Komputer do projektowania – jaki wybrać? Ranking komputerów do projektowania
W artykule znajdziesz
Autor rankingu: Bartosz Woldański
Ranking komputerów do projektowania 2025. Jaki komputer do projektowania kupić?
Jakie podzespoły są najważniejsze w komputerze do projektowania graficznego?
Czym powinien się różnić komputer do projektowania czy ogólnie zastosowań profesjonalnych od tego przeznaczonego do np. gamingu? W obu przypadkach musisz postawić na wydajne komponenty, ale nieco inaczej rozłożyć akcenty.
Karta graficzna ma znaczenie prawie tak samo ważne, niezależnie od zastosowań, ale do projektowania 3D warto rozważyć procesor o większej dawce rdzeni i pojemniejszy RAM. Mają one bowiem niebagatelne znaczenie podczas pracy w profesjonalnych aplikacjach, a im ambitniejsze projekty, tym wymagania co do podzespołów rosną. Jakie więc wybrać do komputera dla projektanta?
Niezależnie od tego, w jakich programach pracujesz i czy jesteś początkującym twórcą, czy doświadczonym, który rozgląda się za nowym komputerem do projektowania, sprawdź, na jakie parametry podzespołów szczególnie zwracać uwagę.
➤Jaki procesor do projektowania graficznego?
Procesor do aplikacji do projektowania powinien mieć przynajmniej cztery rdzenie, ale warto zdecydować się na model 6-rdzeniowy i 12-wątkowy albo nawet 8-rdzeniowy i 16-wątkowy. Dobrym wyborem będą więc jednostki Intel Core i5 i i7 (Core Ultra 5 i 7) oraz Ryzen 5 i Ryzen 7. Jednak jeśli zamierzasz pracować przy większych projektach i mocniej wymagających aplikacjach, możesz rozważyć topowe procesory: Intel Core i9 (Core Ultra 9) lub Ryzen 9 (ewentualnie Ryzen Threadripper).
Im nowsza generacja, tym wyższa wydajność. Warto inwestować w jednostki ze świeższych serii CPU, bo mają one także mocniejszy jeden rdzeń, który także odgrywa znaczącą rolę w takich aplikacjach jak AutoCAD. Taktowanie i pamięć cache też mają znaczenie, ale zwykle wzrastają one z generacji na generację, więc problem sam się rozwiązuje. Dzięki lepszym parametrom CPU mogą sobie radzić szybciej z danym zadaniem albo pozwalają na komfortowe wykonywanie kilku procesów w tym samym czasie.
W 2025 roku za dobry wybór można uznać zarówno procesory 7000 i Ryzen 9000, jak i Intel Core 13-14. generacji i Core Ultra. One łączą wszystkie istotne dla aplikacji do projektowania cechy. Warto więc wybrać takie CPU, które nie odstaje pod żadnym względem. W końcu nie każdy program kładzie tak samo silny nacisk na wielordzeniowość i wielowątkowość. Niektóre lubią się bardziej z mocnym jednym rdzeniem czy wysokim taktowaniem.
Przeczytaj więcej o tym, jak rozpoznać i dobrać CPU do grafiki:
- Jaki procesor dla grafika? Które CPU do grafiki komputerowej?
- Jak wybrać procesor? Co trzeba wiedzieć o CPU?
- Ranking procesorów. Najlepsze procesory Intel i AMD
Alternatywą dla projektanta mogą być też komputery Mac z systemem macOS i procesorem Apple M. Nie jest to jednak najlepszy wybór pod np. AutoCAD-a.
➤Ile pamięci RAM powinien mieć komputer do projektowania?
Mówiąc mocno oględnie – to zależy. Za sensowne minimum w komputerze do projektowania uznałbym 16 GB pamięci RAM (niektóre aplikacje mają w wymaganiach minimalnych 8 GB). Optymalnie możesz zdecydować się na komputer z 32 GB, który nie będzie Cię ograniczać w większości zastosowań.
Z kolei jeśli pracujesz przy zadaniach o większej skali, możesz potrzebować 64 GB lub więcej. 128 GB pozwoli Ci na wielozadaniową pracę nawet w najbardziej wymagających scenariuszach i przy dużych projektach graficznych. Duża ilość RAM-u przełoży się ogólnie na komfortowe korzystanie z wielu aplikacji (narzędzi) naraz.
Ważne jest też taktowanie (im wyższe, tym lepiej) i opóźnienia pamięci (im niższe, tym lepiej). W takich zastosowaniach, jak AutoCAD czy Adobe, spiszą się zarówno kości DDR4, jak i DDR5. Nowy standard cechuje się coraz lepszym stosunkiem wydajności do ceny i nowe procesory wymagają go, więc dziś sensowniejszym, a często jedynym wyborem są pamięci RAM DDR5.
Dowiedz się więcej o tym, jak dobrać pamięć RAM do komputera:
- Jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa? Doradzamy wybór pamięci operacyjnej
- Ranking pamięci RAM. Najlepsza pamięć DDR4 i DDR5
➤Czy karta graficzna jest istotna w pracy projektanta graficznego?
Do projektowania i tworzenia wizualizacji (np. architektonicznych) najlepiej zdecydować się na układ graficzny NVIDII, czy to GeForce RTX (seria RTX 3000 lub najlepiej RTX 4000 i RTX 5000), czy RTX A lub Quadro. AMD Radeon Pro lub Radeon RX 9000 sprawdzają się w tych zastosowaniach gorzej i nie są tak mocno wspierane pod kątem aplikacji kreatywnych jak karty "zielonych". Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do pracy, to warto postawić na konsumenckie układy GeForce RTX, które są najbardziej uniwersalnymi GPU na rynku (im wyższy numerek w nazwie, tym lepsza wydajność, czyli np. RTX 5080 jest mocniejszy od RTX-a 5070).
Układy NVIDIA są dodatkowo wspierane pod kątem profesjonalistów. Firma wydaje regularnie sterowniki do pracy w aplikacjach (NVIDIA Studio), a także ulepsza i wydaje narzędzia dla (nie tylko) projektantów. Programy do projektowania coraz mocniej opierają się na mocy GPU, które umożliwiają np. szybszy rendering, a co za tym idzie – pozwalają zaoszczędzić czas. Dlatego wybór odpowiedniej karty graficznej jest tak samo istotny jak wybór procesora, jeśli nie bardziej.
Najlepsze komputery z układami graficznymi NVIDIA są oznaczone specjalnym certyfikatem: GeForce RTX Studio albo Quadro RTX Studio.
W zależności od projektów, nad którymi będziesz pracować, zwróć uwagę między innymi na taktowanie rdzenia, liczbę rdzeni CUDA oraz pozostałych jednostek, a także na ilość VRAM-u i jej przepustowość. Im zadania są bardziej skomplikowane i obciążające sprzęt, tym bardziej przyda Ci się np. większa ilość pamięci graficznej. Pod tym względem GeForce RTX 4090 24 GB i RTX 5090 32 GB nie mają sobie równych.
Dobierz GPU przede wszystkim pod swoje potrzeby i cele. Do wielu skromniejszych zastosowań ze spokojem wystarczą układy ze średniej półki cenowej. Alternatywą może być komputer Mac z układem graficznym Apple M, który także sprawdzi się dobrze w wielu programach do projektowania graficznego.
Poznaj więcej szczegółów na temat GPU i tego, jak je mądrze wybrać:
- Jaką kartę graficzną wybrać? Która jest najlepsza?
- Ranking kart graficznych. Najlepsze karty graficzne
➤Jaki dysk do projektowania graficznego? SSD czy HDD, a może oba?
Do pracy w wymagających zadaniach przyda się szybki nośnik półprzewodnikowy M.2 PCIe, który sprosta wysokim oczekiwaniom (optymalnie jakby był w standardzie PCIe 4.0, który oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny). To na nim będziesz pracować w aplikacjach. Zdecyduj się przynajmniej na 1 TB model (512 GB wydaje się absolutnym minimum), żeby mieć chociaż sensowną pojemność do bieżących projektów.
Jednak jako projektant możesz potrzebować jeszcze większej przestrzeni dyskowej, więc dobrze, gdyby komputer miał dodatkowy dysk twardy o dużej pojemności – bardziej do magazynowania danych niż pracy samej w sobie. Do archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych możesz zaopatrzyć się także w zewnętrzne SSD lub zewnętrzne HDD albo zdecydować się na usługę w chmurze.
Ponadto wybierz komputer, który nie ogranicza Twoich możliwości i umożliwia dołożenie kolejnych dysków w razie potrzeby.
Sprawdź polecane dyski do pracy z grafiką w naszych rankingach:
- Ranking dysków SSD. Najlepsze dyski SSD SATA i M.2 PCIe
- Ranking dysków HDD. Jaki dysk twardy wybrać?
- Jaki dysk zewnętrzny? Ranking dysków zewnętrznych SSD i HDD
➤Jakie monitory do pracy projektanta graficznego są najlepsze?
Co z monitorem? Projektant powinien zdecydować się na monitor, który oferuje wysokiej jakości obraz, dobrze odzwierciedlając kolory, równomierne podświetlenie, szerokie kąty widzenia i nie męczy wzroku. Powinien kierować się więc tym, czym grafik czy fotograf, więc najlepiej zdecydować się na porządny panel IPS, MVA albo OLED. Sprawdź, na co szczególnie zwracać uwagę przy wyborze wyświetlacza i zobacz polecane modele monitorów:
- Monitory dla architektów – jakie modele i wielkość matrycy wybierać?
- Ranking najlepszych monitorów dla grafika i fotografa
Do pracy rozważ monitor o wysokiej rozdzielczości (optymalnie 2560 x 1440, a najlepiej 3840 x 2160) i odpowiedniej do niej przekątnej ekranu (maksymalnie 32 cale w przypadku 4K). Do zastosowań profesjonalnych może przydać się kilka monitorów (2 lub 3), ale to już zależy od tego, w czym i jak pracujesz. Sensownym kompromisem dla pracy wielomonitorowej może być wyświetlacz ultrapanoramiczny (np. 34-calowy o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli).
Optymalny komputer dla projektanta, czyli jaki?
Podsumowując, czym powinien cechować się dobry komputer do projektowania?
Jaki komputer do projektowania graficznego będzie optymalny?
- System operacyjny: Windows lub macOS
- Procesor: minimum czterordzeniowy, a optymalnie CPU o konfiguracji 6/12 i 8/16 (lub wyższej) oraz wysokim taktowaniu
- Pamięć RAM: 16 GB, a najlepiej 32 GB lub więcej
- Układ graficzny: NVIDIA GeForce RTX (3000, 4000 lub 5000), NVIDIA RTX A i Quadro lub Apple M
- Dysk: SSD M.2 PCIe (4.0) 1 TB lub więcej + opcjonalnie pojemne HDD
Jeśli nie chcesz samemu dobierać podzespołów pod projektowanie, to zdecyduj się na gotowe zestawy komputerowe, które zostały opracowane z myślą o profesjonalnej pracy, np. G4M3R 43 Pro. Mają one optymalnie dobrane komponenty do tego typu zastosowań i zadowolą nawet najbardziej wymagających projektantów.
Sprawdź, jak komputer z GeForce RTX 4080 sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych:
- x-kom PRO z GeForce RTX 4080 kontra RTX 3090 Ti w Adobe Premiere Pro
- Renderować i animować (niemal) każdy wydajny PC może, ale x-kom PRO z GeForce RTX 4080 trochę lepiej, inne trochę gorzej
Świetnie sprawdzą się w tych zadaniach komputery z serii G4M3R (Hero+ i Elite) z najmocniejszymi podzespołami (kartami graficznymi GeForce RTX 4000 i 5000 oraz procesorami Intel i AMD). Zapoznaj się z testem odświeżonego modelu G4M3R Elite.
Komputer do projektowania – najczęściej zadawane pytania
Jaki komputer stacjonarny do projektowania?
Optymalny komputer stacjonarny do projektowania to połączenie procesora Intel Core i7 lub Ryzen 7, 32 GB lub więcej pamięci RAM, karty graficznej NVIDIA (np. GeForce RTX 4000 i RTX 5000 lub seria RTX A) oraz szybkiego nośnika SSD M.2 PCIe 4.0 oraz ewentualnie dodatkowo HDD o dużej pojemności. Do tego pomyśl o zakupie monitora o wysokiej rozdzielczości i z dobrą reprodukcją barw.
Alternatywą dla komputerów typu G4M3R 43 Pro i G4M3R-ów z RTX 4000 i RTX 5000 mogą być Maki z procesorem Apple M.
Jaki laptop dla projektanta?
Notebook dla projektanta powinien mieć minimum cztery rdzenie, ale im więcej, tym lepiej (Intel Core i5 lub Ryzen 5 w górę). Ciekawym wyborem w CPU jest też seria Ryzen AI. Zalecana ilość pamięci RAM to przynajmniej 16 GB lub nawet 32 GB, a w przypadku układu graficznego warto się zdecydować albo na profesjonalny akcelerator NVIDIA (seria RTX A) lub GeForce RTX (4000 lub 5000). Wybierz model z szybkim i pojemnym dyskiem oraz dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości (np. 17,3-calowe 4K) z dobrym odwzorowaniem kolorów (np. OLED).
Alternatywą mogą być MacBooki z procesorem Apple M.
Czy lepszy jest komputer stacjonarny czy laptop do projektowania?
Wybór powinien być podyktowany potrzebami i trybem pracy. PC oferuje większe opcje rozbudowy, wyższą wydajność i lepszy jej stosunek do ceny, zwiększając znacznie możliwości pracy projektanta. Jednak korzystać z niego możesz tylko stacjonarnie – w domu czy z biura.
Wydajny laptop także potrafi zapewnić optymalną moc do projektowania graficznego i jest najlepszą opcją, jeśli często podróżujesz w ramach swojej pracy. Wybór sprowadza się głównie do mocy obliczeniowej (komputer stacjonarny) i mobilności (notebook).
Czy karta graficzna ma większe znaczenie od procesora w projektowaniu?
Znaczenie podzespołów komputerowych jest zależne od oprogramowania, jakiego używasz, i zadań, które w nich wykonujesz. W jednych większą rolę odgrywa karta graficzna (GPU), a w innych procesor (CPU).
Jednak możesz od lat zauważyć trend, w którym ten pierwszy komponent wykorzystywany jest coraz częściej przez profesjonalne aplikacje do tworzenia kreatywnych treści, które są dodatkowo akcelerowane AI (m.in. Adobe Premiere Pro, Adobe Photoshop, Autodesk, Blender, DaVinci Resolve, Unreal Engine, V-Ray).
Ponadto zerknij na pozostałe rankingi na temat sprzętu komputerowego:
Jeśli szukasz laptopa, zamiast komputera stacjonarnego, do m.in. projektowania graficznego, przeczytaj nasze poradniki, w których polecamy laptop dla projektanta: