Najogólniej mówiąc, modem to sprzęt, który jest niezbędny, aby móc połączyć się z Internetem: zarówno tym dystrybuowanym przez operatora telekomunikacyjnego, jak i mobilnym, np. LTE. Jeszcze w połowie lat 90. ubiegłego stulecia i na początkach obecnego prym wiodły modemy telefoniczne 56k. Podczas połączenia wydawały dźwięk, który do dziś wspominany jest przez wielu z nostalgią. Jednocześnie maksymalna prędkość, z jaką pozwalały pobierać dane, wynosiła zaledwie 56 kilobitów na sekundę. Dla porównania – współczesne modemy LTE mogą pochwalić się prędkością transmisji danych sięgającą nawet jednego gigabita na sekundę.
Pojęcia „modemu” i „routera” w języku potocznym funkcjonują coraz częściej jako synonimy. A jednak są to dwa różne urządzenia sieciowe. Modem, jako taki, ma dwie fundamentalne funkcje. Pierwszą jest przetwarzanie danych cyfrowych na sygnał analogowy, aby sygnał ten mógł być przesłany do innego modemu. Druga funkcja polega na czymś odwrotnym – dekodowaniu sygnału analogowego na informację cyfrową, która trafia do Twojego urządzenia. O ile modem może zapewnić dostęp do Internetu jednemu urządzeniu, tak już router może to zrobić z wieloma urządzeniami, dzieląc sygnał między nimi. Kiedyś modem i router działały jako dwa osobne współpracujące ze sobą urządzenia. Dziś producenci stawiają na integrację, łącząc je ze sobą w jedno. I tak dostępne są routery z wbudowanym modemem LTE lub ADSL/VDSL, mobilne modemy z funkcją routera czy modemy, które podłączysz za pośrednictwem portu USB.
W większości przypadków dylemat ten rozwiązuje się samoistnie, za sprawą dostawców Internetu, którzy dołączają urządzenie do usługi. Stąd większość modemów dostępnych na rynku to urządzenia bezprzewodowe. Dzięki nim możesz swobodnie pracować w podróży, bez obawy o to, czy prędkość Internetu będzie wystarczająca. Wiele bezprzewodowych modemów oferuje dodatkowe funkcjonalności: niektóre mogą służyć jako pendrive, inne jako powerbank, są też modele, które umożliwiają odbieranie i wysyłanie wiadomości SMS.
Poznaj modemy dostępne w x-kom.