Access point to inaczej punkt dostępu. Jest to urządzenie sieciowe, które działaniem przypomina router. Jego główną funkcją jest zapewnienie sieci bezprzewodowej, tak by z internetem połączyć smartfon, tablet, laptop, telewizor czy inne urządzenia. Jednak zasadnicza różnica między access pointem a routerem jest taka, że ten pierwszy służy do poszerzania zasięgu sieci bezprzewodowej. Przyda się szczególnie w domu wielopoziomowym czy biurze, gdzie przestrzeń jest bardzo duża. Sam router może nie być w stanie dać stabilnego połączenia z internetem na dużym obszarze.
Access point najczęściej połączony jest kablem LAN z głównym routerem (nowoczesne AP mogą robić to bezprzewodowo). AP umieszcza się w miejscu, gdzie zasięg Wi-Fi jest słaby. Dzięki temu zapewnisz sobie szybki i stabilny internet w każdym miejscu, w którym tego potrzebujesz.
Na początek zwróć uwagę na obsługiwane standardy access pointa. Najczęściej spotyka się Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6, rzadziej Wi-Fi 4. Bardziej stabilne połączenie z internetem da szóstka, ponieważ jest nowszym i bardziej dopracowanym standardem. Ma to również wpływ na maksymalną prędkość transmisji – Wi-Fi 6 ma w tym aspekcie zdecydowanie większe możliwości. Oczywiście w żaden sposób nie deprymuje to Wi-Fi 5, ponieważ w dalszym ciągu bardzo duża liczba urządzeń pracuje na tej generacji sieci bezprzewodowej.
Najlepiej byłoby gdyby access point działał w trybie DualBand, czyli obsługiwał częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pierwsza z nich da mniejszą prędkość, ale lepiej radzi sobie z przeszkodami (np. ścianami), a druga pozwoli uzyskać wyższe prędkości, ale zasięg jest słaby. Inną ważną cechą jest moc wyjściowa. Liczy się ją w dBm, a zasada jest prosta – im więcej tym lepiej. Najczęściej spotykane urządzenia oferują moc w zakresie 15-25 dBm.
Istotna jest także liczba anten. Najczęściej montuje się 2 sztuki, ale są też urządzenia, gdzie jest ich więcej. Oczywiście daje to lepsze efekty. Nie bez znaczenia są także zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej. Access pointy standardowo wyposażone są w WPA, WPA-2 i WEP, ale stosuje się też WPA-3, TKIP czy AES. Większa liczba zabezpieczeń to lepsza ich skuteczność.
Tak naprawdę trudno wybrać jednego najlepszego producenta access pointów. Jest kilku, którzy specjalizują się w urządzeniach sieciowych, w tym właśnie AP. Warto wyróżnić:
Z pewnością są to producenci, których sprzęt zapewni stabilne działanie internetu. Wybierając access point do domu lub biura, przede wszystkim kieruj się specyfikacją, tak by dane urządzenie odpowiadało Twoim potrzebom.
Najlepsze systemy mesh znajdziesz w x-komie