(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki monitor 4K? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?

·
Zaktualizowano: 3 lata temu

Posiadam monitor 4K. Brzmi dumnie, prawda? Na dźwięk słów: monitor 4K powietrze zaczyna wibrować, a w wyobraźni rozpościera się projekcja tak realna, jak rzeczywistość. Ale czy wiesz, jak wybrać monitor 4K, żeby zapewnić sobie nieskazitelnie czysty obraz w grach lub tworzyć z jego pomocą genialne grafiki? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści:

 1. Rozdzielczość 4K, czyli właściwie jaka?
 2. Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora 4K?
 3. Panel 4K w gamingu, w pracy i w domu.
 4. Polecane monitory 4K.
Jak wybrać monitor? Poznaj kluczowe funkcje i najważniejsze parametry

Rozdzielczość 4K, czyli właściwie jaka?

O rozdzielczości 4K mówi się dużo, szczególnie w kontekście telewizorów. Fraza telewizor 4K Ultra HD przewija się często w reklamach telewizyjnych i radiowych, informując o imponującej jakości obrazu. Tylko co tak właściwie znaczy to 4K?

Żeby to wyjaśnić, prześledźmy sposoby zapisu rozdzielczości obrazu. Zacznijmy od HD. Jest to skrót od high definition. Full HD wskazuje, że obraz będzie jeszcze lepszy, bardziej szczegółowy. A skąd nagle 4K? Do zrozumienia niezbędna jest analiza zapisu liczbowego:

Otóż rozdzielczość HD alternatywnie określana jest liczbą 1280p. Chodzi o liczbę pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej (w poziomie). Full HD tych pikseli ma już 1920, a 4K niemal równo 4 tysiące. Zapis liczebnika tysiąc w postaci litery K jest zresztą bardzo popularny w sieci, szczególnie wśród młodych użytkowników internetu.

4K to cztery razy więcej niż Full HD

Powyższą sentencję znajdziesz najczęściej w opisach produktów, gdzie wyjaśniana jest przewaga 4K nad Full HD. Mówiąc obrazowo, jakość 4K uzyskasz wtedy, gdy połączysz ze sobą 4 monitory Full HD, ustawiając je tak, jak na poniższej grafice. Robi wrażenie, prawda?

porównanie rozdzielczości 4K x Full HD

4K i DCI 4K, czyli zróżnicowanie wewnątrz formatu

Format jest jednak wewnętrznie zróżnicowany pod względem liczby pikseli. Tak w pionie, jak i w poziomie. O „czystym” formacie 4K mówimy, gdy relacja pikseli wynosi dokładnie 3840 × 2160. Tymczasem DCI 4K dodaje jeszcze trochę pikseli w poziomie do podstawowej wartości, owocując wynikiem 4096 × 2160 px.

Czy da się kupić tani monitor 4K?

W momencie rynkowego debiutu monitory 4K były drogie. Tak już jest w przypadku technologicznych nowinek. Dziś zakup panelu z podziałką 3840 × 2160 px nie jest już luksusem (na szczęście). Cena najtańszych modeli oscyluje w granicach 1500 zł (czasami nawet mniej), a więc możesz je kupić w całkiem przystępnej cenie.

Zobacz monitory 4K do 2000 zł

Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora 4K?

Chcesz kupić monitor 4K w x-kom. Wchodzisz więc w podkategorię urządzenia peryferyjne, a następnie w monitory. W sekcji Rozdzielczość ekranu zaznaczasz boksy UHD 4K oraz DCI 4K, żeby szybciej odfiltrować panele z żądaną rozdzielczością. Tyle że to dopiero początek podróży. Dlaczego?

Bo rodzina monitorów 4K jest naprawdę obszerna. Ten format, choć stosunkowo nowy, zdążył się już upowszechnić, a co za tym idzie zagościć w konstrukcjach o różnych przekątnych, przeznaczonych do różnorakich zastosowań i wyposażonych w odmienne matryce.

Renoma monitorów 4K wynika z niesamowitej szczegółowości obrazu. Zagęszczenie pikseli jest wyjątkowo duże, a to przekłada się na wysoki poziom detalizacji oraz gładkie tekstury – krótko mówiąc – genialną jakość wyświetlanych treści. Lecz wraca pytanie, który monitor 4K kupić?

Monitor 4K z przekątną 24”, 27” czy dopiero 32”?

Poszukiwania idealnego monitora 4K rozpoczniemy od przekątnej ekranu. Dlaczego to takie ważne? W sprzedaży dostępne są panele 4K już o przekątnej 24”. To jednak trochę za mało, żeby tak wysoka rozdzielczość mogła rozwinąć skrzydła i zaprezentować się w pełnej krasie. Dlatego rekomendujemy przynajmniej 27”. Wiadomo, im więcej, tym lepiej, choć wraz z powiększającym się ekranem zwiększa się także cena i to niezależnie od zastosowanej matrycy. Musisz mieć tego świadomość.

Zobacz monitory 4K 27"

Tak na marginesie – największy wybór monitorów 4K znajdziesz wśród paneli z matrycą IPS. Ich wielkość waha się od wspomnianych 24” aż po imponujące 86”. Prawdziwy gigant do prawdziwie wymagających zadań.

Wśród matryc TN prym wiedzie z kolei przekątna 28”. Monitory wyposażone w matrycę VA dostarczają propozycje od 32” w górę. Istotny jest także rodzaj powłoki ekranu, bo nie każdy producent panelu 4K sięga po matową. Na rynku dostępne są również monitory 4K z ekranem błyszczącym.

Pamiętaj, że na większym ekranie wygodniej ogląda się filmy. Model około 40” będzie więc dobrym rozwiązaniem do seriali dostępnych w serwisach VOD. Tam coraz częściej pojawia się wideo w jakości 4K. Gracza siedzącego blisko monitora zadowoli monitor 24”. 32” wybierz, gdy zajmujesz się grafiką komputerową lub projektowaniem CAD/CAM. Zyskasz w ten sposób dużą przestrzeń roboczą.

Rozdzielczość 4k a DCI 4K - różnice

Jaka częstotliwość odświeżania? 4K i 144 Hz czy jednak mniej?

Sięgając po monitor 4K, oczekujesz obrazu, który wciska w fotel. Jakości deklasującej srebrny ekran, zapewniającej doskonałe efekty wizualne. Smużeniom i artefaktom mówisz uprzejmie, acz stanowczo – dziękuję. Siadasz i czekasz na ucztę dla oczu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sprawdź koniecznie częstotliwość odświeżania obrazu.

Najwyższa płynność obrazu (związana z najwyższą częstotliwością odświeżania), to obecnie 240 Hz. Tyle że zarezerwowana jest, póki co, dla paneli gamingowych. Do pełnego wykorzystania odświeżania 240 Hz niezbędny jest jednak komputer z potężną kartą graficzną, która wygeneruje ponad 200 klatek obrazu na sekundę. Przy mniejszym współczynniku fps odświeżanie 240 Hz zwyczajnie nie ma sensu. O zależności pomiędzy kartą graficzną a monitorem przeczytasz w poradniku: Jaką kartę graficzną wybrać?

Nieskazitelną płynność obrazu zapewni Ci również odświeżanie 144 Hz, które dla rozdzielczości 4K jest bardzo dobrym wynikiem. I w tym wypadku wymagana jest mocne VGA w desktopie, bo 144 klatki obrazu w rozdzielczości 4K to dla komputera spore obciążenie. Największy wybór monitorów 4K czeka w przedziale odświeżania 60 – 80 Hz. Dolny pułap będzie wystarczający do pracy z grafiką komputerową, górny zapewni Ci już płynność w grach, jak i podczas montowania filmów.

Zobacz monitory 4K 144 Hz

Panel 4K w gamingu, w pracy i w domu

Jaki monitor 4K dla gracza?

Część informacji na temat tego, jaki powinien być monitor 4K do gier, podawaliśmy już wyżej, ale tutaj zbierzemy je, uporządkujemy i uzupełnimy. Otóż gamingowy panel 4K powinien mieć:

 • przekątną w granicach 24” lub 27". Większy będzie OK, o ile masz możliwość usiąść trochę dalej od ekranu.
 • częstotliwość odświeżania liczącą przynajmniej 80 Hz. Im więcej, tym lepiej, ale to pociąga za sobą wymóg posiadania karty graficznej z górnej półki.
 • matową powłokę matrycy, która zapobiegnie odbijaniu się światła i zapewni widoczność wirtualnych lokacji.
 • czas reakcji poniżej 4 ms, co zapobiegnie smużeniu się obrazu, zwłaszcza w dynamicznych scenach.
 • tryb HDR, który poprawi jakość obrazu, zwłaszcza w mocno naświetlonych oraz mrocznych sceneriach.
 • technologię synchronizacji obrazu G-sync lub Free-Sync, zależnie od chipu GPU, obecnego w Twoim komputerze.
 • złącze DisplayPort 1.2, jeśli chcesz korzystać z synchronizacji obrazu; złącze HDMI 2.0 do wyświetlenia przynajmniej 60 fps-ów w rozdzielczości 4K.

Nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania monitora do gier? Przeczytaj nasz poradnik: Jaki monitor dla gracza?

Monitor 4K

Jaki monitor 4K dla grafika?

Z bogatego wachlarza możliwości podziałki 4K najwięcej czerpie grafik komputerowy. Kreacje stworzone w tej rozdzielczości wprost zdumiewają realizmem oraz stopniem odwzorowania detali. Niemniej idealny monitor 4K dla grafika powinien zapewniać:

 • 100% pokrycia palety barw Adobe RGB i wyświetlać 1,07 miliarda kolorów.
 • możliwość kalibracji kolorów dla zachowania idealnego odwzorowania barw (deltaE).
 • szeroki zakres regulacji ustawień. Zmianę wysokości ekranu, kąta nachylenia, kąta obrotu oraz zmianę orientacji z wertykalnej na horyzontalną.
 • przekątną ekranu minimum 27”, ale 32” będą wygodniejsze do tworzenia obszernych kreacji.
 • szerokie kąty patrzenia, aby kolory nie zmieniały intensywności podczas zmiany ułożenia monitora.
 • jasność co najmniej 300 cd/m2 oraz kontrast statyczny na poziomie przynajmniej 1000:1.
 • technologię chroniącą wzrok – najlepiej Flicker-Free, która redukuje migotanie obrazu.

Więcej o monitorach dla grafików znajdziesz w poradniku: Jaki monitor dla grafika?

Monitor 4K do domu i biura?

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby korzystać z monitora 4K w domu lub w biurze. Tak zaawansowany panel z powodzeniem zastąpi telewizor, zajmując honorowe miejsce na przykład w salonie bądź w sali konferencyjnej. Wysoka rozdzielczość i płynny, perfekcyjnie odwzorowany obraz doskonale sprawdzą się podczas seansów z filmami czy serialami dostępnymi na platformach VOD. Wywrą też niezatarte wrażenie na gościach i kontrahentach goszczących w siedzibie firmy.

Monitor 4K do domu powinien więc mieć:

 • częstotliwość odświeżania obrazu, zawierającą się w granicach 60-80 Hz. Do filmów wyższa nie jest niezbędna.
 • tryb HDR, pozwalający osiągnąć jakość obrazów przewidzianą przez twórców danej produkcji (seriale z obrazem HDR tworzy na przykład Netflix).
 • matrycę VA albo IPS o szerokich kątach patrzenia. Dają one komfort podczas wspólnego, rodzinnego oglądania wideo.

Pożądane cechy biurowego panelu 4K to z kolei:

 • duża przekątna, minimum 40”, aby również siedzący w głębi sali mogli nasycić wzrok jakością 4K.
 • wysoka jasność, minimum 300 cd/m2, która zapewni widoczność w pomieszczeniu z oknami.
 • wysoki kontrast, przynajmniej 1000:1, utrzymujący intensywność kolorów.
 • możliwość obrotu w pionie dla lepszej prezentacji obiektów o orientacji pionowej.

Więcej informacji o tym, jak wybrać monitor do domu lub do biura szukaj w poradniku: Jaki monitor do biura, a jaki do domu?

Polecane monitory 4K

Wiesz już, jak wybrać idealny monitor 4K. Poznaj teraz polecane modele i wybierz coś dla siebie.

polecane monitory 4K

LG 27UL650-W 4K HDR

LG 27UL650-W

Na dobry początek przygody z panelem 4K proponujemy 27-calowy monitor, z szerokokątną matrycą IPS. Odwzorowanie kolorów stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu LG 27UL650-W świetnie sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalisty, jak i gracza. Czas reakcji 5 ms umożliwia płyną rozgrywkę oraz oglądanie filmów, a elegancki design idealnie pasuje do studia projektowego.

MSI Optix MAG321CURV Curved

MSI Optix MAG321CURV

Profesjonalny monitor, obejmujący aż 103% przestrzeni barwnej sRGB. Idealny dla fotografa, grafika oraz montażysty wideo. Dedykowana osłona rzucająca cień na ekran świetnie sprawdzi się w nasłonecznionych pomieszczeniach, a także w celu zachowania prywatności. Produkt oferuje ponadto funkcję Pivot.

iiyama XUB2792UHSU-B1 4K

iiyama XUB2792UHSU-B1

Oto 27-calowy monitor z 4 ms czasem reakcji i matrycą IPS. O Twój wzrok zadba technologia Flicker-free, która redukuje migotanie ekranu oraz funkcja ograniczająca emisję niebieskiego światła. Na monitorze można także pracować w pionie (Pivot), co czyni z niego idealny sprzęt do pracy z grafiką, projektowaniem i obróbką wideo.

Samsung U32J590UQUX

Samsung U32J590UQUX

Szukając imponującej liczby odcieni, skieruj swój wzrok na ten monitor. Matryca wyświetla aż miliard perfekcyjnie odwzorowanych kolorów. Graficy mają do dyspozycji tryb Picture-In-Picture, natomiast gracze – Low Input Lag oraz AMD FreeSync. Obudowa monitora zwieńczona jest cienkimi ramkami, a stylowa podstawka w kształcie litery „Y” świetnie wkomponuje się w każde otoczenie.

Dell U2718Q

Dell U2720Q

Propozycja wysoce ergonomiczna, z ekranem 27" 16:9, który wyświetla kolory o fabrycznej zgodności 99% z sRGB. Jasność wynosząca 350 cd/m2 ułatwia pracę w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. Oprogramowanie Dell Display Manager, które producent dostarcza wraz z monitorem, ułatwia zarządzanie otwartymi aplikacjami i zapisuje w miejsce, w którym przerwano pracę.

Acer ProDesigner PE270K

Acer ProDesigner PE270K

W tym panelu spotyka się rozdzielczość 4K UHD z technologią Xpert HDR, czasem reakcji 4 ms, kontrastem 1300:1 i ponad miliardem wyświetlanych kolorów. Obraz wypełnia 27-calową matrycę z konstrukcją ZeroFrame, która zawęża ramki, jednocześnie zwiększając powierzchnię ekranu. Ponadto, znajdziesz tu szerokie kąty patrzenia, gwarantujące zawsze idealną widoczność.

LG UltraFine 24MD4KL-B 4K

LG UltraFine 24MD4KL-B

To propozycja przeznaczona przede wszystkim dla grafików i fotografów. Dzięki obsłudze Thunderbolt 3 monitor umożliwia podłączenie komputera Mac i jego bezpośrednie ładowanie z wykluczeniem dodatkowych kabli. Natomiast podstawka zapewnia szeroki zakres regulacji, adaptując wyświetlacz do Twoich osobistych preferencji.

Philips 276E8VJSB/00 4K

Philips 276E8VJSB/00

Oczekujesz jeszcze lepszych wrażeń wizualnych? Oto monitor w sam raz dla Ciebie, posiadający minimalistyczne ramki wokół 27-calowej matrycy IPS. Miliard kolorów wraz z 12-bitowym przetwarzaniem pozwala cieszyć się bogatą paletą naturalnie wyglądających barw. Technologia MultiView pozwala na podłączenie dwóch urządzeń i jednoczesne wyświetlanie obrazu z każdego z nich.

Przeczytaj też pozostałe poradniki o monitorach

jaki monitor dla gracza poradnikJaki monitor dla grafika komputerowegoJaki monitor do biura i do domu

Zobacz wszystkie monitory 4K w ofercie x-kom