną jako OC – fabrycznie podkręcona.

Do powyższych zastosowań polecamy karty graficzne NVIDIA GeForce RTX, bardziej zaawansowane NVIDIA GeForce GTX oraz AMD Radeon RX serii 5xxx.

Karty graficzne profesjonalne

Profesjonalne karty graficzne różnią się od pozostałych modeli nawet nie tyle budową, ile specyfiką pracy. Co ciekawe, pomimo ogromnej mocy obliczeniowej nie są idealnym wyborem do gier. Genialnie radzą sobie za to ze specyficznymi i skomplikowanymi obliczeniami inżynieryjnymi, geologicznymi, architektonicznymi itp. Są też cenione przez osoby zajmujące się zaawansowaną grafiką trójwymiarową, profesjonalną obróbką zdjęć oraz materiałów wideo w rozdzielczości 4K.

Karty graficzne do zastosowań profesjonalnych: NVIDIA Quadro i AMD Radeon Pro.

 

Ile pamięci VRAM potrzebujesz?

Pamięć VRAM to inaczej Video RAM, czyli miejsce wykonywania obliczeń przez procesor graficzny. Na wybór ilości pamięci VRAM wpływa:

 • Rozdzielczość w jakiej chcesz grać lub pracować – bezpieczną wartością dla rozdzielczości Full HD jest minimum 4 GB pamięci VRAM. Wyższa podziałka (WQHD) wymaga 6 GB VRAM, a do wykorzystania walorów 4K niezbędne jest 8, a najlepiej 11 GB pamięci wideo.
monitory full hd do gier
 
monitory full hd do domu i biura
 
monitory WQHD do gier
 
monitory WQHD do domu i biura
 
monitory WQHD profesjonalne
 
monitory 4K do gier
 
monitory 4K do domu i biura
 
monitory 4K profesjonalne
 
 • Poziom detalizacji oraz efektów dodatkowych, jak synchronizacja pionowa. Gdy chcesz grać na wysokich detalach, wybierz kartę dysponującą co najmniej 6 GB pamięci VRAM, lecz do ustawień ultra zainwestuj w model co najmniej 8-Gigabajtowy.
 • Format ekranu monitora. Choć może się to wydawać nieistotne, dla panelu w formacie 16:9 wystarczające będzie 4 GB VRAM, podczas gdy dla wyświetlacz 21:9 najlepiej mieć kartę z 6 GB pamięci wideo.
monitory o proporcjach ekranu 16:9
 
monitory o proporcjach ekranu 21:9
 
monitory o proporcjach ekranu 32:9
 
 • Segment gier. Gry e-sportowe, czyli CS:GO, LoL, czy Dota, nie są specjalnie wymagające i dla nich w zupełności wystarczą 4 GB VRAM. Natomiast tytuły z segmentu AAA, jak Wiedźmin, Battlefield 1 albo Watch Dogs, mają duży apetyt na pamięć VRAM, stąd dobrze kupić kartę graficzną z pamięcią co najmniej 6 GB, choć bez wątpienia bezpieczniejszy bufor zapewni model z 8 GB VRAM.

Poza ilością liczy się także rodzaj pamięci wideo. Najpopularniejsze są obecnie moduły GDDR6 oraz GDDR5 i GDDR5X, odznaczające się wysoką przepustowością kości. W grach, gdzie przesyłane są duże ilości danych, ma to kolosalne znaczenie. Moduły GDDR6 znajdziesz zarówno w komponentach GeForce i wśród propozycji AMD.

Pamięć VRAM HBM2 (High Bandwidth Memory) stosowana była natomiast w kartach graficznych Radeon RX Vega, które wciąż można znaleźć w niektórych konfiguracjach komputerów. Pracuje wprawdzie na niższych taktowaniach, lecz dzięki szerszej magistrali oferuje większą przepustowość, a co za tym idzie, płynniejszą obsługę gier.

 

Osiągi kart graficznych w grach

Teraz to, na co czekają wszyscy gracze, czyli ile fps-ów w grach jest w stanie zapewnić dany model karty graficznej. Specjalnie na tę okazję przeprowadziliśmy testy z kilkoma popularnymi grami. Pamiętaj jednak, że sama karta graficzna nie zdziała cudów, bo na finalną liczbę klatek na sekundę wpływa cała konfiguracja. Miej to zawsze na uwadze. Naszą platformę testową oraz wyniki znajdziesz tutaj.

Niebawem zaktualizujemy tę sekcję o wyniki nowych kart graficznych. Tymczasem, trochę sentymentalnie, pozostawiamy zestawienie, w którym króluje GTX 1080 Ti 11 GB.

 

Wielkość, wygląd, kultura pracy i technologie

Niezwykle istotne jest dopasowanie wielkości karty graficznej do obudowy desktopa. Zwłaszcza w przypadku obudów typu microATX oraz iTX, gdzie wolna przestrzeń jest mocno ograniczona i nie ma szans na instalację pełnowymiarowego komponentu. Specjalnie dla takich skrzynek producenci kart graficznych stworzyli miniaturowe wersje VGA.

Design karty graficznej, z pozoru mało istotny, odgrywa ważną rolę w procesie kompletowania zestawu, który znajdzie się we wnętrzu przeszklonej obudowy. Jeśli zależy Ci, by komponenty były jednorodne wizualnie, posiadały podświetlenie LED, ciekawe zdobienia oraz stylowy backplate, masz do wyboru szeroką gamę produktów. Co więcej, karty graficzne dają się łączyć z innymi urządzeniami posiadającymi oświetlenie. Dzięki temu możesz wybrać jeden kolor oświetlenia lub jeden motyw dla:

 • komponentów (nie tylko dla VGA, ale i płyty głównej czy diod LED w obudowie)
 • akcesoriów (klawiatury, myszy, wybranych monitorów).

Konfiguracja odbywa się w dedykowanym panelu, sterowanym z poziomu interfejsu komputerowego, a coraz częściej także aplikacji mobilnej. Nazwa panelu zależy od producenta karty graficznej.

Przez kulturę pracy rozumiemy poziom głośności karty graficznej. Nie całej rzecz jasna, lecz wentylatorów, które wirują w górnej części komponentu. Cichym, a zarazem bardzo skutecznym układem chłodzenia jest układ półpasywny. Przy niskim obciążeniu (na początku pracy i w początkowych stadiach gry) wentylatory stoją w miejscu, a rozpraszanie ciepła następuje samorzutnie przez radiator. Co ciekawe, karty VGA z masywnymi radiatorami potrafią długo pracować bez aktywacji chłodzenia.

Dopiero gdy temperatura wewnątrz układu przekroczy określoną wartość, wentylatory zaczną wtłaczać powietrze do żeber radiatora. Panele sterowania kartą graficzną pozwalają zmieniać szybkość wirowania wentylatorów, w zależności od preferencji użytkownika. Głośność liczy się przede wszystkim podczas pracy, bo w grach i tak wsłuchujesz się w dźwięk ze słuchawek albo z głośników.

Jak działa półpasywny układ chłodzenia karty graficznej
 

Obsługa technologii VR

Budując zestaw, który udźwignie rozgrywki VR, główny nacisk połóż właśnie na kartę graficzną. To jej moc definiuje płynność projekcji, a co za tym idzie, komfort rozrywki w rzeczywistości wirtualnej. Aby generowany obraz był w najwyższej możliwej rozdzielczości, do tego wolny od defektów, smużenia czy opóźnień, postaw na najmocniejsze modele. GeForce RTX 2060 Super, GeForce RTX 2070, GeForce RTX 2080 i Radeon RX 5700.

Do obsługi wyświetlaczy VR niezbędne są też odpowiednie porty, ale więcej informacji o złączach karty graficznej znajdziesz niżej.

Ilość i wielkość wentylatorów

Poza parametrami pracy, karty graficzne różnią się także ilością wentylatorów. Modele referencyjne oraz miniaturowe mają najczęściej po jednym. W wersjach niereferencyjnych znajdziesz ich więcej – od dwóch do trzech, przy czym od liczebności ważniejsza jest ich średnica. 3 wentylatory 50-milimetrowe nie są wydajniejsze niż dwa po 100 mm. Liczba łopatek wentylatora przekłada się z kolei na głośność pracy układu chłodzącego, w myśl zasady – im więcej, tym ciszej.

Myśląc o overclockingu (podkręcaniu zegarów VGA) poszukaj informacji o kierunku wirowania wentylatorów (wyższą skuteczność daje przeciwny kierunek wirowania środkowego modułu). Zwróć też uwagę na wielkość radiatora oraz jego budowę. Łamane żebra zwiększają powierzchnię, a co za tym idzie skuteczność chłodzenia. Kolejny krok to ciepłowody. Najlepiej, gdy są kompozytowe (złożone z kilku warstw). Oczywiście im więcej ciepłowodów przecina radiator, tym lepiej, bo ciepło zostanie szybciej odprowadzone z wnętrza karty. Na możliwość podkręcania karty wpływa też obecność wielofazowej sekcji zasilania, która zwiększa stabilność pracy pod dużym obciążeniem.

Na skuteczność chłodzenia wpływa ponadto zatopienie pamięci VRAM i procesora graficznego w miedzianej płytce. W rozpraszaniu ciepła pomaga również metalowy backplate, który usztywnia poza tym całą konstrukcję, zapobiegając przy okazji odkształceniom dużej i ciężkiej konstrukcji.

Początkującemu użytkownikowi podkręcanie wydajności może się wydawać czymś arcytrudnym. Będzie tak, jeśli zdecydujesz się na samodzielną zmianę częstotliwości taktowania zegarów. Niezbędna jest między innymi wiedza, o ile punktów można bezpiecznie podnieść megaherce dla GPU i VRAM. Na szczęście producenci VGA zdefiniowali tryby pracy układów. Zmian dokonasz w dedykowanych do tego interfejsach, wybierając na przykład tryb Eco, Gaming lub Overclocking. Wystarcza jedno kliknięcie do wzrostu taktowania zegarów. Dodajmy, bezpiecznego wzrostu.

Istnieją również karty graficzne podkręcone fabrycznie. Poznasz je po oznaczeniu OC w nazwie produktu. Od standardowych modeli różnią się bazową częstotliwością taktowania zegarów. Wskaźniki są wyższe już na starcie, lecz mimo to wciąż możesz ją podkręcić za pomocą interfejsu.

Porty karty graficznej

Na ilość i rodzaje portów zwróć uwagę wtedy, gdy planujesz podłączyć więcej niż jeden monitor, gogle VR lub korzystać z technologii synchronizacji obrazu.

 • Port HDMI/mini HDMI pozwala przesyłać obraz w wysokiej rozdzielczości do nowoczesnych paneli, obsługując także wyświetlacze VR.
 • DisplayPort/mini DisplayPort jest złączem kompatybilnym z technologiami NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync.
 • DVI oraz VGA to porty, do których podłączysz monitory starszej generacji.

Upewnij się ponadto, czy zasilacz w Twoim desktopie dysponuje odpowiednią mocą, a także czy posiada tyle wtyczek zasilania PCIe, ile wymaga złącze karty graficznej. W przeciwnym razie zainstalujesz w komputerze wyłącznie kartę graficzną zasilaną złączem PCIe.

Technologia synchronizacji obrazu

Procesor graficzny generuje w trakcie gry określoną liczbę klatek na sekundę (fps). Jednak częstotliwość odświeżania monitora może być zupełnie inna, więc w dynamicznych scenach obraz może być rozrywany (screen tearing). Aby temu zapobiec, tak NVIDIA jak i AMD, stworzyły technologie synchronizacji obrazu. Mają za zadanie ujednolicić liczbę fps-ów z częstotliwością odświeżania ekranu, zapewniając płynną projekcję.

SLI i CrossFire, czyli mostkowanie kart

Z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, marzących o ekstremalnie wydajnych desktopach, producenci kart graficznych wprowadzili opcję ich łączenia w jeden super-układ (tzw. multi-GPU). Technologia NVIDIA nosi miano SLI, podczas gdy AMD nazwało swe rozwiązanie CrossFire.

W efekcie połączenia kart graficznych zwiększeniu ulega moc obliczeniowa, ale nie sumuje się ich pamięć VRAM. Warto o tym pamiętać. Dziś jednak odchodzi się od mostkowania VGA, gdyż moc współczesnych kart graficznych, szczególnie z najwyższego segmentu, spełnia oczekiwania użytkowników. Układy multi-GPU stosuje się właściwie tylko w koparkach kryptowalut.

Gwarancja producenta

Ostatni, ale ważny aspekt, wpływający na wybór karty graficznej to gwarancja. Jeśli desktop jest Twoim narzędziem pracy, chcesz mieć przecież pewność, że w krótkim czasie nie zostaniesz bez ochrony gwarancyjnej.

 

Polecane karty graficzne

Karty graficzne biurowe

powercolor radeon rx550

PowerColor Radeon RX 550 Red Dragon 4GB GDDR5

Kompaktowa karta graficzna z 4 GB pamięci VRAM. Wysokiej jakości podzespoły oraz wydajny układ chłodzenia gwarantują sprawne działanie i optymalną wydajność. Świetnie sprawdzi się w podstawowych zadaniach, jak na przykład obsługa prostych programów graficznych, odtwarzanie wideo w wysokiej rozdzielczości oraz gra w mało wymagające gry.

ASUS GeForce GTX 1050 Ti Phoenix 4GB GDDR5

ASUS GeForce GTX 1050 Ti Phoenix 4GB GDDR5

Druga propozycja przeznaczona do desktopów o mniejszych obudowach. Z łatwością sprosta wymaganiom podstawowych i średnio zaawansowanych programów graficznych. Ale wykaże się też w gamingu, szczególnie w popularnych tytułach e-sportowych. A to dzięki m. in. zapewniającemu efektywne chłodzenie wentylatorowi, który osadzono na podwójnym łożysku kulkowym, oraz wsparciu oprogramowania GPU Tweak II.

Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER OC 4G

Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER OC 4G

Świetne rozwiązanie, jeśli szukasz w miarę uniwersalnej karty graficznej, która cechuje się niezłą kulturą pracy i poradzi sobie z mniej wymagającymi tytułami. Aktywny układ chłodzenia z wentylatorem o średnicy 90 mm utrzymuje optymalną temperaturę, a oprogramowanie Aorus Engine umożliwia łatwą kontrolę najważniejszych parametrów, jak np. napięcie, częstotliwość taktowania, prędkość wentylatora.

Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6GB GDDR5

Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6GB GDDR5

Ta karta nie tylko usprawni pracę z programami graficznymi, ale także umożliwi płynną rozgrywkę w wiele tytułów – także tych nieco bardziej wymagających – w rozdzielczości Full HD. Układ chłodzenia, wyposażony w dwa wiatraki oraz w aluminiowy radiator, skutecznie reguluje temperaturę. Co ważne, przy niskich obciążeniach, które są charakterystyczne właśnie dla pracy biurowej, wentylatory pozostają bierne, co zmniejsza zużycie energii i poziom hałasu.

Karty graficzne do gier

MSI Radeon RX 5700 GAMING X 8GB GDDR6

MSI Radeon RX 5700 GAMING X 8GB GDDR6

Karta graficzna wykonana w architekturze RDNA, przy użyciu procesu 7 nm FinFET. Wyposażona w 8 GB pamięci VRAM GDDR6, gwarantuje wysoką szczegółowość i płynność w rozdzielczości Full HD, także w przypadku tytułów triple A. Zaawansowany system chłodzenia Twin Frozr 7 z radiatorem i dwoma wentylatorami TORX 3.0 zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła i nie dopuszcza do przegrzania elementów.

ASUS Radeon RX 5700 XT TUF OC 8GB GDDR6

ASUS Radeon RX 5700 XT TUF OC 8GB GDDR6

Połączenie możliwości, które daje architektura RDNA, z potencjałem OC. Aktywny system chłodzenia z trzema wentylatorami o zoptymalizowanej konstrukcji doskonale radzi sobie z regulacją temperatur. Mało tego, łożyska z certyfikowaną odpornością na kurz (IP5X) przedłużają żywotność układu. Z kolei oprogramowanie ASUS GPU Tweak II pozwala regulować konkretne parametry, jak np. taktowanie GPU czy częstotliwość pracy pamięci.

Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6

Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6

Najwyższe ustawienia grafiki i superpłynna rozgrywka? Z tą kartą to jak najbardziej możliwe. I to przy zachowaniu optymalnych temperatur. Za chłodzenie odpowiada tu innowacyjny system Windforce 3x. Układ trzech wiatraków o średnicy 80 mm każdy (jeden obraca się w przecienym kierunku) oraz masywny radiator doskonale rozpraszają ciepło, gwarantując przy tym jak najlepsze osiągi.

Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8GB GDDR6

Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8GB GDDR6

Idealny wybór, jeśli oprócz jak najbardziej realistycznych wrażeń z ogrywania kolejnych tytułów cenisz też na dopracowany wygląd Twojego desktopa. W kwestii wydajności otrzymujesz najlepsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania, jak np. obsługa technologii Ray Tracing. W kwestii wyglądu – efektowne podświetlenie RGB Fusion 2.0. A nad optymalną temperaturą czuwają trzy wentylatory o średnicy 100 mm każdy.

Karty graficzne do zastosowań profesjonalnych

AMD Radeon Pro WX 7100 8GB GDDR5

AMD Radeon Pro WX 7100 8GB GDDR5

2304 procesory strumieniowe i 8 GB pamięci VRAM GDDR5 o przepustowości 224 GB/s to gwarancja świetnej wydajności w profesjonalnych zastosowaniach, jak na przykład: projektowanie CAD/CAM, renderowanie grafiki czy montaż wideo. Wydajność pojedynczej precyzji wynosi 5,73 TFLOPs, a w podwójnej precyzji – 358 GFLOPs. To imponujący wynik. Ponadto karta posiada cztery złącza DisplayPort 1.4, które wspierają ekrany 4K, 5K, a nawet 8K.

AMD Radeon Pro WX 5100 8GB GDDR5

AMD Radeon Pro WX 5100 8GB GDDR5

Kolejna propozycja dla profesjonalistów, tym razem nieco bardziej kompaktowa. Moc obliczeniowa na poziomie 3,89 TFLOPs w pojedynczej precyzji i 243 GFLOPs w podwójnej to gwarancja szybkiej i sprawnej pracy z programami do projektowania czy obróbki materiałów foto i wideo. Co ważne, karta oferuje szeroki zakres personalizacji projekcji, co korzystnie wpływa na komfort pracy.

AMD Radeon Pro WX 4100 4GB GDDR5

AMD Radeon Pro WX 4100 4GB GDDR5

Wyposażona w 1024 procesory strumieniowe karta z 4 GB pamięci. Cechuje się mocą obliczeniową na poziomie 2,46 TFLOPs w pojedynczej i 154 GFLOPs w podwójnej precyzji. To czyni z niej rozsądną propozycję do większości zadań związanych z projektowaniem CAD/CAM, renderowaniem grafiki czy do wykonywania obliczeń inżynieryjnych.

Zobacz wszystkie karty graficzne w sklepie x-kom