Podświetlenie LED RGB. Jak oświetlić stanowisko gamingowe i pokój gracza?
Podświetlenie LED RGB w pokoju gracza
Zwykły komputer może dostarczyć masę rozrywki – to jest jasne. A komputer z podświetleniem LED RGB może dostarczyć jeszcze więcej rozrywki, ponieważ możesz sterować jego oświetleniem niczym oświetleniowiec Rammsteina czy innej ulubionej kapeli. To w Twoich rękach jest władza nad efektami świetlnymi pamięci RAM, chłodzenia czy wentylatorów, którymi zachwycisz siebie, ale też wszystkich gości, którzy odwiedzą Twój pokój. Oświetlenie LED RGB sprawi, że nie będą mieli wątpliwości, że znaleźli się w pokoju gracza.
W tym poradniku przyjrzymy się, czym jest podświetlenie LED RGB i jak oświetlić nim skrzynkę z podzespołami. Na tym oczywiście nie poprzestaniemy, ponieważ podświetlane peryferia mogą być świetnym substytutem lub dopełnieniem stanowiska gamingowego. Tak samo sprawa wygląda z biurkiem i oświetleniem całego pomieszczenia, dlatego wyjaśnimy, w jaki sposób dobrać oświetlenie LED RGB do pokoju gracza.
Co to jest podświetlenie LED RGB?
RGB jest modelem barwnym, który swoją nazwę wziął od angielskich nazw: Red – czerwony, Green – zielony, Blue – niebieski. Te 3 barwy mogą być emitowane za pomocą diod LED RGB, a ich mieszanie pozwala ludzkiemu oku zobaczyć różne odcienie kolorów. Podświetlenie LED RGB jest zatem czymś na zasadzie mieszania kolorów farb na lekcji plastyki, leczi w świetlnej postaci. I bez brudzenia sobie rączek.
I tak – jest to bajer bez którego można grać, więc niektórzy będą potrzebować dobrego pretekstu, żeby rozświetlić swój komputer. Dlatego nie bez powodu wcześniej pojawiła się analogia do lat szkolnych, ponieważ podświetlenie LED RGB może być nie tylko stylowym dodatkiem do Twojego pokoju gracza, ale także doskonałą zabawą i nauką fizyki dla najmłodszych domowników. A więc skoro masz już wygodny powód do zamontowania podświetlenia LED RGB w swoim desktopie, to zastanówmy się, w jaki konkretny sposób można je wykorzystać.
Jak gracz wykorzysta podświetlenie LED RGB?
Tyle z teorii, bo najfajniejsza jest praktyka. A działanie systemu LED RGB na pewno widzieliście już nieraz, chociaż być może nie zdawaliście sobie z tego sprawy. Korzystają z niego telewizory LCD czy projektory. Jednak w ich przypadku ten system ma pomóc wytwarzać obraz, a oświetlenie LED RGB wykorzystywane do podświetlenia stanowiska gamingowego niejako tym obrazem jest. Skupimy się zatem na właśnie tego rodzaju oświetleniu.
Podświetlenie LED RGB do pokoju gamingowego może występować w kilku różnych postaciach w zależności, gdzie chcesz je umieścić:
- W podzespołach komputerowych – wbudowane w zasilacz, obudowę, wentylator chłodzenia procesora czy pamięć RAM.
- W peryferiach komputerowych – wbudowane w myszkę, klawiaturę czy głośniki.
- W biurku gamingowym – wbudowane w ramę biurka.
- Na ścianie czy półkach – inteligentne taśmy LED czy lampki biurkowe można umieszczać w różnych miejscach.
Zobacz poradnik: Pokój gracza. Jak urządzić pokój gamingowy?
Czy LED RGB jest energooszczędne?
Widzisz zatem, że jeśli masz taką fantazję, to swój cały pokój gracza możesz oświetlić LED-ami RGB. W tym momencie może Ci się zapalić czerwona lampka i pojawić w głowie pytanie o opłacalność takiego rozwiązania. W końcu, skoro rozświetlisz na kolorowo podzespoły komputerowe i peryferia, a do tego biurko i meble, to czy pobór energii nie będzie tak duży, że ostatecznie ucierpi na tym Twój portfel?
Otóż niekoniecznie, ponieważ diody i żarówki LED są zdecydowanie bardziej energooszczędne i mają większą trwałość niż zwykłe żarówki halogenowe. Dzieje się tak dlatego, że diody nie wytwarzają ciepła i minimalizują promieniowanie UV oraz polucję szkodliwych substancji do atmosfery. Takie rozwiązanie jest zatem nie tylko bardziej energooszczędne, ale także bardziej sprzyja środowisku. Na rachunkach za prąd nie powinieneś zatem odczuć, że myszka świeci na fioletowo, klawiatura na różowo, a wentylator pulsuje tęczową feerią barw. A skoro o pulsowaniu mowa…
Rodzaje podświetlenia – RGB czy ARGB?
Diody LED wykorzystywane w podzespołach i peryferiach komputerowych przede wszystkim dzieli się na RGB oraz ARGB (znane także jako diody adresowalne). Różnica między nimi polega głównie na tym, że wszystkie diody na całej długości taśmy LED RGB świecą tym samym dowolnie wybranym kolorem, podczas gdy każda pojedyncza dioda ARGB może świecić na inny kolor.
Jak już się domyślasz, najlepsze efekty wizualne dla Twojego PC-ta i wszystkich peryferiów zapewnią Ci diody ARGB. Dzięki nim uzyskasz popularny efekt tęczy czy płynnego przechodzenia kolorów, co w połączeniu np. z kręcącym się wentylatorem daje zjawisko, którego pod wrażeniem będą wszyscy goście zaglądający do pokoju. Dzięki oprogramowaniu płyty głównej, która zarządza oświetleniem, będziesz mógł synchronizować różne linie LED ARGB, tworzyć przeróżne efekty, schematy i style świetlne, które pomogą Ci wyrazić Twoją osobowość gracza.
Jeśli jednak nie zależy Ci na efektownych przejściach kolorów, to spokojnie możesz też zdecydować się na podzespoły i peryferia z diodami RGB. Ich jednolite światło również sprawdzi się w budowaniu klimatu stanowiska gamingowego i na dłuższą metę nie będzie tak męczące jak efekty typowe dla ARGB – nawet te najpiękniejsze. Ponadto diody RGB dobrze sprawdzą się do wystroju wnętrza, o czym przeczytasz w dalszej części poradnika.
Niektóre sprzęty korzystają z kilkustrefowego podświetlenia LED RGB , które daje efekt zbliżony do diod adresowalnych w postaci kilku różnych kolorów wyświetlanych jednocześnie. Jednak takie rozwiązania zawsze będą ograniczone konstrukcyjnie i nie będą w stanie w pełni oddać popularnych efektów tęczy czy pulsowania.
Oczywiście możesz też połączyć ze sobą oba te systemy. Najważniejsze jest to, żeby efekt ostateczny podobał się Tobie – niezależnie czy wszystkie elementy stanowiska będą świeciły się jak bożonarodzeniowa choinka czy zdecydujesz się jedynie na subtelne akcenty świetlne.
Podświetlenie RGB w komputerze – o czym trzeba pamiętać?
Wybór między podświetleniem podzespołów komputerowych diodami RGB lub ARGB niestety nie zależy wyłącznie od Twojego gustu. Podstawą do stworzenia rozświetlonego desktopa jest odpowiednia płyta główna i obudowa.
Złącza na płycie głównej muszą się zgadzać
Zabawę z wyborem podzespołów komputerowych LED RGB zacznij od sprawdzenia w specyfikacji płyty głównej, jakie ma złącza oraz ile ich jest. Żeby podświetlenie działało, MoBo musi dysponować odpowiednimi złączami zgodnymi z systemem RGB lub ARG. Wtyczka RGB ma wejście 4-pinowe, natomiast ARGB ma wejście 3-pinowe, dlatego podpięcie systemu RGB do złącza obsługującego ARGB (lub odwrotnie) w najlepszym wypadku nie zadziała, a w najgorszym uszkodzi podświetlenie czy nawet płytę główną.
Kolejną ważną kwestią jest oprogramowanie płyty głównej, które pozwoli Ci w prosty sposób zarządzać efektami świetlnymi, które wydobywają się z Twojej skrzynki. Każdy producent oferuje nieco inny soft z podobnymi możliwościami, jednak dla niedoświadczonych użytkowników najważniejsze jest to, żeby był on intuicyjny i w prosty sposób umożliwiał zaaranżowanie nawet najbardziej skomplikowanych efektów.
Z podświetlenia RGB lub ARGB może korzystać jednocześnie nawet kilka wentylatorów, zasilacz komputerowy czy chłodzenie procesora. Łatwo się domyślić, że przy tak dużej liczbie sprzętów może braknąć wystarczającej liczby złącz, do których można by je podpiąć. Rozwiązaniem tego problemu są rozgałęziacze, które zwiększają liczbę dostępnych złącz. Możesz go dokupić osobno lub znaleźć w obudowach, które oferują go w zestawie.
Zobacz płyty główne ze złączami RGB i ARGB
Zobacz poradnik: Jak wybrać płytę główną do komputera?
Płyta główna nie ma złącza? Jest na to rozwiązanie
Nie zawsze jednak jest tak – nomen omen – kolorowo, że płyta główna ma odpowiednie złącza. Może się bowiem zdarzyć tak, że nie ma ich w ogóle. Czy w takiej sytuacji możesz tylko pomarzyć o oświetleniu LED RGB lub złożyć nowy komputer? Niekoniecznie. Zawsze możesz wykorzystać taśmy LED RGB lub ARGB, które zamontujesz wewnątrz obudowy.
Pasek LED RGB do komputera wymaga jednak zewnętrznego zasilacza i kontrolera w postaci pilota. Nie zamontujesz go co prawda na samych podzespołach, a jedynie na elementach obudowy, a obsługa będzie mniej intuicyjna, ale taka konstrukcja wciąż może dawać niezwykłe wrażenia – zwłaszcza podczas nocnej rozgrywki. No i dochodzi jeszcze satysfakcja z samodzielnego złożenia takiego oświetlenia.
Zobacz inteligentne taśmy LED RGB
Obudowa LED RGB
Płyta główna przy projektowaniu oświetlenia to absolutna podstawa, ale bez odpowiedniej obudowy komputerowej cały misternie planowany efekt będzie po prostu niezauważalny. Tym bardziej, że część skrzynek oferuje podświetlane wentylatory chłodzenia, które są jednym z najbardziej wyeksponowanych elementów w komputerze. Dlatego jeśli masz mieć chociaż jeden element podświetlany w swoim komputerze, to właśnie wentylatory RGB lub ARGB wbudowane w obudowę mogą być najlepszym rozwiązaniem.
Do podziwiania podświetlanych podzespołów będziesz potrzebować obudowy z oknem lub całkowicie przeszkloną ścianką. Takie wykonane ze szkła hartowanego są solidne i odporne na zarysowania, więc to zdecydowanie najlepszy, ale też najbardziej kosztowny wybór – zwłaszcza jeśli ścianka się stłucze. Akryl to natomiast bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które co prawda trudno zniszczyć, ale z czasem mogą pojawić się na nim ślady użytkowania. Przydatnym dodatkiem są ścianki obudowy otwierane w bok, co umożliwia łatwy dostęp do wnętrza komputera i modyfikowanie układu komponentów czy kabli.
A kwestia okablowania jest przecież bardzo ważna. W dobieraniu oświetlenia do komputera chodzi głównie o to, żeby zyskać estetyczny wygląd, a zwisające kable mogą zniweczyć cały efekt, dodatkowo utrudniając prawidłowy przepływ powietrza w obudowie. Dlatego musisz pamiętać nie tylko o tym, jak podświetlenie LED RGB wygląda, ale także jak pośrednio wpływa na działanie komputera. Wybierz więc taką obudowę, która ma przemyślany system zarządzania okablowaniem.
Zobacz obudowy komputerowe LED RGB
Zobacz poradnik: Jak wybrać obudowę komputerową?
Inne podzespoły komputerowe z podświetleniem
Skoro masz już odpowiednią bazę do rozświetlenia swojego komputera w postaci płyty głównej i obudowy, to możesz dobrać dodatkowe podzespoły, które dopełnią dzieła. Jakie części komputerowe kupisz z podświetleniem LED RGB lub ARGB?
Kości RAM
Kości RAM są jak żubry – powinny chodzić parami. I nie chodzi tylko o ich wydajność, ale także o estetykę, ponieważ wszystko co jest symetryczne wygląda po prostu lepiej. Dwie lub cztery kości pamięci RAM będą dużo lepiej wyglądały niż pojedyncza kość, zwłaszcza że efekty można ze sobą synchronizować za pomocą oprogramowania dostarczonego przez producenta kości lub płyty głównej – np. ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion czy MSI Mystic Light.
Większość pamięci RAM ma podświetlenie LED RGB, ale niekoniecznie musi się to wiązać z wyświetlaniem tylko jednego koloru na całej długości kości. Aby cieszyć się różnymi efektami świetlnymi, najlepiej wybierać takie pamięci, w których zastosowano kilka stref diod LED RGB, co daje efekt zbliżony do diod LED ARGB.
Bardzo istotnym elementem są także fizyczne wymiary kości. W zależności od potrzeb muszą one zmieścić się w tych bardziej kompaktowych obudowach lub nie być zasłonione przez chłodzenie procesora, więc zmiennych jest dużo. Nie ma tu jednak uniwersalnego przepisu na dopasowanie wymiarów pamięci RAM do reszty podzespołów, dlatego zwracaj uwagę na ich wymiary i przestrzeń, w jakiej będą zamontowane.
Zobacz kości pamięci RAM LED RGB
Karty graficzne
Podświetlenie LED RGB nie dodaje dodatkowych klatek na sekundę w grach, dlatego w przypadku karty graficznej oczywiście lepiej wybrać model mocniejszy niż ładniejszy. Ale jeśli można mieć kartę z obiema tymi cechami, to pozostaje tylko się cieszyć. W przypadku VGA diody z podświetleniem mogą być umiejscowione w różnych miejscach. Z jednej strony daje Ci to swobodę wyboru, ale z drugiej musisz brać pod uwagę, jak karta będzie zamocowana i czy oświetlenia nie będą przypadkiem zasłaniały inne podzespoły komputera.
Do niektórych kart graficznych w zestawie dołączany jest także wspornik, który chroni kartę przed wygięciem PCB spowodowanym swobodnym wiszenie karty w obudowie. W zależności od materiału wykonania i zdobień taki wspornik może być także elementem wystroju – zwłaszcza jeśli pada na niego kolorowe światło z karty graficznej.
Chłodzenia procesora
Chłodzenie procesora dzieli się na powietrzne i wodne. W tym pierwszym przypadku dodatkowo wyróżnia się chłodzenie aktywne i pasywne, czyli z wentylatorem i bez.
Nas oczywiście interesuje chłodzenie aktywne, ponieważ wentylator oświetlony przez diody LED RGB lub ARGB może być jednym z najbardziej efektownych podzespołów komputera. Dodatkowe wrażenie wizualne sprawia podświetlony top radiatora, który także może stać się elementem Twojej świetlnej konstrukcji. Jeśli brakuje Ci złącz ARGB na płycie głównej, to świetnym rozwiązaniem będą chłodzenia procesora, których podświetlenie nie wymaga łączenia z żadnym kontrolerem.
Chłodzenie wodne jest efektowne nawet bez podświetlenia LED RGB. Ale jeśli można wykorzystać takie, które będzie się świeciło, to tym lepiej, prawda? Tym bardziej, że jest to jeden z najbardziej widocznych podzespołów komputera. Podświetlenie wentylatora i blokopompki (w zestawach AiO) w połączeniu z zabarwionym płynem chłodniczym, który przepływa przez przezroczyste przewody może dać naprawdę spektakularny efekt. Pamiętasz chyba z fizyki, że kolor płynu pod wpływem światła może się zmieniać?
Jeśli masz mało miejsca na chłodzenie wodne i nie chcesz, żeby zasłaniało ono kości pamięci RAM czy inne podzespoły, to warto wybrać gotowy zestaw chłodzenia wodnego AiO. Ze względu na zamknięty układ takiego chłodzenia zajmuje ono mniej miejsca i jest łatwiejsze w montażu niż samodzielnie konstruowany układ. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy Twoja obudowa pomieści takie chłodzenie i czy wszystkie przewody będą swobodnie ułożone. Dobrym pomysłem jest także wybranie obudowy ze zintegrowanym chłodzeniem cieczą.
Zobacz chłodzenia procesorów LED RGB
Wentylatory do komputera
Wentylatory wbudowane w obudowę zazwyczaj nie wystarczą, żeby odpowiednio schłodzić komputer. Poza tym to świetna okazja, żeby dołożyć kolejne świecące elementy do komputerowej choinki. Podświetlane wentylatory do komputera spotkasz w różnych konfiguracjach. Podstawą są oczywiście diody RGB lub ARGB, jednak część wentylatorów korzysta także z jednokolorowego podświetlenia.
Ponadto ważne jest nie tylko jak świeci wentylator, ale też gdzie. Otóż możesz wybierać pośród wentylatorów, w których podświetlony jest tylko jeden z elementów: łopatki wirnika, obręcz, półobręcz czy obudowa. Ale bez problemu znajdziesz też takie wentylatory, w których wszystkie te elementy są podświetlone. Zdecyduj, co bardziej Ci się podoba i co bardziej będzie pasować do Twojego komputera.
Zobacz wentylatory do komputera LED RGB
Zasilacze komputerowe
Zasilacz jest jednym z największych komponentów komputera, jednak zazwyczaj znajduje się on na jego tyle. Jeśli zależy Ci na podświetlanym zasilaczu, to wybierz obudowę, która pomoże go wyeksponować. Może to być obudowa bez piwnicy lub obudowa odkryta. Zdecydowanie bardziej nowoczesne są te drugie, które same w sobie mogą stanowić oddzielny element designu, który jest dopełniony przez podświetlany zasilacz i resztę komponentów.
Jak to się mówi: do wyboru – do koloru. Mnogość różnych opcji podświetlenia w podzespołach komputerowych może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego pamiętaj, że podświetlenie LED RGB nie wpływa w żaden sposób na wydajność komputera i stosuje się je wyłącznie ze względów estetycznych. Co więcej – nieumiejętnie dobrane komponenty mogą negatywnie wpływać na przepływ powietrza w obudowie, a w efekcie na wydajność komputera. Wybierając podświetlane komponenty, nie kieruj się wyłącznie ich estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością.
Jakie peryferia gamingowe RGB?
Przygoda z podświetleniem RGB w pokoju gracza naturalnie nie kończy się na oświetlaniu podzespołów komputerowych. Kolejnym etapem jest bowiem podświetlenie LED RGB w peryferiach. Dla niektórych to może być nawet dopiero początek zabawy. W końcu nie wszystkie płyty główne nadają się do obsługi systemu RGB, a do tego nie każdy ma tyle miejsca na biurku, żeby postawić na nim komputer i podziwiać jego oświetlenie. Jednak to nie znaczy, że zabawa ma kogoś ominąć z tego powodu.
Wybór peryferiów gamingowych z podświetleniem jest nieco łatwiejszy niż wybór podzespołów, ponieważ istnieje między nimi mniej zależności, jednak istnieje kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim chodzi o oprogramowanie peryferiów.
Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzeń jednego producenta, ponieważ dzięki temu za pomocą jednej aplikacji zmienisz barwy i schemat świetlny na wszystkich podłączonych urządzeniach. Nie musisz instalować kilku różnych programów i każdego uruchamiać, żeby zmienić intensywność świecenia. Na szczęście część producentów płyt głównych w postaci: ASUS-a, Gigabyte czy MSI umożliwia kompleksowe zarządzanie podświetleniem – zarówno w podłączonych peryferiach jak i podzespołach komputerowych. Przed zakupem sprawdź jednak kompatybilność danego sprzętu z oferowanym przez producenta płyty głównej oprogramowaniem.
Podświetlane klawiatury
Klawiatura jest podstawowym narzędziem gracza, a więc estetyka i funkcjonalność muszą stać na równie wysokim poziomie. A podświetlenie LED RGB dodatkowo sprawia, że te dwie cechy łączą się, ponieważ klawiatura z tą technologią nie tylko pięknie wygląda, ale też pomaga korzystać z klawiatury. W jaki sposób? Przede wszystkim nocą, kiedy nic nie widać. Ale też podczas typowej, polskiej szarówki, kiedy jeszcze jest za wcześnie na zapalenie światła, ale wystarczająco ciemno, żeby zgubić palce na klawiaturze.
Warto podkreślić, że podświetlenie w klawiaturze sprawdzi się także w przypadku osób, które potrafią korzystać z niej bezwzrokowo. Szybkie rozgrywki wymagają bowiem sporego refleksu we wciskaniu odpowiednich komend na klawiaturze. Podświetlenie pomaga natomiast kątem oka dostrzec nawet ten najrzadziej używany klawisz lub grupę klawiszy, co w rozgrywkach multiplayerowych może mieć znaczący wpływ na wynik meczu.
Jednak, żeby taki scenariusz mógł się sprawdzić, to klawiatura powinna mieć podświetlanie punktowe lub wielostrefowe. To pierwsze daje największe możliwości, ponieważ każdy klawisz ma odrębne podświetlanie, dzięki któremu możesz wybierać jego układ ze zdefiniowanych ustawień dla danego gatunku gier. Podświetlenie wielostrefowe oferuje kilka stref podświetlania, które mogą niezależnie od siebie wyświetlać różne kolory i efekty. Najprostszym typem podświetlenia klawiatury jest to jednostrefowe, które może być wielokolorowe i oferować różne efekty, ale na powierzchni całej klawiatury – bez podziału na strefy.
Dowiedz się więcej o podświetlanych klawiaturach: Podświetlenie klawiatury. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Podświetlane myszki
Myszka jest Twoją przysłowiową prawą ręką. Dlatego tak ważne jest to, żeby oprócz odpowiedniego dopasowania do dłoni i potrzeb była także dopasowana do poczucia estetyki czy aranżacji pokoju. A Ty w końcu jesteś graczem, więc dobry design nie jest Ci obojętny. Znajdziesz go w myszach gamingowych z podświetleniem.
Wciąż możesz jednak zastanawiać się, jaki sens ma oświetlenie w myszce, skoro i tak trzyma się na niej rękę i zakrywa znaczną część światła? Po pierwsze właśnie dla wspomnianego designu. W końcu nie trzymasz ręki na myszce cały czas, a jeśli nawet trzymasz, to część modeli jest oświetlona w taki sposób, żebyś dalej widział kolorowe światło wydobywające się z jej wnętrza. Po drugie oświetloną myszkę łatwiej zlokalizować nawet kątem oka, kiedy rozgrywka wymaga skorzystania z dwóch rąk na klawiaturze.
I po trzecie – być może najważniejsze – oświetlenie myszki może występować w przeróżnych formach, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wolisz coś z subtelnymi detalami? Wybierz myszkę z podświetlanym logo producenta, rolką lub przyciskami, a na pewno docenisz ten minimalistyczny design. Zależy Ci na czymś, co wyrazi Twój charakter gracza? Wtedy oczywistym wyborem będzie gryzoń z podświetlaną obudową w całości lub przynajmniej jej części.
Zobacz myszki gamingowe LED RGB
W wyborze myszki gamingowej pomoże Ci nasz poradnik: Jaką myszkę dla gracza wybrać?
Pozostałe akcesoria
Klawiatura i myszka to podstawowe narzędzia, jakie dzierży gracz w swoich rękach i jakie znajdują się na jego biurku. Jednak oprócz nich powinno znaleźć się kilka dodatkowych peryferiów, które nie tylko znacznie usprawnią rozgrywkę, ale też rozświetlą całe stanowisko.
- Podkładki pod mysz – te z podświetleniem LED RGB pełnią podobną funkcję, co sama myszka, czyli ułatwiają lokalizację przestrzeni roboczej dla gryzonia.
- Słuchawki – podświetlenie LED RGB najczęściej oferują słuchawki dla graczy. Efektownie podświetlone logo producenta słuchawek może podkreślać Twoje przywiązanie do marki, a ukryte w nausznikach diody LED RGB rozświetlą Twoje najbliższe otoczenie na wysokości wzroku.
- Głośniki – te z podświetleniem oferują wrażenia audiowizualne, ponieważ podświetlone diodami LED satelity będą wydawać z siebie dźwięki, ale też różnokolorowe światło zgodnie z tym, co dzieje się w grze. To świetne uzupełnienie gamingowego biurka – tym bardziej, że w zestawie otrzymasz minimum dwa głośniki, które postawisz symetrycznie, co da jeszcze bardziej widowiskowy efekt.
Jakie biurko z podświetleniem RGB?
Skoro masz już oświetlony komputer i peryferia, to oczywiście potrzebujesz biurka godnego, by pomieściło wszystkie te sprzęty. A co lepiej się sprawdzi niż biurko gamingowe z oświetleniem LED RGB? Nie szukajcie odpowiedzi, bo to jest pytanie retoryczne.
Umiejscowienie podświetlenia w biurkach gamingowych zależy od konkretnego modelu i producenta, ale zazwyczaj znajduje się na bokach blatu lub nogach. Z jednej strony jest to podyktowane tym, żeby nie rozpraszać uwagi gracza, a z drugiej chodzi o to, by światło wydobywające się z diod na biurku mogło rozproszyć się w efektowny sposób po ścianie i rozświetlić przestrzeń wokół niego. Dlatego przed zakupem dokładnie przemyśl, gdzie stanie biurko i z której jego strony powinno wydobywać się światło.
Podświetleniem biurka nie da się sterować za pomocą oprogramowania w przeciwieństwie do podświetlanych podzespołów i peryferiów komputerowych. W tym przypadku do sterowania używa się pilota bezprzewodowego, którym można zmieniać kolory światła, jego intensywność i wszelkie efekty.
Oczywiście kwestia podświetlenia biurka ze względu na tematykę poradnika jest dla nas najważniejsza, jednak jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do zaspokajania poczucia estetyki gracza. Takie biurko jest bowiem wyposażone w szereg usprawnień w postaci uchwytów na napoje i słuchawki, dodatkowe półki czy otwory na kable, a blat wykonany z trwałego materiału znoszącego trudy rozgrywek (czytaj największe wybuchy złości). Dlatego nawet jeśli nie zależy Ci na oświetleniu, to takie biurko będzie pełnoprawnym meblem, które spełni szereg funkcji w Twoim pokoju gracza.
Zobacz biurka gamingowe LED RGB
Fotel RGB też się znajdzie
Jako ciekawostkę należy także dodać, że jest nawet coś takiego jak fotel RGB. Tak! Tylko wyobraź sobie, jak kosmiczny widok roztacza się w ciemnym pomieszczeniu, gdzie źródłem światła jest… fotel. Przykładem takiego fotela gamingowego jest Huzaro Force 6.0 RGB. Siedziska wyposażone w taśmy LED zazwyczaj mają zamontowane je na krawędziach, a sterowanie oświetleniem odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota. I spokojnie – nie musisz takiego fotela RGB podłączać do gniazdka, ponieważ część z nich działa na akumulatory zasilane bateriami AA lub zwyczajnym power bankiem.
Żarówka i taśma LED RGB w pokoju czynią cuda
Ten akapit dotyczy nie tylko graczy i pokoju gamingowego, ale także każdego, kto po prostu chciałby nadać swojej przestrzeni życiowej nieco więcej kolorytu i klimatu. Oczywiście oświetlenie pokoju taśmami i żarówkami LED RGB dla graczy wiąże się z pewnymi benefitami, ale posiadanie komputera czy konsoli absolutnie nie jest warunkiem koniecznym do zamontowania kolorowego oświetlenia w salonie czy w sypialni. Tylko od czego zacząć?
Przede wszystkim zastanów się, jakie możliwości daje Ci Twoje pomieszczenie. W pokoju gamingowym biurko zazwyczaj jest już dobrze oświetlone, więc tam dodatkowe LED-y nie są potrzebne i można skupić się na doświetleniu pozostałych ścian. W przypadku salonu czy sypialni warto pomyśleć o symetrycznym ustawieniu oświetlenia, które będzie wydobywało się z 2 lub 4 stron. Oświetlenie jednej strefy ma sens wtedy, gdy będzie ono oświetlać centralną część pomieszczenia jak np. półkę RTV z telewizorem czy zagłówek łóżka.
Forma oświetlenia LED RGB w dużej mierze zależy od tego, gdzie chcesz je umieścić:
- inteligentne taśmy LED RGB – najbardziej uniwersalne, dostępne w różnych długościach. Część z nich można skracać i dostosować do własnych potrzeb. Taką taśmę położysz na półce, podwieszanym suficie lub schowasz we wnęce za telewizorem, by wydobywała się z niej różnokolorowa świetlna poświata.
- inteligentne żarówki LED RGB – łatwiejsze w montażu niż taśmy LED, ponieważ wystarczy je wkręcić i nie trzeba podłączać dodatkowego zasilacza. Takie żarówki mogą świecić w paletach barwy RGB oraz białym lub żółtym światłem, które dopasujesz do pory dnia lub wykorzystasz także do czytania.
- inteligentne lampki LED RGB – do oświetlenia pokoju najlepiej sprawdzą się lampy biurkowe, które bez problemu możesz przenosić z miejsca na miejsce i oświetlać różne strefy pomieszczenia w zależności od potrzeb. Lampę sufitową musisz przymocować na stałe, ale za to sprawdzi się do oświetlenia pokoju w całości, a nie tylko jednej strefy.
Inteligencja wymienionych rodzajów oświetlenia ściśle wiąże się z obecnością systemu LED RGB. Ten system musi być bowiem sterowany za pomocą oprogramowania zainstalowanego na smartfonie lub komputerze. Najwygodniejsza jest ta pierwsza opcja, ponieważ z poziomu telefonu możesz sterować zasilaniem, zmieniać kolor oświetlenia panującego w pokoju czy jego nasilenie. Do tego w zależności od wybranego urządzenia możesz ustawiać różne tryby lampy, np. by o odpowiedniej porze imitowała wschodzące słońce, co ułatwi Ci wstawanie, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciemno.
Naturalnie najlepiej, jeśli inteligentne oświetlenie pochodzi od tego samego producenta, ponieważ wtedy możesz sterować żarówkami, lampkami czy lampą sufitową z poziomu tej samej aplikacji.
Oświetlenie zgrane z wydarzeniami na ekranie? To możliwe i bardzo efektowne
Prawdziwa zabawa dla gracza zaczyna się jednak w momencie, kiedy światło ma reagować na to, co dzieje się na ekranie komputera. Wyobraź sobie, że wszystkie ruchy i rozbłyski miecza świetlnego w grze z uniwersum Star Wars widzisz nie tylko na ekranie swojego komputera, ale także na ścianach czy zasłonach w pobliżu. Wybór koloru świecącego miecza jeszcze nigdy nie miał tak dużego znaczenia. To zupełnie inny poziom immersji i wczucia w grę, który osiągniesz tylko dzięki syntezie światła i technologii.
To wszystko jest możliwe w przypadku, gdy inteligentne oświetlenie jest kompatybilne z daną platformą gamingową, np. Razer Chroma. Taką kompatybilność oferują żarówki LED RGB i lampy z serii Philips Hue (do działania potrzebują mostka) czy żarówki Yeelight. W celu synchronizacji należy pobrać oprogramowanie Razer Synapse 3 na komputer i połączyć je z inteligentnym oświetleniem. A potem już tylko dzieje się magia.
Polecane podzespoły komputerowe z podświetleniem LED RGB
SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB
Oto obudowa, która idealnie pomieści wszystkie podświetlane podzespoły. Już same cztery wysokociśnieniowe i podświetlane wentylatory Stella HP ARGB 120 mm CF, które są w komplecie, dają niezwykły efekt tęczy. Dodatkowo wyróżnia ją możliwość montażu zintegrowanego chłodzenia cieczą na górze obudowy lub jej przodzie i to niezależnie od wysokości użytych pamięci RAM. Przedni panel obudowy jest otwarty, co zapewnia świetny przepływ powietrza.
MSI MPG Gungnir 110R
Blask podświetlenia LED RGB w tej obudowie będzie podkreślony przez jej gamingowy design, który wyeksponuje Twoją osobowość gracza. O estetykę pomoże zadbać także system aranżacji kabli, dzięki któremu ukryjesz zbędne przewody i dodatkowo zwiększysz przepływ powietrza. A ten stoi na bardzo wysokim poziomie, ponieważ zasilacz ATX umieścisz na podłodze obudowy, co poprawi skuteczność chłodzenia i wentylację jednostki.
be quiet! Pure Base 500DX Black
Na tle innych skrzynek tę obudowę wyróżniają dwa świetlne paski LED ARGB na froncie obudowy, który w dużej mierze jest wykonany z siatki, co znacznie poprawia jej wentylację. Do 3 fabrycznie zamontowanych wentylatorów można dodać kolejne wentylatory z podświetleniem, ponieważ w obudowie jest aż 6 miejsc montażowych. Zmieszczą się także nawet duże radiatory chłodzenia wodnego o wielkości do 360 mm.
SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm
W tym chłodzeniu wodnym diody LED ARGB zastosowane są na dwóch wentylatorach 120 mm i blokopompce, więc może ono stać się najbardziej charakterystycznym elementem Twojego komputera. W zestawie są rozdzielacze sygnału ARGB dla poszczególnych elementów, dlatego możesz podłączyć wszystkie urządzenia do tego samego gniazda na płycie głównej lub dołączonym kontrolerze. Pozwoli Ci on sterować efektami podświetlenia nawet bez kompatybilnej płyty głównej.
KRUX Nova ARGB 120mm
Aktywne chłodzenie procesora wyposażone w diody ARGB znajdujące się nie tylko w wentylatorze, ale także na topie radiatora. Dzięki temu jeszcze bardziej rozświetlisz swój komputer i nadasz mu wyjątkowego charakteru. Kompatybilność chłodzenia z systemami zarządzania podświetleniem ARGB producentów takich jak: MSI, ASUS, Gigabyte czy AsRock sprawia, że dostosujesz jego wygląd do swoich preferencji i zsynchronizujesz z innymi podświetlanymi podzespołami.
SilentiumPC Spartan 4 Evo ARGB 100mm
To aktywne chłodzenie procesora poza świetną wydajnością charakteryzuje się tym, że adresowalnie podświetlane diody LED RGB dają efekt tęczy nawet bez podłączenia do kontrolera czy systemu płyty głównej. Ponadto światło wydobywa się nie tylko z łopatek wentylatora, ale także z jego ramki, więc w efekcie masz chłodzenie, które emanuje feerią barw. Wentylator jest wyposażony w nowy system montażu, który polega na mocowaniu na sztywno do backplate’u płyty głównej.
Fractal Design Prisma AL-12 ARGB PWM 120mm
W tym modelu zastosowano aż 6 adresowalnych diod LED RGB, co w połączeniu z półprzezroczystym pierścieniem i łopatkami wentylatora tworzy jednolitą poświatę, która rozświetli wnętrze Twojego komputera. Ciche łożysko typu LLS i możliwość sterowania PWM gwarantuje długą żywotność wentylatora. Regulacja jego prędkości od 500 do 2000 RPM pozwala natomiast dostosować jego działanie do aktualnych potrzeb i warunków pracy.
NoiseBlocker NB-eLoop X B12-P ARGB PWM 120mm
Siedem diod LED RGB tego wentylatora do komputera sprawi, że poczujesz magię podświetlenia w komputerze. Możesz nim sterować za pomocą dedykowanego oprogramowania producenta płyty głównej, więc nie musisz martwić się o kompatybilność i zarządzanie efektami. Wentylator ma nowy kształt łopatek, który generuje bardziej skoncentrowany strumień powietrza przy zachowaniu wysokiej kultury pracy.
Corsair CX550F RGB 550W 80 Plus Bronze
Biały zasilacz do komputera to Idealna propozycja dla tych z białą obudową. W końcu całość musi być ze sobą estetycznie zgrana, zwłaszcza jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie podświetlenia LED RGB. A właśnie takie oferuje ten zasilacz o 120-milimetrowym wentylatorze. Wewnątrz znajduje się 8 adresowalnych diod LED RGB, którymi można sterować za pomocą dołączonego adaptera po podłączeniu go do złącza ARGB.
Thermaltake Toughpower Grand RGB 750W 80 Plus Gold
Zasilacz do komputera o wysokiej klasie Gold i mocy 750 W zapewni optymalny pobór energii i dostarczy zapas mocy do podzespołów Twojego komputera. Podświetlenie RGB uruchomisz za pomocą dedykowanego przycisku, dzięki czemu Twój PC-et nabierze zupełnie nowego stylu. Modularne okablowanie pozwoli Ci natomiast uporządkować kable, więc nic nie zaburzy estetyki Twojej skrzynki.
Gigabyte GeForce RTX 3070 AORUS MASTER 8GB GDDR6
Blask podświetlenia RGB wydobywa się od góry i dołu tej karty, a nawet z boku w postaci podświetlanego loga AORUS. Ponadto kartę wyróżniają wentylatory MAX-Covered od zespołu AOURUS. Boczne wentylatory są ułożone nad wentylatorem środkowym, dzięki czemu minimalizują martwą strefę przepływu powietrza, w efekcie oferując najlepszą efektywność termiczną – nawet w przypadku największego obciążenia.
Inno3D GeForce RTX 3080 Ti ICHILL X4 12GB GDDR6X
Wyjątkową wydajność tej karty podkreśla jej wbudowane podświetlenie RGB z widocznym logo ICHILL, które sprawi, że fanatykom gamingu serce zabije szybciej. Niezwykły design karty przekłada się także oczywiście na jej osiągi, ponieważ karta jest oparta na architekturze NVIDIA Ampere, która zapewnia dwukrotnie wyższą przepustowość dzięki drugiej generacji rdzeniom RT oraz trzeciej generacji rdzeniom Tensor.
MSI GeForce RTX 3070 GAMING X TRIO 8GB GDDR6
Najwyższa wydajność karty musi być podkreślona również i w tym przypadku przez podświetlenie RGB. Producent oczywiście umożliwia sterowanie efektami świetlnymi i synchronizowanie ich z resztą kompatybilnych podzespołów. Ponadto w zestawie znajduje się także wspornik, który chroni przed wygięciem PCB, a do tego grafenowy backplate usztywniający konstrukcję i wspomagający odprowadzenie ciepła z karty graficznej.