Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Doradzamy, jak wybrać obudowę komputerową

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Wybór obudowy komputerowej może wydawać się z pozoru prostą czynnością. Ważne, aby ładnie wyglądała, prawda? No nie do końca. I o ile rzeczywiście nie wpływa ona na wydajność, o tyle jest kluczowym elementem komputera, jeżeli chodzi o jego kulturę pracy. Dowiedz się zatem, jak wybrać obudowę komputerową.

W poradniku:

1. Kompatybilność podzespołów z obudową
2. Rodzaje obudów
3. Co powinna zawierać obudowa?
4. Nietypowe obudowy
5. Polecane obudowy komputerowe

Kompatybilność podzespołów z obudową

W ofercie x-kom znajdziesz prawie tysiąc modeli obudów. Przejrzenie każdej z osobna jest czasochłonne. Wystarczy, że pokierujesz się kryteriami, które przedstawiamy poniżej. W ten sposób szybko odnajdziesz konstrukcję, która spełni Twoje oczekiwania.

Skoro zadajesz sobie pytanie „którą obudowę PC wybrać?”, to zapewne masz już skompletowane wszystkie podzespoły. Pierwszym, najważniejszym kryterium Twojego wyboru powinna być kompatybilność wybranych komponentów z potencjalną obudową. Co to oznacza?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakim formacie jest Twoja płyta główna. Jeżeli masz model gamingowy, jest to najprawdopodobniej format ATX, natomiast tańszy model to pewnie mATX. Spokojnie, być może brzmi to skomplikowanie, ale w najpopularniejszych obudowach możesz zamontować te obydwie płyty.

jak wybrac obudowe komputerowa
 

Kolejną istotną rzeczą jest kompatybilność z kartą graficzną oraz chłodzeniem procesora. Tutaj również nie ma się czego bać – producenci GPU oraz coolerów CPU podają wymiary swoich produktów, a specyfikacja większości obudów uwzględnia kompatybilne podzespoły. Schody zaczynają się w momencie, gdy wybierzesz chłodzenie wodne. Nie wszędzie znajdziesz informację, jaki radiator zmieści na panelu frontowym lub górnym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór większej obudowy.

I ostatni aspekt dotyczący podzespołów, czyli zasilacz. Choć w tym wypadku prawdopodobieństwo pomyłki jest najmniejsze, to i tak koniecznie trzeba brać pod uwagę jego rozmiar – szczególnie jeżeli chcesz wybrać mniejszą obudowę. Wyróżniamy dwa rozmiary zasilaczy – ATX oraz SFX, przy czym te pierwsze są większe i bardziej popularne. Do większości obudów pasują obydwa te formaty, natomiast do mniejszych konstrukcji wejdą jedynie SFX.

Tyle, jeżeli chodzi o kompatybilność wewnątrz obudowy. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, gdzie będzie stała obudowa. Pod biurkiem? Na biurku? W zależności od tego, gdzie planujesz postawić komputer, przeprowadź wymiary wybranego miejsca i na tej podstawie dobierz odpowiedni rozmiar obudowy.

Własne kryteria

Musisz zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie. Czego oczekujesz od obudowy? Jedni szukają konstrukcji, które wprawią znajomych w osłupienie. Drudzy wybierają wyciszane obudowy, które skutecznie wytłumią dźwięki z wewnątrz. A Ty czego szukasz? W zależności od odpowiedzi musisz zwrócić uwagę na aspekty, o których przeczytasz dalej.

Rodzaje obudów

Zanim przejdziemy dalej, przybliżmy podział obudów ze względu na rozmiar i budowę. Jak wiesz z poprzedniej części poradnika, przy wyborze obudowy bardzo ważna jest kompatybilność z podzespołami. Producentom zależy na tym, aby wybór był jak najprostszy, dlatego właśnie powstał ten podział. Dzięki niemu będziesz w stanie na samym wstępie ocenić, czy obudowa będzie kompatybilna z Twoimi podzespołami, czy nie.

ktora obudowe komputerowa wybrac
 

Typów obudów jest kilkanaście. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze oraz najciekawsze rodzaje:

Obudowy typu Big Tower

Obudowy Big Tower to jedne z największych konstrukcji. Decydując się na taką obudowę, w większości wypadków nie musisz się przejmować kompatybilnością z podzespołami. Zmieści ona nawet potężne, 420-mm radiatory od chłodzenia cieczą. Do takich obudów zmieścisz zasilacze w formacie ATX oraz SFX. Jeżeli chodzi o płyty główne, to zdecydowana większość tych modeli pomieści formaty:

 • ATX
 • microATX
 • Mini-ITX
 • EATX

Ze względu na swoje rozmiary te płyty są polecane głównie entuzjastom gamingu oraz profesjonalistom. Można w nich zamontować nawet kilka kart graficznych, kilkanaście dysków oraz wysokie układy chłodzenia procesora. Często posiadają 8 lub więcej slotów na karty rozszerzeń. Ciekawym przykładem takiej obudowy jest bequiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2, w której można nawet zmieniać położenie tacki na płytę główną.

Zobacz poradnik: Pokój gracza. Jak urządzić pokój gamingowy?

Zobacz wszystkie obudowy Big Tower w ofercie x-kom

Obudowy typu Middle Tower

Często są nazywane także mid-tower lub midi-tower i są najczęściej wybieranymi konstrukcjami. Ich rozmiary są nieco mniejsze od poprzedników, jednak również zmieścisz do nich większość modeli komponentów. Niemal każda z nich jest kompatybilna ze standardowymi, 240-mm chłodnicami oraz zasilaczami ATX oraz SFX. Jeżeli chodzi o płyty główne, to w niemal wszystkich modelach umieścisz format ATX, a w części – nawet większe. Najczęściej kompatybilne formaty to:

 • ATX
 • microATX
 • mini-ITX

Z racji swojej popularności, obudowy Middle Tower, takie jak be quiet! Pure Base 500 Window Black, sprawdzą się zarówno u graczy, profesjonalistów, jak i w biurach. Pomieszczą dwie karty graficzne oraz większość coolerów typu tower. Zaczynając od tych obudów, warto sprawdzać ich wymiary. Niektóre dłuższe karty, większe chłodnice o dużym profilu czy wyższe chłodzenia mogą być z nimi niekompatybilne. Z reguły posiadają 7 slotów na karty rozszerzeń.

Zobacz wszystkie obudowy Middle Tower w ofercie x-kom

Obudowy typu Mini Tower

Obudowy typu Mini Tower to drugi najpopularniejszy format. Są mniejsze od Middle Tower, więc liczba kompatybilnych podzespołów także maleje. Te konstrukcje wspierają już głównie chłodnice z jednym wentylatorem, najczęściej 120-mm. Z kolei zasilacze w standardzie ATX zmieszczą się do znakomitej większości modeli Mini Tower. Niektóre w dalszym ciągu pomieszczą w sobie płyty główne w formacie ATX, jednak prym wiedzie format mini-ITX. Najczęściej kompatybilne formaty to:

 • mini-ITX
 • microATX
 • ATX

Obudowy Mini Tower najczęściej są wykorzystywane w komputerach multimedialnych głównie ze względu na swoje kompaktowe wymiary. Większość z nich posiada 4 sloty na karty rozszerzeń, choć na przykład Fractal Design Define Mini C TG posiada 5 slotów. Karty graficzne o długości do 350 mm powinny być kompatybilne z większością modeli.

Zobacz wszystkie obudowy Mini Tower w ofercie x-kom

Obudowy typu SFF (Small Form Factor)

Obudowy SFF to dość rzadki standard. Są wąskie, niezbyt głębokie, ale stosunkowo wysokie. Zasilacz powinien być w formacie SFX, a płyty główne w formacie mini-ITX. Należy również decydować się na krótkie karty graficzne o długości do 350 mm. Chociaż są wyjątki w postaci Fractal Design NODE 202 SFF, który pozwala na horyzontalny montaż GPU.

Zobacz wszystkie obudowy Small Form Factor w ofercie x-kom

Obudowy typu Cube

Obudowy typu Cube, jak Fractal Design Node 304, przypominają kształtem kostkę. Najczęściej są niewielkie, a płyta główna jest montowana na ich podstawie. Płyty główne powinny być w formacie micro-ATX lub mini-ITX, sporadycznie będą pasować te w formacie ATX. Karty graficzne do długości około 300 mm zmieszczą się do większości konstrukcji. Te obudowy przeznaczone są głównie do komputerów multimedialnych lub budowania domowych serwerów NAS.

Zobacz wszystkie obudowy Cube w ofercie x-kom

Obudowy typu HTPC

Obudowy HTPC wykorzystuje się do prostych komputerów multimedialnych, które pełnią funkcję smartboxa, odtwarzacza DVD lub blu-ray. Niektóre z nich, tak jak Jonsbo G3, z wyglądu przypominają popularne niegdyś magnetowidy. Ze względu na swoje wymiary, zazwyczaj nie instaluje się w nich kart graficznych. Chłodzenie procesora może mieć najwyżej kilka centymetrów. Najczęściej instaluje się w nich płyty główne w formacie mini-ITX lub microATX.

Zobacz wszystkie obudowy HTPC w ofercie x-kom

Co powinna zawierać obudowa?

Wiesz już, jaki typ obudowy wybrać, aby był kompatybilny z Twoimi podzespołami i oczekiwaniami. Omówmy teraz rzeczy, które związane są bezpośrednio z konstrukcją obudowy. Na pierwszy rzut oka, mogą się to być szczegóły, jednak nic bardziej mylnego.

Zadbaj o zasilacz

Zacznijmy od dwóch spraw związanych z zasilaczem. Przede wszystkim, jeżeli masz taką możliwość, nie wybieraj obudów z PSU (Power Supply Unit – zasilacz) w komplecie. W znakomitej większości są one nieznanego pochodzenia i często bez podstawowych zabezpieczeń. Chyba nie musimy wspominać, czym to może grozić? Zdecydowanie lepiej kupić nowy zasilacz.

Drugą sprawą jest lokalizacja zasilacza w obudowie. Obecnie możesz spotkać się z dwoma opcjami:

 1. Zasilacz montowany na górze obudowy, z wentylatorem skierowanym w dół (do środka obudowy);
 2. Zasilacz montowany na spodzie obudowy, z wentylatorem skierowanym w dół (na zewnątrz obudowy).

Korzystniejsza oczywiście jest druga opcja, ponieważ wentylator ma wtedy stały dostęp do chłodnego powietrza z zewnątrz obudowy. W pierwszym wariancie zasilacz będzie próbował chłodzić swoje podzespoły powietrzem, które wcześniej zostało już ogrzane przez inne komponenty komputera.

obudowa komputerowa a zasilacz

Filtry przeciwkurzowe

Odpowiednie ofiltrowanie obudowy jest bardzo ważne. Z czasem kurz osiada na wentylatorach oraz radiatorach, zmniejszając ich efektywność i prowadząc do znaczących spadków wydajności podzespołów – przede wszystkim procesora i karty graficznej. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy obudowa w ogóle posiada filtry w jakiej liczbie i w których miejscach. Najczęściej spotykane są filtry z siatki mesh (często z dodatkową gąbką na froncie obudowy) oraz filtry siateczkowe. Warto przy tym pamiętać, że tych pierwszych zazwyczaj nie wyjmiesz z obudowy.

Niemal w każdej konstrukcji znajdziesz filtr mesh na froncie. Dobrze również sprawdzić, czy znajduje się on na spodzie obudowy, czyli w miejscu, w którym znajdzie się wentylator zasilacza. Niemal wszystkie miejsca, w których masz możliwość umieszczenia wentylatorów, powinny być ofiltrowane – wyjątek zazwyczaj stanowi tył obudowy.

Zwróć także uwagę na możliwość wyjęcia filtrów z obudowy – czy istnieje w ogóle taka opcja i czy dostęp do nich jest prosty. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas je czyścić, inaczej mogą mocno ograniczyć płynny przepływ powietrza.

Wentylatory

W przypadku wentylatorów pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów. Przede wszystkim Twoje oczekiwania wobec obudowy. Jeżeli chcesz, aby Twoje podzespoły działały w jak najlepszych warunkach, wybierz model z większą liczbą wentylatorów – trzema lub czterema. Oczekujesz cichej pracy komputera? Wentylatorów powinno być mniej – jeden lub dwa.

Nie jest to jednak uniwersalna zasada. Ważna jest również ich jakość i rozmiar. Większe wentylatory (np. 140 mm) osiągają ten sam poziom przepływu powietrza co mniejsze modele (np. 120 mm czy 90 mm), jednocześnie obracając się wolniej. Co to oznacza? Dokładnie to, że pracują ciszej. Z kolei osiągając wyższą prędkość obrotową, są w stanie wtłoczyć do obudowy lub wyciągnąć z niej więcej powietrza.

A jeżeli chcesz wymienić wentylatory lub dołożyć do obudowy kilka dodatkowych – w sklepie x-kom znajdziesz wiele modeli wentylatorów. Przed dokonaniem wyboru pamiętaj, aby sprawdzić, które rozmiary są kompatybilne z Twoją obudową.

Panel portów

To jakie porty powinny znaleźć się na obudowie, zależy od Twoich wymagań. Standardem dzisiaj są porty USB oraz złącza mikrofonowe i słuchawkowe. Jeżeli zajmujesz się fotografią lub obróbką wideo, przyda Ci się także czytnik kart SD. Oprócz tego dość popularnym rozwiązaniem jest montowanie kontrolera obrotów. Za jego pomocą możesz w prosty sposób kontrolować prędkość obrotów wentylatorów. Przydatne może okazać się także wyjście HDMI, do którego podłączysz na przykład gogle VR.

To tylko typowe rozwiązania. Znajdziesz również obudowy, które obok kompletu złączy oferują na przykład ładowarkę indukcyjną, jak w bequiet! Dark Base Pro 900 rev.2, czy kontroler podświetlenia obudowy. Pamiętaj również, że sklepie x-kom dostaniesz panele sterujące oraz kontrolery, które zwiększą funkcjonalność obudowy.

System zarządzania okablowaniem

Pod to pojęcie podciągniemy wszystko, co ma związek z okablowaniem w obudowie. Zacznijmy od otworów. Te znajdują się w głównej mierze z prawej strony miejsca, gdzie umieszczona jest płyta główna. Jeżeli wybierasz obudowę z oknem, poszukaj modelu z gumowymi kołnierzami na przetłoczeniach, które pełnią niejako funkcję maskownic.

Kolejną rzeczą są dodatkowe przetłoczenia na tacce na płytę główną. Takie otwory powinny znaleźć się w jej dolnej części oraz w lewym górnym rogu. Te pierwsze pozwalają na przeciągnięcie kabli z panelu frontowego. Ten drugi umożliwia łatwe podłączenie przewodu zasilającego procesor.

Obudowy z widokiem na wnętrze

Decydując się na obudowę z widokiem na wnętrze, staniesz przed wyborem – akryl lub szkło hartowane. Wyższość tego drugiego wydaje się oczywista. Przede wszystkim prezentuje się zdecydowanie ładniej, jest solidniejsze, nie rysuje się tak łatwo. Jak to zwykle bywa, za jakość trzeba dopłacić, jednak w tym wypadku zdecydowanie warto.

Jeżeli sięgasz po obudowę czy to z oknem, czy z całym panelem szklanym zapewne chcesz mieć oszałamiające wnętrze komputera. W ofercie x-kom znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów, takich jak kable w oplocie czy podświetlenie LED.

Maty wyciszające

Jest to podstawowy element wyciszanych obudów. Zazwyczaj takie maty znajdują się na panelach bocznych, a w niektórych modelach są nimi wyłożone również panel frontowy oraz góra i dół konstrukcji. Wiadomo – im więcej mat, tym mniej dźwięku wydobywa się z wnętrza. Pamiętaj jednak, że takie wyciszenie potrafi znacząco wpłynąć na podwyższenie temperatury wewnątrz obudowy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wyciszyć swoją obudowę. Maty wyciszające w x-kom znajdziesz wśród akcesoriów do obudów.

Nietypowe obudowy

A może szukasz czegoś nietypowego? Obudowy, na widok której Twoim znajomym opadną szczęki? Mamy dobrą wiadomość – nie zawiedziesz się.

Obudowy z układem chłodzenia cieczą w zestawie

Deepcool to firma, która wyprodukowała kilka obudów komputerowych z wbudowanymi układami chłodzenia cieczą. Wybór takiego rozwiązania daje Ci przede wszystkim gwarancję kompatybilności chłodzenia z obudową. Nie musisz zastanawiać się, czy wybrane chłodzenie uda Ci się zamontować – ono już tam jest.

Biurko i obudowa PC w jednym

Obudowa komputerowa i biurko w jednym? Dokładnie tak. Z zewnątrz zwyczajne biurko, a pod blatem skrywają się podzespoły PC. Obudowy-biurka, które znajdziesz w ofercie x-kom to niewątpliwie nietypowe konstrukcje, dzięki którym zadziwisz swoich znajomych. Prócz oczywiście oryginalności takich obudów, pozwalają one zaoszczędzić całkiem sporo miejsca.

Polecane obudowy komputerowe

Zobacz ciekawe i popularne obudowy wybierane przez naszych Klientów.

be quiet! Pure Base 500DX Black

be quiet! Pure Base 500DX Black

Obudowa typu Middle Tower z panelem bocznym ze szkła hartowanego i podświetleniem LED to idealna konfiguracja dla każdego miłośnika elektronicznej rozrywki. Wnętrze pomieści płyty główne w formacie od mini-ITX do ATX i najbardziej wydajne karty graficzne o długości do niespełna 37 cm.

bequiet! Dark Base 700

bequiet! Dark Base 700

Obudowa typu Middle Tower ze szklanym panelem bocznym. Wnętrze jest wyciszone matami wygłuszającymi, a panel przedni oczarowuje podświetleniem LED. W jej wnętrzu zamontujesz potężne systemy chłodzeń cieczą z radiatorami o długości nawet 360 mm.

Cooler Master MasterBox Lite 3.1 TG

Cooler Master MasterBox Lite 3.1 TG

Midi Tower o dość przestronnym wnętrzu. Przeszklony panel boczny oraz przyciemniany front dają wgląd do wnętrza obudowy. W środku zmieszczą się karty graficzne długie na 380 mm oraz chłodzenia o wysokości do 158 mm. Obudowa pomieści płyty główne w formatach ATX, microATX oraz mini-ITX, więc swobodnie dobierzesz do niej wszystkie komponenty.

be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2

be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2

Ta obudowa ze względu na elastyczność montażu doskonale sprawdzi się w rękach graczy, overclockerów i entuzjastów chłodzenia wodnego. Konstrukcja obudowy w niczym Cię nie ograniczy, bo zmieści kartę graficzną o długości nawet 470 mm i płytę główną w formacie od micro ATX do E-ATX. Przez przeszklony panel boczny zobaczysz podświetlenie LED, które podkreśla wnętrze desktopa. Obudowa wykonana ze szkła hartowanego, stali i aluminium to gwarancja jakości i trwałości na lata.

Fractal Design Core 500‎ mini-itx

Fractal Design Core 500‎ mini-itx

W niewielkim wnętrzu Core 500 zmieści się wiele dobrego. Ta kompaktowa konstrukcja pomieści bowiem karty graficzne do 310 mm długości i jest kompatybilna z chłodzeniami do 170 mm. Wyposażona jest w wentylator 140 mm z serii R3, do którego można dołożyć dodatkowe 2 o takiej samej wielkości oraz chłodnicę wodną do 280 mm długości. Całość dopełniają magnetyczne filtry przeciwkurzowe na topie, boku i pod zasilaczem.

Phanteks Enthoo Evolv Shift Mini-ITX czarna (szkło)

Phanteks Enthoo Evolv Shift Mini-ITX czarna (szkło)

Dwa panele boczne z hartowanego szkła, możliwość postawienia komputera w pionie oraz w poziomie i podświetlany górny panel to tylko niektóre z designerskich zalet tej obudowy typu HTPC. Jednocześnie jego konstrukcja jest bardzo funkcjonalna, ponieważ pomieści do dwóch dysków 2,5", płytę główną ITX oraz kartę graficzną do 350 mm. Wentylator 140 mm jest fabrycznie zamontowany, a dodatkowe wentylatory można zamontować na przodzie i dole obudowy.

Cooler Master Cosmos C700M

Cooler Master Cosmos C700M

To obudowa dla tych, którzy oprócz świetnych doznań wizualnych w grach cenią sobie też wymiar wizualny swojego desktopa. Futurystyczny design obudowy podkreśla jej bogate wnętrze. Nie musisz ograniczać się w kwestii doboru komponentów, bo Cosmos C700M pomieści płytę główną nawet w formacie E-ATX, kartę graficzną o długości 490 mm czy chłodzenie procesora o wysokości 198 mm. Do fabrycznie zamontowanych 4 wentylatorów można dołożyć kolejnych 9 lub radiatory chłodzenia wodnego o maksymalnej wielkości 420 mm.

Zobacz wszystkie obudowy komputerowe w ofercie x-kom

Przeczytaj też pozostałe poradniki, w których piszemy o tym, jak wybrać inne komponenty komputera:

Jaki zasilacz komputerowy wybrać? Jak wybrać procesor? Co trzeba wiedzieć o CPU? 
Jak wybrać chłodzenie wodne procesora? Jak wybrać chłodzenie powietrzne procesora Jak wybrać płytę główną do komputera
Jaką kartę graficzną wybrać? Jaki dysk wybrać - SSD czy HDD? Jaką pamięć RAM wybrać do komputera i laptopa?