Sposobów na zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej jest bardzo dużo. Jednym z nich jest wykorzystanie mostów Wi-Fi, czyli urządzeń, które wyglądają jak anteny. Ich główną zaletą jest możliwość przesyłania sygnału na bardzo duże odległości (liczone nawet w kilometrach). Jeśli chcesz dane urządzenia podłączyć do jednej sieci, mimo że są bardzo daleko od siebie, skorzystaj z mostu Wi-Fi.
Mosty Wi-Fi są urządzeniami, które mogą łączyć dwie lub więcej sieci lokalnych (LAN). Stąd też nazwa, ponieważ most umożliwia połączenie dwóch (albo więcej) routerów, które oddalone są od siebie na znaczną odległość. Bez wykorzystania mostu Wi-Fi, zasięgi tych routerów nie pozwoliłyby na to, by stworzyły jedną sieć. Mosty zapewniają więc rozszerzony zasięg sieci bezprzewodowej, co umożliwia użytkownikowi dostęp do obszarów znajdujących się poza zasięgiem standardowego routera. Mosty Wi-Fi służą też do rozszerzenia zasięgu pojedynczej sieci LAN, która rozproszona jest na dużym obszarze.
Jednym z najważniejszych parametrów mostu Wi-Fi jest oczywiście zasięg. Dlatego w specyfikacji technicznej warto sprawdzić, na jaką odległość bridge gwarantuje stabilny zasięg. Jeśli takiej informacji nie ma, pomocna będzie wartość zysku energetycznego anteny. W skrócie jest to miara mocy w określonym kierunku i wyraża się ją w dBi. Im wyższa jest ta wartość, tym większa jest odległość, z jakiej antena jest w stanie odebrać sygnał.
Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej. Z reguły im wyższy jest zysk energetyczny anteny, tym większą prędkość da się uzyskać, ale nie są to parametry, które są bezpośrednio zależne od siebie. W tym wypadku duży wpływ ma częstotliwość pracy urządzenia – w większości jest to 5 GHz, ale zaawansowane mosty Wi-Fi pracują nawet na 60 GHz. Z kolei 2,4 GHz sprawdzi się, kiedy sieć do sprawnego działania nie wymaga wysokich prędkości transmisji.
Przesyłanie sygnału na dużą odległość wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej. Im jest ich więcej oraz im bardziej zaawansowane są to protokoły, tym lepiej. WPA oraz WPA-PSK to podstawa, a dobrze jest, kiedy bridge obsługuje również WPA2, WPA2-PSK oraz WPA2 Enterprise.
Warto również zwrócić uwagę na konstrukcyjne zabezpieczenia mostu Wi-Fi. Nie wszystkie modele są przygotowane do pracy na zewnątrz, dlatego trzeba sprawdzić, jaka jest klasa szczelności urządzenia oraz czy zabezpieczone jest ono przed wyładowaniami atmosferycznymi i elektrostatycznymi. W końcu antena jest bardzo mocno narażona na negatywne efekty zmieniających się warunków atmosferycznych.
Mosty Wi-Fi kupisz w x-komie