(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Bokeh, malowanie światłem i time slice. Jak zrobić zdjęcia jedyne w swoim rodzaju?

Bokeh, malowanie światłem i time slice. Jak zrobić zdjęcia jedyne w swoim rodzaju?

·
Zaktualizowano: 9 miesięcy temu

Kiedy już masz ochotę schować aparat do szafy, bo znudziło Ci się dostosowywanie parametrów, spróbuj czegoś nowego. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na kreatywne fotografie. Dowiesz się, jak uzyskać efekt bokeh, jak malować światłem i jak stworzyć zdjęcie time slice.

jak zrobić kreatywne zdjęcia?

Bokeh

Słowo wywodzi się od japońskiego boke i oznacza rozmycie. Chodzi tu o sposób, w jaki na fotografii zostają uwiecznione obiekty, które znajdują się poza głębią ostrości.

efekt bokeh na zdjęciach

Słowo to oznacza również ciekawy efekt, który można uzyskać przy fotografowaniu źródła światła. Dobrze, jeśli składa się ono z wielu punktów. Najczęściej na zdjęciach bokeh pojawiają się rozmyte lampki choinkowe lub latarnie uliczne. Przesłona musi być maksymalnie otwarta, tak, aby obraz światełek był rozmazany. Przy użyciu wyłącznie przesłony aparatu światełka będą miały kształt zbliżony do okrągłego.

Kolejną możliwością jest zdjęcie z ciekawym obiektem na pierwszym planie i źródłem światła w tle. Doskonały przykład zamieściliśmy na naszej grafice powyżej.

Możesz również tę metodę zastosować, fotografując w świetle dziennym. Wtedy rozmyte otoczenie fotografowanego obiektu będzie posiadać swego rodzaju fakturę. Sprawdź, jak niezwykłe staną się Twoje zdjęcia.

Bokeh nie musi być jednak tylko okrągły. Wystarczy, że skorzystasz z dodatkowej przesłony. Zrób ją z kawałka czarnego brystolu z wyciętym na środku otworem w wybranym kształcie. Może to być kwadrat, trójkąt, gwiazda lub serce. Cokolwiek wymyślisz. Taką przesłonę przyklejasz do obiektywu (ciemniejszą stroną w kierunku wnętrza aparatu). Pamiętaj, aby dostosować jej wielkość do rozmiaru obiektywu.

Zrób kilka zdjęć, aż uzyskasz ten efekt, którego oczekujesz. Spróbuj różnych ustawień ostrości, aby dostosować je do warunków. Bokeh czasami wymaga kilku prób, aby wyglądał tak, jak chcesz.

Co jest potrzebne, by uzyskać bokeh?

  • Aparat

Może to być nawet bardziej zaawansowany kompakt. Ważne, by umożliwiał fotografowanie w trybie manualnym. Powinien mieć jasny obiektyw i jak najmniejszą przesłonę – najlepiej f/2.8. Doskonale sobie poradzi model z wymienną optyką: lustrzanka czy też bezlusterkowiec.

  • Czarny brystol

Stworzysz z niego dodatkową przesłonę. Dopasuj jej rozmiar do obiektywu. Na jej środku odrysuj i wytnij wybrany kształt. Jego wielkość może być dowolna. Lepiej jednak, żeby wzór był nieco większy. Potrzebna będzie także taśma klejąca do mocowania.

Jak uzyskać bokeh?

Kawałek brystolu umieszczasz ciemną stroną do wnętrza obiektywu. Zwróć uwagę na to, że taka nakładka ogranicza dopływ światła do obiektywu. Warto w takim przypadku zwiększyć czułość ISO.

Fotografia musi być dobrze naświetlona, ale także wyraźna. Lepszy będzie zatem krótszy czas naświetlania. Pozwoli Ci to uniknąć poruszeń na zdjęciu.

Malowanie światłem

Co jest potrzebne do malowania światłem?

malowanie światłem

To bardzo ciekawa sztuczka. Potrzebne Ci będzie tylko kilka rzeczy.

  • Aparat fotograficzny

Ważne, by miał możliwość ustawienia długiego czasu otwarcia migawki. To kluczowy parametr w przypadku malowania światłem.

  • Statyw oraz pilot lub wężyk spustowy

Długi czas naświetlania wymaga statywu. Dzięki temu aparat znajdzie się w maksymalnie stabilnym położeniu. Steruj aparatem za pomocą wyzwalacza lub wężyka spustowego. To sprawi, że zdjęcia będą wyraźne i ostre.

Zobacz wyzwalacze fotograficzne w x-kom

  • Źródło światła

Oprócz tego wszystkiego, niezbędne są również świecące akcesoria - jasna latarka lub patyczki fluorescencyjne. Może Ci się przydać także barwna folia, która spełni rolę filtru. Za jej pomocą zabarwisz światło.

Malowanie światłem lepiej wychodzi w ciemności. Przyda się zatem trochę wolnego czasu wieczorem oraz ciemny ubiór. Postaci powinny raczej pozostać na drugim planie, podobnie jak otoczenie.

Jak malować światłem?

Przetestuj różne wartości ekspozycji. Wybierz tę, przy której na zdjęciu powstają świetlne linie – to właśnie ona pomoże Ci uzyskać upragniony efekt. Ustaw tryb manualny i dostosuj parametry. Czas naświetlania powinien być długi - kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund. Im bardziej skomplikowany wzór chcesz namalować, tym dłuższego czasu otwarcia migawki potrzebujesz. Teraz trzeba po prostu rysować w powietrzu latarką zarysy różnych figur. Najprościej jest uzyskać tzw. Orb, czyli kulę. Wystarczy po prostu kręcić koła latarką na sznurku lub smyczy. Gdy już zrozumiesz, jak to działa, próbuj uzyskać różne kształty – ludzi, przedmioty. W ten sposób opowiesz nawet całą historię – pokażesz na przykład postaci stojące na moście czy narysujesz budynek. Wszystko zależy od Twojego pomysłu.

Możesz także sfotografować w ten sposób przejeżdżające samochody. Wtedy wystarczy, że wybierzesz odpowiednie miejsce, z widokiem na ruchliwą trasę.

Time slice

Na co zwrócić uwagę, wykonując zdjęcie time slice?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to seria zdjęć obrazujących przekrój czasowy. Kluczowym elementem jest właśnie czas. Potrzebujesz go całkiem sporo.

Przyda Ci się bardzo podobne wyposażenie, jak w przypadku malowania światłem.

  • Aparat fotograficzny

Może to być kompakt, lustrzanka lub bezlusterkowiec. Dobrze, jeśli pozwala robić zdjęcia w trybie manualnym.

  • Statyw oraz pilot lub wężyk spustowy

Ważne, aby aparat był całkowicie stabilny i każdy kadr wyglądał dokładnie tak samo. Po złożeniu wszystkich ujęć elementy fotografii muszą do siebie pasować idealnie. Przyda Ci się także obciążenie (np. torba fotograficzna), które uchroni statyw przed wstrząsami i drganiami.

Duże znaczenie ma także pora, o jakiej będziesz wykonywać zdjęcie. Najlepiej wybrać taką, kiedy oświetlenie zmienia się dość szybko. Dobry wybór to świt tuż przed wschodem słońca lub zmierzch tuż po zachodzie słońca. Dzięki temu ujęcia będą stopniowo przechodzić od nocnych do dziennych, lub na odwrót. Ważne jest także, co chcesz pokazać na zdjęciu. Dobrym pomysłem jest fotografowanie szerokiego krajobrazu, obejmującego zarówno kolor nieba, jak i świateł miasta. Doskonały efekt uzyskasz, fotografując widok z okna lub balkonu. Pamiętaj tylko, że od wschodniej strony musisz robić zdjęcia z rana, a od zachodniej - przed zmierzchem.

Jak zrobić zdjęcie time slice?

Korzystaj z trybu manualnego. Poszczególne kadry mają inne wymagania. Jasne otoczenie fotografuje się inaczej niż nocny krajobraz. Dowiedz się więcej na temat fotografii w różnych warunkach oświetleniowych:

Jak fotografować jesienią i zimą?

Jak fotografować latem? Fotografujemy burze, plaże i krajobrazy

Kolejna kwestia to niska czułość – ważne jest, aby uniknąć szumów. Liczy się najwyższa jakość i szeroki zakres tonalny. W tym celu skorzystaj z zapisu zdjęć w formacie RAW. Dzięki niemu później masz największe możliwości edycji.

Przesłona musi być lekko przymknięta, najlepiej o 1 poziom w porównaniu do jej maksymalnej wartości. Zostaw ją w tym samym ustawieniu na całą sesję.

Czas naświetlania dostosowujesz do aktualnie panujących warunków. Im ciemniej, tym dłuższy czas otwarcia migawki. Możesz także polegać na automatycznym dopasowaniu go przez aparat. W tym celu wybierz tryb preselekcji przesłony. Wtedy jej wartość pozostaje taka sama, a zmienia się jedynie ekspozycja. Dzięki temu zdjęcie będzie wyraźne.

Ilość zdjęć jest dowolna. Dobrze, jeśli wykonasz ich jak najwięcej. Później masz duży wybór kadrów, które pasują do sceny. Od tego zależy również, jak często chcesz wykonywać zdjęcia. Jeśli planujesz 3-godzinną sesję, fotografując co 10 minut, stworzysz już 24 fotografie. To może być odpowiednia liczba do uwzględnienia na ostatecznej wersji time slice. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, korzystając z kilkuset ujęć (na przykład ok. 300-400).

Time slice możesz je z powodzeniem wykonywać o różnych porach roku. Weź jednak pod pod uwagę to, że spędzisz kilka godzin w plenerze. Im więcej ujęć chcesz stworzyć, tym więcej czasu Ci to zajmie.

Postprodukcja time slice

Najważniejszym etapem jest jednak postprodukcja. To wtedy stworzysz prawdziwe time slice, Możesz użyć standardowo Photoshopa i skorzystać z funkcji maski, by nakładać i przesuwać poszczególne warstwy zdjęć. Inną opcją jest wzbogacenie swojego programu graficznego o skrypt Time Slice Photography. Są także dostępne samodzielne aplikacje.

programy do tworzenia time slice

Projektor w fotografii

Projektor to również doskonałe narzędzie do tworzenia ciekawych zdjęć. Wystarczy, że na fotografowanej postaci lub przedmiocie wyświetlisz dowolny wzór – litery, cyfry, kropki. Dobrze sprawdzają się tutaj desenie symetryczne i powtarzalne. Zobacz na poniższej grafice.

zdjęcia z projektorem

Projektor może również pomóc Ci stworzyć mocne oświetlenie, skierowane wprost w obiektyw aparatu. Co prawda, istnieje zasada, że należy unikać robienia zdjęć pod światło. W tym poradniku jednak skupiamy się na kreatywnym fotografowaniu. Tutaj czasem trzeba łamać zasady. Wyobrażasz sobie już możliwy efekt? W takim razie łap aparat i do dzieła.

Fotografowanie smartfonem

Zaawansowane aparaty w dzisiejszych smartfonach także pozwalają na wykonanie kreatywnych zdjęć z efektem bokeh czy malowanie światłem. Przeczytaj nasz poradnik, jak fotografować smartfonem i porównaj fotograficzne możliwości 19 flagowych modeli:

Zobacz wielki test aparatów w smartfonach

Polecane modele aparatów i akcesoriów do kreatywnego fotografowania

aparaty fotograficzne

Nikon Coolpix A900

Idealny model do kreatywnego fotografowania. Lekki, kompaktowy i niezwykle wszechstronny. Dzięki skutecznej redukcji drgań stworzysz doskonale wyostrzone kadry. Matryca CMOS w technologii BSI o rozdzielczości aż 20,3 mln Mpix poradzi sobie nawet w słabym oświetleniu.

GoPro HERO5

Wodoodporna i wytrzymała. Za jej pomocą nagrasz materiał wideo i zrobisz niezwykłe zdjęcia nawet w trudnych warunkach. Obsługa komend głosowych to świetna alternatywa dla wyzwalacza. Wystarczy, że wypowiesz proste polecenie, by sterować migawką czy też filmowaniem.

Canon EOS 700D

Matryca Hybrid CMOS AF o rozdzielczości 18 Mpix i wysoka czułość umożliwiają fotografowanie bez lampy. Dzięki temu możesz eksperymentować z malowaniem światłem, time slice i bokeh. Ruchomy wyświetlacz zapewnia Ci wygodny podgląd, niezależnie od tego, czy trzymasz aparat w ręce, czy korzystasz ze statywu.

Nikon D5600

Ruchomy ekran dotykowy o przekątnej 3,2" to jeszcze wygodniejsza obsługa. Fotografuj z dowolnej perspektywy, widząc dokładnie zawartość całego kadru. Matryca formatu DX o rozdzielczości aż 24,2 mln Pix dba o jakość i szczegółowość Twoich fotografii. Dzięki funkcji Nikon SnapBridge swoje dzieła z łatwością prześlesz na smartfona i udostępnisz w internecie.

Fujifilm X-T20

Precyzyjny bezlusterkowiec z dotykowym, odchylanym wyświetlaczem. Wyposażony w matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 24,3 Mpix. Za jego pomocą zrobisz zdjęcia o nasyconych barwach i wyraźnych detalach. Aparat jest lekki i poręczny, dzięki czemu możesz go używać, gdzie tylko zechcesz.
akcesoria fotograficzne

Manfrotto Compact Action

Statyw przeznaczony do użytku z małymi lustrzankami i bezlusterkowcami. Jego maksymalny udźwig to 1,5 kg, dzięki czemu doskonale nadaje się do zamontowania zestawu ze standardowym obiektywem 50 mm. Wytrzymała konstrukcja umożliwia korzystanie w dowolnym miejscu: zarówno w domu, jak i w plenerze.

Cullmann Nanomax 450 RW20

Pionowa kolumna posiada hak, na którym możesz zawiesić torbę fotograficzną i dociążyć cały zestaw. Dzięki temu masz pewność, że stworzysz doskonale dopasowane ujęcia do time slice. Zintegrowana poziomica w korpusie ułatwia Ci wyrównianie kadru.

Triopo MT-3230

Statyw o maksymalnej wysokości 184 cm i obciążeniu nawet do 12 kg. Świetnie się nadaje zarówno do lżejszych zestawów ze standardowym obiektywem, jak i cięższych lustrzanek. Na czas transportu możesz go wygodnie złożyć do bardzo kompaktowych rozmiarów. Świetnie się nadaje, jeśli chcesz fotografować w plenerze.

Benro IT25

Stabilny i mobilny. W razie potrzeby złożysz go i wygodnie przetransportujesz. Po rozłożeniu ma 155 cm wysokości. Idealny do fotografii krajobrazowej. Maksymalne obciążenie to aż 6 kg, dzięki czemu możesz zamontować zarówno lekki bezlusterkowiec, jak zestaw z cięższym obiektywem. Odłączaną nogę błyskawicznie przekształcisz w monopod.

Yongnuo 50mm F1.8

Jasny standardowy obiektyw z systemem AutoFocus. Kompaktowy, lekki i bardzo wszechstronny. Doskonale się nadaje do aparatów marki Nikon. Doskonały do malowania światłem oraz bokeh.

Samyang 10mm F2.8

Superszerokokątny model, który sprawdzi się w dynamicznej fotografii. Kompatybilny z aparatami Canon. Za jego pomocą stworzysz perfekcyjne, szczegółowe ujęcia, nawet w słabym oświetleniu. Niezastąpiony na sesjach time slice.

Samyang 24mm F1.4

Wyposażony w mocowanie Canon obiektyw szerokokątny stałoogniskowy. Jego 8-listkowa przesłona zapewnia Ci piękny efekt bokeh. Sprawdzi się także w fotografii krajobrazowej dzięki szerokiemu polu widzenia.

Tokina AT-X 16-28mm F2.8

Pełnoklatkowy obiektyw do lustrzanek Nikon. Precyzyjnie i szybko ostrzy obraz. Wygodny mechanizm trybu ustawiania ostrości sprawia, że błyskawicznie przełączysz się między trybem automatycznym i manualnym.
projektory w fotografii

Optoma W331

Za jego pomocą wyświetlisz jasny i nasycony obraz na fotografowanej postaci. Dzięki zaawansowanym możliwościom dostrojenia parametrów obrazu uzyskasz dokładnie taki efekt, o jakim marzysz, a po pracy obejrzysz go na dużym ekranie. Lampa o podwyższonej żywotności wystarczy nawet na 5 lat niezwykłych sesji zdjęciowych.

LG PH550G

Bezprzewodowy i bardzo komfortowy. Zabierz go, gdzie zechcesz. Wyświetlaj wzory i desenie zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze. Wytrzymała, wbudowana bateria oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że to niezwykle mobilny rzutnik, który może towarzyszyć Ci w wielu sesjach.

Epson EB-W31

Bardzo jasny, a zarazem energooszczędny model. Dostosowuje parametry obrazu i moc do warunków. Dzięki temu posłuży Ci nawet przez 15 lat. Z jego pomocą zrobisz niezwykłą sesję zdjęciową, wyświetlając w kadrze co zechcesz.

ASUS P3B

Ultrakompaktowy, bezprzewodowy projektor DLP. Waży zaledwie 0,8 kg, dzięki czemu jest idealny dla fotografa, który dźwiga ze sobą kilka kilogramów sprzętu. Zapewnia świetny kontrast oraz łagodne, stonowane kolory. Wbudowana bateria pozwala korzystać z niego zarówno w domu, jak i w plenerze.
programy graficzne do obróbki zdjęć

Adobe Photoshop Elements 15

Łatwo posegregujesz i edytujesz swoje zdjęcia. Program został wyposażony w zaawansowane funkcje naprawy wad oraz ulepszania fotografii. Poradzi sobie nawet ze skutkami wstrząsów i drgań aparatu.

Adobe Photoshop & Premiere Elements 15

Doskonały do edycji wideo i zdjęć. Umożliwia wygodne dostosowanie kolorów, jasności, kontrastu, a także szybką korektę. Szybko się odnajdziesz wśród setek plików. Swoje dzieła wyszukasz według miejsc, osób oraz wydarzeń.

Adobe Photoshop Lightroom 6

Sterowanie filtrami jest łatwe i precyzyjne. Przyciemnisz prześwietloną część zdjęcia, podczas gdy dobrze naświetlone partie pozostaną bez zmian. Skorzystasz także z zaawansowanych funkcji wyszukiwania. Zaznacz twarz wybranej osoby i błyskawicznie znajdź potrzebne zdjęcie.

 

Zobacz wszystkie aparaty, statywy, obiektywy oraz programy graficzne i wideo w x-kom

Prawda, że fotografia może być ciekawa? Który z wymienionych przez nas pomysłów zamierzasz zastosować i dlaczego? A może już je znasz i z powodzeniem z nich korzystasz? Napisz nam w komentarzu.