(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Systemy operacyjne

(4 wyniki)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Dostępność
Wersja
Architektura
Licencja
Liczba stanowisk
Wersja językowa
<svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 15h6V7H5zM13 15h6V7h-6zM21 15h6V7h-6zM5 25h6v-8H5zM13 25h6v-8h-6zM21 25h6v-8h-6z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 11h5V7H5zM5 18h5v-4H5zM5 25h5v-4H5zM12 11h15V7H12zM12 18h15v-4H12zM12 25h15v-4H12z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 10h3V7H5zM5 15h3v-3H5zM5 20h3v-3H5zM5 25h3v-3H5zM10 10h17V7H10zM10 15h17v-3H10zM10 20h17v-3H10zM10 25h17v-3H10z"></path></g></svg>
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
z 1
Od najpopularniejszych
Od najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
System operacyjny Microsoft Windows 11 Home BOX USB PLSystem operacyjny Microsoft Windows 11 Home BOX USB PL
 • Architektura: 64-bitowa
 • Licencja: BOX
 • Liczba stanowisk: 1
 • Wersja: Polska
649,00 zł
System operacyjny Microsoft Windows 11 Pro OEM DVD PLSystem operacyjny Microsoft Windows 11 Pro OEM DVD PL
 • Architektura: 64-bitowa
 • Licencja: OEM
 • Liczba stanowisk: 1
 • Wersja: Polska
759,00 zł
System operacyjny Microsoft Windows 11 Home OEM DVD PLSystem operacyjny Microsoft Windows 11 Home OEM DVD PL
 • Architektura: 64-bitowa
 • Licencja: OEM
 • Liczba stanowisk: 1
 • Wersja: Polska
585,00 zł
System operacyjny Microsoft Windows 11 Pro BOX USB PLSystem operacyjny Microsoft Windows 11 Pro BOX USB PL
 • Architektura: 64-bitowa
 • Licencja: BOX
 • Liczba stanowisk: 1
 • Wersja: Polska
1 049,00 zł
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
1-4 z 4
1
Następna
z 1

Systemy operacyjne na komputer stacjonarny i laptopa

Co to jest system operacyjny?

System operacyjny to oprogramowanie, które zainstalowane na danym urządzeniu pozwala nim zarządzać czy instalować kolejne programy, np. Microsoft Office czy gry komputerowe. Bez systemu operacyjnego urządzenia takie jak komputery, smartfony czy smartwatche nie mają szansy prawidłowo działać. W przypadku tych dwóch ostatnich urządzeń system operacyjny jest preinstalowany i nie da się go zmienić ani samodzielnie zainstalować. Kupno smartwatcha czy smartfona wiąże się zatem z wyborem danego systemu. Komputery czy laptopy natomiast mogą mieć różne systemy operacyjne, które da się samodzielnie zainstalować.

Rodzaje systemów operacyjnych

Systemy operacyjne dostępne na komputery osobiste można podzielić na kilka rodzajów:

 • Microsoft Windows - najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputery i laptopy jest oczywiście Microsoft Windows. W tej chwili większość komputerów osobistych działa pod kontrolą Windowsa 10 lub Windowsa 11 w zależności od aktualizacji. Popularność tego systemu wynika z uniwersalności, która sprawia, że można zainstalować go na urządzeniach różnych producentów. W zależności od potrzeb możesz wybrać rodzaj Windowsa, np. Home lub Pro, które różnią się poszczególnymi aplikacjami i funkcjami. Do domowego użytku i gier w zupełności wystarczający będzie Windows 10 lub 11 Home. Dla profesjonalistów i przedsiębiorstw lepszym wyborem będzie system operacyjny Microsoftu z dopiskiem „Pro”, który zapewnia większe bezpieczeństwo danych i kontrolę nad urządzeniem. Instalacja Windowsa jest bardzo łatwa i poradzisz sobie z nią nawet jeśli nie jesteś doświadczony w kwestiach komputerowych. Jeśli kupujesz laptopa, to najprawdopodobniej będzie on miał już zainstalowany system Windows, ale część tego typu urządzeń kupisz też bez zainstalowanego systemu operacyjnego.
 • Apple MacOS - system MacOS jest fabrycznie instalowany w komputerach marki Apple, np. iMac czy MacBook. Jego bardzo dużą zaletą jest optymalizacja, stabilność i integracja z innymi urządzeniami giganta z Cupertino, co w efekcie daje świetny ekosystem. Mimo swojej prostoty z tego systemu bardzo często korzystają profesjonaliści związani z edycją grafiki, wideo czy muzyki.
 • Chrome OS - System instalowany w Chromebookach, czyli laptopach różnych producentów, które nie działają pod kontrolą Windowsa. Zamiast tego Chromebooki są oparte na Linuksie i przeglądarce internetowej Google Chrome. Takie urządzenia najlepiej sprawdzają się do pracy w przeglądarce internetowej i aplikacjach z ekosystemu Google. Chromebooki z Chrome OS są dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na niskiej cenie urządzenia, a swoją pracę wykonujesz głównie online.
 • Linux - jest to darmowy system operacyjny, a raczej jego jądro, które można zainstalować na różnych urządzeniach, choć sama instalacja i konfiguracja nie jest tak intuicyjna jak np. w przypadku Windowsa. Jedną z najpopularniejszych dystrybucji systemu operacyjnego jest Ubuntu oparte o Linuksa, które ułatwia poruszanie się po systemie i umożliwia wygodną pracę biurową czy przeglądanie internetu.

Licencja Windowsa OEM czy BOX?

Systemy operacyjne Windows na licencji OEM są przypisywane do konta Microsoft i najczęściej występują w postaci cyfrowej. Oznacza to, że taki system łatwo przenieść z komputera na komputer, ale tylko po dezaktywacji systemu na poprzednim urządzeniu. System kupiony na licencji BOX można natomiast swobodnie przenosić między komputerami – oczywiście o ile jest to wersja z określoną liczbą stanowisk. Wersja BOX ponadto występuje w wersji fizycznej i otrzymuje pełne wsparcie Microsoftu.

Najlepsze systemy operacyjne znajdziesz w x-komie

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Co to jest system operacyjny i jakie są rodzaje systemów?

System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikowi obsługiwać dane urządzenie. Dzięki niemu możliwe jest uruchamianie programów i wykonywanie zadań na komputerze. Wyróżnia się 3 najpopularniejsze komputerowe systemy operacyjne: Microsoft Windows, Apple macOS oraz Linux.

Jak wybrać najlepszy system operacyjny?

Jeżeli masz zamiar grać w gry komputerowe i liczysz na dużą uniwersalność systemu operacyjnego, wybierz system Microsoft Windows 10 lub Windows 11. W przypadku gdy poszukujesz darmowego systemu operacyjnego, sprawdź jedną z dystrybucji Linux. Natomiast gdy chcesz mieć system operacyjny charakteryzujący się wysokim komfortem obsługi, skorzystaj macOS.

Jak zainstalować system operacyjny?

Większość laptopów i komputerów stacjonarnych w momencie zakupu ma zainstalowany system operacyjny. Jeżeli jednak kupiłeś sprzęt bez oprogramowania, to instalacja systemu operacyjnego jest prosta. Biorąc na przykład system Microsoft Windows 10 Home PL 32/64bit BOX USB wystarczy umieścić zakupiony nośnik w komputerze i przeprowadzić instalację krok po kroku.