Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa? Doradzamy wybór pamięci operacyjnej

Jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa? Doradzamy wybór pamięci operacyjnej

Programy uruchamiające się w nieskończoność i wolna praca przeglądarki oznaczają zbyt mało pamięci operacyjnej. Jak zatem dopasować moduł RAM do laptopa lub komputera stacjonarnego, by odczuwalnie przyspieszyć jego pracę? Odpowiedź znajdziesz w treści naszego artykułu.

W poniższym poradniku poznasz:

  1. Definicję pamięci operacyjnej
  2. Kluczowe cechy modułów RAM
  3. Różnice pomiędzy pamięcią RAM do desktopa i laptopa
  4. Modele pamięci RAM godne polecenia
 

Co to jest pamięć RAM?

RAM (z angielskiego Random-Access-Memory) to inaczej pamięć operacyjna komputera. Wszystkie uruchamiane procesy, gry, programy i aplikacje trafiają właśnie do niej. Moduł ten charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odczytu danych, dzięki czemu procesor może je szybko i skutecznie przetwarzać. W pamięci RAM przechowywane są także aktualne wyniki pracy programów.

W odróżnieniu od pamięci ROM nie jest to pamięć trwała, dlatego każdy plik należy przed zamknięciem zapisać na dysku lub innym nośniku. Co więcej, szybkość pracy komputera zależy właśnie od zainstalowanych modułów RAM. To dzięki nim możliwa jest płynna gra z wymagającymi tytułami, czy praca z wieloma aplikacjami jednocześnie. Obecnie prym wiodą pamięci RAM DDR3 oraz DDR4, które można kupić w postaci pojedynczych modułów lub zestawów złożonych z dwóch i więcej sztuk.

pamięci RAM warte polecenia

 

Jak wybrać pamięć RAM?

Wybór odpowiedniej pamięci RAM pozwala w pełni wykorzystać potencjał procesora i karty graficznej. Zbyt wolny moduł lub zbyt mała liczba pamięci będzie po prostu ograniczać moc pozostałych podzespołów. Dlatego zanim kupimy komputer stacjonarny, albo laptop zerknijmy w rubrykę RAM. Ta sama zasada dotyczy późniejszej modernizacji pamięci operacyjnej.

Wymieniając RAM pamiętajmy o sprawdzeniu:

Przeznaczenia modułu

Na rynku dostępne są pamięci RAM dedykowane desktopom i laptopom. Różnią się między sobą diametralnie, dlatego nie da się zainstalować kości z laptopa do desktopa i odwrotnie. RAM do komputera przenośnego jest wyraźnie mniejszy i nosi oznaczenie SODIMM. Nie posiada też radiatora, podświetlenia LED, ani kolorowych dodatków. Takie dodatki znajdziemy w modelach desktopowych, sygnowanych znakiem DIMM. Tym modułom możemy podkręcać wydajność, a także instalować dodatkowe układy chłodzenia.

Rodzaju pamięci RAM obsługiwanych przez naszą płytę główną

W tym celu należy sprawdzić typ płyty głównej oraz technologię jaką obsługuje. Takie informacje znajdziemy na przykład stronie producenta w zakładce listy referencyjne. Dopasowując moduł do płyty głównej sprawdźmy przede wszystkim generację (DDR3, DDR4 lub starsza), obsługiwane napięcie, wielkość i wycięcie montażowe. Skontrolujmy również maksymalną obsługiwaną częstotliwość pamięci operacyjnej.

Pojemności modułu RAM

Ten parametr, wyrażany w Gigabajtach (GB), informuje nas jak dużą pamięcią operacyjną dysponuje dany model. Nie warto inwestować w niewielkie pojemności, bo w obliczu rosnących wymagań sprzętowych już że wkrótce trzeba będzie modernizować RAM. 4GB to absolutne minimum, choć wybór pojemniejszej kości będzie stanowić bezpieczny zapas. Będziemy musieli jednak posiadać 64-bitowy system Windows.

Ilość pamięci RAM zależy od przeznaczenia komputera

Do obróbki grafiki i filmów, czy tworzenia projektów 3D potrzebujemy więcej RAM-u niż w komputerze biurowym. Optimum dla tych pierwszych stanowi 16GB RAM, chociaż zakup większej ilości wyjdzie nam tylko na dobre. Ta sama zasada dotyczy jednostek gamingowych, które potrzebują dużej ilości RAM do płynnej obsługi gier. Komputerom domowym, które służą nam do oglądania filmów, czy odtwarzania muzyki wystarczy z kolei 8GB pamięci operacyjnej.

Częstotliwość taktowania

Oto jeden z najważniejszych atrybutów pamięci operacyjnej wyrażany najczęściej w Megahercach (MHz). Definiuje on wydajność modułu, a także szybkość obliczeń wykonywanych przez procesor. Jest to bardzo ważny aspekt w przypadku komputerów gamingowych, w których wysokie taktowanie zapobiega obniżaniu fps-ów. Dużą liczbę Megahercy cenią sobie również osoby zajmujące się profesjonalną obróbką grafik, a także miłośnicy overclockingu. Dobierając RAM do powyższych zastosowań warto sięgnąć po modele taktowane zegarem co najmniej 1600 MHz. W komputerach do biura i użytku domowego taktowanie nie odgrywa już tak dużej roli, więc 1333 MHz będą wystarczające. Sprawdźmy też, jaką częstotliwość obsługuje nasza płyta główna, bo jeśli taktowanie zegara będzie wyższe niż możliwości płyty głównej wówczas nie wykorzystamy pełnego potencjału pamięci RAM.

Opóźnienie, czyli inaczej timing

Ten parametr powinien zainteresować przede wszystkim graczy, gdyż opóźnienia w dużej mierze określają liczbę fps-ów. Warto wiedzieć, że na opóźnienie pamięci RAM wpływa kilka parametrów, ale najważniejszym z nich jest CAS latency, zapisywane jako CL. Jest to czas pomiędzy wykonaniem zadania, a otrzymaniem na nie odpowiedzi i to na ten zapis powinniśmy zwracać uwagę. Pozostałe aspekty opóźnienia określane jako: tRDC, tRP, tRAS w znacznie mniejszym stopniu wpływają na wydajność RAM niż CL.

Zasilanie

Jest ono mało istotne z perspektywy posiadacza komputera stacjonarnego, za to bardzo ważne dla właściciela laptopa. Każdy pracujący komponent pobiera energię, dlatego tak ważny jest wybór energooszczędnych podzespołów. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na mobilności, bez zastanawiania się, na jak długo wytrzyma jeszcze bateria. Dla entuzjastów niskich napięć w desktopach powstały moduły o kryptonimie Low Voltage. Wymagające one napięcia 1,35V zamiast 1,5V i oznaczane są literą L.

Cena

Ostatni, ale bardzo ważny aspekt pamięci RAM. Trudno określić ile powinien kosztować RAM do danego komputera, bo cena moduły zależy od zainstalowanych już podzespołów, a także od wymagań użytkownika. Modele generacji DDR4 są droższe niż DDR3, a na dodatek nie są kompatybilne ze starszymi płytami głównymi i procesorami. Ich zakup warto jednak potraktować jako inwestycję, bo komputer z pamięcią DDR4 posłuży nam znacznie dłużej. Na cenę RAM-u, zwłaszcza modeli desktopowych, wpływają również dodatkowe funkcje. Za moduły z fantazyjnymi radiatorami, czy podświetleniem LED zapłacimy więcej, ale jest to wydatek uzasadniony, jeśli zależy nam na ponadprzeciętnej wydajności, lepszym rozpraszaniu ciepła lub oryginalnym wyglądzie zestawu.

Pojedynczy moduł, czy może zestaw?

Wielu użytkowników zadaje sobie to pytanie. Na szczęście odpowiedź jest prosta – lepiej sięgnąć po zestaw. Taka opcja jest po prostu wydajniejsza, bo dane trafiają do dwóch kontrolerów pamięci jednocześnie (w przypadku Dual Channel), a nie tylko do jednego, jak ma to miejsce w przypadku pojedynczej kości RAM. Dla jeszcze lepszych osiągów można tez wybrać zestawy potrójne, poczwórne, a nawet składające się z ośmiu modułów. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość instalacji tak dużych zestawów dotyczy wyłącznie komputerów stacjonarnych i jest ograniczona modelem posiadanej płyty głównej.

 

Różnice pomiędzy pamięcią RAM dla desktopa i laptopa

Pamięć RAM dla laptopa

Wymieniając pamięć operacyjną RAM w laptopie najlepiej wybrać moduł o tych samych parametrach, co zainstalowany fabrycznie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nowy komponent będzie w pełni kompatybilny z naszym urządzeniem. Żeby potwierdzić właściwości RAM-u wystarczy włączyć manager urządzeń lub przejść do BIOS-u. Możemy też skorzystać z dedykowanych modułów firmy Kingston, przeznaczone dla konkretnych modelu laptopów.

Pamięć RAM dla komputera stacjonarnego

W przypadku pamięci RAM dla desktopa wybór jest znacznie szerszy. Producenci oferują standardowe, proste moduły, ale możemy też sięgnąć po modele o wysokim profilu. Konstrukcja tych modeli jest wyższa ze względu na efektywne radiatory, które pomagają rozpraszać ciepłe powietrze. Z kolei instalując dodatkowe układy chłodzenia w obudowie warto rozważyć zakup niskoprofilowych modułów. Są to między innymi: Crucial Ballistix Tactical oraz HyperX Savage. Dzięki nim montując wysokie chłodzenia nie spotka nas niemiła niespodzianka.

Cechy pamięci RAM do laptopa

Chłodzenie modułów RAM

Specyficzna konstrukcja laptopa uniemożliwia zastosowanie radiatora w pamięci RAM, dlatego moduł korzysta z ogólnego systemu chłodzenia. Jeśli więc chcemy poeksperymentować z efektownym i efektywnym chłodzeniem, to musimy skierować uwagę na modele desktopowe. Na tym polu możliwości jest bardzo wiele.

Najprostszym układem chłodzenia jest płaski aluminiowy radiator, umieszczony po obydwu stronach kości RAM. Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność odprowadzania ciepła, producenci stosują dużo bardziej zaawansowane systemy. Dzięki temu spotkamy wymyślne i rozbudowane radiatory, systemy ciepłowodów, a nawet układy wykorzystujące ciecz. Oprócz tego, na rynku występują modele wyposażone we własne wiatraki. W ostateczności możemy skorzystać z dodatkowych wentylatorów montowanych nad modułami RAM. Trzeba przyznać, że takie konstrukcje wyglądają atrakcyjnie i stanowią ważny element zestawów z przeszklonym panelem bocznym.

Zanim jednak kupimy dany moduł zastanówmy się, czy wielkość radiatora nie zablokuje nam wolnych slotów lub nie uniemożliwi montażu innych komponentów.

Overclocking, czyli podkręcanie wydajności

Niestety w przypadku pamięci RAM do laptopów miłośnicy overclockingu nie mają pola do popisu. Te moduły praktycznie nie dają się podkręcać, lecz mimo to potrafią bardzo wydajnie pracować. Modele z generacji DDR4 mogą się pochwalić wysokim taktowaniem na poziomie 2133 MHz, zapewniając świetną wielozadaniowość.

Niemniej jednak chcąc podkręcić wydajność komputera musimy posiadać tradycyjną skrzynkę. Pamiętajmy, że korzystając z komputera do mało wymagających zadań nie potrzebujemy podnosić jego wydajności. Overclocking to przede wszystkim zajęcie dla graczy oraz osób, które oczekują ponadprzeciętnej mocy desktopa. Podkręcając zegary należy też zadbać o odpowiednie chłodzenie, gdyż moduł RAM będzie się nagrzewał bardziej niż zwykle.

Wymiana pamięci RAM

W przypadku komputera stacjonarnego proces ten jest naprawdę prosty. Wystarczy odkręcić lub otworzyć panel boczny, odpiąć zatrzaski na płycie głównej i wyciągnąć moduł ze slotu. Instalacja odbywa się odwrotnej kolejności. Przed przystąpieniem do modernizacji trzeba jeszcze wyłączyć zasilanie, ale z wymianą poradzi sobie nawet początkujący użytkownik.

Jeśli chodzi o laptopy to sprawa bywa dużo bardziej skomplikowana. W niektórych modelach mamy bezpośredni dostęp do pamięci operacyjnej. Producenci umieszczają wówczas dedykowaną klapkę z napisem Memory. Po jej otwarciu mamy przed sobą moduł RAM. Zdarza się jednak, że musimy zdjąć całą dolną pokrywę lub nawet wymontować klawiaturę. Oczywiście i w tym wypadku możliwa jest samodzielna wymiana, ale przy okazji możemy niechcący uszkodzić inny podzespół. Bezpieczniej skorzystać z usług autoryzowanego serwisu, gdyż wymiana na własną rękę może się też skończyć utratą gwarancji. Co więcej, w Ultrabookach wymiana pamięci RAM często w ogóle nie wchodzi w grę, bo zdarza się, że moduły są wlutowane na stałe.

Zarówno w przypadku desktopa, jak i laptopa, po zakończonej instalacji sprawdźmy jej poprawność. Do tego celu służą rozwiązania systemowe, a także dedykowane programy.

 

Podsumowanie

Na koniec kilka porad, które ułatwią zakup nowej pamięci RAM:

  • zanim wybierzesz moduł określ, jak dużo pamięci operacyjnej potrzebujesz,
  • zweryfikuj, jakie moduły RAM jest w stanie obsłużyć Twoja płyta główna,
  • sprawdź częstotliwość taktowania wybranej przez siebie pamięci oraz opóźnienia,
  • dowiedz się, czy dysponujesz 32 czy 64-bitowym systemem operacyjnym,
  • do podkręcania wydajności desktopa wybierz modele o wysokim taktowaniu, zaopatrzone w dodatkowe radiatory.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, którą pamięć RAM wybrać, to poniżej znajdziesz modele godne uwagi. W przypadku dodatkowych pytań zawsze możesz się z nami skontaktować. Chętnie doradzimy i dobierzemy optymalny model do pozostałych podzespołów.

Pamięć RAM do laptopa

Planując wymianę RAM w laptopie pamiętajmy o przede wszystkim kompatybilności. Najbezpieczniej wybierać moduł podobny do tego, jaki użył producent, albo skorzystać z dedykowanych kości. Wśród modeli wartych uwagi znajdziemy między innymi:

polecane pamięci RAM do laptopów

Pamięć RAM DDR4 SODIMM HyperX 16GB 2666MHz Impact Black CL15 1.2V

Pamięć RAM DDR4 SODIMM HyperX 16GB 2666MHz Impact Black CL15 1.2V

16 GB pamięci operacyjnej taktowanej zegarem 2666 MHz będzie idealnym wyborem dla wymagających użytkowników, a więc graczy oraz profesjonalistów. Dodatkowo, niskie zapotrzebowanie na energię zapewnia mniej generowanego przez laptop ciepła, co wiąże się z cichszą pracą urządzenia.

Pamięć RAM DDR4 SODIMM ADATA 4GB 2400MHz CL17 1.2V

Pamięć RAM DDR4 SODIMM ADATA 4GB 2400MHz CL17 1.2V

Kompaktowa i wydajna pamięć operacyjna. 4 GB RAM wystarczy, aby przyśpieszyć multimedialnego notebooka. Będzie to zatem świetny wybór, jeśli na swoim laptopie przeglądasz internet, zdjęcia czy oglądasz filmy lub seriale.

Pamięć RAM DDR3 SODIMM HyperX 8GB 1600MHz Impact Black CL9 1.35V

Pamięć RAM DDR3 SODIMM HyperX 8GB 1600MHz Impact Black CL9 1.35V

Moduł dedykowany starszym komputerom, które współpracują z pamięcią RAM DDR3 SODIMM. Dodatkowe 8 GB pamięci operacyjnej potrafi sprawić, że Twój laptop przeżyje drugą młodość, a Ty wciąż możesz podziwiać jego wydajność.

 

Pamięć RAM dla komputera multimedialnego

W komputerze multimedialnym, który będzie nam służył głównie do oglądania filmów, odtwarzania muzyki i surfowania w Internecie w zupełności wystarczą pamięci RAM o taktowaniu 2133-2400 MHz. Oto kilka propozycji:

polecane pamięci RAM do komputera multimedialnego

Pamięć RAM DDR4 GOODRAM 4GB 2133MHz IRIDIUM Black CL15

Pamięć RAM DDR4 GOODRAM 4GB 2133MHz IRIDIUM Black CL15

4 GB pamięci operacyjnej wystarczy do przeglądania internetu czy oglądania filmów. Częstotliwość taktowania zegara to 2133 MHz, a jego opóźnienie to zaledwie CL15. Co więcej, smukły radiator skutecznie odprowadza ciepło z kości RAM, dzięki czemu Twój system zawsze działa stabilnie.

Pamięć RAM ADATA 8GB 2666MHz XPG Gammix D10 Black CL16

Pamięć RAM ADATA 8GB 2666MHz XPG Gammix D10 Black CL16

To kości o oryginalnym wyglądzie radiatora, który skutecznie odprowadza ciepło z powierzchni pamięci. 8 GB to optymalna ilość RAM w dzisiejszych komputerach, a co więcej, stanowi idealną podstawę pod ewentualną rozbudowę komputera w przyszłości.

Pamięć RAM DDR4 Crucial 8GB 2400MHz Ballistix Sport LT Gray CL16

Pamięć RAM DDR4 Crucial 8GB 2400MHz Ballistix Sport LT Gray CL16

8 GB pamięci RAM taktowanej zegarem 2400 MHz będzie idealnym wyborem do wielozadaniowej pracy w biurze oraz zabawy w domu. Wysokie taktowanie zapewnia równi wysoki klaktaż w Twoich ulubionych tytułach.

Pamięć RAM dla grafika i gracza

W desktopie dla gracza ważną rolę odgrywa częstotliwość taktowania pamięci operacyjnej, liczba Gigabajtów oraz opóźnienia. Żeby procesor mógł płynnie przetwarzać dane z gier potrzebujemy wydajnego RAM-u. Te same parametry obowiązują w przypadku obróbki grafiki, filmów oraz projektów tworzonych w programach takich jak AutoCad. Poniższe modele RAM zadowolą zarówno gracza, jak i grafika:

polecane pamięci RAM dla overclockera

Pamięć RAM DDR4 HyperX 8GB 2933MHz Fury Black CL17

Pamięć RAM DDR4 HyperX 8GB 2933MHz Fury Black CL17

Inteligentna pamięć, która automatycznie rozpoznaje platformę, w której się znajduje i samodzielnie przetaktowuje zegar do możliwie najwyższych wartości. Nie trzeba ręcznie zmieniać ustawień w BIOS-ie.

Pamięć RAM G.SKILL 32GB 3000MHz Aegis CL16

Pamięć RAM G.SKILL 32GB 3000MHz Aegis CL16

Taka ilość pamięci operacyjnej, o wysokim taktowaniu 3000 MHz, pozwala nie tylko na grę w najwyższej jakości, ale również na komfortową pracę z filmami, czy renderowanie grafik. Dodatkowo unikalny design kości nada Twojemu desktopowi oryginalnego wyglądu.

Pamięć RAM DDR4 Crucial 16GB 2666MHz Ballistix Sport LT White CL16

Pamięć RAM DDR4 Crucial 16GB 2666MHz Ballistix Sport LT White CL16

Te pamięci bez wątpienia nadadzą Twojemu komputerowi unikalnego wyglądu. Białe kości nie tylko prezentują się świetnie, ale są również wydajne. 16 GB pamięci operacyjnej to idealna ilość do grania, a wysokie taktowanie 2666 MHz potęguje ich osiągi.

 

Pamięć RAM dla overclockera

Pamięć RAM dla entuzjasty wysokich osiągów powinna zachwycać parametrami. Jednak równie ważne jest chłodzenie modułu, które musi sobie poradzić z podwyższoną temperaturą. Dla overclockerów mamy następujące propozycje:

polecane pamięci RAM dla grafika i gracza

Pamięć RAM DDR4 ADATA 16GB 2400MHz XPG Z1 Red CL16 (2x8GB)

Pamięć RAM DDR4 ADATA 16GB 2400MHz XPG Z1 Red CL16 (2x8GB)

16 GB pamięci RAM to optymalny wybór, jeżeli na komputerze planujesz grać, obrabiać filmy lub renderować grafikę. Dzięki użyciu dwóch kości, będą one pracować w trybie Dual-Channel, co korzystnie wpłynie na ich wydajność.

Pamięć RAM Crucial 16GB 2400MHz Ballistix Sport LT Gray CL16

Pamięć RAM Crucial 16GB 2400MHz Ballistix Sport LT Gray CL16

Te kości zostały zaprojektowane z myślą o graczach, dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność w grach. Specjalny radiator usprawnia chłodzenia, dzięki czemu pamięci działają stabilnie.

Pamięć RAM DDR4 G.SKILL 32GB 3200MHz Trident Z RGB CL16

Pamięć RAM DDR4 G.SKILL 32GB 3200MHz Trident Z RGB CL16

Absolutnie górna półka wydajnościowa. 32 GB pamięci RAM, taktowane zegarem 3200 MHz zapewnia najwyższe osiągi oraz stabilność w grach oraz programach. Co więcej, unikalny wygląd wzbogacony podświetleniem LED RGB nadaje całemu desktopowi niezwykłego, oryginalnego stylu.

Zobacz wszystkie pamięci RAM dostępne w x-kom