Jaką kartę graficzną wybrać? Która jest najlepsza?

Wybór karty graficznej to temat, który spędza sen z powiek nie tylko graczom. Tylko pomyśl: kupić kartę gamingową czy profesjonalną? Chip NVIDIA czy AMD? Z jaką ilością pamięci VRAM? Ze standardowymi zegarami czy w wersji OC? Z podświetleniem czy bez? Jeśli trapi Cię podobny problem, przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści:

 1. Karta graficzna GeForce czy Radeon?
 2. Kiedy model profesjonalny, a kiedy gamingowy?
 3. Ile pamięci VRAM potrzebujesz?
 4. Osiągi kart graficznych w grach.
 5. Wygląd, kultura pracy, dostępne technologie.
 6. Polecane karty graficzne.

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nasz poradnik skierowany jest do osób nie będących specjalistami w dziedzinie kart graficznych. Wiemy, jak trudny może być wybór karty VGA, jeśli weźmie się pod uwagę różnorodność modeli, liczbę pamięci wideo czy też technologii gamingowych, oferowanych przez producentów. Przybliżymy Ci zatem tematykę kart graficznych, wyjaśniając kolejne aspekty działania tego jakże ważnego komponentu. Życzymy przyjemnej lektury :)

grafika nvidia czy radeon
 
 

Karta graficzna GeForce czy Radeon?

Jak się okazuje, wybór producenta karty graficznej definiuje przede wszystkim fakt oferowania takiego modelu, który spełnia oczekiwania użytkownika:

 • Odpowiednia wydajność (satysfakcjonujące wyniki w benchmarkach),
 • Stabilność i kultura pracy (jest cichy, nie przegrzewa się),
 • Bezawaryjność (inni użytkownicy nie informują o powtarzających się usterkach).

Cena jest na dalszym miejscu, bo jeśli nastawiasz się na gry z wysokiej półki, rozdzielczość 4K, albo obsługę programów graficznych, liczysz się z koniecznością wydania większej sumy.

Na zakup tej czy innej karty graficznej wpływa także technologia synchronizacji obrazu w monitorze. Jeśli panel obsługuje technologię AMD FreeSync, wybór karty Radeon umożliwi korzystanie z tej funkcji. Zakup konstrukcji NVIDIA pozwoli z kolei na użytkowanie technologii G-Sync.

monitory z technologią odświeżania NVIDIA G-Sync
 
monitory z technologią doświeżania AMD FreeSync
 

Warto przy okazji wspomnieć o kwestii kompatybilności z pozostałymi komponentami komputera. Otóż nie istnieją żadne przeciwwskazania, by łączyć podzespoły Intel i AMD w jednym zestawie. Nie będą ani blokować swej wydajności, ani nawet jej ograniczać. Nie musisz więc zamykać się na jedno rozwiązanie.

 

Karty graficzne do gier a układy profesjonalne

Te dwie rodziny kart graficznych rozdziela wyraźna granica, którą warto poznać, by uniknąć późniejszego rozczarowania. Układy VGA dzielą się bowiem na segmenty: biurowe, gamingowe i profesjonalne.

Karty graficzne biurowe

Pod powyższym terminem rozumiemy karty graficzne do mało wymagających gier, amatorskiej obsługi programu Adobe Photoshop oraz odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości. W odróżnieniu od zintegrowanych układów graficznych, dedykowane karty posiadają własną pamięć – pamięć wideo, zwaną inaczej VRAM. Jej liczba zależy od specyfikacji danego modelu. Tymczasem dla „integry” przydzielany jest maksymalnie 1 GB pamięci RAM. Przyznasz, że może to być trochę za mało.

Do zastosowań biurowych oraz domowych wystarczające będą więc karty graficzne NVIDIA GeForce GT

Karty graficzne do gier

Nazwa tego segmentu VGA może być nieco myląca, bo warto podkreślić, że gamingowe karty graficzne nadają się nie tylko do gier. Dzięki dużej mocy obliczeniowej znakomicie radzą sobie także z renderowaniem grafik, grafiką w rozdzielczości 4K, projekcją VR oraz półprofesjonalnym projektowaniem.

Natomiast w grach rola VGA nie kończy się na zapewnieniu określonych ustawień graficznych czy zachowaniu pewnego pułapu fps-ów. Dzięki gamingowej karcie graficznej możesz streamować rozgrywkę w sieci, nie tracąc mocy do obsługi gry, jak również grać na monitorze o wysokim odświeżaniu.

Jeśli zależy Ci na wyższej mocy startowej procesora GPU, zainwestuj w kartę graficzną opisaną jako OC – fabrycznie podkręcona.

Do powyższych zastosowań polecamy karty graficzne NVIDIA GeForce RTXNVIDIA GeForce GTX, AMD Radeon RX serii 5xx oraz Radeon RX Vega

Karty graficzne profesjonalne

Profesjonalne karty graficzne różnią się od pozostałych modeli nawet nie tyle budową, ile specyfiką pracy. Co ciekawe, pomimo ogromnej mocy obliczeniowej nie są idealnym wyborem do gier. Genialnie radzą sobie za to ze specyficznymi i skomplikowanymi obliczeniami inżynieryjnymi, geologicznymi, architektonicznymi itp. Są też cenione przez osoby zajmujące się zaawansowaną grafiką trójwymiarową, profesjonalną obróbką zdjęć oraz materiałów wideo w rozdzielczości 4K.

Karty graficzne do zastosowań profesjonalnych: NVIDIA Quadro, AMD Radeon Pro i AMD FirePro

 

Ile pamięci VRAM potrzebujesz?

Pamięć VRAM to inaczej Video RAM, czyli miejsce wykonywania obliczeń przez procesor graficzny. Na wybór ilości pamięci VRAM wpływa:

 • Rozdzielczość w jakiej chcesz grać lub pracować – bezpieczną wartością dla rozdzielczości Full HD jest minimum 4 GB pamięci VRAM. Wyższa podziałka (WQHD) wymaga 6 GB VRAM, a do wykorzystania walorów 4K niezbędne jest 8, a najlepiej 11 GB pamięci wideo.
monitory full hd do gier
 
monitory full hd do domu i biura
 
monitory WQHD do gier
 
monitory WQHD do domu i biura
 
monitory WQHD profesjonalne
 
monitory 4K do gier
 
monitory 4K do domu i biura
 
monitory 4K profesjonalne
 
 • Poziom detalizacji oraz efektów dodatkowych, jak synchronizacja pionowa. Gdy chcesz grać na wysokich detalach, wybierz kartę dysponującą co najmniej 4 GB pamięci VRAM, lecz do ustawień ultra zainwestuj w model 6-Gigabajtowy.
 • Format ekranu monitora. Choć może się to wydawać nieistotne, dla panelu w formacie 16:9 wystarczające będzie 4 GB VRAM, podczas gdy dla wyświetlacz 21:9 najlepiej mieć kartę z 6 GB pamięci wideo.
monitory o proporcjach ekranu 16:9
 
monitory o proporcjach ekranu 21:9
 
monitory o proporcjach ekranu 32:9
 
 • Segment gier. Gry e-sportowe, czyli CS:GO, LoL, czy Dota, nie są specjalnie wymagające i dla nich w zupełności wystarczą 4 GB VRAM. Natomiast tytuły z segmentu AAA, jak Wiedźmin, Battlefield 1 albo Watch Dogs, mają duży apetyt na pamięć VRAM, stąd dobrze kupić kartę graficzną z pamięcią co najmniej 6 GB, choć bez wątpienia bezpieczniejszy bufor zapewni model z 8 GB VRAM.

Poza ilością liczy się także rodzaj pamięci wideo. Najpopularniejsze są obecnie moduły GDDR6 oraz GDDR5 i GDDR5X, odznaczające się wysoką przepustowością kości. W grach, gdzie przesyłane są duże ilości danych, ma to kolosalne znaczenie. Moduły GDDR6 znajdziesz zarówno w komponentach GeForce i wśród propozycji AMD.

Pamięć VRAM HBM2 (High Bandwidth Memory) stosowana jest natomiast w kartach graficznych Radeon RX Vega. Pracuje wprawdzie na niższych taktowaniach, lecz dzięki szerszej magistrali oferuje większą przepustowość, a co za tym idzie, płynniejszą obsługę gier.

 

Osiągi kart graficznych w grach

Teraz to, na co czekają wszyscy gracze, czyli ile fps-ów w grach jest w stanie zapewnić dany model karty graficznej. Specjalnie na tę okazję przeprowadziliśmy testy z kilkoma popularnymi grami. Pamiętaj jednak, że sama karta graficzna nie zdziała cudów, bo na finalną liczbę klatek na sekundę wpływa cała konfiguracja. Miej to zawsze na uwadze. Naszą platformę testową oraz wyniki znajdziesz tutaj.

 

Wielkość, wygląd, kultura pracy i technologie

Niezwykle istotne jest dopasowanie wielkości karty graficznej do obudowy desktopa. Zwłaszcza w przypadku obudów typu microATX oraz iTX, gdzie wolna przestrzeń jest mocno ograniczona i nie ma szans na instalację pełnowymiarowego komponentu. Specjalnie dla takich skrzynek producenci kart graficznych stworzyli miniaturowe wersje VGA.

Design karty graficznej, z pozoru mało istotny, odgrywa ważną rolę w procesie kompletowania zestawu, który znajdzie się we wnętrzu przeszklonej obudowy. Jeśli zależy Ci, by komponenty były jednorodne wizualnie, posiadały podświetlenie LED, ciekawe zdobienia oraz stylowy backplate, masz do wyboru szeroką gamę produktów. Co więcej, karty graficzne dają się łączyć z innymi urządzeniami posiadającymi oświetlenie. Dzięki temu możesz wybrać jeden kolor oświetlenia lub jeden motyw dla:

 • komponentów (nie tylko dla VGA, ale i płyty głównej czy diod LED w obudowie)
 • akcesoriów (klawiatury, myszy, wybranych monitorów).

Konfiguracja odbywa się w dedykowanym panelu, sterowanym z poziomu interfejsu komputerowego, a coraz częściej także aplikacji mobilnej. Nazwa panelu zależy od producenta karty graficznej.

Przez kulturę pracy rozumiemy poziom głośności karty graficznej. Nie całej rzecz jasna, lecz wentylatorów, które wirują w górnej części komponentu. Cichym, a zarazem bardzo skutecznym układem chłodzenia jest układ półpasywny. Przy niskim obciążeniu (na początku pracy i w początkowych stadiach gry) wentylatory stoją w miejscu, a rozpraszanie ciepła następuje samorzutnie przez radiator. Co ciekawe, karty VGA z masywnymi radiatorami potrafią długo pracować bez aktywacji chłodzenia.

Dopiero gdy temperatura wewnątrz układu przekroczy określoną wartość, wentylatory zaczną wtłaczać powietrze do żeber radiatora. Panele sterowania kartą graficzną pozwalają zmieniać szybkość wirowania wentylatorów, w zależności od preferencji użytkownika. Głośność liczy się przede wszystkim podczas pracy, bo w grach i tak wsłuchujesz się w dźwięk ze słuchawek albo z głośników.

Jak działa półpasywny układ chłodzenia karty graficznej
 

Obsługa technologii VR

Budując zestaw, który udźwignie rozgrywki VR, główny nacisk połóż właśnie na kartę graficzną. To jej moc definiuje płynność projekcji, a co za tym idzie, komfort rozrywki w rzeczywistości wirtualnej. Aby generowany obraz był w najwyższej możliwej rozdzielczości, do tego wolny od defektów, smużenia czy opóźnień, postaw na najmocniejsze modele. GeForce GTX 1080, GeForce RTX 2080 bądź Radeon RX Vega.

Do obsługi wyświetlaczy VR niezbędne są też odpowiednie porty, ale więcej informacji o złączach karty graficznej znajdziesz niżej.

Ilość i wielkość wentylatorów

Poza parametrami pracy, karty graficzne różnią się także ilością wentylatorów. Modele referencyjne oraz miniaturowe mają najczęściej po jednym. W wersjach niereferencyjnych znajdziesz ich więcej – od dwóch do trzech, przy czym od liczebności ważniejsza jest ich średnica. 3 wentylatory 50-milimetrowe nie są wydajniejsze niż dwa po 100 mm. Liczba łopatek wentylatora przekłada się z kolei na głośność pracy układu chłodzącego, w myśl zasady – im więcej, tym ciszej.

Myśląc o overclockingu (podkręcaniu zegarów VGA) poszukaj informacji o kierunku wirowania wentylatorów (wyższą skuteczność daje przeciwny kierunek wirowania środkowego modułu). Zwróć też uwagę na wielkość radiatora oraz jego budowę. Łamane żebra zwiększają powierzchnię, a co za tym idzie skuteczność chłodzenia. Kolejny krok to ciepłowody. Najlepiej, gdy są kompozytowe (złożone z kilku warstw). Oczywiście im więcej ciepłowodów przecina radiator, tym lepiej, bo ciepło zostanie szybciej odprowadzone z wnętrza karty. Na możliwość podkręcania karty wpływa też obecność wielofazowej sekcji zasilania, która zwiększa stabilność pracy pod dużym obciążeniem.

Na skuteczność chłodzenia wpływa ponadto zatopienie pamięci VRAM i procesora graficznego w miedzianej płytce. W rozpraszaniu ciepła pomaga również metalowy backplate, który usztywnia poza tym całą konstrukcję, zapobiegając przy okazji odkształceniom dużej i ciężkiej konstrukcji.

Dla początkującego użytkownika podkręcanie wydajności może się wydawać czymś arcytrudnym. Będzie tak, jeśli zdecydujesz się na samodzielną zmianę częstotliwości taktowania zegarów. Niezbędna jest między innymi wiedza o ile punktów można bezpiecznie podnieść Megaherce dla GPU i VRAM. Nie musisz jednak tego wiedzieć, bo producenci VGA zdefiniowali tryby pracy układów. Zmian dokonasz w dedykowanych do tego interfejsach, wybierając na przykład tryb Eco, Gaming lub Overclocking. Wystarcza jedno kliknięcie do wzrostu taktowania zegarów. Dodajmy, bezpiecznego wzrostu.

Istnieją również karty graficzne podkręcone fabrycznie. Poznasz je po oznaczeniu OC w nazwie produktu. Od standardowych modeli różnią się bazową częstotliwością taktowania zegarów. Wskaźniki są wyższe już na starcie, lecz mimo to wciąż możesz ją podkręcić za pomocą interfejsu.

Porty karty graficznej

Na ilość i rodzaje portów zwróć uwagę wtedy, gdy planujesz podłączyć więcej niż jeden monitor, gogle VR lub korzystać z technologii synchronizacji obrazu.

 • Port HDMI/mini HDMI pozwala przesyłać obraz w wysokiej rozdzielczości do nowoczesnych paneli, obsługując także wyświetlacze VR.
 • DisplayPort/mini DisplayPort jest złączem kompatybilny z technologiami NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync.
 • DVI oraz VGA to porty, do których podłączysz monitory starszej generacji.

Upewnij się ponadto, czy zasilacz w Twoim desktopie dysponuje odpowiednią mocą, a także czy posiada tyle wtyczek zasilania PCIe, ile wymaga złącze karty graficznej. W przeciwnym razie zainstalujesz w komputerze wyłącznie kartę graficzną zasilaną złączem PCIe.

Technologia synchronizacji obrazu

Procesor graficzny generuje w trakcie gry określoną liczbę klatek na sekundę (fps). Jednak częstotliwość odświeżania monitora może być zupełnie inna, więc w dynamicznych scenach obraz może być rozrywany (screen tearing). Aby temu zapobiec, tak NVIDIA jak i AMD, stworzyły technologie synchronizacji obrazu. Mają za zadanie ujednolicić liczbę fps-ów z częstotliwością odświeżania ekranu, zapewniając płynną projekcję.

SLI i CrossFire, czyli mostkowanie kart

Z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, marzących o ekstremalnie wydajnych desktopach, producenci kart graficznych wprowadzili opcję ich łączenia w jeden super-układ (tzw. multi-GPU). Technologia NVIDIA nosi miano SLI, podczas gdy AMD nazwało swe rozwiązanie CrossFire.

W efekcie połączenia kart graficznych zwiększeniu ulega moc obliczeniowa, ale nie sumuje się ich pamięć VRAM. Warto o tym pamiętać. Dziś jednak odchodzi się od mostkowania VGA, gdyż moc współczesnych kart graficznych, szczególnie z najwyższego segmentu, spełnia oczekiwania użytkowników. Układy multi-GPU stosuje się właściwie tylko w koparkach kryptowalut.

Gwarancja producenta

Ostatni, ale ważny aspekt, wpływający na wybór karty graficznej to gwarancja. Jeśli desktop jest Twoim narzędziem pracy, chcesz mieć przecież pewność, że w krótkim czasie nie zostaniesz bez ochrony gwarancyjnej.

 

Polecane karty graficzne


karty graficzne biurowe

Gigabyte GeForce GT 1030 OC 2 GB

Dzięki tej karcie graficznej możesz odtwarzać płynny obraz w jakości 4K, zachowując stabilność pracy komputera. 80-milimetrowy wentylator bardzo dobrze rozprasza ciepło, równocześnie architektura NVIDIA Pascal zapewnia wysoką sprawność energetyczną.

MSI GeForce GT 1030 2GHD4 LP OC 2 GB

Ciekawa wizualnie karta, wyposażona w rozległy radiator, który służy do pasywnego chłodzenia GPU. 384 rdzenie CUDA, 2 GB pamięci VRAM i wsparcie architektury Pascal tworzą ideale warunki do okazjonalnej obsługi prostych programów graficznych.

ASUS GeForce GT 1030 2 GB

Kompaktowa karta graficzna z pamięcią wideo GDDR5 w ilości 2 GB. Posiada po jednym złączu HDMI oraz DVI, służącym do podłączania monitorów i projektorów. Karta posiada niski profil, dzięki czemu nie zasłania sąsiednich gniazd PCI-E i może być instalowana w niewielkich desktopach biurowych.

 

karty graficzne do gier

Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6 GB v2

Podkręcony fabrycznie model z dwoma 90-milimetrowymi wentylatorami, które wirują w przeciwnych do siebie kierunkach. Karta posiada ponadto 6 GB pamieci VRAM GDDR6 osadzonej na szynie 192-bit. Do tego 1920 rdzeni CUDA  korzystajacych z mżliwości technologii ray tracing i architektury NVIDIA Turing.

MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8 GB

Tę kartę graficzną wyposażono w 2 wentylatory Torx Fan 3.0 o specjalnie profilowanych łopatkach. Tuż obok nich zobaczysz diody RGB LED dające się konfigurować z poziomu aplikacji MSI Afterburner. Metalowy backplate i zakrzywione żebra radiatora podnoszą skuteczność chłodzenia, pozwalając pracować procesorowi graficznemu i 8 GB pamieci VRAM.

MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8 GB

Potężna karta graficzna, oferująca fotorealistyczne obrazy z technologią ray tracing. Mocarny GPU wspiera 8 GB VRAM osadzone na 256-bitowej szynie. Całość chłodzi zaawansowany układ chłodzenia Torx 3.0, składający się z trzech wentylatorów, masywnego radiatora i metalowego backplate.

 


karty graficzne profesjonalne

AMD Radeon Pro WX 4100 4GB

Karta graficzna stworzona na potrzeby wymagających modeli 3D z użyciem profesjonalnych aplikacji. W pojedynczej precyzji FP32 jej sięga 2,46 TFLOPs. Wynik dla podwójnej precyzji FP64 to 154 GFLOPs. Specyfikację uzupełnia wsparcie dla 10-bitowej głębi barw. Model obsługuje panele 4K, 5K i 8K.

PNY Quadro P620 2GB GDDR5

Układ obsługujący pełnoekranowy antyaliasing, redukując artefakty i schodkowanie. Karta posiada 512 rdzeni CUDA i 2 GB VRAM GDDR5 na szynie 128-bit, pozwalające swobodnie korzystać w programów CAD, DCC i innych. Karta ta zapewnia wsparcie dla aż czterech monitorów 4K (4096 x 2160 / 60Hz) z technologią HDR.

PNY Quadro P2000 5 GB

Ta ogromnie wydajna karta posiada aż 5 GB szybkiej pamięci VRAM, obsługując bez trudu aż 4 monitory 5K (5120 x 2880 px @ 60 Hz). Posiada ponadto 1024 rdzenie CUDA, co czyni ją idealną do renderowania obszernych modeli 3D. Niskoprofilową konstrukcję wieńczy układ chłodzenia, dbający o optymalną temperaturę komponentu.

 

Zobacz wszystkie karty graficzne w sklepie x-kom