Systemy Mesh jako urządzenia sieciowe służą do poszerzania zasięgu sygnału jednej sieci Wi-Fi. Aby system Mesh Wi-Fi mógł zadziałać, potrzebne są przynajmniej dwa nadajniki, czyli routery mesh, które będą ze sobą współpracować w ramach utworzonej sieci. Od tradycyjnych routerów odróżnia je to, że oba nadają tę samą sieć Wi-Fi, podczas gdy dwa tradycyjne routery musiałyby nadawać dwie różne sieci. Co prawda na podobnej zasadzie działają tańsze repeatery, czyli wzmacniacze sygnału z tradycyjnego routera, jednak ich konfiguracja jest nieco trudniejsza, a działanie mniej stabilne.
Systemy Mesh przydają się zatem wszędzie tam, gdzie brakuje zasięgu z tradycyjnego routera Wi-Fi. W tego typu sieci są wyposażone największe biurowce, domy wielopiętrowe, ale także i zwykłe mieszkania. Dużo zależy bowiem od liczby ścian i innych zakłóceń, jaką musi pokonać sygnał. Za słaby sygnał Wi-Fi nie zawsze odpowiada dostawca internetu i wtedy warto zainwestować w systemy Mesh Wi-Fi.
Wybór częstotliwości pracy systemu Mesh jest jednym z najważniejszych kryteriów podczas instalowania takiej sieci w domu lub biurze. Każdy router mesh wykorzystuje minimum dwa pasma fal o częstotliwościach: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Sieci mesh trzypasmowe działają na jeszcze jednej dodatkowej fali o częstotliwości 5 GHz, która pozwala na komunikację między routerami, zwiększając prędkość wymiany informacji między nimi.
W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli nie zależy Ci na najwyższej prędkości internetu, ponieważ nie przesyłasz regularnie dużych plików, to spokojnie możesz wybrać system mesh dwupasmowy, czyli DualBand. Zapewni Ci on stabilność sieci i zasięg do komfortowego korzystania z internetu w całym domu. Jeśli natomiast prędkość internetu jest dla Ciebie najważniejsza, to wybierz mesh trzypasmowy, TriBand – i to najlepiej z routerami połączonymi kablem.
Zwróć także uwagę na obsługiwany standard tworzonej sieci. Najnowszym standardem, jaki sieci Mesh mogą obsługiwać, jest Wi-Fi 6. Im nowszy standard, tym jakość i szybkość transmisji może być lepsza i to przy założeniu, że korzysta z niej nawet kilka osób. Pamiętaj, że standard systemu Mesh musi być co najmniej na tym samym poziomie, co inne urządzenia, z którymi będzie się łączył. Inwestując w sieć Mesh Wi-Fi 6 masz pewność, że wszystkie sprzęty w domu będą z nią kompatybilne.
Konfiguracja sieci Mesh w domu czy w biurze zależy od liczby pięter i metrażu danego pomieszczenia lub budynku. Żeby stworzyć taką sieć, potrzebujesz co najmniej dwóch routerów Mesh. Możesz jednak rozbudowywać ją o kolejne elementy, jeśli okaże się, że nie pokrywają one zasięgiem całego budynku i wciąż pojawiają się martwe strefy. Pamiętaj jednak, żeby sieć Mesh była skonstruowana z urządzeń tego samego producenta, ponieważ routery różnych marek mogą być ze sobą niekompatybilne.
Sieć Mesh w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu może być utworzona z routerów dwupasmowych, ponieważ zazwyczaj są to miejsca, gdzie liczba użytkowników sieci bezprzewodowej jest ograniczona i da się przewidzieć konkretne potrzeby. System Mesh Wi-Fi w biurowcach czy halach produkcyjnych powinien natomiast być bardziej zaawansowany, czyli trzypasmowy i złożony z kilku routerów, by mieć pewność, że połączenie będzie stabilne niezależnie od liczby połączonych urządzeń, która może się dynamicznie zwiększać.
Najlepsze systemy Mesh Wi-Fi znajdziesz w x-komie