Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
Dlaczego x-kom?
99% pozytywnych opinii
18 lat na rynku
Darmowe zwroty do 15 dni
odbiór osobisty za 0 zł

Szafy RACK

(3 wyniki)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Typ
Wysokość wewnętrzna
Drzwi frontowe
Drzwi tylne
Standard
Głębokość
mm
-
mm
Szerokość
mm
-
mm
Popularność
PopularnośćCena: od najtańszychCena: od najdroższychOcena: od najlepszejNazwa: A-ZNazwa: Z-A
z 1
Popularność
PopularnośćCena: od najtańszychCena: od najdroższychOcena: od najlepszejNazwa: A-ZNazwa: Z-A
Szafa RACK Lanberg Wisząca 19" 27U 600x450mm jednosekcyjna (czarna)Szafa RACK Lanberg Wisząca 19" 27U 600x450mm jednosekcyjna (czarna)
 • Typ: Wisząca
 • Wysokość wew.: 27U
 • Głębokość: 450 mm
 • Standard: 19"
699,00 zł
Szafa RACK Lanberg Wisząca 19" 27U 600x450mm jednosekcyjna (szara)Szafa RACK Lanberg Wisząca 19" 27U 600x450mm jednosekcyjna (szara)
 • Typ: Wisząca
 • Wysokość wew.: 27U
 • Głębokość: 450 mm
 • Standard: 19"
699,00 zł
Szafa RACK Lanberg Wisząca 19" 15U 600x600mm jednosekcyjna (szara)Szafa RACK Lanberg Wisząca 19" 15U 600x600mm jednosekcyjna (szara)
 • Typ: Wisząca
 • Wysokość wew.: 15U
 • Głębokość: 600 mm
 • Standard: 19"
599,00 zł
30
wyników na stronie
1
Następna
z 1

Szafy rack, czyli meble dla serwerowni

Czym są szafy typu rack?

Szafy rack, znane także jako szafy serwerowe czy szafy IT, służą do przechowywania serwerów, dysków serwerowych i innych urządzeń używanych w serwerowniach. Jest to obowiązkowy element wyposażenia w większych firmach informatycznych, studiach nagraniowych czy sklepach internetowych, w których baza danych mieści się na wielu serwerach. Przechowywanie sprzętu serwerowego bez odpowiedniego zabezpieczenia mogłoby grozić uszkodzeniem go, z czym zazwyczaj wiążą się poważne straty finansowe przedsiębiorstwa. Korzystając z szaf rack łatwiej jest też utrzymać porządek w takim pomieszczeniu.

Szafa rack do domu również jest dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli chcesz uchronić swój cenny sprzęt przed najmłodszymi domownikami, którzy niechcący mogliby go uszkodzić. Oprócz funkcji ochronnej szafa na sprzęt może także pomieścić nadmiar urządzeń sieciowych i wystające, nieestetyczne kable, o które łatwo się potknąć. Z szafą rack łatwiej zapanujesz nad gromadzonym sprzętem i utrzymasz porządek w swoim pokoju. Są one dostępne w zróżnicowanych rozmiarach, więc możesz wybrać taki, który akurat będzie pasował do Twojego pokoju.

Wymiary szafy rack

Wybór szafy IT powinien być bardzo przemyślany, ponieważ zbyt duża ilość wolnego miejsca wewnątrz może skutkować nieefektywnym obiegiem powietrza, a w zbyt niskiej szafie nie pomieścisz wszystkich swoich sprzętów. Na szczęście szafy rack są ustandaryzowanymi systemami montażu sprzętu od różnych dostawców, co oznacza, że produkując sprzęt, dostosowują go oni do obowiązujących standardów. Zatem jeśli tylko wybierzesz wariant szafy zgodny z wymiarami posiadanych urządzeń, to nie powinieneś martwić się o to, czy zmieszczą się one w środku.

Wysokość szaf rack, czyli ile jednostek U?

Niezależnie czy chodzi o szafy rack stojące czy szafy rack wiszące, to ich wysokość, a zarazem pojemność, określa się za pomocą jednostek, czyli U. Mebel o wysokości 1U ma wysokość 44,45 mm, natomiast standardowa szafa ma rozmiar 42U, co przekłada się na ok. 186,7 cm wysokości.

Na rynku jednak jest wiele wariantów w mniejszych rozmiarach, które z łatwością można dopasować do wymagań konkretnego pomieszczenia – są m.in. takie o wielkości 4U, 9U, 15U czy 27U. Tak duży wybór wysokości sprawia, że możesz wybrać szafę o niemal idealnie dobranych wymiarach do własnych potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rozmiarów jest szafa rack 12U, która pozwala schować normalnej wielkości komputer i kilka dodatkowych sprzętów.

Jaka szerokość szafy rack – 10, 19 czy 21 cali?

Najpopularniejszym wariantem szerokości szafy rack jest ten 19-calowy, ponieważ większość urządzeń sieciowych, jak np. serwery, występuje w obudowach o rozmiarze 19”. To właśnie tego typu szaf znajdziesz najwięcej, ponieważ na rynku jest najwięcej urządzeń o takich rozmiarach. Jeśli nie planujesz umieszczać w swojej szafie niestandardowych sprzętów, to szafa rack 19” będzie najbardziej uniwersalnym wyborem. Pozostałe szafy 10 i 21 cali mieszczą instalacje sieci kablowych, systemy alarmowe i przeciwpożarowe czy systemy monitoringu.

Szafy rack z drzwiczkami mogą mieć kilka różnych zastosowań. Szafy zamykane na klucz przede wszystkim pomagają utrzymać bezpieczeństwo serwerów, ponieważ nie ma do nich dostępu nikt, kto nie posiada klucza. To dobry sposób na ograniczenie dostępu do serwerów firmy osobom trzecim lub mniej kompetentnym pracownikom. Drzwi perforowane wspomagają natomiast należytą wentylację szafy, która powinna stać na wysokim poziomie, ponieważ wewnątrz niej pracuje wiele cennych sprzętów. Pamiętaj, że całe pomieszczenie serwerowni powinno być klimatyzowane.

Drzwiczki w szafach rack mogą znajdować się także z tyłu, dzięki czemu w wygodny sposób można odprowadzić od nich kable lub mieć dostęp do wszystkich portów, jakie znajdują się z tyłu urządzenia. Jeśli często manewrujesz sprzętem, to weź także pod uwagę szafę ze specjalnymi szynami, żebyś mógł swobodnie wysuwać sprzęt i nie odkręcać go za każdy razem, kiedy chcesz się do niego dostać.

Zobacz szafy rack w sklepie x-kom