Doradzamy, jak wybrać obudowę komputerową

Wybór obudowy komputerowej może wydawać się z pozoru prostą czynnością. Ważne, aby ładnie wyglądała, prawda? No nie do końca. I o ile rzeczywiście nie wpływa ona na wydajność, o tyle jest kluczowym elementem komputera, jeżeli chodzi o jego kulturę pracy. Dowiedz się zatem, jak wybrać obudowę komputerową.

W poradniku:

1. Od czego zacząć?
2. Rodzaje obudów
3. Na co zwrócić uwagę?
4. Nietypowe obudowy
5. Przykładowe obudowy

Od czego zacząć

W ofercie x-kom znajdziesz prawie tysiąc modeli obudów. Przejrzenie każdej z osobna jest czasochłonne. Wystarczy, że pokierujesz się kryteriami, które przedstawiamy poniżej. W ten sposób szybko odnajdziesz konstrukcję, która spełni Twoje oczekiwania.

Kompatybilność

Skoro zadajesz sobie pytanie „którą obudowę PC wybrać?”, to zapewne masz już skompletowane wszystkie podzespoły. Pierwszym, najważniejszym kryterium Twojego wyboru powinna być kompatybilność wybranych komponentów z potencjalną obudową. Co to oznacza?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakim formacie jest Twoja płyta główna. Jeżeli masz model gamingowy, jest to najprawdopodobniej format ATX, natomiast tańszy model to pewnie mATX. Spokojnie, być może brzmi to skomplikowanie, ale w najpopularniejszych obudowach zamontujesz obydwie płyty.

jak wybrac obudowe komputerowa
 

Kolejną istotną rzeczą jest kompatybilność z kartą graficzną oraz chłodzeniem procesora. Tutaj również nie ma się czego bać – producenci GPU oraz coolerów CPU podają wymiary swoich produktów, a specyfikacja większości obudów uwzględnia kompatybilne podzespoły. Schody zaczynają się w momencie, gdy wybierzesz chłodzenie wodne. Nie wszędzie znajdziesz informację, jaki radiator zmieści się czy to na panelu frontowym, czy to na górnym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór większej obudowy.

I ostatni aspekt dotyczący podzespołów, czyli zasilacz. Choć w tym wypadku prawdopodobieństwo pomyłki jest najmniejsze, warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli chcesz wybrać mniejszą obudowę. Wyróżniamy dwa rozmiary zasilaczy – ATX oraz SFX, przy czym te pierwsze są większe i bardziej popularne. Do większości obudów pasują obydwa te formaty, natomiast do mniejszych konstrukcji wejdą jedynie SFX.

Tyle, jeżeli chodzi o kompatybilność wewnątrz obudowy. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, gdzie obudowa będzie stała. Pod biurkiem? Na biurku? W zależności od tego, gdzie planujesz postawić komputer, musisz dobrać jej odpowiedni rozmiar.

Własne kryteria

Musisz zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie. Czego oczekujesz od obudowy? Jedni szukają konstrukcji, które wprawią znajomych w osłupienie. Drudzy wybierają wyciszane obudowy, które skutecznie tłumią dźwięki z wewnątrz. A Ty czego szukasz? W zależności od odpowiedzi musisz zwrócić uwagę na aspekty, o których przeczytasz dalej.

Rodzaje obudów

Zanim przejdziemy dalej, przybliżmy podział obudów ze względu na rozmiar i budowę. Jak wiesz z poprzedniej części poradnika, przy wyborze obudowy bardzo ważna jest kompatybilność z podzespołami. Producentom zależy na tym, aby wybór był jak najprostszy, dlatego właśnie powstał ten podział. Dzięki niemu będziesz w stanie na samym wstępie ocenić, czy obudowa będzie kompatybilna z Twoimi podzespołami, czy nie.

ktora obudowe komputerowa wybrac
 

Typów obudów jest kilkanaście. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze oraz najciekawsze rodzaje:

Obudowy typu Big Tower

Obudowy Big Tower to jedne z największych konstrukcji. Decydując się na taką obudowę, w większości wypadków nie musisz się przejmować kompatybilnością z podzespołami. Zmieszczą nawet potężne, 420-mm radiatory od chłodzenia cieczą. Do takich obudów zmieścisz zasilacze w formacie ATX oraz SFX. Jeżeli chodzi o płyty główne, to zdecydowana większość tych modeli pomieści formaty:

 • ATX
 • microATX
 • Mini-ITX
 • EATX

Ze względu na swoje rozmiary te płyty są polecane głównie entuzjastom oraz profesjonalistom. Można w nich zamontować nawet kilka kart graficznych, kilkanaście dysków oraz wysokie układy chłodzenia procesora. Często posiadają 8 lub więcej slotów na karty rozszerzeń. Ciekawym przykładem takiej obudowy jest bequiet! Dark Base Pro 900, w której można nawet zmieniać położenie tacki na płytę główną.

Zobacz wszystkie obudowy Big Tower w ofercie x-kom

Obudowy typu Middle Tower

Często są nazywane także mid-tower lub midi-tower i są najczęściej wybieranymi konstrukcjami. Ich rozmiary są nieco mniejsze od poprzedników, jednak również do nich zmieścisz większość modeli komponentów. Niemal każda z nich jest kompatybilna ze standardowymi, 240-mm chłodnicami oraz zasilaczami ATX oraz SFX. Jeżeli chodzi o płyty główne, to w niemal wszystkich modelach umieścisz format ATX, a w części - nawet większe. Najczęściej kompatybilne formaty to:

 • ATX
 • microATX
 • mini-ITX

Z racji na swoją popularność, obudowy Middle Tower, takie jak SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB, sprawdzą się zarówno u graczy, profesjonalistów, jak i w biurach. Pomieszczą dwie karty graficzne oraz większość coolerów typu tower. Zaczynając od tych obudów, warto sprawdzać ich wymiary. Niektóre dłuższe karty, większe chłodnice o dużym profilu czy wyższe chłodzenia mogą być z nimi niekompatybilne. Z reguły posiadają 7 slotów na karty rozszerzeń.

Zobacz wszystkie obudowy Middle Tower w ofercie x-kom

Obudowy typu Mini Tower

Obudowy typu Mini Tower to drugi najpopularniejszy format. Są mniejsze od Middle Tower, więc liczba kompatybilnych podzespołów także maleje. Te konstrukcje wspierają już głównie chłodnice z jednym wentylatorem, najczęściej 120-mm. Z kolei zasilacze w standardzie ATX zmieszczą się do znakomitej większości modeli Mini Tower. Niektóre w dalszym ciągu pomieszczą w sobie płyty główne w formacie ATX, jednak prym wiedzie format mini-ITX. Najczęściej kompatybilne formaty to:

 • mini-ITX
 • microATX
 • ATX

Obudowy Mini Tower najczęściej są wykorzystywane w komputerach multimedialnych, głównie ze względu na swoje kompaktowe wymiary. Większość z nich posiada 4 sloty na karty rozszerzeń, choć na przykład Fractal Design Define Mini C TG posiada 5 slotów. Karty graficzne o długości do 350 mm powinny być kompatybilne z większością modeli.

Zobacz wszystkie obudowy Mini Tower w ofercie x-kom

Obudowy typu SFF (Small Form Factor)

Obudowy SFF to dość rzadki standard. Są wąskie, niezbyt głębokie, ale stosunkowo wysokie. Zasilacz powinien być w formacie SFX, a płyty główne w formacie mini-ITX. Należy również decydować się na krótkie karty graficzne, o długości do 350 mm, choć na przykład Phanteks Enthoo Evolv Shift X,  który pozwala na horyzontalny montaż GPU, pomieści kartę o długości niemal 53 cm.

Zobacz wszystkie obudowy Small Form Factor w ofercie x-kom

Obudowy typu Cube

Obudowy typu Cube, jak Sharkoon CA-I, przypominają kształtem kostkę. Najczęściej są niewielkie, a płyta główna jest montowana na ich podstawie. Płyty główne powinny być w formacie micro-ATX lub mini-ITX, sporadycznie będą pasować te w formacie ATX. Karty graficzne do długości około 300 mm zmieszczą się do większości konstrukcji. Te obudowy przeznaczone są głównie do komputerów multimedialnych lub budowania domowych serwerów NAS.

Zobacz wszystkie obudowy Cube w ofercie x-kom

Obudowy typu HTPC

Obudowy HTPC wykorzystuje się do prostych komputerów multimedialnych, które pełnią funkcję smartboxa, odtwarzacza DVD lub blu-ray. Niektóre z nich, tak jak SilverStone MILO, wyglądają nawet jak magnetowidy. Ze względu na swoje wymiary, zazwyczaj nie instaluje się w nich kart graficznych. Chłodzenie procesora może mieć najwyżej kilka centymetrów. Najczęściej instaluje się w nich płyty główne w formacie mini-ITX lub microATX.

Zobacz wszystkie obudowy HTPC w ofercie x-kom

Na co zwrócić uwagę?

Wiesz już, jaki typ obudowy wybrać, aby był kompatybilny z Twoimi podzespołami. Omówmy teraz rzeczy, które na które warto zwrócić uwagę. Na pierwszy rzut oka, mogą się to być szczegóły, jednak nic bardziej mylnego.

Zadbaj o zasilacz

Zacznijmy od dwóch spraw związanych z zasilaczem. Przede wszystkim, jeżeli masz taką możliwość, nie wybieraj obudów z PSU (Power Supply Unit – zasilacz) w komplecie. W znakomitej większości są one nieznanego pochodzenia, często bez podstawowych zabezpieczeń. Chyba nie musimy wspominać, czym to może grozić? Zdecydowanie lepiej kupić nowy zasilacz.

Drugą sprawą jest lokalizacja zasilacza w obudowie. Obecnie możesz spotkać się z dwoma opcjami:

 1. Zasilacz montowany na górze obudowy, z wentylatorem skierowanym w dół (do środka obudowy)
 2. Zasilacz montowany na spodzie obudowy, z wentylatorem skierowanym w dół (na zewnątrz obudowy)

Korzystniejsza oczywiście jest druga opcja, ponieważ wentylator ma wtedy stały dostęp do chłodnego powietrza z zewnątrz obudowy. W pierwszym wariancie zasilacz będzie próbował chłodzić swoje podzespoły powietrzem, które wcześniej zostało już ogrzane przez inne komponenty komputera.

obudowa komputerowa a zasilacz

Filtry przeciwkurzowe

Odpowiednie ofiltrowanie obudowy jest bardzo ważne. Z czasem kurz osiada na wentylatorach oraz radiatorach, zmniejszając ich efektywność i prowadząc do znaczących spadków wydajności podzespołów – przede wszystkim procesora i karty graficznej. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy obudowa w ogóle posiada filtry oraz ile i w których miejscach. Najczęściej spotykane są filtry z siatki mesh (często z dodatkową gąbką na froncie obudowy) oraz filtry siateczkowe. Warto przy tym pamiętać, że tych pierwszych zazwyczaj nie wyjmiesz z obudowy.

Niemal w każdej konstrukcji znajdziesz filtr mesh na froncie. Dobrze również sprawdzić, czy znajduje się on na spodzie obudowy, w miejscu, w którym znajdzie się wentylator zasilacza. Niemal wszystkie miejsca, w których masz możliwość umieszczenia wentylatorów, powinny być ofiltrowane – wyjątek zazwyczaj stanowi tył obudowy.

Zwróć także uwagę na możliwość wyjęcia filtrów z obudowy – czy istnieje w ogóle taka opcja i czy dostęp do nich jest prosty. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas je czyścić, inaczej mogą mocno ograniczyć płynny przepływ powietrza.

Wentylatory

W przypadku wentylatorów pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów. Przede wszystkim Twoje oczekiwania wobec obudowy. Jeżeli chcesz, aby Twoje podzespoły działały w jak najlepszych warunkach, wybierz model z większą liczbą wentylatorów – trzema lub czterema. Oczekujesz cichej pracy komputera? Wentylatorów powinno być mniej – jeden lub dwa.

Nie jest to jednak uniwersalna zasada. Ważna jest również ich jakość i rozmiar. Większe wentylatory (np. 140 mm) osiągają ten sam poziom przepływu powietrza co mniejsze modele (np. 120 mm czy 90 mm), jednocześnie obracając się wolniej. Co to oznacza? Dokładnie to, że pracują ciszej. Z kolei osiągając wyższą prędkość obrotową, są w stanie wtłoczyć do obudowy lub wyciągnąć z niej więcej powietrza.

A jeżeli chcesz wymienić wentylatory lub dołożyć do obudowy kilka dodatkowych – w sklepie x-kom znajdziesz wiele modeli wentylatorów. Przed wyborem pamiętaj, aby sprawdzić, które rozmiary są kompatybilne z Twoją obudową.

Panel portów

To jakie porty powinny znaleźć się na obudowie, zależy od Twoich wymagań. Standardem dzisiaj są porty USB oraz złącza mikrofonowe i słuchawkowe. Jeżeli zajmujesz się fotografią lub obróbką wideo, przyda Ci się także czytnik kart SD. Oprócz tego dość popularnym rozwiązaniem jest montowanie kontrolera obrotów. Za jego pomocą możesz w prosty sposób kontrolować prędkość obrotów wentylatorów. Przydatne może okazać się także wyjście HDMI, do którego podłączysz na przykład gogle VR.

To tylko typowe rozwiązania. Znajdziesz również obudowy, które obok kompletu złączy oferują na przykład ładowarkę indukcyjną, jak w bequiet! Dark Base Pro 900 rev.2, czy kontroler podświetlenia obudowy. Pamiętaj również, że sklepie x-kom dostaniesz panele sterujące oraz kontrolery, które zwiększą funkcjonalność obudowy.

System zarządzania okablowaniem

Pod to pojęcie podciągniemy wszystko, co ma związek z okablowaniem w obudowie. Zacznijmy od otworów. Te znajdują się w głównej mierze z prawej strony miejsca, gdzie umieszczona jest płyta główna. Jeżeli wybierasz obudowę z oknem, poszukaj modelu z gumowymi kołnierzami na przetłoczeniach, które pełnią niejako funkcję maskownic.

Kolejną rzeczą są dodatkowe przetłoczenia na tacce na płytę główną. Takie otwory powinny znaleźć się w jej dolnej części oraz w lewym górnym rogu. Te pierwsze pozwalają na przeciągnięcie kabli z panelu frontowego. Ten drugi umożliwia łatwe podłączenie przewodu zasilającego procesor.

Obudowy z widokiem na wnętrze

Decydując się na obudowę z widokiem na wnętrze, staniesz przed wyborem – akryl lub szkło hartowane. Wyższość tego drugiego wydaje się oczywista. Przede wszystkim prezentuje się zdecydowanie ładniej, jest solidniejsze, nie rysuje się tak łatwo. Jak to zwykle bywa, za jakość trzeba dopłacić, a w tym wypadku zdecydowanie warto.

Jeżeli sięgasz po obudowę czy to z oknem, czy z całym panelem, szklanym zapewne chcesz mieć oszałamiające wnętrze komputera. W ofercie x-kom znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów, takich jak kable w oplocie czy podświetlenie LED.

Maty wyciszające

Jest to podstawowy element wyciszanych obudów. Zazwyczaj takie maty znajdują się na panelach bocznych, a w niektórych modelach są nimi wyłożone również panel frontowy oraz góra i dół konstrukcji. Wiadomo – im więcej mat, tym mniej dźwięku wydobywa się z wnętrza. Pamiętaj jednak, że takie wyciszenie potrafi znacząco wpłynąć na podwyższenie temperatury wewnątrz obudowy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wyciszyć swoją obudowę. W sklepie x-kom znajdziesz zestawy takich mat wyciszających.

Nietypowe obudowy

A może szukasz czegoś nietypowego? Obudowy, na widok której Twoim znajomym opadną szczęki? Mamy dobrą wiadomość – nie zawiedziesz się.

Obudowy z układem chłodzenia cieczą w zestawie

Deepcool to firma, która wyprodukowała kilka obudów komputerowych z wbudowanymi układami chłodzenia cieczą. Wybór takiego rozwiązania daje Ci przede wszystkim gwarancję kompatybilności chłodzenia z obudową. Nie musisz zastanawiać się, czy wybrane chłodzenie uda Ci się zamontować – ono już tam jest. Przykładem takiej obudowy jest Deepcool NEW ARK 90.

Biurko i obudowa PC w jednym

Obudowa komputerowa i biurko w jednym? Dokładnie tak. Z zewnątrz zwyczajne biurko, a pod blatem skrywają się podzespoły PC. Obudowy-biurka, które znajdziesz w ofercie x-kom to niewątpliwie nietypowe konstrukcje, dzięki którym zadziwisz swoich znajomych. Prócz oczywiście oryginalności takich obudów, pozwalają one zaoszczędzić całkiem sporo miejsca.

Polecane obudowy komputerowe

Zobacz ciekawe i popularne obudowy wybierane przez naszych Klientów.

polecane obudowy komputerowe

SilentiumPC Armis AR3 TR-RGB

Przestronna obudowa ze szklanym panelem bocznym, przez który można podziwiać jej wnętrze. A do podziwiania jest chociażby podświetlenie LED, które otrzymujesz w zestawie. Wewnątrz zmieścisz długie karty graficzne oraz chłodzenia procesora o wysokści do 159 mm.

bequiet! Dark Base 700

Obudowa typu Middle Tower ze szklanym panelem bocznym. Wnętrze jest wyciszone matami wygłuszającymi, a panel przedni oczarowuje podświetleniem LED. W jej wnętrzu zamontujesz potężne systemy chłodzeń cieczą z radiatorami o długości nawet 360 mm.

Cooler Master MasterBox Lite 3.1

Midi Tower o dość przestronnym wnętrzu. Przeszklony panel boczny oraz przyciemniany front dają wgląd do wnętrza obudowy. W środku zmieszczą się karty graficzne długie na 380 mm oraz chłodzenia o wysokości do 158 mm.

NZXT Phantom

Big Tower o drapieżnym wyglądzie. Cztery fabrycznie zainstalowane wentylatory dbają o niskie temperatury wewnątrz obudowy. Z kolei kontroler obrotów pozwala na łatwą i szybką zmianę ich wydajności oraz głośności.

Cooler Master Elite 110A

Kompaktowy Cube. Wewnątrz znajdziesz jeden fabryczny wentylator, do którego możesz dołożyć jeszcze dwa. Maksymalna długość karty graficznej, która zamontujesz w tej obudowie to 210 mm, a wysokość chłodzenia nie może przekraczać 76 mm.

Silverstone SUGO

Obudowa HTPC, idealna do tworzenia niewielkich komputerów multimedialnych. W jej wnętrzu zamontujesz do 3 wentylatorów 89 mm oraz kartę graficzną o długości do 368 mm. Chłodzenie nie może być wyższe niż 82 mm.

DeepCool Dukase Liquid

Wyjątkowa konstrukcja Middle Tower z akrylowym panelem bocznym. Dlaczego wyjątkowa? Ponieważ posiada fabrycznie zamontowany układ chłodzenia cieczą. Miejsce na zasilacz zostało schowane w piwnicy, a na jej górnej części znajdują się dwa miejsca na dyski. 

Zobacz wszystkie obudowy komputerowe w ofercie x-kom