Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak wybrać laptop biznesowy?

·
Zaktualizowano: 8 miesięcy temu

W biznesie nie ma miejsca na sentymenty ani tym bardziej kompromisy – i taki też powinien być laptop biznesowy. W końcu to Twoje narzędzie pracy, które nie tylko pomaga Ci zarządzać firmą, ale może nawet przyczynić się w pewnym stopniu do osiągnięcia sukcesu. Zatem jaki laptop biznesowy wybrać? Wszystkiego dowiesz się w tym poradniku.

Co to jest laptop biznesowy i dla kogo?

Na początek małe wyjaśnienie. Wbrew swojej nazwie laptop biznesowy nie jest narzędziem pracy przeznaczonym wyłącznie dla ludzi biznesu. Korzystać mogą z niego także freelancerzy pracujący z domu czy studenci rozmaitych kierunków. Wspólnym mianownikiem jest tu wysoka wydajność oraz wytrzymałość i klasa sprzętu. Laptopy biznesowe powinny bowiem nie tylko obsługiwać wiele skomplikowanych zadań jednocześnie, ale także znosić transport w rozmaitych warunkach. W grę wchodzą podróże służbowe, szkolenia, badania terenowe czy delegacje.

Mimo wszystko pewien typ laptopów nie bez powodu nazywa się biznesowymi. Najczęściej są to urządzenia z przekątną ekranu poniżej tej standardowej, czyli 15,6 cala. Biznesmeni często pracują w podróży czy przy kawiarnianym stoliku, a w takich sytuacjach mniejszy rozmiar laptopa jest na wagę złota. A skoro już mówimy o drogocennościach, to dla każdego biznesmena ważny jest wygląd i jakość rzeczy, z których korzysta. I często to właśnie laptop jest swego rodzaju wizytówką przedsiębiorcy, dlatego wybierają oni laptopy wykonane z najlepszych materiałów, np. aluminium.


 

Jaki laptop biznesowy wybrać? Podzespoły i konstrukcja

O tym, jaki laptop biznesowy wybrać ostatecznie zdecydujesz Ty i Twoje preferencje. Weź jednak pod uwagę kilka cech wspólnych dla wszystkich laptopów do biznesu.

Wydajne podzespoły

Spokojnie można założyć, że w prowadzonej przez siebie działalności korzystasz najpewniej z dużej liczby programów jednocześnie, ściągasz wiele plików i do tego aktywnie surfujesz po sieci. Stąd konieczny jest sprzęt o odpowiedniej mocy.

Procesor, pamięć RAM i karta graficzna, czyli podstawa wydajności

Procesor powinien mieć co najmniej cztery rdzenie, aby był jak najbardziej wielozadaniowy. Z tego powodu najlepiej wybierz jednostki Intel Core i5 lub Intel Core i7 najnowszej, 11. generacji. Możesz też wybrać laptopy z wydajnymi procesorami AMD Ryzen 5 lub AMD Ryzen 7. Poniżej zobaczysz przydatną planszę, która pomoże Ci odczytywać oznaczenia procesorów:

oznaczenia procesorów

Pamięć RAM umożliwi Ci otworzenie wielu zakładek w przeglądarce i szybkie przełączanie się między aplikacjami. Jeśli ten typ pracy jest Ci dobrze znany, wybierz laptopa z minimum 8 GB pamięci RAM. Optymalna pojemność to 16 GB, ale jeśli nie chcesz inwestować od razu, to dobrym rozwiązaniem jest wybranie pamięci rozszerzalnej, która pozwoli na jej rozbudowanie w przyszłości.

Jeśli Twoja działalność wiąże się z przygotowaniem grafik lub podobnych projektów, wtedy zwróć uwagę, by Twój laptop posiadał dedykowaną kartę graficzną (np. od NVIDIA). W innym wypadku wystarczy Ci urządzenie ze zintegrowanym układem graficznym (np. Intel Iris Xe Graphics).

Dysk twardy i bateria

Wykorzystywane w Twojej działalności dane przechowywane są na dysku. Najszybsze działanie i dostęp do danych zapewni Ci dysk SSD. Cechuje się on większą szybkością odczytu/zapisu, a także cichszą pracą niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD. Dyski HDD zaleca się raczej jako uzupełnienie laptopa dla biznesu, by mógł on pomieścić większą ilość danych. Zawsze możesz też skorzystać z zewnętrznych chmur i tam umieszczać dane, a jeśli boisz się o prywatność, to możesz zbudować własną chmurę, w czym pomogą Ci dyski sieciowe NAS.

Dyski SSD mają jeszcze tę zaletę, że w przeciwieństwie do dysków HDD są zbudowane w taki sposób, że nie mają ruchomych części. To sprawia, że są one lżejsze (co przekłada się też na całego laptopa) i bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia, więc zmagazynowane na dysku SSD dane są bezpieczniejsze.

Komponent, którego wydajność jest szczególnie istotna, to bateria. Pracując w podróży czy terenie, nierzadko trzeba obejść się bez źródła prądu, polegając tylko na zapasach w akumulatorze. Pojemność baterii powinna pozwolić na długą pracę na jednym ładowaniu. Kilka godzin to absolutne minimum. Pojemność baterii to jednak nie wszystko, ponieważ ważna jest też energooszczędność procesora czy wydajność chłodzenia, które również mogą przyczynić się do dłuższego działania laptopa na akumulatorze. Zwróć zatem uwagę, czy producent dostarcza rozwiązania, które wspierają długą pracę laptopa bez podłączenia do gniazdka.

System operacyjny

Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie Windows 10 lub 11 w wersji przeznaczonej dla użytku biznesowego. Posiada ona wiele rozwiązań niedostępnych w wariancie domowym, a także lepszy poziom zabezpieczeń. Najczęściej laptopa kupisz z już wgranym system, ale możesz też pozyskać go np. od firmy, która posiada stosowną licencję. W przeciwnym razie musisz poszukać odpowiadającego Ci systemu na własną rękę.

Alternatywą dla komputerów z systemem Microsoftu są MacBooki, które działają na systemie iOS. To także bardzo dobra propozycja dla ludzi biznesu, ponieważ te laptopy odznaczają się świetną wydajnością i wykonaniem. Do tego mają przemyślany ekosystemem, w ramach którego łatwo połączysz komputer służbowy z iPhonem czy iPadem.

Konstrukcja laptopa biznesowego

Powinna być wytrzymała, a poszczególne elementy wykonane najlepiej ze wzmocnionego tworzywa lub metalu. Masz wówczas większą pewność, że podczas transportu znacząco zmniejsza się ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Metalowa obudowa niekoniecznie musi oznaczać duży ciężar w walizce, torbie lub plecaku (o których szerzej piszemy w dalszej części poradnika). Wykorzystywane w laptopach biznesowych stopy metali (np. magnezu) charakteryzują się bowiem lekkością.

Matowa matryca do pracy poza biurem

Wytrzymałość i niewielka waga nie są jedynymi właściwościami laptopa biznesowego, które wpływają na komfort pracy w podróży czy w kawiarni. Ważny jest jeszcze ekran – najlepiej by jego matryca była matowa, ponieważ odbija ona promienie słoneczne czy sztuczne oświetlenie z lamp. Na błyszczącej matrycy co prawda kolory wyglądają lepiej, ponieważ są żywsze, ale mogą wyraźne odblaski otoczenia mogą skutecznie utrudniać pracę.

Jeśli zależy Ci na jak najlepszych kolorach w laptopie, wybierz matową matrycę IPS (lub OLED, choć to rzadkość). Taka matryca zapewni Ci bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz duże kąty widzenia, więc efektami swojej pracy z powodzeniem podzielisz się z siedzącymi obok kontrahentami lub wspólnikami.

laptop do biznesu z matowym ekranem

Klawiatura z numpadem

Zwróć także uwagę na klawiaturę i takie aspekty, jak obecność klawiszy numerycznych. Są one szczególnie istotne, jeśli dużo pracujesz z liczbami – np. w księgowości albo programując. Jeśli chcesz kupić laptopa z klawiszami numerycznymi musisz jednak zgodzić się na pewien kompromis – jego ekran musi mieć rozmiar przynajmniej 15,6 cala. A jeśli wolisz mniejszy rozmiar laptopa, to pozostaje Ci dokupić dedykowaną klawiaturę numeryczną.

Podświetlenie klawiatury sprawdzi się podczas pracy w słabszym oświetleniu, np. późną nocą w pociągu. Do biznesu poleca się także klawiatury wyspowe (chiclet), które charakteryzują się bardziej płynną pracą klawiszy. Umili Ci to czas spędzony na odpisywaniu na maile czy pisaniu biznesplanu.

Możliwe także, że lepiej będzie Ci się pracować przy wykorzystaniu zewnętrznej klawiatury. W tym wypadku polecamy zapoznanie się z naszym poradnikiem: Jaką klawiaturę i mysz wybrać? Rodzaje klawiatur i myszy do laptopów oraz komputerów stacjonarnych

Liczba złączy i portów. Łączność bezprzewodowa

W działaniach biznesowych zapewne często będziesz przenosić dane z pamięci zewnętrznej, podłączać laptop do monitora czy przedstawiać prezentacje. Do tego wszystkiego potrzebne są oczywiście odpowiednie sprzęty i akcesoria, ale też złącza w laptopie. Czasami kilka urządzeń trzeba podłączyć za jednym razem. Dlatego im więcej dostępnych złączy i portów, tym lepiej.

Podstawowymi złączami w laptopie są złącza USB i HDMI. W przypadku złączy USB dobrze by były to 3.1 i 3.0, które są kompatybilne z wcześniejszymi standardami. Złączem, które umożliwia ekspresowy przesył danych, jest Thunderbolt (najwyższy rodzaj: Thunderbolt 4 obsługujący prędkość 40 Gb/s). Połączenie z monitorem, telewizorem lub rzutnikiem umożliwia złącze HDMI. Jeśli zabraknie Ci złączy, zawsze możesz wykorzystać huby USB.

Podstawowym złączem jest także port Ethernet, który umożliwia pracę w sieci „na kablu”. Jednak bardzo ważnym elementem są także opcje połączeń bezprzewodowych. Trudno bez nich wyobrazić sobie np. skorzystanie z hotspotu w trakcie podróży. Dlatego każdy laptop biznesowy powinien mieć moduł Wi-Fi (najlepiej w standardzie 6, co umożliwia najszybsze połączenie) oraz Bluetooth, który ułatwi przesyłanie mniejszych plików czy łączenie bezprzewodowe z urządzeniami zewnętrznymi, np. klawiaturą czy projektorem.

złącza w laptopie

Jednak łączność Wi-Fi i Bluetooth w laptopie to już dzisiaj standard. Zastanów się zatem nad zakupem sprzętu z modułem LTE, który niweluje konieczność ciągłego szukania dostępnej sieci Wi-Fi. Tym bardziej, że publiczne hotspoty nie należą do bezpiecznych rozwiązań. Alternatywą może być również dokupienie do laptopa modemu zewnętrznego lub użycie sieci LTE smartfona i udostępnienie połączenia dla laptopa.

Warto także wspomnieć, że liczbę złączy można zwiększyć za pomocą stacji dokującej lub replikatora portów. Nie jest to jednak akcesorium niezbędne, choćby z uwagi na cenę, ograniczenie lub utrudnienie mobilności czy konieczność zgodności z konkretnymi modelami laptopów (częściej w wypadku stacji niż replikatora). Jeśli jednak pracujesz z wieloma urządzeniami jednocześnie, weź pod uwagę zakup takiego sprzętu.

Zabezpieczenia laptopa i ich rodzaj

Ochrona przed nieupoważnionym dostępem i wyciekiem informacji (który może być brzemienny w skutkach, gdy np. wypłyną listy adresowe albo poufne dane klientów) dotyczy nie tylko systemu operacyjnego. W laptopach dla biznesu znaleźć można kojarzone dziś głównie ze smartfonami czytniki biometryczne. Technologie z nimi związane są wciąż rozwijane i dlatego nasze dane zabezpieczyć można nie tylko za pomocą wzoru linii papilarnych albo twarzy, ale także fragmentu układu żył na nadgarstkach (Palm Secure).

Inna forma zabezpieczeń spotykanych w laptopach biznesowych to czytnik tzw. smart cards, czyli takich, jakie znajdują się np. w karcie debetowej. Po umieszczeniu swojej smart card w odpowiednim slocie lub wejściu (zależnie od laptopa) musimy wprowadzić PIN. Dostęp do danych będzie niemożliwy bez inteligentnej karty (należy jedynie uważać, by jej nie zapomnieć lub – co gorsza – nie zgubić).

Danych strzec może także specjalny układ scalony, tzw. moduł zaufanej platformy - Trusted Platform Module (TPM). Wykorzystywany jest on przy wspomnianych zaawansowanych sposobach szyfrowania, takich jak np. BitLocker. Dzięki niemu część danych klucza niezbędnego do korzystania z danych znajduje się w TPM, część na zewnętrznym nośniku.

Jeszcze innym – mechanicznym - rodzajem zabezpieczenia jest korzystanie z linek zabezpieczających z zamkiem szyfrowym lub na klucz. Dzięki takiej lince można przypiąć laptopa do stanowiska pracy (biurka czy pulpitu) i uniemożliwić jego kradzież. Wystarczy, by wśród dostępnych gniazd było Kensington Lock (znane też jako Kensington Security Slot albo po prostu K-Slot). Takie rozwiązanie docenisz choćby w tak prozaicznych sytuacjach, jak wyjście do toalety w kawiarni, kiedy nie będziesz musiał martwić się o swojego laptopa czy brać go ze sobą.

zabezpieczenie laptopa biznesowego
 

Nie możesz zapomnieć także o aktualnym programie antywirusowym, który uchroni Twoje dane przed wirusami, trojanami czy programami szpiegującymi. Polecamy także lekturę poradników, z których dowiesz się jak zabezpieczyć ważne dane oraz o bezpieczeństwie w kontekście RODO

Każdemu laptopowi oprócz kradzieży czy wycieku danych grozi także zalanie lub zachlapanie, co również może skończyć się utratą danych. Choć zasadniczo powinno się unikać jedzenia i picia podczas korzystania ze sprzętu, rzeczywistość bywa inna. Do tego korzystanie z laptopa w podróży czy w warunkach polowych zwiększa ryzyko przypadkowego zamoczenia sprzętu. Sprawdź zatem, czy wybierany przez Ciebie laptop jest wyposażony w klawiaturę odporną na rozbryzganie wody lub innej cieczy. Niektóre modele posiadają także specjalne kanaliki, które odprowadzą rozlany płyn.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym innym poradnikiem, w którym doradzamy, jak uratować zalany laptop?

Zasady gwarancji

Laptopy biznesowe często mają dłuższy czas trwania gwarancji oraz większy zakres usług serwisowania niż w przypadku sprzętu przeznaczonego do użytku domowego. Oczywiście warunki gwarancji różnią się zależnie od producenta i modelu. Dlatego uważnie zapoznaj się z nimi podczas dokonywania zakupu.

Jakie są rodzaje laptopów biznesowych?

Wśród dostępnych na rynku rodzajów laptopów dla biznesu można wyróżnić kilka, które charakteryzują się pewnymi specjalnymi cechami konstrukcyjnymi. Te rozwiązania mają ułatwić transport i korzystanie ze sprzętu w warunkach polowych.

Ultrabook

Laptopy biznesowe są kojarzone najczęściej właśnie z ultrabookami. Łączą one w sobie wysoką wydajność podzespołów z niewielkimi rozmiarami (ok. 20 mm grubości przy ekranie o przekątnej 13 cali). Stylowy, minimalistyczny design i tworzywa wysokiej jakości sprawiają, że taki laptop jest bardzo dobrze wykonany, lekki i poręczny. Jest to zatem kolejna propozycja dla podróżujących lub korzystających z laptopa w czytelniach, archiwach czy kawiarniach.

Co ważne, niewielkie rozmiary takiego komputera przenośnego z reguły nie wpływają negatywnie na długość pracy na baterii. Mniejszy ekran to także mniejsze zapotrzebowanie na energię, więc kilkugodzinne działanie ultrabooka na baterii jest zupełnie osiągalne. Wymiary wymuszają niemniej pewne kompromisy w postaci mniejszej liczby złączy i wyjść. Ograniczone są także możliwości rozszerzenia ultrabooka o dodatkowe kości pamięci RAM czy dysk twardy.

Zobacz ultrabooki

Laptopy 2 w 1

Laptopy konwertowalne, czyli z dotykowym ekranem, który można obrócić lub całkowicie odłączyć to idealna propozycja dla osób, które nie mają w swoim miejscu pracy zbyt dużo przestrzeni na klawiaturę i myszkę lub nie mogą z tych akcesoriów korzystać (bo np. podróżują). Taki laptop przydaj się także grafikom czy projektantom. Ekran dotykowy umożliwia pisanie za pomocą samego palca lub piórka (sprzedawanego w zestawie albo osobno). Minusem takiego rozwiązania jest najczęściej to, że wyświetlacz nie jest matowy, co może czasem utrudniać pracę na ostrym słońcu.

Zobacz laptopy 2 w 1

Jak bezpiecznie przenosić laptopa biznesowego?

Do przenoszenia i przechowywania laptopa przyda się odpowiednio dobrane etui, torba albo plecak. Wybierając je, zwróć uwagę na własny komfort i preferencje. W zależności od tego, czy stosujesz w swoich działaniach ustalony dress code, możesz zdecydować się na skórzaną torbę, eleganckie etui czy nawet minimalistyczny plecak.

Ważna jest jakość jakość materiału, który ma chronić Twój sprzęt i zabezpieczenia zastosowane przez producenta. Zwróć uwagę na przegródki czy ilość przestrzeni do przechowywania dodatkowych materiałów, dokumentów czy innych akcesoriów (np. myszki czy dodatkowej klawiatury).

Zobacz torby na laptopy

Zobacz plecaki na laptopy

Zobacz etui na laptopy

Możesz także zainspirować się naszymi poradnikami: Jak przewozić laptopa? Jaką torbę, plecak lub etui wybrać? oraz Podróż służbowa – w co się spakować? Co trzeba zabrać?

etui i torba na laptopa biznesowego
 

Polecane laptopy biznesowe

Poniżej znajdziesz polecane laptopy biznesowe, które kupisz w x-komie:

Dell Vostro 5515 Ryzen 5-5500U/16GB/512/Win10P

Dell Vostro 5515 Ryzen 5-5500U/16GB/512/Win10P

Dell Vostro 5515 to laptop stworzony do biznesu. Niech nie zmyli Cię jego standard militarny MIL-STD-810H, który zapewnia podwyższoną odporność na uszkodzenia. Jego aluminiowa obudowa sprawia, że jest on wystarczająco lekki i poręczny, żeby zabrać go w podróż służbową. Nie straszne są mu nawet zachlapania, ponieważ klawiatura jest na nie odporna, a same klawisze mają większy skok, więc komfort pisania jest zdecydowanie większy. Funkcja ExpressCharge naładuje laptopa do 80% w ciągu godziny.

Toshiba Dynabook SATELLITE PRO C50 i5-1035G1/8GB/256/W10P

Toshiba Dynabook SATELLITE PRO C50 i5-1035G1/8GB/256/W10P

Kompaktowe rozmiary laptopa kryją w sobie duży ekran 15,6 cala i klawiaturę numeryczną, więc jeśli szukasz laptopa do pracy na arkuszach kalkulacyjnych, to będzie to dobry wybór. Do tego możesz liczyć nawet na 10 godzin pracy na baterii i precyzyjny touchpad, dzięki czemu możesz pracować na laptopie przez długi czas bez dostępu do źródła prądu czy urządzeń peryferyjnych. Laptop jest też bardzo dobrze przystosowany do wideorozmów, gdyż ma kamerę internetową HD, czuły mikrofon i głośniki stereo.

Huawei MateBook 14 R7 4800H/16GB/512/Win10 Touch

Huawei MateBook 14 R7 4800H/16GB/512/Win10 Touch

Ten 14-calowy laptop to bardzo dobra propozycja dla ludzi, którzy szukają bardzo dobrej wydajności zamkniętej w estetycznej i jakościowej obudowie. AMD Ryzen R7 4. generacji pozwoli Ci otworzyć wiele aplikacji jednocześnie, a ekran o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 2K zapewni wygodną pracę, nawet jeśli ustawisz kilka okien obok siebie jednocześnie. O bezpieczeństwo plików i dokumentów zadba natomiast czytnik linii papilarnych.

LG GRAM 14Z90P i3 11gen/8GB/256/Win10 biały

LG GRAM 14Z90P i3 11gen/8GB/256/Win10 biały

Minimalistyczny LG Gram daje maksymalnie duże możliwości pracy w podróży. Na tle innych laptopów wyróżnia się wagą, która nie przekracza 1 kilograma i wytrzymałością akumulatora, gdyż ten pozwala nawet na 25,5 godzin pracy na jednym ładowaniu. A to wszystko w standardzie militarnym MIL-STD-810G i wydajnością wspartą przez procesor Intel Core i3 11. generacji.

ASUS Zenbook 14 UX425EA i7-1165G7/16GB/1TB/W10P

ASUS Zenbook 14 UX425EA i7-1165G7/16GB/1TB/W10P

W tym modelu producent postawił na iście biznesową jakość wykonania, ponieważ laptop ma aluminiową pokrywę matrycy, wnętrze i całą obudowę. A to daje mu świetny wygląd, wytrzymałość i lekkość, która jest tak ważna w podróży. Mimo kompaktowych rozmiarów i 14-calowego ekranu nie musisz rezygnować z klawiatury numerycznej – tę znajdziesz na touchpadzie. O bezpieczeństwo Twoich danych zadba kamera na podczerwień (IR), która w kilka sekund rozpozna Twoją twarz i umożliwi Ci zalogowanie do laptopa.

Lenovo IdeaPad 3-14 i5-1035G1/8GB/256/Win10

Lenovo IdeaPad 3-14 i5-1035G1/8GB/256/Win10

Oto lekki i stylowy laptop Lenovo IdeaPad 3-14 z bardzo wydajnym procesorem Intel Core i5, który obsłuży nawet wymagające programy czy skomplikowane arkusze kalkulacyjne. Komfort pracy na zewnątrz czy w jasnym oświetleniu zapewni Ci matowa matryca, która pochłania światło i nie odbija go w Twoją stronę. Jeśli natomiast bardzo zależy Ci na prywatności, to ucieszy Cię dedykowana zaślepka kamery internetowej, która zapewnia całkowitą kontrolę nad tym, co przez nią widać.

MSI Modern 15 i5-10210U/8GB/512/Win10

MSI Modern 15 i5-10210U/8GB/512/Win10

Jeśli Twoja praca wymaga pisania dużych ilości tekstu, to ten laptop będzie bardzo dobrym wyborem. Konstrukcja jego klawiatury z 1,5-milimetrowym skokiem klawiszy jest dostosowana tak, żebyś mógł wygodnie pisać nawet przez kilka godzin. A kiedy zrobi się ciemno, możesz włączyć podświetlenie klawiatury i pisać dalej. Procesor Intel Core i5 z technologią Turbo Boost 2.0 zapewni wydajność nawet w najbardziej wymagającej sytuacji. O odprowadzenie ciepła z laptopa zadba natomiast zaawansowana technologia Cooler Boost 3.

Apple MacBook Pro i7 2,6GHz/16/512/R5300M Space Gray US

Apple MacBook Pro i7 2,6GHz/16/512/R5300M Space Gray US

Propozycja dla tych, którzy klasę samego urządzenia stawiają na równi z wydajnością i funkcjonalnością. Ten designerski Apple MacBook Pro wyróżni Cię na spotkaniu biznesowym i pokaże, że nie interesują Cię półśrodki. 16-calowy wyświetlacz z matrycą Retina olśni Cię kolorami i wysoką jasnością, więc praca na nim będzie wygodna w każdych warunkach. O komfort dba także klawiatura Magic Keyboard z 1-milimetrowym skokiem i dotykowym touch barem z przydatnymi skrótami. O bezpieczeństwo Twoich danych dba dedykowany czip Apple T2 Security.

Acer Swift 3 R7-5700U/16GB/1TB/W10 Srebrny

Acer Swift 3 R7-5700U/16GB/1TB/W10 Srebrny

Niektóre działania w biznesie wymagają ponadprzeciętnej wydajności komputera, a taką da Ci laptop z procesorem AMD Ryzen 7 wsparty 16 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja zapewni Ci bezproblemowe i płynne działanie nawet tych wymagających programów. Możesz więc poprawić projekt przed spotkaniem w ostatniej chwili i mieć pewność, że laptop sobie z tym poradzi. A to wszystko zamknięte w aluminiowej obudowie i ze świetnej klasy matrycą IPS.

LG GRAM 2021 16Z90P i7 11gen/16GB/512/Win10 czarny

LG GRAM 2021 16Z90P i7 11gen/16GB/512/Win10 czarny

16-calowy laptop nie musi być ciężki i nieporęczny – ten LG Gram waży zaledwie 1,19 kg, a to mniej niż większość laptopów nawet o mniejszej przekątnej ekranu. Tak duży ekran daje Ci ogromne możliwości pracy nawet w podróży, ponieważ w komfortowy sposób zrobisz na nim wszystko, co zrobiłbyś na desktopie. Jest to możliwe także dzięki powiększonej klawiaturze i poszerzonemu touchpadowi, który współgra z ekranem i idealnie przenosi Twoje ruchy na ruch kursora. Mimo rozmiarów ekranu bateria tego laptopa wytrzymuje do 22 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Microsoft Surface Laptop 4 13 i5/8GB/512GB Platynowy

Microsoft Surface Laptop 4 13" i5/8GB/512GB Platynowy

Biznes wymaga nietypowych rozwiązań, a takie daje Ci Microsoft Surface, czyli laptop 2 w 1, którego w dowolnej chwili możesz używać jak tableta dzięki dotykowemu ekranowi. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenia możesz liczyć na pracę na baterii nawet do 19 godzin. Laptop idealnie sprawdzi się także do wideorozmów, ponieważ ma głośniki stereo i dwa wbudowane mikrofony, więc będzie Cię dobrze słychać w każdych warunkach.

HP Pavilion Aero Ryzen 5-5600/16GB/512/Win10 Silver

HP Pavilion Aero Ryzen 5-5600/16GB/512/Win10 Silver

Ten ultramobilny laptop zmieścisz w każdej torbie czy neseserze, ponieważ przekątna jego ekranu wynosi zaledwie 13,3 cala. Dzięki temu zawsze znajdziesz na niego miejsce i nigdy nie odczujesz jego wagi, gdyż urządzenie waży niecały kilogram. Niewielki ekran nie jest jednak przeszkodą w działaniu, ponieważ jest on zrobiony w formacie 16:10 i otaczają go mikrokrawędzie, z którymi zobaczysz więcej. We wszystkich działaniach wesprze Cię wysoka wydajność laptopa oparta na procesorze AMR Ryzen 5.

Zobacz wszystkie laptopy i ultrabooki dla biznesu (i nie tylko)

Zachęcamy także do lektury naszych poradników na temat innych laptopów. Przekonasz się, jaki laptop kupić do domu, jaki będzie odpowiedni laptop na studia a jaki dla gracza czy profesjonalisty. Podpowiadamy także, czym musi charakteryzować się laptop do pracy w podróży.

Potrzebujesz porady biznesowej? Skontaktuj się z x-komowym działem B2B